Povedali by ste, že táto podlaha v kuchyni je vinylová?

vinylová podlaha v kuchyni

V minulosti neboli PVC podlahy alebo ináč povedané vinylové podlahy tak prepracované ako sú dnes. Preto aj keď sa dnes pozriete na nejakú staršiu fotku interiéru, kde vidno podlahu, tak viete takmer s určitosťou hneď určiť o akú podlahu sa jedná. Teda či je to laminátová podlaha, drevená podlaha alebo PVC podlaha. Ale skúste sa dnes pozrieť  na nejakú fotografiu z interiéru zo súčasnosti a určiť iba z pohľadu na obrázok o akú podlahu sa jedná.

Technológie výroby podláh veľmi napredujú

Určite mi dáte za pravdu, že to už také jednoduché nie je. Je to tým, že technológie a technologické postupy tak napredujú, že dnes už takmer nedokážete rozoznať z obrázku o akú podlahu sa jedná, pretože už aj vinylová podlaha dokonale imituje drevenú, a to  v plnej kráse. Samozrejme, že keď už na danú podlahu stúpite bosou nohou tak je oveľa jednoduchšie určiť o akú podlahu sa jedná. Sami uznajte, že tu z priložených fotiek z mojej poslednej realizácie je hodne ťažké určiť či sa jedná o vinylovú podlahu alebo o laminátovú podlahu.

Možno niekto z amatérskej podlahárskej verejnosti by kľudne polemizoval aj  o tom, či to náhodou nie je aj drevená podlaha. Môžem vás uistiť, že na všetkých priložených fotkách je vinylová podlaha. Dnes už aj vinylové podlahy majú štruktúrované povrchy a dokonalé kresby imitujúce drevené povrchy, keramické dlažby, kamenné podlahy ba dokonca aj podlahy zo štiepaného kameňa. Výber je teda naozaj veľký čo sa týka povrchov.

vinylova-podlaha-v-kuchyni-2
Detailný záber na vinylovú podlahu nalepenú o podklad v kuchyni

Fotky z realizácie podlahy v kuchyni som tu dal zámerne, pretože si myslím, že vinylová podlaha je to najlepšie riešenie pre vašu podlahu v kuchyni. Je odolná voči nárazu, takže pokiaľ vám spadne ťažší predmet na zem ako je napríklad nejaký hrniec či jánska misa tak sa nemusíte báť, že sa vám podlaha tak ľahko zničí a poškodí.

vinylova-podlaha-v-kuchyni-3
Pohľad z hora na vinylovú podlahu nalepenú v kuchyni

Kuchyňa je považovaná za najťažšiu prevádzku čo sa týka záťaže podláh v dome či byte

V kuchyni trávite veľa času, tým že si v nej pripravujete samé dobroty a preto je kuchyňa považovaná za najťažšiu prevádzku a miestnosť z bytu či domu. Podlahy v kuchyni sa zmývajú najčastejšie a preto je vinylová podlaha považovaná za číslo jedna vo vašej kuchyni. Vinylová podlaha vôbec nereaguje na vodu a vlhkosť a je vodotesná (pokiaľ je celoplošne nalepená o betónový podklad), takže si vôbec nemusíte robiť vrásky aj z takej nehody ako je vytečená umývačka riadu. Pokiaľ by sa Vám aj stalo, že poškodíte v kuchyni vinylovú podlahu, tak bez problémov ju viete vymeniť za plného chodu vašej kuchyne. Jednoducho poškodený dielec vytrhnete spomedzi ostatných, vyčistíte staré lepidlo, nanesiete nové lepidlo a vlepíte nový vinylový dielec podlahy. Takáto výmena vám zaberie sotva 30 min. Doporučujem výber podlahy do kuchyne dôkladne zvážiť, pretože podlahy sú na to aby slúžili vám a nie vy podlahám.

Autor: Šoška Milan

20 thoughts on “Povedali by ste, že táto podlaha v kuchyni je vinylová?

 1. blank
  peter p says:

  Dobry den,

  rad by som sa opytal ake plus ma vynilova podlaha voci dlazbe v kuchyni kde je elektricke podlahove kurenie. (devi odporove kable, nie rohoze, zaliate v betone) Ja som bol doteraz v tom ze dlazba (kachlicky) je to najlepsie co moze byt pre kuchynu s pohladu udrzby aj prestupu tepla.

  Dakujem za odpved.

  peter.

 2. blank
  Zuzana says:

  Dobry den. Zaujimalo by ma ci je do kuchyne aj kupelne vhodny vinyl nie vsak formou lepenia ale click.

  Zaroven by som sa chcela spytat na to ze v jednom clanku pisete ze laminat je odolnejsi voci posriabaniu a v tomto clanku davate do popredia prave vinyl kt je vhodny pre „najtazsiu prevadzku“. Nerozumiem celkom co si vybrat ako lepsiu podlahu co sa tyka odolnosti materialu 🙂

  Dakujem

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,
   áno viem je to pre vás ako zákazníkov mätúce, že ktorá podlaha je najlepšia. Všetko to závisí od toho o akej vlastnosti sa bavíme. Vinyl v kuchyni je super v tom, že je perfektne resp. najodolnejší proti vode, teda časté zmývanie podlahy mu vôbec nevadí. Ale zas jeho nevýhodou je, že povrchová vrstva nie je tak tvrdá a odolná ako pri laminátových podlahách. Laminát zase je síce odolnejší proti poškrabaniu, ale zas nie je tak odolný proti vlhkosti, aj keď poznáme lamináty odolné proti vode, ale laminát nikdy nebude tak odolný proti vode ako je vinyl. Vinyl je zas príjemnejší pre chôdzu na boso (teda aspoň ja to tak vnímam, lebo teraz mám lepený vinyl a predtým som žil na lamináte) pretože je z kategórie mäkkých a flexibilných podlahovín. Ďalším parametrom je hlučnosť podlahy, kde môžme povedať, že laminát je hlučnejší než vinylová podlaha, teda pri používaní, alebo padnutí nejakého predmetu na podlahu laminát vytvára tzv. bubnový efekt. Vinyl má tendenciu hluk z povrchu preniesť do podkladu.
   Preto keď to zhrniem, tak v žiadnom prípade nemôžeme o žiadnej podlahe povedať, že je najlepšia, pretože každá má svoje chyby. Treba si určiť prioritu a na základe tej si vybrať podlahu. Skrátka podlaha, ktorá by bola extrémne odolná proti poškrabaniu, totálne odolná vode a navyše príjemne mäkká na chôdzu a pocit neexistuje. Môžete mať z týchto naj vlastnosti iba niektorú nikdy nie všetky naraz.
   Pozdravujem

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,
   na túto tému som tu už tuším niekomu odpovedal, takže je toho tu popísaného dosť, ale zopakujem. Lepený a click vinyl sú podlahoviny, ktoré sú vodeodolné. Lepený je úplne odolný, tým že je nalepený nemôže podtiecť vodou, pričom click prevedenie môže podtiecť vodou keďže je položený na plávajúco. Ďalšou výhodou lepenej varianty je, že viete poškodenú lamelu vymeniť v ploche bez toho aby ste odsúvali nábytok a rozclickávali podlahu. Ako ďalšiu výhodu lepenej varianty by som mohol uviesť, že lepený variant vedie lepšie teplo než click čo oceníte v prípade, že máte podlahové vykurovanie.
   Pozdravujem

 3. blank
  Makoívinský Vladimír says:

  Dobrý deň.
  Kupujeme dom, kde na celom prízemí je keramická dlažba (kachličky), ale nie je pod ňou podlahové kúrenie. Je to studené. Chceme na to dať clik vinyl podlahu, lebo je to tenké a pomerne teplé na pocit, ale nevieme, či nám postupom času nebude vinyl kopírovať dlažbu. A čo dať na dlažbu pod vinyl? V Hornbachu nám odporučili korok.

 4. blank
  Zuzana says:

  Dobry den , staviame dom a rozhodli sme sa pre vinylovu podlahu do kuchyne a obyvacky. Stale zvazujeme ci clik alebo lepeny. Ako vyssie pisete v cliku nevidite vyhody oproti lepenemu, ale ten clik je raz tak drahy je to koly montazi? Ci je tvrdsi ako ten lepeny. A dalej stale zvazujeme ze by sme dali vinyl aj na chodbu ako do zadveria. Len nas od toho kazdy odhovara. Ide o zimne obdobie kedy do domu donesiete kamienky , ludia chodia v topankach, opatkoch a je to naozaj najvytazenejsi priestor. Tak poradte prosim 🙂

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,
   vinyl lepený a vinyl clic-ový je z totožného materiálu, rozdiel je len v hrúbke. Click je preto drahší, pretože je hrubší, teda väčšia spotreba materiálu pri výrobe. Hlavná prednosť vinylu je odolnosť proti vlhkosti a vode. Ak plánujete v chodbe chodiť obutá, tak by som odporučil kvalitnú laminátovú podlahu, ktorá je omnoho viac odolnejšia proti oteru a poškrabaniu ako vinyl. Kľudne si kuknite radu laminátových podláh impressive tu je link: http://podlahy-quick-step.sk/laminatove-podlahy-quick-step-impressive.php
   Táto laminátová podlaha je navyše opatrená aj hydrofóbnou vrstvou proti vode, teda je odolná proti vode. Môže na nej stáť voda 24 h. Po 24 hodinách by ste vodu mali z tejto laminátovej podlahy zotrieť. Touto laminátovou podlahou budete mať zabezpečenú odolnosť proti vode a zároveň vysokú oteruvzdornosť.
   Pozdravujem

 5. blank
  Viera says:

  Dobrý deň prosím Vás mám otázku, chcem nalepiť túto podlahu do kuchyne a na chodbu, v kuchyni mám na zemi nalepene tenšie pvc nie je nijako poškodené iba vzhladovo sa mi už nepáči viem túto podlahu naň nalepiť bez toho že by som to pôvodné pvc dávala dolu??? na chodbe mám plávajúcu podlahu môžem samolepiacu podlahu na to nalepiť???? vďaka za odpoveď

 6. blank
  Lidia says:

  Dobrý deň,
  dovolila by som si zapojiť sa do konverzácie a tiež položiť niekoľko otázok. Ak sú to otázky, ktoré už boli zodpovedané, vopred sa veľmi ospravedlňujem.
  Máme záujem o výmenu podlahy v celom byte, v ktorom máme v súčasnosti dlažbu a aj laminátové parkety, pričom máme záujem o vinylovú krytinu a preferovali by sme click vinyl (podľa možnosti by sme sa chceli vyhnút nivelácii). V tejto súvislosti by som sa chcela spýtať nasledovné:
  1. Je nutné v prípade montáže click vinylovej krytiny vylievať podlahu nivelačnou vrstvou? Rozumiem, že v prípade vinylu by podlahový podklad mal byť rovný, no na druhej strane, ak tomu správne rozumiem, click vinyl sa od lepeného líši tým, že znesie aj jemné nerovnosti v povrchu. Stačilo by v takom prípade podlahu po odstránení súčasného obkladu podľa potreby ofrézovať, položiť podložku pod vinyl a následne namontovať samotnú vinylovú krytinu?
  2. Chceli by sme položiť click vinyl aj do kúpeľne, kde je vaňa (nie do sprchového kúta, počíta sa s tým, že kontakt podahy s vodou nebude zásadný). Postačilo by pod click vynil umiestniť podložku (vodeodolnú, ak existuje) alebo je nutné v kúpeľni namontovať lepený vinyl? Opäť, podľa možnosti by sme sa radi vyhli nivelizácii (samozrejme, ak je to možné).
  3. Je možné namontovať click vinyl aj pod kuchynskú linku? Ide o to, či kuchynská linka nezanechá na podlahe otlačky alebo prípadne nespôsobí praskunutie podlahy.

  Vopred vľmi pekne ďakujem!

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,
   áno ja odporúčam aj pod click celovinylovú podlahu podklad vyliať nivelačnou stierkou. Jemné nerovnosti znesie podlaha s označením RIGID, nie klasický click celovinyl.
   Čo sa týka kúpelne tak tam môžete tiež dať click vinyl, cez zámok by voda nemala prejsť, ale je nutné vysilikonovať dilatácie po obvode, aby náhodou podlaha nepodtiekla vodou pri nejakom väčšom zásahu vodou.
   Podľa nových pravidiel by kuchynská linka nemal stáť na akejkoľvek podlahe položenej plávajúcim spôsobom. Kuchynská linka môže stať iba na celoplošne lepených podlahách.
   Pozdravujem.

 7. blank
  Martin says:

  Dobry den. Mn by zaujimalo , ci je kuchynska linka polozena priamo na podlahe. Ide o permanentne zatazenie jedneho miesta podlahy. Ako je vyriesena dilatacia, kedze vinyl ma roztaznost az 2 cm ? Casom moze dojst k zvlnenie ci prasknaiu podlahy

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,
   podľa najnovších aktualizovaných predpisov kladenia takmer všetkých výrobcov vinylových či laminátových podláh sa kuchynská linka nesmie montovať na položenú podlahu plávajúcim spôsobom. Musí byť oddilatovaná, také sú nové normy. Pokiaľ zákazník nechce prísť o záruku tak je nutné to dodržať.
   Pozdravujem

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.