Viete aké výhody má vinylová podlaha ?

vinyl 2

Som už dlho pri podlahách, a môžem povedať, že toľko praktických výhod ako má vinylová (PVC) podlaha (vinylové dielce) nemá žiadna laminátová ani drevená podlaha. Budem v tomto článku vychádzať z toho, že porovnávame bežné podlahy, ktoré sa v drvivej väčšine montujú do bytov či rodinných domov. Teda vinylová podlaha, laminátová podlaha a drevená podlaha. Je jasné, že existujú aj extrémne odolné priemyselné podlahy z rôznych epoxidov atď. Mne sa ale jedná o bytové podlahy. Tak uvediem Vám výhody vinylovej podlahy, ktoré vidím z pohľadu podlahára ako veľmi praktické. Vinylová podlaha ma tieto podstatné výhody:

NAJVHODNEJŠIA NA PODLAHOVÉ VYKUROVANIE

–    Spomedzi laminátových a drevených podláh má vinylová podlaha najnižší tepelný odpor a to iba 0,01 m2.K/W. Hodnota u laminátových podláh sa hýbe niekde okolo 0,05 – 0,07 m2.K/W a u drevených podláh až okolo 0,127 m2.K/W. Je teda jasné, že vinylová podlaha najlepšie vedie teplo a je priam ideálna na konštrukcie s podlahovým vykurovaním.

ODOLNÁ PROTI POŠKODENIU PRI VYTOPENÍ

–    Tým, že je vinylová podlaha zo syntetického materiálu tak absolútne nereaguje na zmenu vlhkosti a teda nijak nezareaguje ani pri vytopení podlahy. Jednoducho ak vytopíte vinylovú podlahu, ktorá je riadne nalepená na cementovom alebo sadrovom podklade tak sa nemusíte obávať akejkoľvek škody na podlahách. Podlahu utriete a vysušíte a môžete si ju ďalej užívať v plnej kráse, čo sa nedá povedať o laminátových a drevených podlahách. Zákazníci , ktorí majú doma nejaké to zvieratko si taktiež pochvaľujú vinylové podlahy z hľadiska ich odolnosti a veľmi praktickej údržby. Mnohí viete, že napríklad psí moč je extrémne agresívny a iba ťažko mu odoláva laminátová a drevená podlaha.

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=JVaIeoRm8Y8[/embedyt]

ĽAHKÁ VÝMENA POŠKODENEJ LAMELY

Ak poškodíte vinylovú podlahu, respektíve vinylový dielec, tak jeho výmena je veľmi jednoduchá a rýchla. Jednoducho sa vinylový dielec nareže nožom, vytrhne sa z podlahy z pomedzi ostatných dielcov, vyčistí sa podklad od lepidla, nanesie sa nové lepidlo a nová vinylová lamela sa vlepí na miesto tej poškodenej. Hotovo. Takáto oprava trvá cca 20-30 min. A to upozorňujem, že celá oprava sa robí za plnej bytovej prevádzky, bez akéhokoľvek odsúvania nábytku či kuchyne, bez akéhokoľvek demontovania obvodových líšt a bez akéhokoľvek ďalšieho rozoberania podlahy.  Pravda máte doma niektorí z vás vyštrbený nejaký kúsok laminátovej alebo drevenej podlahy a nechce sa vám to vymeniť, lebo by ste museli všetko demontovať až po to konkrétne poškodené miesto? V tomto je vinylová podlaha geniálna.


špecialista na podlahy

Ja som človek, ktorý ma rád praktické veci a z tohto môjho pohľadu sú tieto tri výhody pre mňa kľúčové. Medzi ďalšie výhody vinylovej podlahy patrí napríklad nízka hlučnosť podlahy, ľahká údržba, väčšia odolnosť proti poškrabaniu, odolnosť proti poškodeniu podlahy pri páde predmetov na podlahu atď. Je mi jasné, že tento môj názor nemusíte zdieľať a ja to plne chápem, pretože každý človek má iné priority, nároky a požiadavky na podlahu. Jasné, že keď ste zástanca prírodných materiálov tak si predsa nevyberiete vinylovú podlahu, ale siahnete po drevenej podlahe. Týmto článkom som chcel povedať to, že máme na trhu s podlahami vážneho konkurenta laminátovým a dreveným podlahám.

Autor: Šoška Milan

170 thoughts on “Viete aké výhody má vinylová podlaha ?

 1. blank
  Lukáš says:

  Dobrý deň, ďakujem za zaujímavý článok. Veľmi zvažujem tento druh podlahy do rekonštruovaného bytu, kde mám vyliatu novú anhydridovú podlahu.
  Mám dilemu, aký druh vinylovej podlahy zvoliť, keďže som sa stretol s nasledujúcimi verziami. Celovinylové lepené na podlahu, celovinylové spájané click-systémom, resp. na spôsob plávajúcej podlahy (na hdf doske, alebo korkovej podložke). Vedel by ste ozrejmiť výhody, resp. nevýhody jednotlivých spôsobov prevedenia. Ďakujem.

  • Avatar photo
   admin says:

   Pozdravujem.
   Ja na Vašom mieste by som si dal namontovať vinylovú podlahu, ktorá sa celoplošne lepí o podklad, vo vašom prípade anhydrid. Iba v tejto variante môžete využiť výhody o ktorých som písal v článku vyššie. Ako náhle sa rozhodnete o vinyl na HDF doske či korku tak strácate výhody pri vytopení a ľahkej výmene poškodenej lamely. Ak v tomto variante vytopíte vinyl, tak HDF doska napučí, zdvihnú sa spoje a pokiaľ ju nerozoberiete a nevysušíte podklad tak sa vám pod DHF doskou budú tvoriť plesne atď. V ďalšom variante vinyl na click na plávajúco sa napr. pri vytopení podlahe nič nestane, ale rozobrať by ste ju museli tak či tak kvôli spomínaným plesniam. Pri lokálnej výmene pri poškodení lamely taktiež musíte podlahu rozobrať čo je dosť náročné. Preto odporúčam celoplošne lepený vinyl o podklad, pretože iba pri tejto variante si užijete všetky výhody, ktoré vinyl má (nízka hlučnosť, odolnosť pri vytopení, rýchla výmena poškodenej lamely atď.).

   • blank
    Edo says:

    Velmi pekne ďakujem za kvalitný článok, aj za rovnako kvalitnú diskusiu. Máme v pláne dať si urobiť novú podlahu, uvažujeme nad vinylovou. V tomto článku aj v diskusii som našiel velmi vela dobrých rád a informácií.

    Ďakujem pekne 🙂

 2. blank
  Katka says:

  Dobrý deň. Tiez som zastanca vinylovej lepenej podlahy, mame ju uz kupenu… ale podlaha v byte nie je v ziadnom pripade rovna…co mam pouzit na vyrovnanie? Poter z casoveho hladiska nie je mozny…. Samonivelizacna hmota? Podla coho mam vyratat, kolko baleni budem potrebovat, pripadne aky druh je vhodnejsi….podlahove kurenie nemame. Dakujem

  • Avatar photo
   admin says:

   Zdravím vás, pokiaľ je podklad na báze cementu teda klasický betónový poter tak vyrovnať podlahu môžte v podstate iba nivelačnou stierkou. Treba však zvoliť správny typ. Nivelačné stierky sú rôzne, teda je ich veľa druhou a preto sa treba rozhodnúť pre tú správnu. Ak môžem poradiť tak si najskôr zmerajte výškové rozdiely, resp. najnižšie miesto, teda kde pôjde nivelačnej stierky najviac. Podľa toho zvolíte typ nivelačky, pretože nie všetky nivelačné stierky sú do rôznych hrúbok. Napríklad ak budete vyrovnávať nerovnosti o výške cca 3 cm, tak musíte na trhu hľadať nivelačnú stierku, ktorú je možno použiť do takejto hrúbky. Sú nivelačné stierky aj do 5 cm. Teda na jeden krát môžete liať takúto hrúbku. Skúste si do danej hrúbky nájsť viac druhov resp. značiek nivelačných stierok a následne si porovnajte koľko ktorá nivelačná stierka schne pri danej hrúbke a samozrejme potom si porovnajte aj ceny. Ak si už nejakú tu nivelačku vyberiete tak si zároveň od danej firmy zaobstarajte aj správnu penetráciu, ktorá je vhodná na váš podklad. Bez adekvátnej penetrácie sa môže stať, že nivelačná stierka sa riadne nespojí s vašim podkladom a vaše vylievanie podlahy skončí vysekávaním zle spojenej nivelačnej stierky.
   Ešte zopár praktických rád. Ak nezoženiete do danej hrúbky nivelačnú stierku tak môžte podlahu zrovnávať aj inou stierkou do menšej hrúbky, ale na viac krát. Teda najskôr si vylejete iba extrémne nerovnosti, potom menšie, a na záver to celé prelejete. Pri takomto postupe to bude však časovo náročnejšie aj na robotu aj na vyschnutie samotnej stierky, pretože spodnú vrstvu zadusíte vrchnou a spomalíte tak proces schnutia. Ďalej vás chcem upozorniť aby ste si pred samotnou pokládkou vinylu spravili meranie vlhkosti nivelačnej stierky a uistili sa tak, či je podklad naozaj suchý a teda pripravený na samotnú montáž. Pokiaľ by ste vinyl položili na ešte vlhký podklad tak sa vám môže vinyl na rôznych miestach zdúvať.
   Čo sa týka spotreby nivelačnej stierky. Na každom vreci resp. technickom liste je uvedená alebo by mala byť uvedená spotreba X kg na 1mm hrúbky pri ploche 1 m2. Takže podľa tohto si viete vyrátať približnú spotrebu. Doporučujem si vždy zobrať radšej pár vriec navyše aby ste mali istotu, že podlahu vylejete v jednom kroku. Dohodnite si napr. v stavebninách, že budete môcť zvyšné celé vrecia vrátiť. Pokiaľ im to v stavebninách poviete dopredu tak vám určite vyjdú v ústrety.
   Dúfam, že som na niečo nezabudol, pokiaľ máte nejaké otázky kľudne píšte.
   Pozdravujem

 3. blank
  peter says:

  zdravim vas taktiez riesim aku podlahu dat na vodne podlahove kurenie paci sa mi ten vinyl ale odradza ma to ze na ahydrid davat este nivelak snazim sa troska usetrit a rozpocet na podkrovie je uz vycerpany.viem ze dlazba je fajn ale je troska finance narocnejsia s pokladkou.prosim o radu co mi poradite d ocoho sa mam vrhnut ci do dlazby ktore je asi na podlahovku najlepsia alebo vinyl u ktoreho neviem ci treba na anhydrid dat nivelak alebo staci prebrusit a na aky vynil sa mam zamerat alebo ci aj dnesne plavacky su vhodne na podlahove kurenie a hlavne odoolne voci poskodeniu dakujem za rady peter

 4. Avatar photo
  admin says:

  Zdravim, pokial mate dobre spraveny anhydrid tak ho staci dobre prebrusit zrnitostou 24 a 40 nasledne povysavat a napenetrovat penetraciou na vodnej baze a nasledne nalepit vinyl. Plavajuca laminatova podlaha tiez moze ist na podlahovku ale ma vacsi odpor ako vinyl, takze pokial je to mozne dajte si vinyl.

  • blank
   Josef Voborník Videopodlahy says:

   Dobrý den, zde si dovolím trochu nesouhlasit 🙂 NEEXISTUJE dobrý anhydrit, na který by šlo hnet lepit vinylová podlaha. 8 letá praxe s lepením vinylových podlah a má 23 letá praxe v podlahách to jen potvrzuje. Pod lepené vinylové podlahy musí být špičkově udělaný podklad – anhydrit může býr rovný, ale v žádném případě nikdy nedocílíte hladkost a pevnost. Berte prosím v úvahu, že anhydrit je „hrubá“ podlaha, kterou je potřeba před pokládkou podlah do finální podoby upravit. Pokud nalepíte vinylovou podlahu pouze na anhydrit, bude to vypadat pěkně chvíli. Po čase začnete po vinylu pozorovat otlaky od kamínku a tam kde by jste měli kolečkovou židly, tak můžete i anhydrit vyjezdit. Anhydrit má sice dobré pevnosti v ohybu a tlaku, ale neuděláte na něm ani vrypovou zkoušku, protože se sype. Na mém portále videopodlahy.cz je spousta informací, fotek, videi a myslím, že se brzy dočkáte překladu některých článku do Slovenštiny. Zdravím všechny podlahový den Josef Voborník Videopodlahy.cz

   • Avatar photo
    Šoška Milan says:

    Áno viem je to pre mnohých čo sú už roky pri podlahách, že takéto niečo ako je nalepiť vinyl priamo na anhydrit je nemožné. Donedávna som si to myslel aj ja a to som pri podlahách 16-ty rok. Po týchto všetkých rokoch môžem iba skonštatovať, že hlavným problémom anhydritových poterov je jeho aplikácia. Firmy ktoré ho na stavbách spracúvajú respektíve lejú tak ho neaplikujú podľa predpísaných noriem a pravidiel. Ja osobne som na svojej stavbe natrafil na partiu chalanou, ktorí sa špecializujú na liatie anhydridov a keď som videl ako sa s mojim poterom vyhrali neveril som vlastným očiam. Povrch bol po tých mojich doterajších skúsenostiach doslova rozprávkový. Osobne sa na môj podklad bol pozrieť aj majiteľ firmy, ktorá distribuje podlahársku chémiu UZIN a sám uznal, že doteraz takto vyliatý anhydrid ešte nevidel. Musím sa priznať, že ja tiež nie. A preto som sa začal pohrávať s myšlienkou, že načo takýto podklad prelievať stierkou. Začal som rozmýšľať nad tým akú penetráciu použiť aby som spevnil vrchnú vrstvu anhydridu aby získal povrch takú pripravenosť aby nalepená vinylová podlaha riadne držala. Preto som začal priamo na podklade v mojej budúcej obývačke testovať rôzne penetrácie a následne na ne lepiť vinyl. Po pár dňoch som začal vinyl trhať od podkladu a sledoval som ako silno drží vinyl o podklad a hlavne som sledovať, že čo zostáva na odtrhnutom vinyle. Či sa odtrhne lepidlo od lepidla, alebo odtrhnem lepidlo aj s vrchnou mikro-vrstvou anhydridu. Je pravda, že veľa penetráii nefungovalo a takmer som už bol rozhodnutý, že podklad musím preliať. Vyskúšal som však ďalšie penetrácie a jedna z nich mi zafungovala priam ukážkovo. Pri odrhovej skúške vinylu zostalo lepidlo aj na vinyle a aj na podklade. Teda vrchná vrstva anhydridu bola dostatočne spevnená. Dokonca toto napenetrované miesto sa snažil ešte prebrúsiť jednokotúčovou brúskou zrnitosti 24 a brúsny papier sa po tomto mieste doslova iba klzal. Absolútne sa nedokázal chytiť do anhydridového podkladu, čo ma tiež dosť prekvapilo. Takže nemám obavi že by sa podklad začal nejako droliť alebo degradovať.
    Ďalším problémom pri lepení vinylu je samotný vinyl. Pretože na trhu sú rôzne tvrdosti vinylu. Teda nie je vinyl ako vinyl. Osobne som mal v ruke taký vinyl ktorý bol už skorýtkovaný v krabici a nedokázal sa vystrieť či ľahnúť ani po týždni ked bol rozložený na podlahe. Ja som použil 2,5 mm vinyl od Quick Step-u ktorý v súčasnosti ma už také zloženie, že vinyl absolútne nereaguje na zmenu teploty a teda nevytvára na podklad žiadne pnutie, teda podklad nenamáha.
    Čas ukáže či to bude funkčné. Ak by ste to chceli vidieť tak cca o týždeň budem lepiť zvyšok môjho domu, pretože doteraz mám nelepené iba vrchné podlažie a obývačku. Ešte ma čaká chodba, wc, spalňa, šatník a kúpeľňa. Môj osobný názor je, že fungovať to bude, presvedčila ma o tom odtrhová skúška som si spravil na podklade.

  • blank
   Ján Dzurila says:

   dobrý den,
   Každý píše o koeficientoch prestupu tepla. Čiže vinyl je niekde na úrovni keramiky. OK, rozumiem. Chcem sa však opýtať, čo v lete ked sa nebude kúriť. Nebude ten vinyl studený? Tak isto ako keramika?

   dakujem
   Jano D.

  • Avatar photo
   admin says:

   S liatymi podlahami moc skúsenosti nemám, takže moc objektivne na tuto vašu reakciu neviem reagovať. Liatu podlahu ak mate na mysli epoxidovu, tak jedine čo vám viem poradiť je, že by sa podlaha vyliala nivelačnou stierkou, tá by sa následne ešte prebrúsila a následne by sa navalcoval epoxid už vo farbe akú by ste chceli a samozrejme že by to trebalo navalcovať v dvoch vrstvách. Alebo druhý variant je na nivelačnú stierku nalepiť vinylovú podlahu, ale priznám sa teraz narychlo si ani neviem vybaviť či som vôbec videl vinylovú podlahu v lesklom prevedení. Z praktického hľadiska epoxidová podlaha a ešte k tomu biela asi nie je to najpraktickejšie riešenie, ale vyzerať to môže dobre. Opoxid aj ked je tvrdý sa tiež dá poškrabať a zašmuhovať a preto sa vynára otázka že ako sa to da časom opraviť???? Myslím, že iba kompletným prevalcovaním dalšieho náteru si mylsím.

  • Avatar photo
   admin says:

   Dobrý deň, vinylová podlaha nie je určená na lepenie na plávajúce podlahy. Na laminátovej podlahe môžete mať jemne zdvihnuté spoje, ktoré jemne napučali kôli umývaniu podlahy vlhkým mopom a to môže byť hlavný problém. Vinylová podlaha totiž kompletne okopíruje každú nerovnosť na podlahe. Ďalšia vec prečo by som to nerobil, je prípadná nehoda vytopením. Voda sa vám dostane pod laminátovú podlahu a tým pádom ju musíte vyhodiť a tým pádom aj vinyl. Poviem to na rovinu, samozrejme je to možné nalepiť, ale nečakajte od toho 100 % konečný efekt. Nikdy to nebude tak dobre vyzerať a toľko rokov slúžiť, ako keď to nalepíte na nivelačnú stierku. Viem nivelačná stierka to sú peniaze navyše, ale ja by som ich na vašom mieste obetoval, pretože podlahy nerobíte na pár týždňov ale na niekoľko rokov a môžno aj desaťročí. Spravte ich poriadne a už sa nebudete musieť k tomu viac vracať.

 5. blank
  Nada says:

  Dobry den, chcem vas poprosit o radu. Chystame sa prerabat kuchynu, vinylova podlaha nas velmi zaujala, mame vsak v kuchyni polozenu keramicku dlazbu. Ako postupovat pri lepeni vinylovej podlahy? Je mozne lepit priamo na dlazbu alebo je potrebne vysekanie pripadne vyrovnanie. Priznam sa do vysekavanie povodnej dlazby sa nam moc nechce.
  Dakujem za odpoved.

  • Avatar photo
   admin says:

   Dobrý deň, pokiaľ idete lepiť vinylovú podlahu o podklad, tak podklad musí byť dokonale rovný, pretože vinylová podlaha vám komplet každú nerovnosť okopiruje. Teda možnosti sú dve. Vysekať podlahu a vyliať nivelačnú stierku, alebo vyliať nivelačnú stierku priamo na keramickú dlažbu. Pozor pri vylievaní na keramickú dlažbu by som doporučil epoxidovú penetráciu presypanú kremičitým pieskom, následne po vytvrdnutí povysávať zbytkový piesok a následne až liať nivelačnú stierku. Jedná sa o to, že epoxidová penetrácia určite chytí o keramiku, čo sa nedá povedať o penetrácii na vodnej báze. Tá niekedy chytí a niekedy nie, čo ma za následok, že nivelačná stierka potom komplet popraská a môžete celý proces opakovať. Epoxidová penetrácia je drahšia na 1 m2 ako klasická penetrácia na vodnej báze, ale zas na druhej strane je výsledok zaručený. Samozrejme sú aj iné penetrácie alebo mostíky pre stierkovanie na keramickú dlažbu, to vám isto poradia v stavebninách kde budete kupovať nivelačnú stierku. Ja používam epoxid, lebo som naň už navyknutý a funguje takmer na všetkých podkladoch. Ak máte ešte nejaké otázky tak určite rád odpoviem.

   • blank
    j says:

    niekde som nasiel ze vraj vinylova podlaha v rolkach s textilnou vrstvou (neviem presne ako sa to vola asi geflor alebo tak nejak), nemusi sa lepit a staci ju len polozit na dlazbu a ze vraj sa spary z dlazby na nu nepretlacia. Mate skusenosti s takou podlahou – naozaj sa spary nepretlacia?

    • Avatar photo
     admin says:

     Dobrý deň,

     je to tak, ak sa rozhodnete pre pvc podlahu s dostatočne hrubou podlepenou vrstvou tak vám špárovku na dlažbe táto pvc podlaha neokopiruje. Špáry by sa nemali pretlačiť na povrch. Samozrejme, že všetko závisí od toho ako sú špáry upadnuté a aké sú široké. Pokiaľ to nie je žiadny extrém, tak to fungovať bude.

     Pekný deň

 6. blank
  zuzana says:

  Dobry den, taktiez uvazujeme o celoplosne lepenej vinylovej podlahe, zatial pocuvame same chvaly. Mam niekolko otazok – nedochadza casom k jej zmrstovaniu ako u PVC podlah, resp. co by mohlo sposobit jej pripadnu deformaciu? Takisto pisete, ze je vhodna aj do kupelni – ako by ste riesili styk podlahy a keramiky? Aku minimalnu hrubku naslapnej vrstvy odporucate do bytovych priestorov a na co je potrebne dat si pozor pri konkretnom vybere /napr. v zlozeni/? A posledna vec: v com vidite nevyhody /okrem pripadnych nerovnosti v podklade/?

  Dakujem a prajem pekny den 🙂

  • Avatar photo
   admin says:

   Zdravím, nakoľko mate veľa otázok naraz tak budem pri každej odpovedi stručný 🙂
   1. k zmršťovaniu nedochádza, nakoľko vinylové podlahy sú vystužené skleneným vláknom reps. rohožou, ktorá zabezpečuje dlhodobú rozmerovú stálosť
   2. ak myslíte styk obkladu a vinylovej podlahy, tak tento detail by som doporučil riešiť tak, že obklad stien nalepíte od zeme cca 3-4 mm a vinyl sa pri montáži podsunie pod obklad a následne to po obvode zasilikonuje transparentným sanitárnym silikonom.
   3. do bytovej záťaže pohodlne stačí 2 mm hrubý vinyl s nášlapom 0,3 mm a pokiaľ tomu neveríte tak úplny luxus je 2,5 mm hrúbka a 0,7 mm nášlap
   4. nevýhody: náročnejšie na prípravu podkladu a tým pádom aj o čosi drahšie, a zároveň časovo náročnejšie, a ďalšia nevýhoda je možno zloženie, teda že sa jedná o umelinu laicky povedané

   Pozdravujem

  • Avatar photo
   admin says:

   Zdravím, ospravedlňujem sa že píšem až teraz, ale bol som dosť pracovne vyťažený. Chválim za zaujímavú otázku. Kontaktoval som jedného nemenovaného dodávateľa a položil som mu túto vašu otázku. Odpoveď bola približne v tom znení, že či si myslím, že by niekto vyrábal a distribuoval zdraviu škodlivé podlahy. Na moju ďalšiu otázku, že z čoho sa presne vinyl vyrába mi odpoevadal, že vo všeobecnosti sa jedná o prírodný olej a soľ, ale presné zloženie ďalších prísad a celej chemickej reakcie mi popísať nevie nakoľko nie je chemik a presná receptúra toho ktorého výrobcu je v podstate obchodné tajomstvo. To, že vinyl je vyrobený z oleja a soli som vedel, ale ďalšie látky a chemické reakcie pri tomto výrobnom procese nepoznám. Keď som hľadal aj v nejakých technických listoch nejaké nebezpečné látky, tak som našiel u niektorých výrobcoch obsah formaldehydu tesne po vyrobení, ale po 28 dňoch po výrobe už bolo písané, že formaldehyd neobsahuje. U všetkých výrobcov je takmer identický napísané, že obsah nebezpečných látok je v norme a vyhovuje norme EN 14041. Čiže keď to mám zhrnúť na záver, poviem Vám iba toľko, že presné zloženie čo vinyl obsahuje a neobsahuje si zákazník nemá odkiaľ zistiť. Každopádne zaujímavé…

  • Avatar photo
   admin says:

   Dobrý deň,
   Vinylová podlaha nie určená na kladenie na pôvodné podlahy.
   Potrebuje riadne zrovnaný a dokonale rovný podklad. Samozrejme
   boli zákazníci ktorí si to montovali na pôvodné pvc podlahy,
   ale ja osobne to nedoporučujem. Dokonca to jeden náš zákazník
   skúšal, ale nakoniec to skončilo tak, že sa mu to nepáčilo, tak
   demontoval vinyl, pod vodou ho musel očistiť od lepidla čo je
   dosť náročné, ale dá sa to, potom si musel riadne pripraviť
   podklad a lepiť to znova.
   Treba si uvedomiť, že ak vám na znivelovanom podklade zostane
   zrnko piesku a na toto zrnko piesku položíte vinyl, tak po pár
   dňoch tam budete vidieť nerovnosť. Vinylové podlahy sú náročné
   v tom zmysle, že musia mať naozaj dokonale pripravený podklad.

 7. blank
  Dagmar says:

  pekny den vsetkym
  dala som vinylovu podlahu na novo vyliatu podlahu (po rekonstrukcii bytu v panelaku) do kuchynoobyvacky a vstupnej chodby – kazdemu odporucam. Je to uzasna vec, vytopilo pri burke a voda pekne stala …. utrela som a nic poskodene. Udrzba uplne super, staci pozametat, a raz za tyzden (aj menej 🙂 ) umyvam. Hladala som prave nejkau diskusiu, kde sa hovori s akym prostriedkom sa najlepsie umyva.

  • Avatar photo
   admin says:

   Dobrý deň,

   pokiaľ je anhydrid rovný, tak určite ho nemusíte prelievať
   nivelačnou stierkou. Čo vám určite odporúčam, je prebrúsenie
   anhydridu, následne ho treba dokonale povysávať a na záver ho
   napenetrovať penetráciou, ktorá je vhodná pod lepidlo, ktoré
   použijete na lepenie vinylovej podlahy.

 8. Avatar photo
  admin says:

  Dobrý deň
  vinylová podlaha vedie dobre teplo, ale taktiež aj zimu. V podstate je jedno aku podlahu tam date, či to bude laminat, drevo alebo keramika, pretože každá podlaha časom naberie teplotu toho vášho podkladu, rozdiel bude iba v čase. Tým myslím, že napríklad ak by mal vaš betonový podklad 15 stupňov tak vinylová podlaha naberie túto teplotu povedzme za päť až osem hodín a drevená podlaha ju naberie za 24 hodín, teda rozdiel bude minimálny. Ak by ste chceli mať podlahu teplejšiu a už máte hotový poter, tak viete dať na poter elektrické vykurovacie rohože a tie následne zaliať nivelačnou stierkou a následne na nivelačnú stierku nalepiť vinylové podlahy. Neviem vám však povedať cenu takéhoto vykurovania, iba vám dávam do pozornosti aj takýto variant. Z vykurovacej rohože by ste mali vyvedený termostat na stenu s ktorým si viete regulovať teplotu podlahy.
  Prajem pekný deň

 9. blank
  Miloš says:

  Dobry Den. Chcem dat do novostavby pvc podlahu pretoze sa mi zda menej pracna na lepenie ako vinylova (nameriam si ju cez celu miesnost a podlepim a nemusim lepi pasiky) a potrebujem vas nazor ci nerobim chybu a radsej mam dat vinyl.

  Za odpoved vopred Dakujem 🙂

  • Avatar photo
   admin says:

   Dobrý deň,
   áno máte pravdu, že pvc podlaha v rolkách je možno o niečo jednoduchšia na montáž ako vinylové dielce. Nenapísali akú konkrétne pvc podlahu si chcete položiť na podlahu. Sú na trhu mäkčené pvc podlahy v roliach, tvrdé pvc podlahy v roliach rôzne pvc podlahy podlepené filcom atď. Vinylová podlaha je v podstate tvrdené pvc, takže životnosť vinylovej podlahy je niekde inde ako napríklad podlaha z mäkčeného pvc.
   Ďalšia vec na ktorú treba trochu dopredu myslieť je, že keď náhodou časom podlahu v roliach poškodíte, tak neviete lokálne vymeniť iba to konkrétne miesto, ale musíte vymeniť nakomplet celý široký pás, čo je pre mňa osobne veľká nevýhoda, nakoľko ja osobne mám rád praktické veci. Ale samozrejme je to iba môj subjektívny názor.
   Každá podlaha má svoje výhody a nevýhody, ešte nebola vymyslená taká podlaha, ktorá by mala iba výhody a preto vám chcem dať jednu radu. Vyberte si takú podlahu akú skutočne chcete a hlavne s ktorou ste stotožnený a z ktorej sa budete tešiť.
   Pozdravujem

 10. blank
  marek says:

  Dobrý deň. Robil som OSB podlahu v podkrovnom byte na drevených roštoch. Chcel by som použiť vinyl do kúpelne. Je možné to lepiť na OSB? Ak ano, treba nerovnosti na OSB vyrovnať nejakým tmelom a čím to lepiť? Poprípade bolo by vhodnejšie použiť PVC v roliach alebo dlažbu? U dlažby sa ale bojím, že by časom začala odskakovať kedže OSB nie je tvrdý a pevný betón.

  Ďakujem za odpoveď.

  • Avatar photo
   admin says:

   Dobrý deň,

   osb doskovú podlahu by som na vašom mieste vylial nivelačnou stierkou a až následne na nivelačnú stierku by som lepil vinylové dielce. Treba použiť špeciálnu penetráciu určenú na osb dosky a samozrejme aj nivelačná stierka by mala byť na to určená. Ja sám som si na svojom podkrovnom byte vylieval osb doskovú podlahu a dopadlo to úplne v pohode. Kľudne môžte použiť buď vinylové dielce alebo aj pvc v roliach, to je už na vašom uvážení s akou podlahou ste stotožnený.

   Prajem pekný deň

 11. blank
  Jaro says:

  Dobrý deň,

  chce sa opýtať na vinylové samolepiace dielce. Podklad máme vyrovnaní nivelizačnou stierkou. Rozmýšľam nad použitím samolepiacich vinylových lamiel. Je medzi samolepiacimi vinylovými dielcami a klasickými lepenými vinylovými dielcami nejaký rozdiel? Ktorý druh by ste odporučili? Ďakujem za odpoveď.

  Prajem pekný deň.

  S pozdravom Jaro

   • blank
    Zuzana says:

    Dobry den,
    chcela by som sa vratit k vyssie uvedenej otazke o samolepiacich vs. klasicky lepenych vinylovych lamelach.
    Ak ste uz mali medzicasom v rukach samolepiace vinylove lamely, budem rada za Vase postrehy – kladne aj zaporne.
    Zaujima ma tiez, ci pokladku samolepiacich lamiel zvladne aj laik alebo treba na to radsej profesionala?
    Dakujem vopred 🙂

    Zuzana

    • Avatar photo
     Šoška Milan says:

     Dobrý deň,

     chcem vás upozorniť, že samolepiaci vinyl nebude nikdy tak držať
     ako keď nanášate lepidlo na podklad a následne pokladáte vinyl,
     ktorý sa na záver ešte zavalcuje.
     Pokiaľ sa rozhodnete pre samolepiaci vinyl tak na vašom mieste by
     som to dal radšej niekomu spraviť. Na druhej strane nepoznám vaše
     zručnosti, takže ťažko sa mi vyjadruje k tomu či to zvládnete aj
     svojpomocne.

     Pozdravujem

 12. blank
  Michal says:

  Dobrý deň. Na začiatok Vás chcem pochváliť za vinikajúci článok a veľký palec hore za to že to neskončilo len pri článku ale pokračujete aj v diskusii.
  Mňa by zaujímalo, či je vinilová podlaha vhodná na poschodie do staršieho RD, kde sú ako podlaha (resp. strop) použité staré drevené trámy a na nich je položená OSB doska. Ak áno ako postupovať. Ešte raz palec HORE.

  • Avatar photo
   admin says:

   ďakujem za vaše pozitívne hodnotenie, poteší to. Vinyl na OSB dosky som už lepil a keďže som to nemal nikdy odskúšané tak som to odskúšal u svokrovcov a nie u konečného zákazníka, aby nedošlo k zlej reklame. Je to nalepené asi tak cca rok a poviem vám nie je to dobré riešenie. Ja som postupoval tak, že som osb dosky priskrutkoval, zlepil som perko s drážkou elastickým lepidlom, po montáži ešte prebrúsil pásovou brúskou na parkety aby bola dokonalá rovina a hlavne dokonale rovné spoje osb dosiek. Hneď po montáži to vypadalo tak isto ako keď to nalepíte o nivelačnú stierku, proste super. Problém nastal až časom, keď sa podlaha zotierala na mokro a cez mikrospoje vinylových dielcov sa dostala vlhkosť do osb dosky a ta jemne napučala, čo bolo vidieť už na samotných spojoch vinylových dielcov.
   Keby som to robil už teraz, tak rovnako namontujem osb dosky následne existuje penetrácia na osb dosky a taktiež sú nivelačné stierky ktorými môžete preliať už spomínané osb dosky. Proste namontované osb dosky treba preliať nivelačnou stierkou a bude to tak úplne dokonalý podklad pod vinylové dielce.

   Pozdravujem

 13. blank
  Robert Fantura says:

  Dobrý deň,
  v technických podkladoch výrobcov vynilových podláh som sa dočítal,že pri podlahovom kúrení je použitie možné max. do 27°C.
  Vzhladom na to,že povrchová teplota povrchu podlahy pri podlahovom kurení by nemala presiahnuť 29°C ( pri max. teplote v rúrach do 45°C) sa chcem opýtať či použitie vynilu je pre dané teplotné zaťaženie skučné vhodné.
  Potom by ma ešte zaujímalo ako je to z prehriatím podlahy od slnečných lúčov kde v horúcich letných dňoch môžu byť povrchové teploty dopadajúch lučov cez velké sklenne plochy ešte ďaleko vyššie.
  Nesprachnivie časom podlaha v týchto miestach a aká je podla Vás jej predpokladaná životnosť ?
  Ďakujem za odpoveď

  • Avatar photo
   admin says:

   Dobrý deň,
   zaujímavý dotaz, chválim za otázku. Máte pravdu, že vinylová podlaha na podlahovom vykurovaní by mala byť v kontaktnej teplote max. 27 stupňov celzia. Takáto teplota je si myslim dostačujúca na to aby sa vinylová podlaha dala použiť na akomkoľvek zaliatom podlahovom vykurovaní betonovou alebo anhydritovou zmesou. Vinyl nie je vhodný na podlahové vykurovanie typu sálavej rohože na báze odporových drôtov a podobne.
   Čo sa týka roztiažnosti vinylových podláh, tak na ich rozmerovú stálosť je použitá pri výrobe sklenná rohož, ktorá ma za úlohu fixovať ich už spomínanú rozmerovú stálosť. Samozrejme všetko má svoje limity a preto sa často v technických listoch u vinylových podláh uvádza rozmerová stálosť alebo ináč povedané odchylka rozmeru. Rozmerová odchylka je napríklad pri vinylových podlahách LIVYN uvádzaná pri 6 hodinovom vystavení podlahy teplote 80 stupňov celzia iba menej ako 0,2 % čo predstavuje pri šírke podlahy 185mm menej než 0,37mm a pri dĺžke podlahy 1393mm menej než 2,8mm. Pri šírke podlahy je naozaj tento údaj zanedbateľný ale už pri dĺžke je zaujímavý. Otázka ale znie, koľko krát do roka sa vám stane, že podlaha bude vystavená celých šesť hodín 80°teplote??? Myslím, že takýto extrém u vás doma nenastane ani raz do roka a to aj keby ste mali celý dom zo skla, pretože po takto horúcej podlahe by ste sotva prešli na boso.
   Každopádne ak by ste sa rozhodli použiť vinylovú podlahu do vášho domu tak siahnite po vinylovej podlahe, ktorá má v technických listoch udávanú najmenšiu odchylku v rozmeroch pri testovanej teplote.
   Prajem aby ste sa nakoniec rozhodli pre podlahu s ktorou ste stotožnený a ktorú chcete, a nech vám vydrží čo najdlhšie vo vašom či už byte alebo dome.
   Prajem pekný deň.

 14. blank
  jan says:

  Dobrý den.

  Uvazujem pri rekonstrukcii domu nad podlahovým infrakúrením/ napr.Caleo a pod/

  Jeden predajca vinyl podláh ma ubezpečuje je to úplne v poriadku, dokonca vhodnejšie nez laminát a drevo. V diskusii ale písete ze na takýto druh kurenia nie je vinyl vhodný. Kde je pravda? Dakujem.

  • Avatar photo
   admin says:

   Dobrý deň,

   podľa technických listov sú vinylové podlahy vhodné iba na zaliate podlahové vykurovanie poterovou zmesou či už cementovou alebo anhydritovou. Podľa technických listov sa nedoporučuje pri sálavých podlahových vykurovaniach.
   Vyskúšať to môžete, ale berte na vedomie, že je to na vaše vlastné riziko a určite vám žiadny z výrobcov takúto reklamáciu neuzná.
   Teraz ma napadá, že či náhodou nechcete položiť vinylovú podlahu na HDF doske, ktorá je na CLICK. Pri takomto prevedení som si není istý ako je to s podlahovým vykurovaním, takže určite si preštudujte technický list od danej podlahy ktorú chcete použiť.

   Pozdravujem

 15. blank
  Hudobnik says:

  Zdravim,

  V prvom rade vdaka za rady! Chcel by som sa spytat, ze co sa moze davat pod vinylovu podlahu ako zvukova izolacia a do akej hrubky? Ja rad pocuvam hudbu a chcem aspon trosicku osetrit susedov, ak sa da 🙂 Vdaka moc vopred!

  • Avatar photo
   admin says:

   Dobrý deň,

   pod vinylovú podlahu nie je možné dať žiadnu akustickú podložku.
   Iba ak by ste sa rozhodli pre vinylovú podlahu na HDF doske, teda
   vinylová podlaha na click tak pod ňu viete dať špeciálnu
   akustickú podložku, ktorá bráni tranzitnému hluku.

   Pozdravujem

 16. blank
  Ivan Štoder says:

  Dobrý Deň.
  Prosím vás ja mám rovný a hladký povrch obývačky ktorý som rekonštruoval
  a vylial sádrovou nivelačkou a chcem sa spýtať aký hrebeň mám použiť pri
  lepení vinylovej podlahy 1mm zubom alebo 2mm.Použiť chcem Profilep.
  Za odpoveď vopred Ďakujem.
  S pozdravom Štoder.

  • Avatar photo
   admin says:

   Dobrý deň,

   odporúčané zubovanie pre lepidlá na pvc alebo vinyl je pod označením A1 alebo A2. A1 ma spotrebu do 350 g/m2 a A2 okolo 400 g/m2. Ani jednou špachtlou s týmto zubovaním v podstate nič nepokazíte. Ak môžem poradiť a vstúpiť do vašeho rozhodnutia pre lepidlo, tak ja osobne by som na vašom mieste nepoužil lepidlo Profilep, nakoľko sa mi s ním nepáčila robota. Mal som možnosť už vyskúšať množstvo lepidiel na svojich zakazkach a profilep je u mňa, v mojom rebríčku zaradený niekde na chvoste. Neviem možno je tam zaujímavejšia cena, čo si už ani tak nepamätám, ale aj tak to za tie peniaze nestojí. Siahol by som na vašom mieste po lepidle od výrobcu UZIN a to buď UZIN KE-418 alebo UZIN KE-2000S. Samozrejme je to iba môj osobný názor a nechcem vám vnucovať nejaký výrobok, chcem vám iba poradiť aby ste boli spokojný.

   pozdravujem

 17. blank
  jana says:

  Dobrý deň, planujeme dať so kupelne vinylovu podlahu systém click bez HDF od nemeckeho vyrobcu, hrubka 4.2 mm.Tepelny odpor je 0.033 avšak teplota podlahové kurenia nesmie presiahnuť 27 stupnov.Zda sa mi to moc malo.Je to v poriadku? Musim parkety lepiť.? Ďakujem za odpoveď.

  • Avatar photo
   admin says:

   Dobrý deň

   v prvom rade vám chcem povedať, že vinyl click systém o hrúbke 4,2 mm sa nelepí priamo na podklad, ale kladie sa na špeciálnu protišmykovú podložku, ktorá je na to určená. Click systém vinyl bez hdf dosky je vhodný na všetky typy podlahových vykurovani, ktoré sú zaliate v cementovom alebo anhydridovom potere. Nie su vhodné na priamo výhrevné vykurovacie rohože, ktoré sú voľne položené priamo pod vinylom. Je však pravda, že v technických listoch sa uvádza, že kontaktná teplota s vinylom by mala byť rovná alebo menšia ako je 27 stupňov celzia.
   To je skôr otázka na kúrenára, že akú teplotu dosahuje klasické zaliate podlahové vykurovanie zapravené v poterovej doske na povrchu betónu či anhydridu. Ale myslím, že povrch určite nie je teplejší ako 27 stupňov. Pre istotu sa vášho kurenara spýtajte, že akú najviac horúcu vodu môžte púšťať do podlahovky aby teplota povrchu nepresiahla spomínaných 27 stupňov. Skúsený kúrenár vám okamžite odpovie. Toľko moja reakcia na váš dotaz.

   Prajem pekný deň.

 18. blank
  Hana says:

  Dobry den. Staviame maly RD a budeme mat vodne podlahove kurenie.
  1/ Ako mame dat pripravit podklad pod vinyl dielce?
  2/ Aku hrubku vinylu zvolit? Ma to efekt na bodove zatazenie?
  3/ Je vinyl vhodny ku krbu? Bude stacit ak na ochranu vinylu pouzijeme sklo?
  dakujem

  • Avatar photo
   admin says:

   Dobrý deň,

   1.Takže podklad na pvc dielce musí byť dokonale rovný a hladký,
   pretože vinylové dielce vám okopírujú každú jednu nerovnosť.
   Podlahové vykurovanie môžete zaliať buď anhydritom alebo
   cementovým poterom. Pri anhydrite vás chcem upozorniť na jednu
   vec, zdôraznite majstrom, že budete rovno na anhydrit klásť
   vinylovú podlahu a preto aby si na ňom dali záležať a že nechcete
   už následne vyhadzovať peniaze za dodatočnú nivelačnú stierku, čo
   nie je malá suma. Pri cementovom potere je nutné následne podlahu
   vyliať nivelačnou stierkou aby bola úplne hladká.

   2.Hrúbka vinylovej podlahy je postačujúca kľudne 2mm, ale ak máte
   obavi tak siahnite po 2,5 mm hrúbke. Odporúčam sa ale rozhodnúť
   pre vinylovú podlahu, ktorá sa celoplošne lepí a nie click
   prevedenie. Nalepená vinylová podlaha bude tak v priamom styku s
   poterom a tým pádom bude lepšie odovzdávanie tepla do vinylu.

   3. Tak za túto otázku vás chválim, ale musím vám povedať pravdu,
   že toto ešte nemám odskúšané na vinylovej podlahe. Sklo na
   podlahe pri krbe funguje pri laminátových podlahách, to mám osobne
   odskúšané, ale čo to spravi s vinylom si netrúfam povedať.
   Každopádne to skúsiť môžte, a ak by to nejak deformovalo podlahu
   alebo ju inak poškodilo, tak vinyl potom iba vyrežete a na jeho
   miesto dodatočne zvolíte keramiku, prípadne tenkovrstvý kameň.

   Pozdravujem

  • Avatar photo
   admin says:

   Dobrý deň,

   ja osobne by som ju lepil pri najnižšej teplote 15 stupňov
   celzia. Ak by bola teplota nižšia nelepil by som ju. Treba si
   však pozrieť technický list tej konkrétnej vinylovej podlahy a
   tam by to malo byť napísané. Ak nie, tak sa držte tych 15
   stupňov.

   Pozdravujem.

  • Avatar photo
   admin says:

   Dobrý deň,

   ak je to vinylová podlaha s click spojom a kladie sa na špeciálnu protišmykovú podložku, tak nevidím v tom problém.

   Omlúvam sa za neskorú odpoveď, ale váš komentár systém zaradil do spamu a neskoro som si to všimol. Za pochopenie ďakujem

   Pozdravujem

    • Avatar photo
     admin says:

     Dobrý deň,

     s keramikou ja osobne nerobím, takže je to pre mňa trošku ťažšia otázka. Ale skúsim vám na ňu v rámci mojich možnosti odpovedať.

     Výhody keramiky oproti vinylu:

     – nie je tak náročná na prípravu podkladu
     – určite má väčšiu oteruvzodrnosť ako vinyl
     – ľahšia údržba ako pri vinyle
     – možno ju klásť pri vyššej vlhkosti podkladu
     – rozmerová stálosť

     Nevýhody keramiky oproti vinylu:

     – ťažšia manipulácia
     – v prípade rekonštrukcie náročnejšia na prácu
     – náchylnejšia na prasknutie v prípade pádu tvrdého predmetu
     – bez podlahového vykurovania je veľmi chladná
     – s podlahovým vykurovaním mimo vykurovacej sezóny je dlažba chladná

     Chválim vás za zaujímavú otázku, na ktorú možno pripravím aj celý článok.
     Pozdravujem

 19. blank
  Štefan says:

  Dobrý deň
  Staviame rodinný dom s podkrovím.Na prízemí aj v podkroví máme teplovodné podlahové vykurovanie.Plánujeme použiť vinylovú podlahu, ktorá sa celoplošne lepí.Na prízemí je podlahové kúrenie vyliate anhydridom.Na poschodí je suchý systém podlahového kúrenia t.j. namiesto anhydridu je nad trubkami sadrovlaknitá doska RIGIDUR E20.Poradte prosím aký druh penetráku a lepidla by sme mali použiť na tieto podklady.Ďakujem

  • Avatar photo
   admin says:

   Dobrý deň,

   anhydrid prebrúsiť jedno-kotúčovou brúskou zrnitosťou P24, povysávať a napenetrovať penetráciou UZIN PE 360. Rigidur dosky, spoje a diery po šróboch pretmeliť a prebrúsiť, povysávať, penetrácia UZIN PE 360.

   Na oba povrchy potom použite lepidlo na vinylové dielce UZIN KE 66.

   Samozrejme, že existujú aj iné varianty od iných výrobcov. Ja konkrétne používam tieto materiály a nikdy ma nesklamali.

   Pozdravujem

 20. blank
  eva says:

  dobry den,
  precitala som cely clanok (hodnotny) a aj diskusiu, no stale mi nie je jasne, ci pod klik-vinil pokladany na uplne vyrovnany a ocisteny povrch (podlahove kurenie v betonovom potere + penetrak + nivelacna hmota) je potrebna ta specialna podlozka? nejde o lepenie, len polozenie naklikavacich dielcov. podlozka, ktoru nam ponukali o dost zvysovala cenu vinylovej podlahy za m2 🙁

  • Avatar photo
   admin says:

   Dobrý deň,

   áno pod clickový vinyl ide vždy táto špeciálna podložka. Podložka
   zabezpečuje protišmykovosť vinylových dielcov a tým pádom aj
   určitým spôsobom ochraňuje samotný click spoj proti namáhaniu,
   pretože click spoj vinylový nemá také pevnostné vlastnosti ako
   napr. laminátová podlaha.

 21. blank
  dusan says:

  Dobrý deň, chcel by som sa spýtať na celoplošné podlahové nelepené vinylové podlahy s textilnou podložkou firmy Gerflor.Predajca nám tvrdil že sa iba položia na poter, orežú okraje a olištujú. Máte s tým nejaké skúsenosti? Nebude sa to krčit, keď sa niečo poškodí nebude problém s výmenou a podobne?Tiež vraj tak nekopírunú nerovnosti ako lepený vinil. Ďakujem za odpoveď.

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Zdravím,
   zrejme máte na mysli pvc podlahu v rolke, ktorá je podlepená podložkou. Ak som sa teda trafil, tak je pravda, že pvc iba vystriete do miestnosti a olištujete. Tým, že pod týmto pvc je textilná podložka, ktorá je mäkká, tak tým pádom aj toto pvc naberá túto vlastnosť. Uvediem príklad. Položíte na tento typ pvc podlahy ladničku, ktorú po mesiaci budete chcieť presťahovať prípadne presunúť, tak zostanú po nej otlačené nožičky. Ak by ste toto spravili pri vinylovej lepenej podlahe, tak žiadne nožičky po ladničke tu otlačené nebudú, pretože pod vinylom je nivelačná stierka, ktorá je tvrdá a samotný vinyl je tiež tvrdý. Taktiež si treba dávať pozor pri tomto prevedení pvc na posúvanie nábytku po podlahe, aby ste ju nepoškodili, prípadne neroztrhli. Krčiť sa to určite nebude a tiež je pravda, že tento typ podlahy nie je tak náročný na rovinatosť a hladkosť podkladu.
   Pozdravujem

 22. blank
  Palo says:

  Dobry den,

  Pre novy roddiny dom s podlahovym vodnym vykurovanim sme sa rozhodli ist do vinylu. Problem je vsak u nas sa rozhodnut do ktoreho systemu ist ci lepeny alebo click.

  Pri lepenom by som rad vedel ze ci lepidla nevypustaju niejake skodlivini pri teplotnych rozdieloch ked bude podlahovka kurit. Dalej 2mm hrubky vinylu mi pride malo na beton nalepany a obavam sa ze povrch bude dost tvrdy co pri malych detoch neni najlepsie. Predsa co pri 4mm pri clicku je pruznejsie.

  Porovnam to mozno nie najlepsim prikladom u nas v starej kuchyni je povodne PVC nalepene na beton a ten povrch bol dost tvrdy a aj bossou nohou bolo citit rozdiel teplot rychlo tak som rozhodol polozil dalsi pas 2mm pvc rozdiel je znacne citit.

  Kurit by som chcel len v zimnom obdobi a nie dokurovat podlahu aj v prechodnych obdobiach. Parkety aj dlazba su studene pre to sme zvolili ist do vinylu len sa rozhodnut pre ktory system.

  Pri click systeme sme si neni isty ci sa nerozchadzaju ako pri parketach viem ze technologia je tam ina v podklade ale casom ci nepirchadza k rozchodom aj tu.
  Nepozname nikoho kto by mal dlhodobejsie vinyl doma tak sa obraciam na Vase rady
  Dakujeme 🙂

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,

   tak postupne sa budem snažiť odpovedať na vaše otázky, pretože ich je viac. Lepidlá pod vinyl sú dnes disperzné, teda na vodnej báze, takže si myslím, že tu nehrozí žiadne odparovanie škodlivých látok.
   Čo sa týka tvrdosti vinylu, tak si myslím, že neuvidíte v tom rozdiel, či budete mať na podlahe 2mm alebo 4mm. Tvrdosť je tam daná nášlapnou vrstvou, ktorá je rovnaká a akurát pri 4mm prevedení je hrubší nosič, resp. spodná vrstva.
   Ak sa bojíte, že to bude pre deti tvrdé alebo nepohodlné, tak položte na vinyl dočasne koberec ako som to spravil ja, a časom keď vyrastú, tak jednoducho ho iba vyhodíte, pretože aj tak sa už nebude dať použiť, lebo deti ho dajú ako sa povie „na poriadok“.
   Čo sa týka prechodného obdobia, tak vás chcem upozorniť, že vinyl vám presne skopíruje teplotu podkladu, teda chcem tým povedať to, že v prechodných obdobiach bude vinylová podlaha tiež studená.
   Pri click systéme, sa nemusíte báť, že sa vám rozídu spoje. Na to tu slúži práve špeciálna podložka, ktorá sa inštaluje práve iba pre 4mm prevedenie. Táto podložka ma špeciálnu prilnavú a protišmykovú úpravu svojho povrchu, ktorý v podstate drží všetky lamely spolu po hromade. Teda nehrozí aby sa spoje rozišli. Ak vám spoj pustí tak je to iba preto, že nie je dostatočne rovný podklad a jednoducho keď stúpite celou váhou práve na spoj pod ktorým je napr. preliačina tak tento spoj jednoducho povolí, click zámok jednoducho zlomíte.
   Pre mňa osobne je praktickejšie prevedenie 2mm lepeného vinylu. Lepený vinyl má od click prevedenia pre mňa 2 kľúčové výhody.
   1. Opravíte ho v ploche bez akejkoľvek demontáže okolitých lamiel
   2. Vodotestnoť – mám na mysli prípadne zatopenie podlahy vodou. Click vám podtečie vodou a lepený nie.
   Treba si určiť z vašej strany priority, čo od podlahy chcete, pretože každé prevedenie má svoje výhody aj nevýhody.
   A jedna rada na záver ak by ste sa rozhodli pre 2mm riešenie. Predtým než začnete samotnú montáž tak si vyskúšajte jednotlivé lamely zložiť na sucho, či perfektne sedia všetky spoje, kľudne si vyskladajte aj jeden celý balík. V poslednom čase sa mi osobne stalo, že nie každá značka vinylu dobre sedí a museli sme tovar vrátiť výrobcovi. Začína byť na trhu veľké množstvo značiek vinylu a nie každá dobre sedí.
   Pozdravujem

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,

   ak je schodiskový stupeň z tvrdého dreva tak si myslím, že môžete vinylové dielce nalepiť ako nášlapovú vrstvu schodu. Avšak tu by som nepoužil klasické lepidlá na vinyl, ale určite by som to lepil kontaktným lepidlom TOPREN. Určite si rovno kúpte aj riedidlo na toprén a vhodne si lepidlo zrieďte aby ste ho vedeli štetcom rovnomerne naniesť. Súčasne naneste topren na schod aj na vinyl, nechajte odvetrať cca 5 min. a potom vinyl nalepte na schod. Pri takomto spôsobe lepenia sa vinyl nedá dodatočne v lepidle posunúť, takže dávajte pozor aby ste vinylový dielec presne pokladali.

   Pozdravujem

 23. blank
  Peter says:

  dobry den,

  v panelakovom byte planujeme dat na chodbu klik-vinylove dielce. Podlaha vsak nie je uplne rovna a rozdiel vo vyske je niekde aj 2 cm. Laminatova podlaha uz na spojoch praska a vrzga. Myslite si, ze je dobry napad tam dat klik-vinylove dielce? Vyrovnavat nivelackou velmi nie je mozne kvoli odskoku oproti ostatnym izbam. Vsimol som si ze vinyl by mohol ciastocne kopirovat vacsie hrbole. Alebo to dopadne rovnako ako s laminatom? Mam radsej pouzit nivelacku?
  Vdaka

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,

   presne to čo sa vám stalo s vašou laminátovou podlahou sa vám
   stane aj s vinylovou podlahou Click na HDF doske, pretože či
   máte na vrchu lamináciu alebo vinyl nijak neovplivňuje pevnosť
   podlahy.
   Podklad je nutné zrovnať, nič iné vám neviem poradiť. Iba pre
   vašu informáciu, všetky podlahy by mali byť podľa predpisov
   kladené podľa platnej stavebnej normy, ktorá jasne hovorí o
   rovinatosti +- 2mm na dĺžke 2 m. To vám píšem iba pre informáciu,
   aby ste mali predstavu o správne pripravenom podklade na kladenie
   podláh.
   Ak hociktorú podlahu položíte na podklad, ktorý nemá takúto
   rovinatosť, tak nikdy nemôžte ani podlahu reklamovať, pretože vám
   dopredu hovorím, že reklamácia bude zamietnutá.
   Ak chcete poradiť podlahu, ktorá si myslím, že by to zniesla a
   dokázala preniesť takéto nerovnosti, tak je to 9,5 mm hrubá
   podlaha Quick Step alebo Pergo. Iba títo výrobcovia majú
   najpevnejšie hdf nosiče a zároveň najpevnejšie spoje v zámku
   podlahy. Ale ako hovorím, iba vám radím a to neznamená, že to
   bude fungovať. Tým som chcel povedať, že ak to už nevydržia ani
   tieto dve značky, tak to už nevydrží žiadna značka.

   Pozdravujem

   • blank
    Peter says:

    dakujem, ale myslel som na 4-5 mm celo-vinylove dielce s click spojom a nie vinyl na HDF. Zabudol som to v prispevku spomenut.
    Videl som videa, ze je to viac ohybne ako HDF alebo laminat a mohlo by kopirovat hrbole bez toho aby sa lamali click-spoje ak to nie je v kazdom mieste dobre vypodlozene. Alebo sa mylim…?
    Vdaka

    • Avatar photo
     Šoška Milan says:

     áno celo-vinyl na click je ohybný, to je v poriadku, ale samotný click ma omnoho menšiu pevnosť ako na hdf doske. Viete je to otázne či to vydrží alebo nie. To ja skutočne neviem. Ja vám to každopádne doporučujem zrovnať, pretože výškový rozdiel o akom ste písali je extrém. Treba si uvedomiť, že výrobcovia vyrábajú podlahy pre rovné podklady a nie pre krivé.
     No ak tam fakt chcete nechať takúto nerovnosť, tak tam dajte koberec, každá iná podlahovina tam bude trpieť a bude otázkou času kedy vám odíde.

     Pozdravujem

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň

   zo všetkých značiek ktoré mi prešli cez ruky, tak ja by som siahol po značke LIVYN alebo PERGO, ale to je môj osobný názor, nechcem týmto haniť iné značky. U iných značiek som sa stretol s problémami pri pokládke, dokonca niektoré značky som aj cele varky vracal dodávateľovi.
   Prajem nech sa podlaha vydarí a nech slúži dlhé roky.
   Pozdravujem

   • blank
    Martina says:

    Dobrý deň, poprosim Vás o radu. Prerabame si podkrovny byt na rodinnom dome. Riesime podlahu odľahčenu. Postupujeme tak, že sme zateplili priestor medzi hradami, ďalej je prvá vrstva OSB doska, ktora ma medzery a je uchytena škrobami. Este pôjde OSB doska, ktora sa bude na ňu lepiť. Riesime to aby cez podlahu neprechadzal zvuk z kazdeho kroku. Chceme pouzit vinil, ale boli sme sa informovat v predajni s vinilom a nevedeli či sa môže lepiť na OSB dosku. A este ma odradili s tym ze kazdy vinil sa moze pretlačiť napriklad polozenym nábytkom.. Čo by ste nam doporučil? aj na tlmenie zvuku. Dakujem.

    • Avatar photo
     Šoška Milan says:

     Dobrý deň,
     na tlmenie hluku určite neodporúčam lepiť vinyl, na vašom mieste by som použil zvukovoizolačnú podložku, ktorou môže byť aj hobra (drevovláknitá doska) a na to by som položil kvalitnú laminátovú podlahu. Vinyl vám totižto celý hluk zvedie do konštrukcie.
     Pozdravujem

 24. blank
  Lenka says:

  Dobry den,

  Ak mam v panelovom byte vyrovnanu podlahu nivelacnou stierkou a chcela by som pouzit lepenu vinylovu podlahu, ma zmysel pod to davat OSB dosky, aby to bolo teplejsie? Podlahove vykurovanie neplanujem.

  Taktiez, ak by som chcela chodit bosa, ktore riesenie by bolo najlepsie, aby to nebolo studene? Lepene vinylove podlahy, click-clack vinylove podlahy alebo klasicke plavajuce podlahy?

  Dakujem.

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,

   pod lepenú vinylovú podlahu v žiadnom prípade nedávajte osb dosky. Vinylové podlahy vo všeobecnosti iba kopírujú teplotu podkladu na ktorý sa položia. Ak je vašou prioritou „tepla podlaha“ tak nemontujte si vinyl, ale napríklad drevenú plávajúcu podlahu.

   Pozdravujem

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň

   ja by som vám doporučil vinylovú podlahu celoplošne nalepenú o podklad. Teda vo vašom prípade demontovať pôvodné pvc, prebrúsiť podklad, napenetrovať epoxidom presypaným kremičitým pieskom, vyliať nivelačnú stierku a následne lepiť novú vinylovú podlahu.

   Pozdravujem

 25. blank
  Johny Turčák says:

  Zdravím,

  chcel by som sa s vami podeliť s mojou skúsenosťou.
  Vinylovú podlahu mám celoplošne nalepenú o podklad. Momentálne ju mám cca rok a pol a musím uznať, že je to doslova „sila“! Je to neporovnateľné s klasickou šmejdovou drevenou podlahou, ktorá ničí nie len sama seba, ale ničí i vaše i susedove nervy. Vinylová podlaha má v sebe implementovanú špeciálnu technológiu „blbovzdornosti“- jednoduchšie povedané je odolná voči nárazom. Veľa krát sa mi stalo, že mi na ňu padla napríklad činka(váha 10kg) a nijaké vážne poškodenie som nespozoroval. Niekde som čítal, že vinylová podlaha je vraj „eco-friendly“-čiže je priateľská ku životnému prostrediu, pretože je vyrobená z rôznych prírodných materiálov(kaučak..), ktoré chránia náš ekosystém.

  Verím, že tento môj komentár Vás presvedčil a pôjdete do toho tiež 😉

 26. blank
  Vlado says:

  Dobrý deň,
  zaujíma ma, aký vplyv ma slnečné teplo na rozmerovú stálosť vinylovej podlahy. Chcel by som to položiť do obývačky, kde je veľké okno 2,5×2,35 m, otočené na južnú stranu. nebola by v tomto prípade lepšia podlaha od Classen NEO?
  S pozdravom
  Vlado

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,

   čo sa týka rozmerovej stálosti vinylovej podlahy, tak jednoznačne vám doporučujem iba celoplošne lepené vinylové podlahy. Určite si tam nedávajte celovinylové podlahy na click, pretože tie vám vedia urobiť striešky pri prudkej zmene povrchovej teploty. tak ako je to na jednej z fotiek v článku: https://www.opodlahach.sk/quick-step-prichadza-s-uplne-novou-radou-a-zlozenim-vinylovych-podlah-na-click/
   Ak by ste aj napriek tomu chceli iba clic prevedenie vinylovej podlahy tak objednajte si quick step LIVYN z novej kolekcie, pretože tá už má iné zloženie a je odtestovaná na zmenu teploty povrchu a nemá žiadne známky roztiažnosti.
   Lepený variant je lepší v tom, že lepidlo na ktoré sa vinylové podlahy lepia má protišmykovú pevnosť, teda eliminuje všetky protišmykové sily, ktorou je aj roztiažnosť. Lepené vinylové podlahy sú tenšie (hr.2mm) a je v nich sklenená rohož, ktorá zabezpečuje okrem iného aj rozmerovú stálosť.
   Vinyl od firmy classen mi rukami zatiaľ neprešiel takže neviem sa k nemu vyjadriť.

   Pozdravujem

 27. blank
  Jozo says:

  Dobry den,
  rekonstruoval som kupelnu v podkrovi. Zlozenie podlahy zospodu: nosne tramy, dosky, vyrovnavaci podsyp Liapor, 2 x OSB 12 mm. Podlaha je pevna, rovna, spoje tesne.

  Na OSB by som rad dal vinylovu lepenu podlahu.

  Moja predstava:
  natriet OSB dosky adheznym mostikom, potom hydroizolaciou a navrch nalepit vinylovu podlahu. Je to takto OK?

  POZN: dlazbu nechcem – predsa len je to cele drevena konstrukcia a obavam sa popraskania cementoveho lepidla.

  dakujem za odpove

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Pozdravujem,

   osobne som už lepil vinyl na osb dosky, ale úprimne vám poviem, že už by som to nerobil, a keď to aj niekto odo mňa chce tak prácu odmietnem. Nie je to dobré, skrátka nikdy ta osb doska nebude betón a navyše osb doska vám bude ináč pracovať ako vinyl aj keď ju upravíte proti vlhkosti. Zvolte radšej click vinyl a položte to na plávajúco.

   Pekný deň

 28. blank
  Dodo says:

  Dobrý deň,

  dočítal som sa že nemáte ešte skúsenosti so samolepiacou vinylovou podlahou, zmenilo sa niečo za tú dobu a prešlo ta vašimi rukami ?
  O štyri týždne mi dokončia dom a potrebujem si už objednať podlahu. Myslel som si že zoženiem majstra ktorí mi ju nalepí , ale nikto s tým nemá skúsenosti a v obchode tiež nie. Tak som uvažoval že si kúpim samolepiacu a zvládnem to sám, no neviem. V obchode mi povedali že nivelačku mám napenetrakovať a bude to držať v pohode. Ich zákazník to ma už dva roky a bez problému.

  Vďaka za odpoveď.

 29. blank
  Daniela says:

  Dobry den. Chcela by som sa opytat aku podlahu odporucate do novostavby kde mame podlahove kurenie zaliate betonom ale povrch nie je dokonale hladky, lebo tam nemame nivelacnu stierku a z casovych a financnych dovodov sme rozmyslali ju ani nedavat. Odporucate skor laminat alebo sa na to da polozit aj vinyl? Ak ano tak klikaci alebo v roliach s textilnou podlozkou? Vdaka za radu

 30. blank
  Stela Grolmusová says:

  Dobrý deň, chcem sa spýtať aké máte skúsenosti s namáhaním vinylovej podlahy v chodbe, kde sa nosia aj kamienky alebo ženy nosia topánky na vysokých opätkoch, taktiež kde napr. nohy zo stoličiek či stolov. Či neostávajú ,,diery v podlahe“. Môžte mi to prosím porovnať keď je celoplošne lepená alebo klik-klak system celovinylový.
  Ďalšia otázka, je či treba vylievať nivylačnu hmotou podlahu s podlahovým vykurovaním zaliatu cementovým poterom, ak vznikli počas chodenia sem-tam 2-3 mm ,,vydreniny a nerovnosti“ a uvažujeme pokladať klik-klak systém celovinylový pod ktorý pôjde ešte odporúčaná protišmyková podložka? Ďakujem veľmi pekne aj za skvelé fórum a odpovede.

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,
   Vinylové podlahy sú z rady tvrdených pvc takže záťaž v chodbe či v kuchyni vydrží bez problémov. Taktiež pri dnešnom prevedení vinylových podláh vôbec nehrozí, že by zostali po nábytku otlačené preliačiny alebo akékoľvek nerovnosti. Samozrejme aj vinylová podlaha sa dá zničiť. Ja všetkým svojim zákazníkom hovorím, že podlaha vám vydrží presne tak dlho ako sa knej aj budete správať. Ešte nebola vymyslená podlaha, ktorá sa nedá zničiť.
   Každopádne vinylová podlaha je vhodná do chodby aj do kuchyne, čo sú v podstate najťažšie zaťažované miestnosti čo sa týka podláh.
   Pokiaľ máte na podklade jemné nerovnosti a idete pokladať click vinyl cez podložku tak osobne si myslím, že nie je nutné podlahu vylievať nivelačnou stierkou. Nevidel som vaše nerovnosti, ale pokiaľ je to skutočne lokálne a iba pár milimetrov tak si myslím, že podlaha to prenesie.
   Tak prajem hodne zdaru s podlahami a som rád, že sa vám môj blog páči a hlavne dúfam, že vám pomohol pri rozhodovaní.

   Pozdravujem

   • blank
    Stela says:

    Ďakujem veľmi pekne za odpoveď, veľmi ste nám uľahčili rozhodovanie. Avšak ešte sa chcem spýtať či bude potrebná diletácia, keď máme rozmery miestnosti 13×5 m a klásť sa bude podlaha súbežne s tými trinástimi metrami. Ešte raz ďakujem, prajem pekný deň.

    • Avatar photo
     Šoška Milan says:

     Dobrý deň,
     ako podlahár vám hovorím, že by sa mala podlaha rozdilatovať v nejakom vhodnom mieste aby to aj nejako vyzeralo. Môžete to skúsiť položiť aj v kuse, a keď by sa to podlahe časom nepáčilo, že by sa niekde zaprela alebo začalo ju dvíhať, tak to viete rozdilatovať aj dodatočne akurát treba brať na vedomie, že to bude pracnejšie a namáhavejšie. Už rozhodnutie nechám na vás.
     Pozdravujem

 31. blank
  Ivana says:

  Dobrý večer! Máme takýto problém s vinylovou podlahou: dávali sme si firme položiť podlahu, ktorá má údajne schopnosť vyrovnávať nerovnosti podkladu, čiže môže byť položená aj na mierne nerovný podklad. Keďže sme boli zo strany predajcu presvedčení, že podlaha má takúto výbornú vlastnosť, rozhodli sme sa, že v izbách nebudeme staré parkety vyberať, ale ich použijeme ako podklad. Parkety sme zbrúsili do „roviny“ a predajca predtým ako namontoval vinylovú podlahu, zlepil parkety Duvilaxom. Vinyl nám položili (nelepili), ale výsledok nás sklamal: keď sa pozrieme v určitom uhle na podlahu (napr. proti oknu na dennom svetle), parkety cez ne presvitajú (vzor parkiet je jemne obrysovaný na vinyle). S výsledkom nie sme spokojní a podklad chceme dodatočne vyrovnať. Poradíte nám, prosím, ako to urobiť? Ďakujem!

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,

   lepený variant vinylu sa v žiadnom prípade nelepí na jestvujúce drevené parkety vyspravené duvilaxom. To bolo jasné, že lepený vinyl vám okopiruje každú jednú nerovnosť z parkiet. Vinyl určený na lepenie je treba lepiť na znivelovaný podklad nivelačnou stierkou a pred montážou ešte táto stierka by sa mala prebrúsiť aby bola dokonale hladká. Na váš podklad ste mali dať click-ový variant vinylovej podlahy, ktorá ma hrúbku 4,5mm. Click vinyl by vám už neokopíroval parkety. Aby ste vašu situáciu napravili je nutné:
   1. demontovať vinylové dielce a očistiť ich od lepidla aby sa dali znovu použiť
   2. parkety znivelovať nivelačnou stierkou (existujú nivelačné stierky aj na drevené parkety, ale musí tu byť zvolená správna penetrácia aby nivelačná stierka chytila na podklad)
   3. znovu nalepiť pôvodný vinyl
   Ale asi schodnejšia varianta pre vás bude demontovaný vinyl vrátiť a položiť rovno na parkety click-ovú verziu vinylovej podlahy o hrúbke 4,5mm.
   No pravdu povediac nezávidím vám túto situáciu do ktorej vás „odborníci“ dostali. Každopádne ale držím palce nech vám to dobre dopadne, aby ste sa mohli tešiť z novej podlahy.

   Pozdravujem

 32. blank
  Ivana says:

  Dobrý deň! Podlahu nám NELEPILI. Bola v roliach, čiže ju iba vystreli na parkety a spoje dali dokopy studeným zvarom. Firma nám navrhla, že nám podlahu dodatočne znivelizuje. My by sme s takýmto riešením súhlasili a bolo by to aj lacnejšie ako kupovať nový click vinyl.
  Len sa chcem spýtať: nebude nivelačka na parketách po určitom čase pracovať, lámať sa? Tie parkety, aj keď sú teraz zlepené duvilaxom, keď po nich prejdem, na niektorých miestach sa hýbu. Veľmi pekne ďakujem za radu!

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň

   Pardon tak som to zle pochopil. Ak použiju nivelačnú stierku, ktorá je určená na vylievanie drevených parkiet tak by to fungovať malo. Je dobré danú nivelačnú stierku ešte dodatočne spevniť sklenenými vláknami, ktoré sa primiešajú do nivelačnej stierky, alebo sa použije pred liatim stierky na podlahu sklenené rúno, ktoré sa dodáva vo forme podložky, teda sa prestrie na podlahu.

   Pozdravujem

 33. blank
  Jan says:

  Dobry den,

  v byte mame polozenu vinylovu podlahu na HDF doskach, click systemom. Nedbalostou majstra pri zapajani radiatora napojeneho na UK doslo k vytopeniu miestnosti. Poistovna nam odmieta riesit situaciu ako poistnu udalost, s odvovodnenim, ze: „s ohladom na material podlahy (vinyl), ktory je nenasiakavy a s ohladom na fakt, ze poskodenie podlahy v dosledky vody uniknutej z vodovodneho zariadenia nebolo zaznamenane, nie je mozne poskytnut plnenie za narokovane naklady na vymenu podlahovej krytiny“. Spoje podlahy su po vytopeni cierne, od kalnej vody ktoru bola podlaha vytopena, v izbe sa siri neprijemny zapach, zrejme z plesni tvoriacich pod nevysusenou podlahou, napriek tomu poistovna odmieta poistne plnenie, na zaklade hodnotenia „znalca“ (to mimochodom vypracuvava pre poistovnu externa spolocnost), ktory spracoval zaznam z obhliadky v priebehu par minut a nakolko prisiel zapachajuci od cigariet, zrejme namal moznost posudit senzoricky, cuchovy vnem.

  Rad by som pocul Vas nazor, na vyssie uvedene.

  Dakujem za pochopenie.

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,
   Chápem vaše znepokojenie nad prístupom poisťovne, ale žiaľ nie je v mojej kompetencii sa vyjadrovať voči rozhodnutiu poisťovne. Možno by ste mali žiadať o plnenie poistnej udalosti nie na výmenu novej podlahovej krytiny ale na opravu zničeného podkladu vytopením. Lebo to, že vám odmietajú uznať poistné polnenie na vinylovú podlahu v celku chápem, pretože vinyl ako materiál voda nezničí. Oni to možno berú z toho hľadiska, že vinyl sa da rozobrať a vyčistiť, poprípade zdezinfikovať a následne znova položiť. Ale na vašom mieste by som minimálne žiadal o finančnú náhradu práce spojenou s demontážou, čistením a opätovnou montážou. Každopádne podľa toho čo píšete tak by som žiadal aj o náhradu respektíve finančné plnenie výmeny podkladovej vrstvy, teda vo vašom prípade osb dosiek.

   Pozdravujem a pravej nech vám to dobre dopadne. Skúste ešte na nich zatlačiť a vytvoriť tlak nech vidia, že sa nenecháte len tak odbiť, pretože poisťovne to v prvom kole hrajú vždy na odpalkovanie finančného plnenia.

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,
   Priznám sa, že s týmto vinylom nemám praktickú skúsenosť. No a rozhodnúť sa pre vinyl alebo laminát musíte vy, pretože vy budete po tej podlahe chodiť. Treba zvážiť porovnať, určiť si priority, že čo je pre vás pri podlahe dôležité. Viem niekedy je ťažké sa rozhodovať, pretože podlahy nekupujete na jeden deň, ale budete ich užívať roky.

   Pozdravujem

    • Avatar photo
     Šoška Milan says:

     Dobrý deň

     Tak v skutočne v skratke. Laminát je tvrdšia podlahovina než vinyl. Teda vinyl je príjemnejší na pocit než laminát. Kvalitný laminát je svojou tvrdosťou viac odolný proti poškrabaniu než vinyl. Vinyl je vhodnejší na podlahové vykurovanie, má lepší tepelný odopor než laminát. Lepený vinyl sa da pri poškodení vymeniť v ploche, pri lamináte musíte rozobrať podlahu po poškodené miesto. Laminát lepšie prenesie prípadné nerovnosti na podklade.
     Asi toľko čo ma v rýchlosti napadlo.

     Pozdravujem

 34. blank
  Martina says:

  Dobrý deň,
  Prečítala som si článok aj všetky komenty a urobila poznámky. 🙂 Napriek tomu mám otázku. Finišujeme s domom a už sa veľmi rýchlo musíme rozhodnúť ohľadom podlahy.
  Budeme mať teplovodné podlahové kúrenie a na ňom betónový poter. Stále sa tu spomína andyhrid alebo cementový poter.
  1. Prosím, náš betónový je ktorý z týchto dvoch? Ja viem, že je to možno hlúpa otázka, ale nevyznám sa. 🙂 Stavbári mi povedali, že bude leštený. Pýtam sa preto, či budeme musieť dať nivelák, alebo nie. Alebo stačí prebrúsiť tou jedno-kotúčovou brúskou zrnitosťou P24 a potom povysávať, napenetrovať UZINOM PE 360 a potom naniesť lepidlo UZIN KE 66?
  2. Náš sen je mať drevenú podlahu. Tú by sme chceli dať do obývačkovej časti obývačko-kuchyne a do ostatných miestností a kuchyne vinyl. Keď je drevená podlaha napr. o hrúbke max 14mm a lepený vinyl bude 2,5mm, tak nám vznikne 1cm odskok. Už ste to takto robili? Do izieb, ktoré pôjdu z obývačky môžeme dať napr. prah, ale do chodbovej a kuchynskej časti lišty? Nemáte s tým náhodou skúsenosť?

  Ďakujem za odpoveď

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,

   váš betónový poter je cementový poter. Pri cementovom potere budete musieť použiť nivelačnú stierku, rátajte s tým. Ja osobne som za celých 15 rokov ešte nevidel cementový poter ktorý nie je nutné pod vinylovú podlahu vylievať.
   Čo sa týka výškových rozdielov, tak tu by som vám doporučil aby vám poterári urobili poter s týmito výškovými rozdielmi aby oba druhy podláh po položení boli v jednej výške. Tak by ste to mali najlepšie a nemusíte riešiť prahy.

   Pozdravujem

 35. blank
  Jozef says:

  Dobry den, v byte ktory som kupil je na parketach polozena laminatova plavajuca podlaha. V niektorych miestaci je citelne ako parkety pod laminatovou podlahou pracuju, niekde to dokonca vydava zvuky – preto som sa rozhodol vymenit podlahu. Variant, kde by som vyhadzoval parkety som zavrhol – nechcem menit zarubne atd, cize jedine vyhodit plavajucu podlahu a nieco na to polozit. Idea jedneho kusu PVC podlahy sa mi velmi paci, otazka je – co aplikovat na parkety aby ich pod podlahou nebolo citit (aby sa nehybali) ? Dakujem za radu.

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Zdravím
   Nie som si istý, ale tuším značka podlahovej chémie UZIN má stierku na cementovej báze, ktorá sa špachtľuje. Vyplníte ňou všetky špáry na parketách a zároveň parkety spevníte, respektíve zafixujete. Táto stierka by mala zároveň slúžiť aj ako prídržný mostík pre prípadné preliatie nivelačnou stierkou. Kontaktujte zástupcov chémie UZIN určite vám povedia presnejšie o ktorý produkt sa jedná.

 36. blank
  Dano says:

  Dobrý deň,
  v prvom rade ďakujem za to množstvo rád, ktoré ste tu v článkoch a diskusií už rozdali, pomohli ste mi nájsť veľa odpovedí. Mám otázku na prípravu anhydridu v novostavbe. Nedával som to ešte do vodováhy, ale poter vyzerá byť veľmi rovný. Máme už zakúpený vinyl od Quick Step, click 4,5mm + 1,5mm podložku ako parozábrana, chcel by som si to položiť sám.
  Nie som si istý, či bol poter brúsený, ale z uhla vidieť na povrchu také malé (ale fakt malé) vlnky. Chcem sa spýtať, či je potrebné brúsiť podklad pod click vinyl – tá podložka asi nie je na vyrovnanie drobných nerovností, ale neviem či tie malé vlnky sa prenesú aj na hrubší click vinyl. Tiež či mám povrch penetrovať, keď tam nejdem nič lepiť, len pokladať a tá podložka by mala spĺňať vlastnosti penetrácie.
  Možno posledná otázka, v kúpeľni a WC mám dlažbu, ktorá mi spolu s lepidlom tvorí schod 2,3cm. Nivelovať takú hrúbku určite nebudem, ale keby som to chcel nejako dorovnať, existuje nejaký lepší spôsob? Majster mi odporučil nejaké 1cm platne, ktoré si môžem položiť aj sám a znížim tým schod.

  Ďakujem za akúkoľvek radu

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Zdravím, ja vám určite odporúčam podklad prebrúsiť pred tým, než začnete klásť clic vinyl, ktorý je síce hrubší ako lepený variant, len povedzme si narovinu nemá také pevnosti ako laminátová podlaha, teda hrozí tam, že tieto vlnky vám neprenesie, ale vám ich okopíruje. Čo sa týka penetrácie podkladu, tak vo vašom prípade by penetrácia znamenala iba zastavenie prašnosti podkladu, nemala by tam žiadnu ďalšiu funkciu, pretože podlahu nejdete lepiť. No a ako by sa choval click vinyl na 1 cm podložke resp. podlahovom polystyréne vám skutočne neviem povedať, pretože som to ešte nikdy neriešil. Ale čo vám poradím, tak určite je treba kontaktovať vášho dodávateľa click vinylu, či ho je možné položiť napríklad na 1 cm podlahový polystyrén. Sú totižto na našom trhu vinyly rôznych značiek ktoré majú rôzne zloženia a teda aj rôzne pevnosti. Vinyl je totižto mäkčené PVC, a každý výrobca ho mäkčí do inej miery, takže určite neplatí to, že každý click vinyl je rovnaký a majú rovnaké vlastnosti. Ja osobne by som si click vinyl nedal na 1cm podložku či polystyrén, pretože vinyl v spoji či click zámku nemá také pevnosti ako laminátová podlaha a teda by som sa bál, že na podložke by extrémne trpel zámkový spoj. Ale ako som vám písal, kontaktujte dodávateľa nech sa vám k tomu vyjadrí, pretože ide aj o to, ak by sa nedaj boh s podlahou niečo stalo aby ste na ňu mali aj záruku.
   Pozdravujem

 37. blank
  arch. Ján Bahna says:

  dobrý den ,

  projektujeme rekonštrukciu knižnice farmaceutickej fakulty. Jedna časť má pôvodné patkety, staré cca 60 rokov, druhá časť terazzo – rovné.
  Na terrazo by sme chceli dať vinyl click, je rovné, ale na parkety to bude asi problém, je možné dať vinyl click na parkety alebo vyliať nivelizačnú vrstvu a potom až vinyl, koľko stojí nivelizačná vrstva?
  ďakujem

 38. blank
  Luboslava says:

  Pekny den nakolko chlapov doma nemam a treba pokracovat na dome dalej chcem sa spytat: vrchne pdlazie mame-na beto. venci su ulozene hredy a na nich drevena podlaha cca 2,5cm,povodne sa malo pokracovat OSB, polyst.a nan pdlahovka, ale chcela by som vediet ci sa da na nosnych muroch pokracovat murovanie priecok z lahsieho materialu a tenke?a ci je mozne dat na podlahu poter a aky? proste spevnit ja mam nedoveru k drev. podlahe bol to synov napad- vtedy som mala mozgovu prihodu takze som bola odstavena….dakujem

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Zdravím vás,
   Žiaľ na vaše otázky vám neviem odpovedať, nakoľko si myslím, že tieto otázky by mali byť smerované na odborníka teda statika. Pokúste sa z vášho okolia kontaktovať statika, pretože vo vašom prípade bude nutná aj obhliadka stavby pre posúdenie vašich otázok.

   Pozdravujem

 39. blank
  Petra Halahijova says:

  Dobry den,

  prosim iba by som sa chcela na zaklade Vasho clanku ako u odbornika utvrdit v nasledovnom:
  -pri byte s predzahradkou na prizemi je z hladiska tepla lepsie dat laminatovu podlahu s elektrickym podlahovym kurenim ako dat iba samatnu vinylovu podlahu bez podlahoveho kurenia, spravne? Dakujem.

 40. blank
  Martin Švancár says:

  Dobrý deň, chcel by som sa opýtať aký typ poteru odporúčate pre lepené vinylové podlahy v novostavbe pri podlahovom vykurovaní. Od jednej firmy som počul odporúčanie, že by som mal isť do betónového kvôli lepšej priliehavosti. Stretli ste sa stým, že by bol problém lepiť na anhydrid? ďakujem

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň
   pokiaľ sa bavíme iba o materiály tak lepiť vinyl je možné aj na cement. poter aj na anhydrit. Oba materiály však musia byť podľa noriem preliate nivelačnou stierkou. Jediné čo by vám mohlo spôsobiť problém je, že keď budete robiť cementový poter vo väčšej rozlohe tak aplikátor vám môže podľa noriem betonový poter rozdilatovať na viac pásov. A tu vám môže vzniknúť problém, pretože táto dilatácia priznaná na potery sa musí priznať aj na podlahovine aby to malo celé význam. Pri väčších plochách teda odporúčam anhydrit, pretože ten viete liať v jednom kuse, teda nemá také pnutia pri vysýchaní ako cementový poter.
   Asi toľko z mojej strany
   Pozdravujem

 41. blank
  Zdenek says:

  Dobry den,
  chceli by sme davat do novostavby bytu lepenu vinylovu podlahu. Bude tam podlahove vykurovanie a cementovy poter. Viem ze bude treba davat nivelacku. Trosku sa bojim miestnosti obyvacky s kuchynou – spolu cca 46m2 – da sa takato plocha urobit bez dilatacie? resp. ako sa realizuje dilatacia na lepenej podlahe? musi tam byt prechodova lista?

  Dalsia otazka je ohladne vyrobcu – najprv sme si vybrali QUICK STEP LIVYN kvoli tomu ze su 100% bez ftalatov (cca 27e/m2) ale vcera som bol pozret v jutexe a tam predavali vinylovu podlahu VINYL ECO 55, tiez bez obsahu ftalatov a cena bola o 10€/m2 nizsia. Trieda zataze je 33 pri obidvoch, hrubka takisto rovnaka 2,5mm. Jediny rozdiel co som ja ako laik videl ze quick step ma v-drazku a ta druha nema. Viete mi poradit ktora z tychto je lepsia? resp. ci naozaj stoji si priplatit za ten quick step, ci je tam naozaj taky rozdiel v kvalite, pripadne doporucit nieco v takejto cenovej kategorii?

  Dakujem

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Zdravím
   s podlahou quick step určite viete tento priestor položiť v kuse, pokiaľ nemáte rozdilatovaný poter na podklade. Ak je poter rozdilatovaný tak tieto dilatácie by sa mali priznať na konečnej podlahovine.
   Čo sa týka porovnania dvoch značiek, ktoré spomínate, tak na to vám neviem reagovať, pretože s podlahou Vinyl ECO som nikdy neprišiel do kontaktu. Rozdiel 10,- € na m2 je podľa mňa dosť a určite pre vás lákavý, no ja by som do toho nešiel. Pri vinyloch je rozdiel medzi každou jednou značkou, pretože výroba vinylu je v podstate chemická reakcia a zmes určitých ingrediencii a každý výrobca má v podstate svoj recept. Každý tento recept je iný a teda aj každá vinylová podlaha je iná. Ani jedna nie je rovnaká. A keď niekto ponúka o 10€ lacnejšie prevedenie s rovnakými parametrami tak tomu verte, že niekde v tom recepte je niečo ošidené a nahradené niečim iným, lacnejším.
   Ja vám poviem na rovinu vec z mojej praxe. Vždy keď som išiel pokladať nejaký iný lacnejší vinyl tak to nedopadlo dobre a väčšinou bola montáž zastavená už pri druhom balíku a volal sa obchodný zástupca danej značky na reklamáciu. Viem že to vyzerá že som zaťažený na Quick Step, ale skutočnosť je bohužiaľ taká, že táto značka ma zatiaľ nikdy nesklamala a nikdy som zatiaľ žiadnu podlahu objednanú u Quick Stepu nemusel vrátiť dodávateľovi. Proste Quick Step udáva trend v kvalite podláh, vždy sú o krok vpred a príde mi to, že ostatné značky sa snažia quick step dohnať.
   Teraz nedávno mi tiež písala pani, že reklamovala vinyl Fatra Imperio a pýtala sa čo teraz keď mi podlaha našpárovala. No tu je iba jedno riešenie. Vytrhať podlahu, vyčistiť lepidlo (čo je robota pre vraha) a položiť novú podlahu.
   Takže moja rada znie jednoznačne. Ak chcete mať podlahu spravenú na prvý šup a nechcete zažiť podobný problém ako spomínaná pani, tak si objednajte quick step a budete mať pokoj.
   Na záver jedna veľmi zásadná vec. Quick Step a Pergo ako jedniné značky na trhu už dnes garantujú rozmerovú stálosť vinylových podláh, čo som zatiaľ u iných výrobcov nepostrehol.

   Pozdravujem

 42. blank
  Milan says:

  Budem mať vykurovanie elektrickými uhlíkovými fóliami, napr. Fenix. Rád by som sa opýtal na skladbu, maximálna hrúbka prichádza do úvahy asi 30mm. Rád by som dal 20mm tvrdeného polystyrénu kvôli lepšej izolácii, potom povedme vykurovacie folie, izolačná fólia teraz čo ešte dať ak chcem dať vinylové dielce alebo podlahu v roliach ktoré sa lepia? Ak tam dám napr tenkú lacnú laminátovú podlahu tak stratím odolnosť vinylu proti vode, okrem toho sa silne navyšuje cena. Aké skladby podlahy prichádzajú do úvahy s vykurovacou fóliou?

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Zdravím,
   click vinylová podlaha sa nemôže klásť priamo na uhlíkové vykurovacie fólie. Ak chcete použiť vinyl a nechcete tam dať medzivrstvu tak je nutné zmeniť typ vykurovania. Mám na mysli, že existujú odporové vykurovacie rohože, ktoré sa dajú prelievať resp. zaliať nivelačnou stierkou. Na preliate kúrenie nivelačnou stierkou potom môžete bez problémov použiť vinyl. Dokonca ak si dobre pamätám, tak tuším že ani laminátové podlahy od niektorých výrobcov by sa nemali klásť priamo na vykurovacie rohože. Vždy je to lepšie zaliať nivelčnou stierkou. S uhlíkovou rohožou som sa na zákazke zoči voči ešte nestretol, tak neviem reagovať na to či ju je možné preliať, alebo je to súvislá vrstva, ktorú nie je možné prelievať. Skúste ešte kontaktovať výrobcov tých rohoží, nech vám doporučia také prevedenie aby sa dalo preliať stierkou.
   Pozdravujem

    • Avatar photo
     Šoška Milan says:

     Zdravím,
     pokiaľ si zoberiete, alebo vyžiadate predpis na kladenie danej značky vinylových dielcov, tak na 99% tam bude táto možnosť kladenia zamietnutá. Jedná sa totiž to o roztiažnosť vinylu. Vy ako zákazníci sa na túto vlastnosť vôbec nepozeráte. Každá značka vinylu má určitú roztiažnosť. Táto roztiažnosť je u každej značky však iná. No a pri pokladke sa chcú výrobcovia chrániť pred prípadnou reklamáciou materiálu. Preto uvádzajú, že click vinyl sa nemôže klásť priamo do kontaktu na výhrevné teleso, pretože tu hrozí rýchla zmena teploty, čo môže spôsobiť deformáciu vinylových dielcov. Dokonca je v niektorých predpisoch pre kladenie písané, že vinyl by sa nemal klásť na podklad, ktorého povrchová teplota môže presiahnuť 27 stupňov celzia. Teda aj na klasickej zaliatej podlahovke poterom by ste mali kúrenie odregulovať tak, aby sa povrch neprehrial cez spomínaných 27 stupňov.
     Ja vám v žiadnom prípade nechcem hovoriť, že vám to odíde, ale my podlahári jednoducho musíme postupovať podľa pravidiel výrobcov, pretože si nemôžme dovoliť zamietnutú prípadnú reklamáciu z vašej strany ako nášho zákazníka. Možno to s uhlíkovým vykurovaním nakoniec dopadne tak, že to nejaký výrobcovia odtestujú a nakoniec to povolia. No zatiaľ neviem o tom, že by to nejaký výrobca mal povolené.
     Ja osobne doma mám lepený vinyl na podlahovom vykurovaní, a keď boli teraz nedávno tie veľké mrazy tak mi kotol hnal do podlahovky na základe ekvitermiky 50 stupňovú vodu a vinylovej podlahe Quick Step a Pergo sa nič nestalo.
     Mal som aj teraz na školení rozhovor s technikom od firmy Quick Step a bavili sme sa presne o podlahovkách, že ich začína byť strašne veľa druhov, hlavne tých elektrických a vo výrobnom závode to nestíhajú dlhodobo testovať čo ich podlaha na tej či onej podlahovke urobí, resp. ako sa zachová. Povedal mi ďalej, že vy ako zákazníci by ste sa mali radiť hlavne s predajcom týchto kúrenarskych systémov či na ten konkrétny systém oni doporučujú vinylové dielce a či vám oni ponesú záruku na to, že sa podlahe nič nestane a hlavne či sa nedeformuje. Je to taký začarovaný kruh ohľadom toho kto má garantovať, že sa podlahe nič nestane. Výrobcovia podláh majú odporové, či uhlíkové rohože zakázané s priamym kontaktom vynilovej podlahy, takže vám ako zákazníkov nič iné neostáva iba sa poradiť s predajcom či vám to on odgarantuje. Myslím, že po prečítaní predpisu na kladenie si určite toto riziko nezoberie na seba, iba ak by mal skutočne danú značku podlahy nejak odtestovanú.
     No a keď sa teraz vrátim k vášmu dotazu, tak vašim konaním ste sa iba pripravili o prípadnú reklamáciu podlahy. Ak by sa vám nebodaj s ňou v najbližších rokoch niečo stalo, tak vašu reklamáciu výrobca zmietne zo stola. Ja vám samozrejme prajem nech vám to funguje a budem rád keď mi napíšete aj s odstupom času, že to funguje. Len apelujem na to, že keď výrobca pri vašich reklamáciach zistí, že niečo nie je podľa deklarovaných pravidiel, tak si môžete byť na 99% istí, že vaša reklamácia bude zamietnutá.
     Zas na druhej strane vás môžem uistiť, že keď sa elektrické uhlíkové podlahovky rozbehnú tak, že si výrobcovia uvedomia, že prichádzajú o možnosť predaja podlahy na daný typ podlahovky, tak veľmi rýchlo to bude každý testovať a jedného dňa príde školenie, že naše vynilové podlahy môžete klásť na el. uhlíkové vykurovanie. Všetko je len vec obchodu.
     Fúha som sa nejak zas rozpísal… 🙂
     Pozdravujem

     • blank
      Michal Hricisin says:

      Velmi pekne dakujem za komentar. Ja mam QUICK-STEP livyn. Uhlikovu podlahovku mam Fenix ecofilm, vyregulovanu na 28C v podlahe. Iny vinyl by som sa bal dat priamo, preto som investoval do quick-stepu. Kurime od decembra, stahovali sme sa teraz v januari, zatial je vsetko OK. Akurat mam pocit, ze ta podlahovka funguje trochu ako indukcna platna. No a chyba co som spravil bola, ze som dal 3mm starlon podlozku a kable som tahal v tej podlozke. Mal som ich vyfrezovat tam, kde idu cez chodbu a nie po okrajoch. Uz je to na jednom mieste aj cisit bosou nohou, ze je tam maly „pukel“, jednoducho ta podlozka sa stensi, aj ked dam tazsi nabytok aj beznym chodenim a podlaha nie je dokonale rovna. To jedine ma velmi mrzi, s tym som nepocital. Ale clovek sa uci cely zivot, stale si poviem ze druhy dom uz bude lepsi 🙂

 43. blank
  Peter says:

  dobry den prajem ,

  chcel by som sa Vas opytat . Ak by som chcel na osb dosku klast vinyl click 4 alebo 5 mm a pred tym tu osb dosku natriem hydroizolaciou ,napr gumoasfalt pripadne celoplosne nejaka folia nepriepustna , myslite ze by to tiez mohlo fungovat dobre ?pripadne myslite ze clik by mal tiez nejaky problem pri umyvani na osb doske ,ze by to nevyzeralo po rokoch pekne .. dakujem

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Zdravím,
   Clik prevedenie by nemal mať problém pri zmývaní, pretože cez spoj by nemala pretiecť voda, teda ak sa bavíme iba o klasickom zotieraní podlahy. Ak osb dosku natriete nejakou hydroizoláciou tak doske to môže len pomôcť v prípade nejakého drobného lokálneho zásahu vodou. Pokiaľ to zhrniem tak click vinyl na osb doske je úplne v pohode.

   Pozdravujem

 44. blank
  Daniela Kándlová says:

  Dobrý deň,
  prečítala som si skoro všetky otázky a odpovede, ale aj tak sa chcem spýtať konkrétne:
  1. panelákový byt, v izbách drevené parkety , kuchyňa, kúpelňa, WC – nalepené PVC, korok …výškovo rôzna podlaha (tak do max. 2 cm), plocha cca 45m2
  2. spojili sme obývačku s kuchyňou, priestor je prepojený aj s chodbou – chcela by som celý priestor zjednotiť podlahovo a rozmýšľam nad vinylom
  3. podľa toho, čo som si doteraz prečítala, by som mala všetko vyhodiť, vyčistiť, vyliať, zbrúsiť, penetrácia, nalepiť vinyl
  4. Je možná aj kombinácia lepenia a plávajúcej podlahy?
  Na parkety dať pláv. podlahu a ostatnú časť nalepiť?
  Alebo nešpekulovať, vyhodiť všetko pôvodné a vyrovnať celý priestor? Chytá ma hrôza z vypratávania celého priestoru. Dajú sa tieto práce nejako zracionalizovať?
  Vopred ďakujem za odpoveď.

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň
   jasné, že je možné kombinovať napríklad lepený vinyl s clic prevedením v tom problém nevidím. Ako problém vidým výškový rozdiel, ktorý je treba nejako eliminovať. Určite najlepší výsledok bude ako to všetko vyhodíte a spraví sa to na novo, ale jedným dychom vám rovno dodám, že je to ten najdrahší variant. Teda na takúto úplnú rekonštrukciu podláh treba byť nachystaný na to, že to bude väčšia investícia. Ak sú parkety spadnuté o 2 cm tak tento rozdiel viete napríklad zrovnať osb doskou o hrúbke 15 mm a následne na ňu položíte click vinyl. Len je otázne či podlaha z pôvodných parkiet je dostatočne rovná. Žiaľ viac poradiť neviem, pretože nevidel som ako je na tom ten váš priestor.
   Pozdravujem

 45. blank
  Jarka says:

  Dobry den, dakujeme za perfektny clanok ja mam na Vas otazku ci je kvalitna aj tato podlaha
  a este nieco by ma zaujimalo kedze som si vsetko precitala viem ze neodporucate lepit vinil na PVC stare uz 27 rokov..ale chcela by som vediet v com by bol ten problem len v tom ze by to nebolo uplne rovne? lebo strhnut toto dole si neviem predstavit je to poctivo zalepene naozaj velmi kvalitne 😀 Velmi pekne dakujem za Vasu odpoved

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Zdravím,
   ta podlaha ktorú ste mi poslali skutočne neviem či stojí za niečo, pretože mi ešte neprešla rukami, takže je ťažko k nej vyjadriť. Ak vám nebude vadiť to, že nalepený vinyl na pôvodnom pvc nebude ideálne rovný, tak kľudne si môžte položiť tento vinyl na pôvodné pvc. Nalepiť sa to každopádne dá, no len ten výsledok je na zváženie.
   Pekný deň.

 46. blank
  Andrea says:

  Dobry den,

  planujeme dat vinylove podlahy do celeho bytu. Mate tu krasnu diskusiu, dufam, ze este neskoncila 🙂

  Chcem sa opytat na dve veci:

  1. Ktory system je vhodnejsi, ked chceme dat podlahy aj do kupelne? Na internete som sa skor stretla s nazormi, ze lepena podlaha, ale vcera som hovorila s jednym podlaharom a vravel, ze click, nakolko do lepenej moze cez listy vniknut voda a poskodit tak lepidlo.

  2. Stretli ste sa uz s podlahami woodstep? Velmi sa nam pacia a maju super parametre za vybornu cenu, ale podlahar hovoril, ze by nam ich neodporucal. Neviem vsak preco.

  Dakujem Vam vopred za odpovede!

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Zdravím,
   do kúpeľne môžete dať aj lepený variant vinylovej podlahy, ale aj clickový, v podstate je to na vás, ale ja sebe som dal do kúpelky lepený variant. Nemyslím, si že krátkodobý zásah podlahy vodou, napríklad keď vychádzate z vane, by narušil lepidlo. Možno áno pokiaľ by podlaha bola pod vodou permanentne celé dni.
   S woodstepom som sa žiaľ nestretol, takže neviem vám na túto značku reagovať.
   Pozdravujem

 47. blank
  Andrej says:

  Dobrý deň,

  prosím o Váš názor.
  Je možné nelepiť vinylovú podlahu na dlažbu do kúpeľne? Dlažba je na niektorých miestach poškodená (praskliny) a nechceme ju vysekávať, pokiaľ to nebude nutné. Ak áno, aký postup prosím zvoliť? Vopred ďakujem za Vašu odpoveď a rady.
  Majte sa dobre.

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,
   určite by som to nelepil priamo na poškodenú dlažbu. Dlažbu navrhujem napenetrovať penetráciou pre nesavé podklady a preliať tenkou vrstvou nivelačnej stierky a až následne lepiť vinyl. Druhý variante, je že vysekáte dlažbu, prebrúsite podklad, napenetrujete penetráciou pre savé podklady a následne zrovnáte nivelačnou stierkou a lepíte vinyl.
   Pozdravujem

 48. blank
  anton says:

  Dobrý deň

  Poprosím upresniť – je tu len info o anhydride. Ako je to s prípravou cementového poteru pre lepenie vinylu (podlahové kúrenie v betóne)?
  Akú penetráciu zvoliť na betón pre samonivelizáciu?
  Samonivelizáciu potom prebrúsiť a napenetrovať – ten postup je rovnaký ako pri anhydride?

  Ďakujem

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,
   ak máte cementový poter, na ktorom ešte nič nebolo nalepené, teda je nový, tak určite treba zvoliť systémové riešenie. Tým mám na mysli to, že aby celá skladba podlahy bola od jednej firmy, vyhnete sa tak prípadným problémom. Ja by som vám odporučil stierky značky UZIN, konkrétne NC 145 alebo NC 150. Penetráciu by som použil UZIN PE 350. Pred lepením vinylu by som ešte určite stierku prebrúsil a opäť použil penetráciu PE 350 ale už zriedenú 1:1 s vodou. Pozor pod nivelačnú stierku penetráciu v žiadnom prípade neriediť. Lepidlo na vinyl odporúčam UZIN KE 66. Nezabudnúť po nalepení vinyl riadne zavalcovať, prvý krát hneď po nalepení a druhý krát cca po pol hodine.
   Pozdravujem

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,
   takže odporúčam jestvujúcu krivú podlahu čo najviac prebrúsiť do roviny, teda podľa možnosti, následne by som na túto drevenú podlahu položil a priskrutkoval jednú vrstvu osb dosky o hrúbke aspoň 15mm a následne by som na takto pripravený podklad položil clickovú vinylovú podlahu.
   Pozdravujem

 49. blank
  Anton Nemček says:

  Dobrý deň.Chcel by som sa opytať,či môžem položiť vinylovu podlahu na lakované parkety.Podlaha je rovná,len sem tam su medzi parketami škary cca 2-3 mm.V jednej odpovedi doporučujete osb dosky,ale nato nemam priestor.Prosim o radu,kedže parkety by som nechcel likvidovať.Ako postupovať a aku by ste mi doporučili vinylovu podlahu.Ďakujem

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň
   Tak ak je parketová podlaha fakt rovná, tak odporúčam dať podložku pod vinyl a následne položiť kompozitnú vinylovú podlahu, ktorá ma tvrdené jadro, ktoré zabezpečí to, že sa špáry v parketách neprekreslia do vinylovej podlahy. Click celovinyl vám tam fungovať nebude, opäť zdôrazňujem musí to byť kompozitný vinyl napríklad RIGID BALANCE CLICK od výrobcu Quick Step.
   Pozdravujem

 50. blank
  Jana says:

  dobrý deň, máme v dome laminátové parkety značky Quick Step a dlažbu. teraz by sme chceli dať vinyl všade rovnaký. v prípade laminátu by to bolo jednoduché rozobrať, ale nechceme sekať dlažbu ktorá je pod existujúcou kuchyňou ktorú nechceme vyhadzovať.dal by sa položiť click vinyl aj na dlažbu aj na parkety? a otázka, kuchyňa je spojená s obývačkou, v kuchyni je dlažba, v obývačke laminátová podlaha ale je to jeden priestor, ak by sa na to položil vinyl, bolo by vidieť to „predelenie tej dlažby a plávačky? teraz je to oddelené lištou). bojím sa aj toho čo bude robiť plávajúca podlaha pod tým vinylom…je to možné alebo vhodné dať do celého už existujúceho priestoru dlažba+ plávajúca podlaha Quick step na to vinyl? Ďakujem za odpoveď.

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Zdravím,
   tak na rovinu poviem, že ja to neodporúčam, treba laminát rozobrať, dlažbu vysekať + zvyšky lepidla odfrézovať, následne zrovnať nivelačnou stierkou a až na takto pripravený podklad položiť vinylovú podlahu. Samozrejme chápem, že vás to láka položiť na súčasné podlahy, ale myslím, že časom by ste toho oľutovali.
   Pozdravujem

 51. blank
  Viola says:

  dobrý večer, v novom dome sme sa rozhodli pre vinylovú podlahu COREtec® Cristal Pro Plus. Už pri pokládke boli chybné, dokúpili sme, žiaľ už vzhľadovo nie také, zatiaľ nám nevedeli už mesiace zabezpečiť také isté. Teraz ešte navyše v obývačke pri spojoch sme zbadali vydúvanie. Pokladkári radia ešte počkať a potom sa pokúsia opraviť. Aký názor máte na to? Z čoho môže byť tá chyba? Čo by
  ste nám poradili? Ďakujem za odpoveď.

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,
   keď ste už pri pokládke videli, že sú vadné lamely, tak ste mali celú zákazku vrátiť a reklamovať.
   Ak sa podlaha vydúva, je to známka toho, že vinyl nadmerne pracuje, teda reaguje na zmenu teploty prostredia. Táto nadmerná roztiažnosť je spôsobená pravdepodobne tým, že podlahovina nemá v sebe sklenné vlákna, ktoré slúžia na zabezpečenie rozmerovej stálosti alebo daný výrobca má veľmi nešťastnú receptúru pri výrobe vinylu.
   Keď budete čakať, problém tým nevyriešite. Odporúčam reklamovať u daného výrobcu.
   Pozdravujem

 52. blank
  Juraj says:

  Dobry den
  Stretli ste sa prosim Vas s vinylovou podlahou od gerfloru click 30? Lebo neviem ci je tam nutne davat podlozku pod nu. Podlahar mi vravel ze je to zbytocne ale neviem.
  A este sa chcem opytat musi byt poter prekureny pred polozenim alebo ked viem ze je poter uz suchy tak netreba este mat kurenie spustene
  Dakujem velmi pekne za odpoved

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.