Čistenie a údržba vinylovej podlahy

čistenie a údržba vinylovej podlahy Veľa ľudí si možno neuvedomuje, že správnou starostlivosťou o svoju podlahu vedia značne predĺžiť jej životnosť. A taktiež naopak, nesprávnou starostlivosťou  o podlahu, jej životnosť skrátia. Na začiatok by som chcel v prvom rade vysvetliť dva pojmy, ktoré mnoho ľudí spája a považujú ich za jedno a to isté. Myslím tým čistenie a údržba podlahy. Čistenie a údržba síce spolu súvisia, ale každé slovo znamená niečo úplne iné. To platí aj pri vinylových podlahách. Nebudem tu písať o konkrétnych prípravkoch nejakej značky, pretože im nechcem robiť reklamu, chcem vám dať iba do pozornosti vlastnosti prípravkov na údržbu a čistenie, teda informovať vás čo má dokázať prípravok na čistenie a čo ma dokázať prípravok na údržbu. Tým pádom budete vedieť čo si máte od rôznych predajcov pýtať a pokiaľ budú mať prehľad o tejto problematike tak vám bez problémov poradia. Pokiaľ by ste chceli poradiť nejakú značku prípravku práve odo mňa tak ma môžete kontaktovať mailom alebo telefonicky, rád vám poradím.

Čistenie vinylových podláh

Čistenie vinylovej podlahy znamená, vinylovú podlahu zbaviť, rôznych fľakov, prischnutej špiny a špiny usadenej v samotnej štruktúre vinylovej podlahy. Preto  musíte siahnuť po prípravku, ktorý je určený na PVC alebo vinylové podlahy, ale čo je najpodstatnejšie, musí sa jednať o ČISTIACI PROSTRIEDOK, teda prostriedok, ktorý je určený na odstraňovanie nečistôt z povrchu vinylovej podlahy. Väčšina výrobcov kvalitných vinylových podláh má vo svojej ponuke aj čistiace prípravky k svojim ponúkaným podlahám a ja by som vám ich aj odporučil používať, pretože sú vyskúšané práve na týchto podlahách a teda máte zaručené, že budú fungovať bez toho aby ste podlahu nejako poškodili. Nechcem v žiadnom prípade povedať, že nič iné fungovať nebude, ale pokiaľ by ste použili niečo od inej značky, čo nie je výslovne určené na vinylové alebo PVC podlahy a nebodaj by sa jednalo o niečo agresívnejšie tak je tu riziko, že by sa mohla narušiť povrchová úprava samotnej podlahy. Ďalšia dôležitá vec týkajúca sa čistenia vinylovej podlahy. Pokiaľ je podlaha čistá, teda je iba na nej prach a nie sú na podlahe žiadne fľaky a usadená špina, tak čistiace prípravky nepoužívajte, vinylovú podlahu iba povysávajte, alebo sa prachu zbavte navlhčeným mopom. Prípadne zotrite vinylovú podlahu s mopom navlhčeným vo vode v ktorej je nariedený čistiaci prípravok, ale nie v takom pomere ako sa uvádza pri silnejšom znečistení daného prípravku, ale v pomere o polovicu slabšom. Každopádne tým nič nepokazíte. Frekvencia čistenia vinylovej podlahy je daná mierou znečistenia podlahy, ináč povedané, keď je špinavá, treba ju vyčistiť, čistiacim prípravkom.

Údržba vinylovej podlahy

Údržba vinylovej podlahy znamená vytvoriť na vrchnej nášľapnej vrstve jemný ochranný film, ktorý odpudzuje priľnavosť špiny a nečistôt, zvyšuje oteru vzdornosť a v neposlednom rade vo veľkej miere zlepšuje optiku vinylovej podlahy. Z tohto vyplýva, že opäť musíte siahnuť po prípravku určenom na PVC a vinylové podlahy, ale tento krát to musí byť prípravok určený na ÚDRŽBU alebo OŠETROVANIE. Vinylová podlaha by sa mala zotrieť prípravkom na údržbu či ošetrovanie cca jeden krát mesačne. Taktiež odporúčam používať originál ošetrovacie prípravky od výrobcu danej vinylovej podlahy a pokiaľ nie je v ponuke, tak siahnite po prípravku na údržbu od nejakej konkurenčnej firmy.
cistenie-udrzba-vinylovej-podlahy
Detailný záber na mikrovláknový mop, ktorý je najvhodnejší na údržbu alebo čistenie vinylovej podlahy.
A teraz to najdôležitejšie. Prípravkom na údržbu či ošetrovanie vinylovej podlahy zotierajte iba vopred vyčistené podlahy čistiacim prípravkom, resp. vinylové podlahy, ktoré sú zbavené prachu a špiny. Pokiaľ by ste špinavú vinylovú podlahu stiahli prípravkom na údržbu, tak na týchto nečistotách sa vytvorí spomínaný ochranný film a tým pádom vám prípravok všetku špinu tak povediac zakonzervuje, čím si značne sťažíte prípadné dodatočné čistenie týchto znečistených miest. Určite si na toto dávajte veľký pozor. Úplne najlepšie je, keď si vinylové podlahy zotriete prípravkom na údržbu či ošetrovanie hneď po montáži. Dokonca na niektorých ošetrujúcich prípravkoch je uvedené, že pri prvotnej údržbe ich máte aplikovať neriedené a mop by mal byť prípravkom v dostatočnej miere nasiaknutý, aby prípravok zatiekol aj do spojov vinylovej podlahy a vytvoril tak nielen ochranný film na povrchu podlahy, ale ochránil aj samotné spoje, ktoré sa stávajú po vyschnutí prípravku vodotesnými (vodotesnosť spojov platí iba pri vinylovej podlahe celoplošne nalepenej o podklad). Dúfam, že som vám týmto mojim príspevkom aspoň trochu pomohol k tomu, aby vám vaša vinylová podlaha slúžila po dlhé roky a ešte k tomu neustále vyzerala vo výbornej kondícii. Prípadné postrehy, poznámky, nápady kľudne píšte do komentárov nižšie. Autor: Šoška Milan

37 thoughts on “Čistenie a údržba vinylovej podlahy

  • blank
   admin says:

   Dobrý deň, neviem presne ako funguje parný mop, nemám s tým žiadnu skúsenosť, preto vám momentálne neviem na vašu otázku reagovať. V každom prípade ak by sa jednalo o horúcu paru, tak určite s tým nedoporučujem čistiť vinylové podlahy.

 1. blank
  zuzana says:

  dobry den, nahodou som nasla tuto stranku, co ma tesi, nakolko mame asi 2 mesiace vinylovu podlahu, doporucili nam ju cistit klasickymi prostriedkami na laminatove podlahy. podlahu len vysavam. raz za tyzden ju umyjem vodou a cistiacim prostriedkom na plavajuce podlahy. Vyzera to hrozne, na podlahe su mapy po mope, niektore flaky musim rucne docistit.Vyssie som si vsimla linku na pripravok – odstrnovac skvrn, nikde som ho nenasla, lebo je vypredany. mohla by som Vas poprosit, keby ste mi dali vediet, ci sa da objednac cez Vas a pripadne poradit aj nejake cistiace pripravky na umyvanie podlaha
  dakujem

  • blank
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,

   prípravky sa dajú trochu ťažšie zohnať to je pravda, ale vedel by
   som vám ich zaslať. Momentálne nie su skladom u dodávateľa.
   Dodanie by trvalo cca 14 dní.

   zo stránky nižšie si vyberte čo by ste potrebovali. Ku každému
   prípravku je na stránke technický list, takže je podrobne
   popísané o každom výrobku. Následne by ste mi nahlásili čo a
   koľko kusov a ja by som vám to zaslal na dobierku.

   Pozdravujem

  • blank
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,

   ak je to len usadený prach, tak to určite pôjde kľudne len čistou vodou, ale nezotierať to handrou pretože handra vám nevyčistí špinu v póroch. Treba to vyšurovať nejakým kartáčom alebo kefou. Tým, že je špina v póroch tak je čistenie a údržba náročnejšia. Pokiaľ by bola špina zažratá, tak treba použiť prípravok na to určený. Dobré skúsenosti mám so značkou RZ. Majú širokú škálu prípravkou na vinyl. Tu je odkaz na ich prípravky: http://rz.podlahauz.sk/

   Pozdravujem

 2. blank
  Barbora says:

  Dobry den, prosim Vas pekne potrebujem poradit. Dali sme na chodbu a do kuchyne vinylovu podlahu tmavsieho oddtiena.Ale ta vinylova podlaha je tak strasne flakata a spinava ze najradcej by som ju dala prec. Ja neznasam ked mam na zemi flaky a tychto sa neviem zbavit. Myslim si ze to je tym moja svokra bola pospesna a umyla mi to s avivazov vraj aby to vonalo.No skoro ma porazilo.a teraz sa neviem zbavit tych skvr potrebujem pomoc kedze chodba je dlha asi 12 metrov a cely den na nu svieti slnko. No viete si predstavit ako to vyzera? Aky pripravok mam pouzit?

  • blank
   Šoška Milan says:

   Zdravím, áno kľudne to môže mať za následok ta aviváž. Dobrá podlahová chémia na údržbu je značka RZ. Skúste si to na nete vyhľadať. Ja by som na vašom mieste skúsil RZ190 (odstraňovač škvŕn) a následne by som tu podlahu stiahol prípravkom RZ160 (samoleštiaci impregnačný lak). Viac vám poradiť neviem.
   Pekný deň.

  • blank
   Šoška Milan says:

   Pozdravujem,
   toto je téma na dlho. Pokiaľ sa ideme baviť a škodlivosti materiálov tak to by ste potom museli mať doma na podlahe masív, z masívu všetok nábytok, dvere, nesmeli by ste mať v interiéry použité sadrokartony atď.
   Na druhej strane aj ten masívny nábytok a masívne podlahy musíte opatriť povrchovou úpravou teda lak alebo olej a to už je zas chémia. Musíte omaľovať čo je zas chémia. Takže chémii v interiéry sa v podstate nedá zabrániť, preto by som to extra neriešil. Hlavným škodlivým materiálom pri výrobe vinylu sú ftaláty. Tie môžu byť na chemickej alebo na prírodnej báze. Na vašom mieste by som siahol po výrobcovi, ktorý používa prírodné zmäkčovadlá. Takýmto výrobcom je Quick Step alebo Pergo. Takto nám to bolo deklarované na školení.
   Prajem pekný deň

 3. blank
  Katka says:

  Dobry den.chystame sa do kupelne a do wc dat vinylovu podlahu.doma pouzivam univerzalny cistic s nanotechnologiou striebra-pise sa tam&kazdodenna staristlivost o vsetky druhy podlah,udrzuje,lesti a obnovuje umyte povrchy,zabrabubuje prachu a necistotam,poskytuje antibakterialbu ochranu,nezanechava smuhy,zanechava prijemnu vonu.mozem ho pouzit aj na cistenie vinylu a potom nasledne raz za mesiac osetrit specialnym pripravkom ako pisete?dakujem

 4. blank
  Kačenka says:

  Dobrý deň,
  chcem sa opýtať čo s takou, akoby ,,pripečenou špinou,,
  Robí sa mi to hlavne v oblastiach, kde neťahám mop rovno, napr. kúty. Akoby tá špina zaschla a je to na dotyk také drsné a tým pádom pri dalšom umývaní sa mi na týchto miestach ešte ako keby zachytávala dalšia špina. Skúšala som to jemnou drotenkou, celkom to aj pomohlo no ešte vždy to nieje také, ako by som chcela. Viem, že drotenka nieje naj spôsob, ale ničím iným to bohužiaľ nešlo a nijako to podlahu nepoškodilo.
  Viete mi nejako poradiť? ináč žiadne škvrny ani mapy sa mi nerobia.

 5. blank
  Nika says:

  Dobrý deň.
  Potrebovala by som poradiť ohľadom vyčistenia vynilu, konkrétne prípravky – najlepšie rovno link na objednanie. Po umyti ostávajú samé fľaky – nejde to vyčistiť. Kozmetiku RZ som nenašla na internete.
  Ďakujem.

  • blank
   Šoška Milan says:

   Zdravím,
   to či je možné používať na vinylové podlahy parný čistič je nutné si zistiť u obchodného zástupcu danej značky vinylovej podlahy. Ja som kukal technický list podlahy quick step, ale takýto údaj sa tam nenachádza. Alebo tieto informácie by mohli mať výrobcovia uvedený v predpise pre kladenie a údržbu danej podlahy. Je mi ľúto tu vám neviem dať zaručenú odpoveď.
   Pekný deň

  • blank
   Beata says:

   Dobry den, nam sa stala podobna vec. Mali sme v chodbe odparkovanu elektricku kolobezku a pod kolesami sa nam objavili zlte flaky. S kolobezkou sme vtedy aj hybali a tie flaky mame na viacerych miestach. Nejde to uz nicim vycistit. Ked sa to stane po 2 tyzdnoch byvania v novom dome, je to na zaplakanie. Teraz ked citam ze sa vam to stalo pod kolesami kociara, mam ju sto chuti celu vytrhat. To ze by sme ani deti nemali….

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.