Aké druhy alebo prevedenia vinylovej podlahy poznáme?

vinylové podlahy

Vinylová podlaha si na Slovensku  začína hľadať čím ďalej tým viac svojich zákazníkov. Začína byť veľmi obľúbenou podlahou v bytových jednotkách, ale aj v rodinných domoch. Deje sa tak preto, lebo má svoje prednosti oproti podlahám dreveným či laminátovým. Slovenský trh s podlahami začína ponúkať čím ďalej tým viac rôznych značiek a prevedení vinylových podláh. Preto si poďme povedať čo sa momentálne na Slovenskom trhu nachádza. Nebudem tu menovať značky, aby som nerobil reklamu nejakému výrobcovi a chcem aby článok bol objektívny. Na Slovensku sa momentálne ponúkajú vinylové podlahy asi od piatich či šiestich rôznych výrobcov a možno aj viacerých, úplne presne som po tom nepátral. Vinylové podlahy by som rozdelil do troch skupín:

 Vinylové podlahy (dielce) určené na lepenie o podklad

Táto kategória vinylových podláh či dielcov je určená na lepenie o podklad celoplošným lepením. Vyrába sa zvyčajne v hrúbkach 2 mm alebo 2,5 mm. Ďalej sa tieto vinylové podlahy ponúkajú v prevedení s priznanou „V“ drážkou alebo bez „V“ drážky. Podklad na kladenie celoplošne lepenej vinylovej podlahy musí byť dokonale rovný a hladký, pretože iba tak dosiahnete požadovaného konečného efektu. V prípade, že má podklad nejaké nerovnosti tak si môžete byť istý, že vinylová podlaha po nalepení na takýto podklad, vám tieto nerovnosti kompletne okopíruje. Preto si dajte naozaj záležať na príprave podkladu, teda na vylievaní podlahy nivelačnou stierkou.

Vinylová podlaha určená na celoplošné lepenie o podklad
Vinylová podlaha na obrázku v hornej časti s „V“ drážkou a v dolnej časti bez „V“ drážky

Rozdiel medzi jednotlivými značkami vinylovej podlahy určenej na lepenie je aj v rozmeroch jednotlivých dielcov. Preto ak si potrpíte na dizajn tak určite netreba podceniť aj rozmer jednotlivých dielcov, pretože malý rozmer (úzky a krátky) nevyzerá dobre vo veľkých otvorených priestoroch a zas naopak (dlhší a širší) nevyzerá dobre v menších izbách, či chodbách.

Celo-vinylové podlahy kladené na plávajúco s click spojom

Tento typ vinylovej podlahy sa vyrába zvyčajne v hrúbke okolo 4 mm a podlaha je v plnej hrúbke vinylová. V podlahe sú vyfrézované click spoje, takže podlaha sa montuje ako klasická plávajúca laminátová podlaha.  Samozrejme, že je táto podlaha drahšia ako klasické vinylové dielce o hrúbke 2 mm. Toto prevedenie vinylovej podlahy sa kladie na špeciálnu podložku, ktorá je opatrená protišmykovou a priľnavou úpravou. Túto kategóriu vinylových podláh viete využiť najmä vtedy ak už máte položenú dlažbu a chcete na ňu montovať vinylovú podlahu bez toho, aby ste dlažbu museli vysekať či ju zrovnať nivelačnou stierkou. Jednoducho na dlažbu vystriete špeciálnu podložku, ktorá zrovná nerovnosti v špárach dlažby a na túto podložku naklikáte vinylovú podlahu o hrúbke 4 mm, ktorá svojou hrúbkou taktiež zabezpečí to, že ani po čase sa na vinylovej podlahe neokopíruje špárovka z dlažby.

celo-vinylová podlaha s click zámkom
Vinylová podlaha o hrúbke 4 mm s vyfrézovaným click zámkom pre kladenie na plávajúco

Výhodou tohto prevedenia vinylových podláh je rýchlosť montáže, ale ako nevýhodu vidím plávajúci spôsob kladenia, pretože pri vytopení podlahy vám voda zatečie pod podlahu. Samozrejme pokiaľ ste dilatačné špáry poctivo vysilikonovali tak máte o problém menej. Zvážte taktiež aj rozmer podlahy, ktorý býva u každého výrobcu iný. Vyberte si taký ktorý najlepšie ukáže vo vašom interiéry.

Vinylová podlaha na HDF doske kladená na plávajúco s click zámkom

Jedná sa v podstate akoby o klasickú laminátovú podlahu, ktorú všetci určite poznáte, len s tým rozdielom, že nášľapná vrstva nie je laminácia ale vinyl. Teda ide o vinylovú podlahu nalepenú na HDF doske s vyfrézovanými click zámkami.

Vinylová podlaha na HDF doske
Vinylová podlaha na nosiči z HDF dosky s click zámkom pre pokládku na plávajúco

Kladie sa ako klasická laminátová podlaha. Výrobcovia ponúkajú rôzne rozmery tejto vinylovej podlahy, takže siahnite po takom rozmere, ktorý je pre vás najvhodnejší. Taktiež výhoda tohto prevedenia je v rýchlosti montáže, ale veľkou nevýhodou je HDF nosič, ktorý pri vytopení podlahy, alebo nadmernom mokrom zmývaní podlahy rád napučí, čo zapríčiňuje dvíhanie spojov resp. ináč povedané deformuje rovinatosť podlahy. Pri vytopení podlahy ju musíte kompletne demontovať čo nie je príjemná záležitosť, pričom keby ste mali namontovanú vinylovú podlahu určenú na celoplošné lepenie, tak podlahu jednoducho zotriete a používate ďalej, pretože celoplošne lepená podlaha o podklad je vodotesná a voda sa nemá ako pod ňu dostať. Predstavil som vám tri rôzne prevedenia vinylových podláh, takže môžete si tak zvoliť variant vinylovej podlahy, ktorý bude tým najlepším riešením pre vás. Dúfam, že vám článok pomôže pri vašom výbere.

Autor: Šoška Milan

61 thoughts on “Aké druhy alebo prevedenia vinylovej podlahy poznáme?

 1. blank
  Peter says:

  Dobrý deň,

  chcem vás poprosiť o názor. Ideme rekonštruovať kuchyňu (byt v paneláku) a popri tom sa zvezie aj podlaha. Momentálna situácia je taká, že na pôvodnom linoleu máme nalepené korkové dlaždice. Korková dlaždice majú hrúbku cca 5 mm. Pre krátkosť času na prípravu kuchyne na montáž uvažujeme o položení vynilovej podlahy na súčasnú korkovú. Podľa článku by bola asi najvhodnejšia druhá voľba, teda vinilová podlaha kladená na plávajúco s click spojom. Je okrem v článku spomínanej 4 mm podložky potrebná ešte nejaká úprava pred kladením dielcov? V článku sa spomína zasilikónovanie špár ako ochrana pred zatečením. Čo sa používa na silikónovanie – je to nejaký špeciálny druh silikónu? Koľko (odhadom) trvá položenie takejto podlahy – miestnosť má zhruba 3×3 metre?

  Ďakujem za odpoveď

  • Avatar photo
   admin says:

   Dobrý deň,
   vo vašom prípade je voľba vinylových dielcov na plávajúco tou najvýhodnejšou. Samozrejme nesmiete zabudnúť na podložku určenú pod vinylové dielce. Pred kladením si skontrolujte rovinatosť podlahy, teda aby nebol niekde zdvihnutý korok z vašej pôvodnej podlahy. Silikonovanie dilatačných špár urobte klasickým transparentným sanitárnym silikonom v tube.
   Položenie podlahy a osoklovanie vám zaberie orientačne asi tak štyri hodiny, čas však závisí od zručnosti samotného montážnika.

 2. blank
  johny says:

  dobry den, keby som chcel do panelaku tu prvu 2-2,5mm podlahu bez podlahoveho kurenia nebola by na dotyk moc studena? co sa tyka dreva a laminatu tam to mam odskusane ze drevena je na dotyk o dost teplejsia.. je vinylova podlaha na dotyk teplejsia ako drevo?
  dakujem

  • Avatar photo
   admin says:

   Dobrý deň,

   neviem vám presne povedať či vinylová podlaha bude mať rovnakú
   teplotu ako drevená podlaha, pravdupovediac som to nikdy nemeral.
   Ale myslím si, že tie teploty nebudú o moc rozdielne. Ale čo vám
   viem určite povedať, že vo vykurovacej sezone v paneláku pokiaľ
   máte pod sebou suseda, tak tým, že teplo ide hore tak toto teplo
   budete jemne cítiť na vinylovej podlahe. Vinylová podlaha proste
   kopíruje teplotu povrchu na ktorom je položená. Nie je to žiadny
   izolant ako napríklad drevená podlaha.
   Pozdravujem

  • Avatar photo
   admin says:

   Dobrý deň,

   budem úprimný, že rukami mi moc linolea neprešlo. Linoleum, častokrát nazývaný ako marmoleum je zbrusu prírodný materiál, ktorý zabraňuje tvorbe mikroorganizmov na podlahe, má v sebe prirodzenú antistatickú vlastnosť a aj preto sa považuje ako vhodná podlaha hlavne pre astmatikov a rôznych alergikov. Najčastejšie sa vyrába v hrúbke 2,5 mm ale samozrejme je dostupný aj na clic systém na hdf doskách. Len pri prevedení na hdf doskách na clic si treba uvedomiť, že už samotná hdf doska obsahuje určité množstvo formaldehydu a iných látok, teda nie je to prírodný materiál. Pokiaľ by ste chceli zbrusu prírodnú podlahu, tak určite musíte siahnuť iba po samotnom marmoleu o hrúbke už spomínanej 2,5 mm.

   Prajem pekný deň

 3. blank
  Mira says:

  Dobrý deň,
  plánujeme do kuchyne vinylovú podlahu na podlahové kúrenie. Rozloha je cca 15m štvorcových. Na plošne lepených 2-2,5mm dielcoch nám nevyhovuje design a veľkosť drážky. Klik 4mm vinylové podlahy sú viac 3D a V drážka je väčšia (teda ak si nevyberáme s mikro drážkou alebo úplne bez drážky). Moja otázka znie: Môžeme celoplošne lepiť klick vinylové podlahy (tie bez HDF nosičov)? Nebude sa v klik drážkach prípadne držať voda? Podložku by sme samozrejme úplne vypustili. Bude pokládka robená takým spôsobom ako pri 2-2,5mm dielcoch? Váš popis lepenia 2-2,5mm vinylu sme už študovali v inom článku. ďakujem

 4. blank
  daniela says:

  Mame az neskutocne rovny cementovy poter na podlahovom kureni.Chcem sa opytat,ci nestaci cement len prebrusit(nedavat samonivelizacnu hmotu),potom napenetrovat a potom nalepit vinil.Vinilove dielce mame samolepiace.Prosim o popis,ako mame postupovat.Zvladneme to aj sami?
  Dakujem

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,

   ťažko sa mi vám radí takto na diaľku. Nevidel som váš podklad, a preto je zložité sa k tomu vyjadriť, či je vhodný na kladenie.
   Zaskočili ste ma aj s termínom, že: samolepiaca vinylová podlaha.
   S týmto prevedením som sa ešte nestretol.
   Je mi ľúto, že vám neviem viac poradiť.
   Pozdravujem

 5. blank
  filip says:

  Dobry den, planujeme si dat do bytu s podlahovym kurenim vinylovu podlahu. Otazka je ci mozeme polozit vinylovu podlahu na plavajuco, teda tu bez hdf nosica priamo na beton?
  Podlozka pod tuto podlahu sa predava samostatne ci to je uz sucast podlahy? dakujem za odpoved.

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,

   podložka pod 4mm hrubú vinylovú podlahu sa dodáva zvlášť a je
   nutné ju skutočne použiť. Jedná sa totiž o špeciálnu protišmykovú
   podložku, ktorá v podstate drží celú podlahu po hromade, nakoľko
   click spoj na vinylových podlahách nemá takú pevnosť ako
   napríklad laminátová podlaha.

   Pozdravujem

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,

   pokiaľ bude prebrúsený anhydrit fakt dostatočne rovný, tak
   použite penetráciu na vodnej báze, ja používam UZIN PE 360, a po
   vyschnutí môžete vinyl lepiť.
   Čo sa týka lepidiel tak je ich už na trhu veľa, ale ja používam
   vždy celú skladbu UZIN, takže aj lepidlá od nich. Buď UZIN KE 66
   alebo UZIN KE 2000S. Obe sú určené na lepenie vinylu. Pri 66-ke
   viete vinyl lepiť priamo po nanesený lepidla, teda do živého, ale
   pri 2000S-ke je treba lepidlo si nechať odvetrať. Treba skrátka
   postupovať podľa návodu. Pri každom lepidle je popísané aj presné
   zubovanie ktorým sa má lepidlo nanášať. Spotreby sa hýbu cca
   okolo 300 g na m2.

   Pozdravujem

 6. blank
  martin says:

  Dobrý den, máme v plánu položit vinylovou podlahu o síle 4,5mm-klik systém s podložkou 1,6mm. Po odstranění lina zbylo na podlaze staré lepidlo s filcem. Filc odstraněn drátěným kotoučem na rozbrusu, ale zbývá menší vrstva lepidla-je nutné před nivelací odstranit i toto nebo můžu napenetrovat a zalít samonivel. stěrkou?Děkuji za radu

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,

   akonáhle zostanú na podlahe zbytky lepidla, tak doporučujem použiť epoxidovú penetráciu s kremičitým posypom. Teda epoxidovú penetráciu nanášate valcom a postupne ju presypávate kremičitým pieskom tak aby nebolo vidno žiadne mokré miesto. Na druhý deň zbytkový piesok povysávate a máte pripravený podklad na vylievanie nivelačnou stierkou.
   Ked sú na podlahe zvyšky starého lepidla ja vždy používam epoxid, pretože v minulosti sa mi už nejeden krát stalo, že nivelačná stierka popraskala po celej ploche.

   Pozdravujem

 7. blank
  Andrej says:

  Dobry den, planujem realizovat v dome anhydritovy poter aj z dovodu jeho samonivelizacnych vlastnosti.
  Na stranke niektoreho vyrobcu vinylovych podlah som nasiel informaciu resp. poziadavku, ze pod lepeny vinyl sa „vzdy“ vyzaduje dodatocny samonivelacny poter, teda aj v pripade anhydritu. Predpokladal som, ze v pripade anhyritu dodatocny nivelak nebudem musiet pouzit, lebo takto sa mi navysi cena a to mozem rovno dat cementovy poter.
  Ake s tym mate skusenosti, resp. co odporucate v takychto pripadoch?
  Dakujem

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň

   presne tento problém som už riešil s rôznymi zákazníkmi. Takže áno anhydrit má samonivelačné vlastnosti, ale keď túto prácu zadáte neznalým poterárom tak z výsledku môžete byť veľmi sklamaný. Tým som chcel naznačiť to, že túto prácu, teda spracovanie anhydritového poteru musíte zadať ľuďom, ktorí sú v poteroch fakt dobrí. Za takýchto okolností je veľká pravdepodobnosť, že anhydritový poter nebudete musieť následne prelievať nivelačnou stierkou, ale bude ho iba stačiť prebrúsiť kotúčovou brúskou, riadne napenetrovať a potom už len lepiť vynilové dielce.
   Ono pri výbere partie na poter im stačí iba povedať, že chcete mať anhydrit spracovaný tak, aby ste ho už nemuseli následne nivelovať a že keď to tak nespravia tak im dáte zaplatiť vyliatie nivelačnej stierky. Po takejto vašej podmienke amatér od toho odskočí a odborník zostane.
   Na jednej zákazke to presne takto spravil jeden zákazník a skutočne mu anhydrit spracovali tak, že nebola nutná nivelácia podkladu. Robili to dokonca v dvoch krokoch. V prvom kroku naniesli anhydrit priamo na systémovú dosku s podlahovým vykurovaním iba do takej výšky aby zaliali rúrky kúrenia. Čiže si zafixovali rúrky podlahovky a vyhli sa prípadnému vyplávaniu rúrky. A v druhom kroku liali anhydrit cca 3,5 cm na vrstvu z prvého kroku. Bolo to urobené fakt špičkovo.
   Najskôr som nechápal ako sa to dá v takej hrúbke vyliať takto rovno, ale keď mi zákazník povedal, že to liali na dva krát tak už mi to bolo jasné. Z praxe viem, že čím lejete väčšiu hrúbku tak tým sa horšie triafa do rovinatosti. Keďže chalani si to rozdeli na dve tenšie vrstvy tak výsledok bol fakt perfektný.
   Držím palce prí výbere tej správnej partie.
   Pozdravujem

   • blank
    Andrej says:

    Dakujem za promptnu odpoved.
    Dobry napad s tou stierkou, akurat sa trochu obavam, ze ktory dodavatel s tym bude v sucasnosti suhlasit. Pretoze momentlane mam vobec problem niekoho za rozumnu cenu zohnat a nie este mu klast podmienky:(( vecsinou chcu vsetci platbu v den realizacie a brusenie ani nemaju v cene:(
    no ako mozem vediet ako to „vyschne“ v den zalievania!? a ked clovek zaplati uz nema ziadne paky, cest vynimkam…
    Ak by Ste mi poslal na mail nejaku referenciu na poterarov, ktorych Ste spominal, bol by som vdacny. Dakujem.

    Este sa chcem spytat k porovnaniu ceny realizacie lepeneho a klik vynilu.
    Pisete, ze klik vynil je drahsi, ale ak zoberiem do uvahy pri lepenom vynile, potrebu nivelacnej stierky , penetrak, lepidlo a pracnost (keby to realizoval podlahar a nie svojpomocne), predpokladam ze vecsia ako pri klik.
    predpokladam ze pri klik netreba nivelacnu, ze by stacil dobre vyhladeny cementovy poter a pracnost je asi nizsia , rychlejsia…
    ked sa to tak celkovo porovna, nie iba samotny material, ako to asi nakladovo vychadza ,ak sa to takto da vobec povedat.
    Dakujem

    • Avatar photo
     Šoška Milan says:

     Asi o niečo lacnejšie by vyšiel click vinyl, teda ak beriem do úvahy, že pri lepenom by sa musela robiť nivelácia. Nivelačná stierka lepený vinyl dosť predraží, čo považujem za jeho hlavnú nevýhodu.
     Ale zas na druhej strane má lepený vinyl viac výhod ako click prevedenie. Ja osobne aj u seba doma idem do verzie na lepenie. Pretože lepšie vedie teplo pri podlahovom vykurovaní, je to v podstate vodotesná podlaha (voda nepodtečie pod podlahu v prípade nehody na dome) a dá sa vymeniť v ploche poškodená lamela bez akejkoľvek demontáže soklov a rozoberania podlahy a už ani nehovorím o presúvaní nábytku.
     Pozdravujem

 8. blank
  Andrej says:

  Dakujem.
  osobne to vytopenie v takom velkom rozsahu beriem ako dost krajnu zalezitost, hoci moze sa stat…
  skor sa mi zda ako vecsia nevyhoda oprava/vymena poskodeneho kusu pri kliku, to naozaj nie je lepsi/ jednodchsi sposob ako to opravit, iba rozobrat az po stenu, neda sa to nejako „vypacit“?
  lebo v tom pripade ma ozaj vyhodu ten lepeny.

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Pozdravujem

   pri lepenom vinyle nie je nutné dodržiavať dilatácie. Lepidla na ktoré sa vinyl lepí majú vysokú protišmykovú silu a eliminujú roztiažnosť vinylu. Už rok mám nalepený na jednej zákazke vinyl v celom byte v kuse teda bez dilatácii vo dverách a všetko je OK.

   • blank
    Andrej says:

    dobry den, bud som neporozumel odpovedi , alebo sme sa nerozumeli:) myslel som, ci je nutne pri lepenom vynile „kopirovat“ dilatacne spary v cementovom potere, ktore sa robia kvoli roztaznosti poteru, hlavne pri podlahovom kureni. pokial viem tak napr. pri dlazbe je nutne tieto spary kopirovat. predpokladam, ze roztazna sila poteru je vecsia ako akekolvek lepidlo.
    pri cementovom potere je nutne robit dilatacne spary nie iba vo dverach, ale aj v ploche, hlavne pokial je vecsia a je tam viac vykurovacich okruhov.
    ja by som mal napr. v ploche obyvacky 1-2 spary , krizom cez obyvacku.
    alebo je nutne ukladat vinyl pozdlne tychto spar? dakujem

    • Avatar photo
     Šoška Milan says:

     Zdravím,
     podľa správnosti by sa tieto dilatácie mali zachovávať až do konečnej podlahy, aby plnili funkciu na ktorú boli urobené. Lenže problém je v tom, že tieto dilatácie nikto nechce priznávať, pretože ako aj vy hovoríte potom vám ide dilatácia stredom izby.
     Takže vo vašom prípade si myslím, že je rozhodnuté. Na vašom mieste by som šiel do click vinylu na plávajúco.
     Pekný deň

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň

   neviem vám povedať či môžu ísť samolepiace vinylové dielce priamo na beton, pretože som s nimi nikdy nerobil. Tu vám iba poradím aby ste postupovali podľa návodu na montáž, ktorý by mal byť súčasťou každého balenia podlahy. Ak návod nenájdete v baleniach podlahy tak si ho vyžiadajte od vášho dodávateľa.
   Ak sa teda môže klásť priamo na poter tak vinyl sa bude chovať tak, že vám okopíruje teplotu podkladu. Teda prenesie teplotu podkladu na povrch.

   Pozdravujem

   Šoška Milan

 9. blank
  stanka says:

  Dobry den, mame novostavbu s elektrickym podlahovym vykurovanie – el. Rohoze…. Chceme pouzit vinylovu podlahu, uz sme aj boli rozhodnuti pre vinylovu podlahu s click systemom 4 mm, no v jednej predajni nas zacali presviedcat, ze najvyhodnejsi je na hdf doske, lebo tam uz nepotrebujem podlozku…, takze by to malo byt vyhodnejsie cenovo aj menej pracne pri pokladke… Ja sa vsak obavam vinyli na hdf doske, ze bude menej prepustat teplo z vykurovania…nemate s tym skusenosti? Dakujem 🙂

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň

   zdieľam vaše obavi a tiež si myslím, že vinyl na hdf doske má väčší odpor na podlahovom vykurovaní ako celovinyl click-ový. Neviem presné hodnoty, ale dočítate sa ich v technickom liste pri každej podlahe.
   Teda doporučujem si pozrieť technické listy oboch prevedení a porovnať teplotný odpor, ktorý tam musí byť uvedený. Ja som sa o to nikdy nezaujímal porovnať vinyl na hdf doske s celovinylom, pretože vinyl na hdf doske je podľa mňa úplny nezmysel a v podstate som doteraz nepochopil prečo vôbec takáto podlaha uzrela svetlo sveta.
   Buď na HDF doske si dam laminát, alebo si dam vinyl v celej hrúbke. Neviem prečo by som si mal dať na zem kombináciu HDF s vinylom. Podľa mňa to nemá zmysel a ani žiadnu pridanú hodnotu.

   Pozdravujem

   Šoška Milan

 10. blank
  Lucia says:

  Dobry den,

  uvazujem o vynilovej podlahe do bytu (nemam podlahove kurenie) a chcela by som sa opytat kde v Bratislave je najvacsi vyber tychto podlah (click system) zatial co som pozerala na internete tak mam pocit ze vyber farieb a dezenov je velmi obmedzeny v porovnani napr. s klasickymi plavajucimi podlahami.
  Dakujem za radu!

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Zdravím,
   Áno súhlasím s vami, že odtieňov pre vinylové podlahy je podstatne menej ako pri laminátoch. Preto je nutné si pozrieť viac značiek vinylových podláh. Neviem kde presne v BA je najväčší výber ale skúste si pozrieť v googli predajcov značiek Quick Step a Pergo. Každá z týchto značiek má momentálne v ponuke 16 farieb, teda spolu máte na výber 32 dekórov čo si myslím, že už je v celku fajn výber.
   Pokládka by sa mala hýbať niekde okolo 5,- EUR za m2 bez DPH.

   Pozdravujem

 11. blank
  milan strateny says:

  Dobrý večer!
  Chceme dávať 4mm click vinylovú podlahu na pôvodné, asi 20 ročné, nalepené linoleum v paneláku. V kuchyni.
  Ale upozorňovali ste na „slabý“ click zámok.
  Ak by pri posúvaní ťažkých predmetov (umývačka) nebolo dostatočné držanie protišmykovou podložkou+click zámkom, môžeme túto podlahu neukladať na podložku, ale „clikať“ a ešte aj lepiť priamo na linoleum?
  Bude to pevnejšie, ako ukladať na podložku?
  A ak áno, akým lepidlom?
  Ďakujem!

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň

   Myslím, že lepením nemáte čo pokaziť, práve naopak, podlaha bude stabilnejšia. Je veľa lepidiel, ktoré je možno použiť. Ja používam lepidlá od značky UZIN a pre vás by bolo najvhodnejšie lepidlo od spomínanej značky s označením KE-66.
   Skontrolujte si ešte rovinatosť súčasného PVC, pretože aj click vinyl aj keď je hrubší tak vie všetky nerovnosti okopírovať. Nekopíruje nerovnosti tak agresívne ako lepený vinyl, ale jemne priznáva nejaké prípadné nerovnosti.

   Pozdravujem

 12. blank
  Marta says:

  Dobry den.vkuchyni nam praskla podlaha z dôvodu narušenej statiky domu.Chceme ju vymenit za novu a nevieme sa rozhodnut či dame keramicku alebo laminatovu.Je nejaka možnost spevnit podklad pod podlahu nejakym roštom alebo sietkou, aby to znova neprasklo. Čo by ste nam odporučili ako lepšie riešenie. Ďakujem. Marta

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,

   pokiaľ máte narušenú statiku domu, tak ak podklad vyspravite s akýmkoľvek materiálom, tak vždy praskne. Teda na opravu podlahy neexistuje žiadny spôsob. Jediné čo môžete spraviť, je že v danom priestore použijete podlahu, ktorá je montovaná plávajúcim spôsobom. Docielite to, že podklad pod podlahou si bude žiť svoj život a podlaha na tomto podklade svoj život. Akonáhle použijete nalepenú dlažbu tak pnutie podkladu spôsobí to, že dlažba praskne, pretože je v pevnom kontakte s podkladom.
   Doporučujem použiť najlepšie laminátovú podlahu o hrúbke 12mm alebo drevenú plávajúcu podlahu o hrúbke 15mm. Do tenších variant nechoďte, pretože tie nebudú mať také pevnosti v spoji.

   Pozdravujem

 13. blank
  Veronika says:

  Dobry den,

  Idem rekonstruovat byt kde je bud dlazba alebo rozne odtiene plavajucej podlahy. Chcela by som to zjednotit a pouzit vinylovu podlahu. Aky typ by bol najvhodnejsi, prosim? Musim vsetky podlahy odstranit alebo sa da polozit aj na tie sucasne?
  Vodeodolna vinylova podlaha by mala byt vhodna aj do kupelne. Vidite nejake nevyhody v pouziti jedneho typu podlahy v celom byte? Prip. odporucili by ste do kupelne skor dlazbu? Dakujem.

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,
   pokiaľ sú všetky podlahoviny v tomto momente v jednej výške a je tam správna rovinatosť tak viete použiť ako jednotnú podlahu vinylovú podlahu v click prevedení v hrúbke 4,5mm. Vinylová podlaha je v kúpeľni bezproblémová. Nenapadá ma nejaká nevýhoda jednej podlahy v celom priestore.

   Pekný deň prajem

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,

   na rigidur by som vám odporučil vinyl o hrúbke 4,5 mm v click prevedení a samozrejme po vinyl použiť adekvátnu podložku. Lepený ani v roli by som tam nedával, pretože nemáte z dosiek súvislý a jednoliaty podklad. Tým pádom vám lepený vinyl alebo pvc v roli okopíruje každý spoj dosky. Preto je lepšie použiť hrubší vinyl ktorý sa kladie na plávajúco.
   Pozdravujem

 14. blank
  Palo says:

  Mam krasne polozenu dlazbu v byte, ktory sa rekonstruuje. Ale dlazba nam nevyhovuje, nema to byt finalna podlaha. Dlazba je spravena velmi kvalitne, jedina spara nie je prepadnuta, na druhej strane povodny majitel pouzil nejake zvlasnte lepidlo a dlazba je zazrata a davat ju dole je praca pre zlocinca. Takze ostane.

  Neviem sa rozhodnut medzi nivelaciou + lepenou, alebo klik-klak plavajuco. Viem ze vinil lepeny na podlahe proste skporiuje teplotu podkladu, to je jasne. Ale ako to je pri hrubsom vinyle plavajuco? Tiez mi skopiruje teplotu z dlazby? Alebo to bude teplejsie? Ak by som chcel aby bol vysledok teplejsi, je na to nejake riesenie?

    • blank
     Palo says:

     To je zaujimave, toto v bratislave nechce robit nikto (nivelizovat na existujucu dlazbu). Ale aj tak by to nebolo lacne, ta nivelizacia. Aky je na vas kontakt keby som mal zaujem o vasu pracu pre ine zakazky?

     Inak ako je to potom s dlazbou ked sa na nu polozi klik system plavajuco? Myslel som ze je dokonale rovna, ale veru odborne oko ukazalo par utopenych rohov, taky milimetrik tam nerovnosti obcas bude. Zvladne to klik podlaha, alebo bude treba dat najprv este 1-2mm podlozku na dlazbu a az potom plavajucu?

     • blank
      Palo says:

      A teda vy tu pisete o plne viylovej klik podlahe, ale nemozem si pomct videl som od viacerych vyrobcov a ked ma podlaha 3-4mm, nikdy nie je vinyl v celej hrubke. To by nestal potom stvorec 30-35 eur (a viac), ale podla mna 90.

     • Avatar photo
      Šoška Milan says:

      Click vinyl je v celej hrúbke vinylový, ale nie je vo farbe dekoru v plnej hrúbke. Vrchná časť sa akurát skladá z dekorovej vrstvy a ochrannej nášlapnej či úžitkovej vrstvy.

     • Avatar photo
      Šoška Milan says:

      zdravím

      kontakt na mňa je 0903444448
      Ak môžem poradiť tak na vašom mieste by som jednoznačne použil podložku pod vinyl, bez podložky by som to nerobil. Aj ja som si na jednej zákazke myslel, že click vinyl mi niečo prenesie, ale nie je to tak. Berte to tak, že vinyl je v podstate mäkká podlahovina, takže nemôžme chcieť od nej aby zrovnávala malé nerovnosti.

 15. blank
  Tomáš says:

  Dobry den,

  velmi pekne vas prosim o radu, mam na chodbe staru dlazbu,ktoru nechcem vysekavat,mozem na tuto dlazbu ulozit vinylovu clic-clack podlahu? Nebudu mi robit problemy spary na povodnej dlazbe? Ci sa mi nebude vinyl prepadavat,respektive kopirovat spary z dlazby. Velmi pekne dakujem za odpoved.

  Tomáš.

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Zdravím,
   click vinyl taktiež okopíruje nerovnosti na podlahe, teda aj špáry na pôvodnej dlažbe. Odporúčam použiť podložku pod vinylové podlahy na click, ktorá výrazne pomôže k tomu aby špáry neboli okopírované. Všetko to ale závisí od toho aké veľké sú špáry resp. nerovnosti v nich. Ťažko sa mi to posudzuje iba na základe vášho dotazu. Treba si nechať urobiť obhliadku firmou, ktorá by vám to kládla.

   Pozdravujem

 16. blank
  Branislav Mikula says:

  Dobrý deň.
  Chel by som Vás požiadať o radu. Kúpil som holodom a rozhodol som sa do izieb položiť vinyl. V celom dome mám podlahové infra kúrenie. Neviem sa rozhodnúť pre click alebo lepenie. Podlahy niesu nivelizované. Ak som správne pochopil pod click by stačila podložka a môžem pokladať. Ak by som sa rozhodol pre lepenie , lepí sa vinyl rovno na nivelaciu? V jednej predajni mi ponukali akúsi lepiacu podložku. Nieje to zbytočná izolácia pri podlahovom kúrení? A vlastne je až taký velký rozdiel v priepustnosti tepla medzi click a lepením?

  s pozdravom a s poďakovaním
  Braňo

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,
   pokiaľ máte vo vašom prípade dostatočne rovný podklad a nechcete mať už náklady spojené s niveláciou, tak môžete dať rovno podložku a položik vinyl na click. Pokiaľ by ste sa rozhodli pre lepenú variantu, tak určite odporúčam podlahu vyliať nivelačnou stierkou a následne na túto stierku nalepiť vinyl za pomoci lepidla na to určeného. Neodporúčam to lepiť cez žiadne lepiace podložky a podobné zlepšováky.
   Pozdravujem

 17. blank
  Michela says:

  Dobry den,
  mohli by ste nam prosim poradit? Prave dostavujeme pasivny dom kde je anhydridovy poter velmi kvalitne spraveny (pod nim je podlahove kurenie – elektricke folie) aj vybruseny. Najskor sme planovali dat drevenu podlahu aj do kychyne, ktora je prepojena s obyvackou ale ja by som v kuchyni radsej mala vinylovu podlahu kvoli lepsej odolnosti. Problem je, ze drevena podlaha ma 13mm a tak by sme to nejako museli dorovnat. Kedze najhrubsi vinyl je cca 5mm … akym sposobom by sa toto dalo dosiahnut? A aka vinylova podlaha by bola najvhodnejsia?

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,
   pri vinyle doporučujem podlahu zdvihnúť nivelačnou stierkou. Určite neodporúčam podlahu dvíhať nejakou tvrdenou podložkou alebo niečim podobným. Ešte by ste teoreticky vedeli využiť na zdvihnutie výšky aj osb dosky.

   Pozdravujem a omlúvam sa že tak neskoro odpisujem.

 18. blank
  Peter says:

  Zdravím, mám anhydridovy poter, potreboval by som technickú radu ohľadom lepeneho vinylu. Ide o novostavbu rodinného domu, mam v plane nalepiť vinylovu podlahu v jednom kuse do celého domu bez ukončenia pod dverami v každej izbe, je to možné po technickej stránke na čo si dať pozor, alebo je lepšie ukončiť pod dverami každú izbu robiť osobitne. Ďakujem

 19. blank
  KL says:

  Dobrý deň,

  rekonštruujem byt v paneláku v pôvodnom stave. Na podlahách bolo linoleum a sú veľmi nerovné, bude potrebné ich vyrovnávať. Chcela by som použiť vinylovú podlahu (kvôli vytápaniu a prípadnému poškodeniu nájomníkmi). Podlahové kúrenie nemám. Aký druh vinylovej podlahy by ste odporučili v tomto prípade a čo bude potrebné urobiť s podlahou? Vopred Vám ďakujem za odpoveď a aj za pekný článok s prehľadom o vinyle. Pekný deň želám.

 20. blank
  zdenko says:

  dobry den, chcel by som radu, respektive posudok mojej prace.. Pokladal som vinylovu podlahu click 3,5 mm na linoleum (standardna podlozka) a moznoze malicko nerovny, myslim beton pod linoleum. Vsetko vyzeralo super, avsak po case sa v miestach click zamkov zacala podlaha zdvihat , po oboch stranach a stacat do U . Toto sa prakticky stalo na kazdom jednom kuse. V tychto miestach je zamok dost oslabeny a praska. V podstate je to zle , len teraz neviem ci ide o to aky postup som zvolil alebo o nekvalitnu podlahu, respektive nevhodu podlozku . Som zufaly z toho. Dakujem za odpoved.

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,
   urobili ste chybu, že ste to kládli na pôvodnú a ešte k tomu nerovnú podlahu. Click vinyl sa musí klásť na dokonale rovný a hladký povrch, inak okopíruje každú nerovnosť a zároveň trpí click spoj, ktorý to zväčša nevydrží.
   Vec ktorá ma zarazila, že ste siahli po click vinyle iba o hrúbke 3,5 mm. Pri tejto hrúbke musí byť zámok skutočne slabučký a ani ma neprekvapuje, že sa vám stalo čo sa stalo. S týmto vám skutočne neviem poradiť, pretože pri reklamácii nepochodíte, takže to ani nemusíte skúšať, zbytočná strata času.
   Odporúčam podlahu vyhodiť, demontovať pôvodné PVC, zrovnať podklad nivelačnou stierkou a ja vám odporúčam na to položiť celoplošne lepenú vinylovú podlahu a budete mať pokoj.
   Pozdravujem

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.