Šoška Milan
Autor Blogu

+421 903 444 448

Moje meno je Milan Šoška a už cca od roku 2000 sa živím podlahárčinou a interiérom. Najskôr som fungoval ako živnostník a neskôr až k dnešnému dňu vediem firmu MS Interier s.r.o.. Blog o podlahách som sa rozhodol založiť z dôvodu neznalosti problematiky o podlahách zo strany zákazníkov.

Chcem ľuďom bližšie vysvetliť na čo si pri podlahách majú dávať pozor, ako majú mať pripravené podklady pre rôzne typy podláh, ktoré podlahy sú vhodné na podlahové vykurovanie atď. Pretože z reklamných marketingových článkov sa zákazník nič prevratné nedozvie okrem toho, že každá podlahovina v reklamnom článku nejakého plátku je najkvalitnejšia. Ďalej som plne pripravený odpovedať na Vaše otázky, dotazy a postrehy. Zároveň sa nebránim naučiť niečomu novému, pretože ako vieme nikto nespadol z neba vševediaci.

Ak mám byť úprimný tak vznik tohto blogu musím pripísať skutočnosti, že ľudia buď nevedia alebo nevidia rozdiel napríklad v laminátových podlahách (nie je laminát ako laminát), rekonštrukciách podláh (nie je brúsenie parkiet ako brúsenie parkiet), drevených podlahách (nie je drevo ako drevo) atď.

Dnešní ľudia, zákazníci, resp. investori majú jednu a tú istú prioritu a tou je „CENA“. Však kupujem laminátovú podlahu a jedna stojí 5,- € a druhá 18,- € a jedno aj druhé je laminát, čiže sa jedná o to isté akurát v inej cene. Takže načo by som investoval 18,- éčiek keď ma to môže stáť iba 5 éčiek. Poviem to stručne, jasne a výstižne: „Od lacnej podlahy nečakajte zázraky!“

Treba si uvedomiť, že podlaha je tou najdôležitejšou investíciou do bývania, pretože či chcete alebo nie tak ju neustále a denne používate. Preto na Vašom mieste by som dôkladne zvážil jej výber, pretože nie je jednoduché potom celý byt či dom vysťahovať a podlahu vymeniť. Máte na nej vstavaný nábytok na mieru, osadené dvere, kuchyne atď. a naozaj nie je sranda potom celý interiér odstrojiť.

Nehovorím, že lacné laminátové podlahy si nekupujte, to vôbec nie. Je jasné, že keď si chcete zveľadiť Vaše doterajšie bývanie a už vopred viete, že o rok sa budete sťahovať do svojho vysnívaného domu tak nebude pri prerábke investovať do drahej podlahy. Vtedy je jasné a ja to plne chápem, že siahnete po „Baumaxovej“ laminátovej podlahe za 5,- €.

Časom sa chcem venovať aj testovaniu jednotlivých značiek podláh a robiť o tom video záznamy s ktorými sa samozrejme chcem s Vami podeliť. Dúfam, že čoskoro sa podelím s Vami s prvým video-testom podláh.

V skratke na záver poviem iba toľko, že týmto blogom sa chcem podeliť o svoje dlhoročné skúsenosti z oblasti podláh, chcem pomôcť ľuďom pri výbere podláh a rád sa nechám poučiť aj od iných odborníkov o iných nových technológiach, poprípade sa podeliť s ich vlastnými skúsenosťami.

Vítam Vás na mojom Blogu o podlahách.

Šoška Milan

177 thoughts on “O mne

  • Šoška Milan
   admin says:

   Tak celkom dobrá otázka. Možno na túto tému napíšem článok. Podložiek pod laminátové podlahy je fakt dosť. Najčastejšie používaná podložka je mirelon hr. 2 mm. Pokiaľ možno tejto variante sa vyhnite. Viem, že je to najlacnejší variant, ale… . Po niekoľkých rokoch som rozoberal zákazníkovi podlahu kde bol použitý mirelon a môžem povedať, že som bol nemilo prekvapený. Bol tak spľasnutý, že pomaly novinový papier bol hrubší ako táto podložka po rokoch. Zrejme to nie je dosť stálotvarný materiál, možno to sublimuje, skrátka nie je to, to pravé orechové. Ja som po tejto skúsenosti zmenil typ podložky pod laminátové parkety. Doporučujem podložky od firmy Quick Step. Tento výrobca ich ponúka hneď niekoľko, ktoré majú rôzne parametre čo sa týka hlučnosti podlahy, teda bubnového efektu podlahy. Obrovskou výhodou pri podložkách od tohto výrobcu je, že každý typ podložky je zároveň vhodný aj na podlahové vykurovanie. Najviac predávaná je 2 mm podložka Uniclic combi plus na ktorej už je dokonca nanesená aj parozábrana, takže máte 2 v 1 (podložku aj parozábranu). Ďalšia otázka je, že ak potrebujete zdvihnúť podlahu do určitej výšky tak musíte použiť iný typ podložky. V takomto prípade sa podlaha dvíha klasickou hobrou, ktorá je dostupná v rôznych hrúbkach, alebo podložkou od firmy Arbiton, ktorá je dostupná v hrúbkach 2, 3 a 6 mm.

 1. katarina says:

  Dobrý deň, chcem sa opýtať či odporúčate ponechať škváru v byte pri renovácii podlahy v tehlovej bytovke. Jednu izbu sme realizovali tak, ze sme komplet skvaru vybrali- a polozili drevenu konstrukciu, na ktoru sa umeistnili OSB dosky a plavajuca podlaha. -nakolko sme kupili uplne prerobeny byt s novymi stierkami … obkladmi a podobne.. pri tomto nam vznikol obrovsky neporiadok. Z tej jednej izby (3,5 * 5,5 m cca) sme vyniesli takmer 2,5 t. skvary a ostatného materialu, ktory bol sucastou podlahy. Nakolko je druha izba preichodna cez kupelnu (nova) velmi radi by sme sa vyhli tomuto obrovskemu neporaidku a znehodnoteniu… Idealne by sme chceli samozrejme zachovat povodne parkety- avsak podlaha je velmi kriva. Rozmer izby je taky isty ako tej predtym teda, 3,5 * 5,5 m. ake nevyhody, resp. rizika su spojene s ponechanim podkladu zo skvary? Velmi pekne dakujem za odpoved.

  • Šoška Milan
   admin says:

   Dobrý deň

   ja osobne by som si škvaru doma nenechal, nakoľko to nie je príliš zdraviu prospešný materiál. Bližšie som o škvare písal v článku:

   https://www.opodlahach.sk/viete-ze-mnohi-z-vas-byvate-na-skvare-ter-papieri-a-asfalte/

   Ak chcete škvaru zanechať, tak treba parkety rozobrať, škvaru zrovnať vodovahou a následne prikryť parozábranou a následne na ňu treba dať osb dosky v dvoch vrstvách a kolmo previazať. Na takýto podklad potom nalepíte späť pôvodné parkety.

   Pozdravujem

   • janjelinek75 says:

    Dobrý deň prajem,

    kúpili sme šesťdesiat ročnú chalupu a teraz sme sa vrhli do rekonštrukcie. Zaujali ma príspevky o zásype CEMWOOD.
    Dom má podlahu vo výške 90 cm nad úrovňou zeme a v dvoch izbách je to riešené drevenou podlahou a pod ňou zásyp zo škvary.
    Zásyp škvary je v hrúbke až 35 cm a pod ňou je hlina. Drevo vyzerá byť zdravé a aj škvara je suchá. To čo ma však trápi, je cena zásypu COMWOOD, v takej hrúbke by som nebol ochotný zainvestovať a ako som si preštudoval technické parametre, tak je možné Cemwood aplikovať v hrúbke maximálne 24cm.

    Chcem sa prosím opýtať, je možné, že by som nechal 20 cm pôvodného násypu – škváry, na tu položiť geotextíliu a pokračovať zásypom od CEMWOOD ? Na to samozrejme v zmysľe Vášho odporúčania dve vrstvy osb dosiek. Čo si o tom myslíte ? Alebo je nutné vybrať celú škvaru a na tu hlinu, kým ju dám späť, dať nejakú fóliu ?

    Alebo prosím poraďte, aké by mali byť správne vrstvy materiálov a postup.

    Podlahu chcem riešiť cez zásyp, chalupa nie je izolovaná a pokiaľ dám betónový poter, mám obavy, že sa bude prípadná vlhkosť tlačiť do múrov. Preto chcem, aby si to pod drevenou podlahou dýchalo a žilo „svoj svet“ ako doposiaľ 🙂

    Ďakujem.

    J.

    • Šoška Milan
     Šoška Milan says:

     Zdravím,
     áno môžete kľudne na hline nechať aj pôvodnú škváru, potom geotextíliu a na to cemwood. Parozábranu by som vo vašom prípade vynechal, pretože zatlačíte si vlhkosť do múrov, keďže chalupa nie je podrezaná resp. odizolovaná.
     Pekný deň

 2. Renata says:

  Dobry den , viete mi prosim poradit ci je mozne na podlahove kurenie polozit laminatovu podlahu alebo je nevyhnutne s ohladom na stratu tepla polozit keramicku dlazbu. ak ano aky znacku by ste odporucil a ake podlozky. dakujem za Vas odborny nazor

  • Šoška Milan
   admin says:

   Dobrý deň,
   prepáčte, že vám odpovedám tak neskoro, ale váš koment bol zaradený do spamu a neskoro som si to všimol. Laminátovú podlahu určite môžete položiť na podlahové vykurovanie. Samozrejme laminátová podlaha má väčší odpor ako keramika. Ak sa teda rozhodnete pre laminátovú podlahu tak ja vám odporúčam značku Quick Step. Podložky od výrobcu Quick Step sú všetky vhodné na podlahové vykurovanie.
   Pozdravujem

 3. Martin Sedo says:

  Dobry Den

  Potreboval by som poradit.

  Kupil som chatu, ma kamenny zaklad s pivnicou, ta je prekryta niekde betonom( okolo komina), niekde osb doskou, podlaha je nerovna ( cca do 2cm rozdiel ). Momentalne tam je natiahnute linoleum. 25 m2.

  Hladam riesenie na vhodnu podlahu, cenovo pristupne a take, ktore netreba opravovat/obnovovat kezdej rok.

  Hladam aj cloveka, firmu, ktora by to vedela zrealizovat.

  Vopred dakujem za odpoved

  • Šoška Milan
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,

   ťažko vám takto na diaľku pomôžem s nejakou radou, nakoľko som to
   nevidel a je nutné demontovať pôvodné pvc, osb dosky, skrátka
   všetko až na podklad. Až potom je možné určiť, aká skladba by
   bola pre vás najlepšia a najschodnejšia. Každopádne to treba
   vidieť.
   Keď budete mať rozobratú aspoň časť podlahy tak mi môžete dať
   vedieť a prišiel by som to pozrieť. Samozrejme záleží aj na tom,
   kde sa chata nachádza. Ja osobne som zo Žiliny.

   Pozdravujem

 4. Maria Foltynova says:

  Dobrý deň,

  Vážený pán Šoška chcela by som Vás poprosiť o radu ohľadom vyrovnania podlahy pri rekonštrukcii bytu (z pôvodného stavu). Po odstránení drevených parkiet je podklad podlahy tvorený odľahčenými betónovými kvádrami medzi ktorými sú škáry cca 1 cm (ako kde)ktoré boli pôvodne vyplnené cementom, ktorý medzčasom zvetral.. 🙂 informovala som sa aj v podlahových štúdiách, no dostávam rôzne vyjadrenia, bez toho aby reálne podlahu niekto videl. treba dorovnať podlahu v byte do úrovne kuchyne (nakoľko sa odstránila priečka a zvyšok bytu je o cca 1 cm – max 1,5cm nižšie ako betónový poter v kuchyni. Statik s vyjadril že dať nivelačnú hmotu nie je problém, to niektorí mi tvrida, že jednoznačne stačia osb dosky (pričom niekto tvrdí že stačí jedna vrstva tých najhrubších, ale že tieto je potrebné pribiť o podklad – napr. o drevenú mriežku – no pôvodné drevené parkety boli pribité priamo do odľahčených betónových kvádrov..) no iní tvrdia že sa to jednoducho vyleje nivelačnou stierkou… predbežne mám vybratú podlahu Pergo (concrete medium grey), ktorá nie je najlacnejšia..a preto by som bola rada ak by bol podklad správne pripravený. .. Ak máte skúsenoť rada by osm poprosila aj o radu ohľadom podlahy..chcela som ju v celom byte rovnakú, no známi ma odrádzaju, že do kuchyne ku kuch. linke mám dať dlažbu.. chcela by som vedieť Váš názor na použitie pergo podlahy v kuchyni..pri kuch. doske..mám obavu ohľadom zvýšenej vlhkosti a následného „napučania“ spojov… preto neviem, či radšej zvoliť dlažbu alebo ďalšia varianta podlahu Quic step s vodoodpudivou úpravou (ceno vychádza približne to isté ako Pergo). Ďakujem za Vaše vyjadrenie.

  • Šoška Milan
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,

   tak ako ste spomenula už vo vašom komente, ťažko sa je vyjadrovať
   k niečomu čo som nevidel. Jediné čo môžem poradiť je, že
   nezrovnávajte podklad s OSB doskou aj keď by to bolo lacnejšie,
   ale vylejte tam radšej nivelačnú stierku. Nivelačná stierka je
   predsa len pevnejší podklad ako plávajúca osb doska
   priskrutkovaná o podklad.
   S pergom ku kuchynskej linke nemusíte mať žiadnu starosť, povedal
   by som, že má lepšie vlastnosti ako Quick Step. Pergo vo svojej
   najvyššej rade je najodolnejšou podlahou v súčasnosti na trhu.

   Pozdravujem

 5. Milan says:

  Dobrý deň
  Mám takýto problém. Vytopili mi byt a mením nove podlahy no chcel by som laminátove parkety aj do kuchyne no rozdiel vo výške medzi dlažbou a podlahou (teraz) je v najvyššom bode je12mm je možné to nejak dorovnať ? Nechcem odstraňovať dlažbu.

  Ďakujem za radu

  Milan.

 6. silvia says:

  Dobrý deň, mám dilemu ohľadom položenia plávajúcej podlahy na keramiku, pod ktorou je podlahové vykurovanie. Je to možné, bude mať kúrenie ešte nejaký efekt? Položenie plávajúcich podláh je potrebné kvôli dizajnu. Mám nejakú šancu urobiť to ako tak, aby bolo aj teplo:)? Vďaka za odpoveď.

 7. Dušan says:

  Dobrý deň pán Šoška, poprosil by som Vás o radu. V garáži by som chcel na existujúcu betonovú platňu vyliať samonivelačnú stierku v hrúbke od 5 do 10 mm ako priamu nášľapnú vrstvu. Už som vo svojej prvej garáži pred mnohými rokmi niečo také vylieval a drží to celkom dobre, dokonca to zvládne aj odtečenú vodu z auta. Má takú svetlosivú farbu, s miernym nádychom do hnedožltej, no neviem, či je na báze cementu alebo sadry. A práve preto by som potreboval poradiť, ktorú z týchto dvoch druhov je vhodnejšie použiť. Viem, že existujú na tento účel priemyselné stierky, ale tie sú na garáž príliš drahé a keďže z doterajších skúseností viem, že to ide aj s lacnejšími, aj keď nie na to určenými, rád by som to realizoval týmto spôsobom.
  Za radu vopred ďakujem.
  Dušan

 8. Monika says:

  Dobrý deň pán Šoška,

  Podobne ako mnohí aj ja riešim problémy s podlahami v 60 ročnom dome. Chcem Vám vyjadriť moje uznanie a obdiv za to, že sa delíte o Vaše skúsenosti a dávate cenné rady. Vďaka Vášmu blogu mi je teraz úplne jasné ako postupovať pri renovácii podláh v izbách, kde sú drevené parkety a pod tým škvára. Vŕta mi však v hlave, či skladba podlahy Cemwood, osb dosky a vinylové parkety udrží viac ako stokilové krbové kachle, ktoré boli predtým v jednom rohu miestnosti a znovu ich tam chceme položiť. Neprehne sa podlaha?
  Ďalším problémom je kuchyňa, kde sme odstránili staré linoleum a pod ním sme objavili xylolit, ktorý bol vlhký a tým pádom sa v jednom rohu miestnosti vytvorila plieseň (našťastie len povrchová). Xylolit sme z väčšej časti odstránili, pod ním je betón, a teraz dumáme nad najlepším riešením. Ako vyrovnať podlahu a zakonzervovať zvyšky xylolitu, ktorý sa neznáša s vodou, vápnom, tak aby podlaha nevlhla? Mysleli sme na Cemwood, na to osb dosky a vinylové parkety. Podlaha sa tým však navýši, čo je neprijateľné. Vedeli by ste o inom riešení? Špeciálna penetrácia, nivelačná stierka…? v mojom okruhu mi nevie nikto poradiť, tak spolieham na Vás.
  Vopred ďakujem za Vašu odpoveď.

  • Šoška Milan
   Šoška Milan says:

   Pozdravujem,

   Podlaha z násypu cemwood je stabilný podklad, takže na vašom mieste by som nebál na takúto podlahu položiť ťažké kachle.
   Čo sa týka xylolitu, tak tu by mala fungovať nasledovná skladba. Epoxidová penetrácia presypaná kremičitým pieskom a následne podlahu zrovnať nivelačnou stierkou. Veľmi ťažko sa mi reaguje na váš dotaz keď som nevidel v akom stave je váš podklad, teda xylolit. Navrhoval by som vám sa skontaktovať s nejakým podlahárom z vašej oblasti, poprípade s nejakým obchodným zástupcom na podlahovú chémiu.

 9. eva says:

  Dobry prosim vas mame postavanu skrinu ktoru uz nehceme rozoberat a chceli by sme si dat plavajucu podlahu da sa to spravit ze na polku izby by sme spravili podlahu a na spravenu podlahu polozili skrinu a pokracovali dalej v robeni druhej casti podlahy v izbe??skrina cez dvere neprejde..dakujem

  • Šoška Milan
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,

   áno presne takto sa to robí, pokiaľ má zákazník v miestnosti skriňu, ktorú nie je možné demontovať. Položí sa podlaha až po skriňu, skriňa sa presunie na novú podlahu a dorobí sa zvyšok podlahy.

   Pozdravujem

 10. silvia says:

  Dobrý deň p. Šoška

  kúpila som byt, v ktorom je drevená podlaha (smreková palubovka), nevyzerá najlepšie, na niektorých miestach je poškodená, je fľakatá (podľa nábytku a koberca), medzi niektorými doskami sú medzery (do 3 mm) a vŕzga. Predpokladám že prvé dve uvedené je riešiteľné vybrúsením a povrchovou úpravou. Prečítala som si Váš článok k renovácii podláh nakoľko hneď prvý podlahár, ktorému som volala mi poradil vymeniť za laminát. ďalší v podstate podobne. Tretí mi odporučil vybrúsiť a nalakovať (podľa toho čo som čítala od Vás som skôr za olej/vosk) neodporúčal zmenu farby/morenie keďže som tomu chcela mierne zmeniť odtieň, ale prezradil mi že medzery medzi doskami sa budú robiť stále (podlaha je klincovaná) a na vŕzganie si treba zvyknúť. Takže Vás poprosím o Váš názor. je riešením podlahu rozoberať a zlepiť?? zdá sa mi to pomerne náročné (hlavne v kuchyni kde zostáva kuchynská linka) , niektoré dosky idú cez dve miestnosti. A ďalšia vec či sa tým nepoškodia dosky a budú ešte použiteľne. Alebo mi pán č.3 povedal dobre? Ďakujem veľmi pekne.

  • Šoška Milan
   Šoška Milan says:

   Zdravím,
   Ja vám odporúčam palubovku iba vybrúsiť a povrchovo upraviť, teda nalakovať alebo naolejovať. V prípade že sa rozhodnete pre väčšiu rekonštrukciu tak by som na vašom mieste zvolil iný typ podlahoviny.
   Pozdravujem

 11. Anna Abelová says:

  dobrý večer.chcem si dať urobiť novu dlážku do bytu bauring.chcem sa vzdať koberca.pod kobercom je na panely guma.34rokov som mala koberec v spálni a v chodbe na pôvodnej gume novú gumu.som v tomto úplný laik a nemám ani žiadne cítenie pre zveladovanie príbytku.prosím Vás o radu akú dlážku si vybrat_*laminatová*tak aby vydržala 20rokov.dakujem velmi pekne Anna Abel

 12. Tibor says:

  Zdravim prerabame kupeny rod.dom podlahy su rovne po vytrhani parkiet ale podlhay v izbach su nizsie ako v chodbe a kuchyni nakolko tam boli dlazdice.cim je naljepsie zdvihnut podlahu tak aby bola v rovine na celom vlastne hornom podlazi?Je to cca 2 az 3 cm priblizne este som nemeral.pozeral som rozne fora a podobne,odporucaju styrodul nalepit na podlahu navrch osb dosky.ja rozmyslam o klasike beton nivelacka podlozky pod laminatovu podlahu a navrch podlaha ale chcel by som to skor to lacnejsou formou Zlata stredna cesta ako sa vravi…

  • Šoška Milan
   Šoška Milan says:

   Pozdravujem

   dobre píšete, pri hrúbkach 2 až 3 cm by som aj ja na vašom mieste riešil mokrý proces. Ja by som však beton resp. poter vypustil a riešil by som to nivelačnou stierkou určenou pre takéto hrúbky. Poter by mohol kompletne popraskať keďže by bol nanesený v tak malej hrúbke. Pre poter je ideálna hrúbka 5 – 7 cm.

   Prajem pekný deň.

   • Jozef says:

    Ešte by sa dal použiť takzvaný spádový poter napr. od Baumitu. Hrúbka vrstvy 1-5cm. Podklad (betón) treba napenetrovať takou modrou penetráciou tiez od baumitu volá sa to myslím že Grund. Super to drží. Ale treba počítať s vyschnutím pred položním finálnej vrstvy čo centimeter poteru to týždeň schnutia.

 13. Palo Palo says:

  dobry den,mame v byte podlahove kurenie a podlahu.chceme vymenit podlahu,zlozit nieje problem…
  zaujima ma z coho je tvoreny ten podklad medzi podlahou a kurenim,resp aky material tam dat.alebo nechat povodny a vymenit iba tu podlahu

  • Šoška Milan
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,

   pokiaľ tam máte podlahu položenú plávajúcim spôsobom a chystáte sa opäť použiť plávajúcu podlahu tak s podkladom nerobte nič, iba podlahu rozoberte a položte novú.

   Pozdravujem

 14. Andrej Krsjak says:

  Dobrý deň, mám dilemu. Chcem položiť drevenú podlahu (13mm) plávajúco do môjho nového domu. Kúpil som podložku Skandor Silent 2,2 mm 15 m². Až následne som si prečítal že má vysoký tepelný odpor a neni vhodná na podlahy hrubšie ako 7mm. Plus treba podnu dať PE fóliu. Fakt treba tu PE fóliu? Som ochotný investovať aj do úplne novej podložky ale ceny sú fakt dosť odlišné (od 2 až po 10eur), viete mi poradiť?

  • Šoška Milan
   Šoška Milan says:

   Zdravím,

   super, že ste si prečítali návod na podložke a ste ju tam nedali, to vás chválim, pretože ľudia neradi čítajú návody a potom sú z toho zbytočné problémy. Tú vašu podložku určite nepoužite a pokiaľ môžem poradiť tak si skúste pozrieť podložku o hrúbke 2mm značky Quick Step, ktorá už má na sebe integrovanú aj parozábranu. Kuknúť si ju môžete tu:

   Quick Step BASIC PLUS 2mm

   Prajem pekný deň

 15. Lucia says:

  Dobrý deň p. Šoška, prosím viete mi poradiť akú podložku použiť pod laminátové podlahy na staré stromčekové parkety? Povrch je nerovný, sem tam vŕzga. V Hornbachu mi odporučili hobru, aby parkety nekopírovali každú nerovnosť – a neklesali pod nohou každým našlapnutím, ako by to bolo pri tenkej pene, ale bojím sa, či v tomto prípade sa nemôžu skôr vylámať spoje medzi laminátmi. Staré parkety vyberať nechcem. Vopred vďaka za názor / radu.

  • Šoška Milan
   Šoška Milan says:

   Zdravím,

   je mi ľúto ale taká podložka pod laminátové parkety, ktorá by odstránila vŕzganie parkiet alebo aspoň zabránila v prestupe zvuku smerom hore neexistuje. Vŕzganie odstránite iba demontovaním starých parkiet a ich položením na riadne pripravený podklad.

   Pozdravujem

 16. Lukáš says:

  Dobrý deň, mame starší RD kde je tenký betón, niekde už aj na ňom parkety, dlažba aj guma. Chceme dom zrekonštruovať a podlahy aj zatepliť a dať do rovnakej výšky. Rozmýšľal som že všade dám novú izoláciu na to fóliu potom styrodur a tak osb dosky. Na záver položiť plávajúci podlahu. Viete mi poradiť či to bude mat efekt alebo to mám riešiť inou metódou? Ďakujem

  • Šoška Milan
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,
   tak ako píšete by to mohlo fungovať. Odizolovať, zatepliť styrodurom, separačná podložka ako pod laminátové podlahy, a na záver 2 vrstvy osb dosky pero-drážky kolmo na seba. Finálna podlaha laminátová je OK. Ono sa vám to na vašej stavbe ukáže až keď budete mať vyhodené všetky staré podlahy aký postup či taktiku zvolíte. Každopádne držím palce pri prerábke.

   Pozdravujem

 17. Zanet Pleninger says:

  Dobry den, pan Soska,

  chcem sa opytat, ideme davat vinyl podlahu Quick Step Livyn Pulse Click na anhydritovy poter. Je potrebna pred pokladkou este nivelizacia povrchu? Dodavatel nacenil cca 5 mm vrstvu. Nie je to podla Vas zbytocne?
  Dakujem za odpoved a ostavam s pozdravom,

  • Šoška Milan
   Šoška Milan says:

   Zdravím,

   na takéto dotazy sa mi veľmi ťažko reaguje, pretože neviem akú tam máte rovinatosť. Rovinatosť na kladenie by mala byť +- 2mm na dĺžke 2 metre. Pokiaľ si myslíte, že je to rovné (doporučujem podlahu premerať laserom alebo dlhou vodováhou) tak vylievať podlahu by ste nemuseli. Požiadajte realizátora aby vám prišiel premerať rovinatosť a odkonzultovať si s vami zrovnávanie podkladu nivelačnou stierkou. Pokiaľ ale máte na podlahe nejaké nerovnosti, tak vás môžem uistiť, že vinylová podlaha vám tieto nerovnosti kompletne okopíruje. Viem je to dosť peňazí na zrovnávani, ale zas na druhej strane si treba uvedomiť, že po podlahe budete dlhé roky chodiť a aby sa nestalo, že vynechané zrovnávanie podlahy časom oľutujete. Potom keď už budete bývať sa veľmi ťažko zrovnáva podklad.
   Pokiaľ máte rozumného realizátora, tak určite vám poradí a prejde si s vami rovinatosť priamo na stavbe.
   Držím palce nech vám to dobre dopadne.

   Pozdravujem

   • Zanet Pleninger says:

    Dakujem Vam za odpoved :).
    No mali sme za to, ze anhydritovy poter = samonivelizacny. Alebo nie je tomu celkom tak?
    Poter sa bude davat buduci tyzden, preto mame teraz dilemu, ci ho dat menej o tych cca 5 mm a nechat ten priestor pre nivelizaciu od podlaharov.
    S pozdravom,
    zp

    • Šoška Milan
     Šoška Milan says:

     Zdravím,
     poviem vám tak, že síce anhydritový poter je z časti samonivelizačný, ale do veľkej miery závisí kto ho robí. Teda keď natrafíte na nie moc profesionálnu partiu tak kľudne ho vedia poriadne zvrzať. Prosím upozornite ich pred liatím, že na podlahy pôjdete vinylovou podlahou, a teda potrebujete 100% rovinatosť. Zároveň ich upozornite, že chcete poter liať na dva krát tak ako je v predpisoch a nie na jeden krát celú hrúbku. V prvom kroku nech zalejú a zafixujú podlahové rúrky na kúrenie a v druhom kroku nech nalejú finálnu vrstvu. Pokiaľ by sa partia vašich požiadavok zľakla tak mi kľudne napíšte a dohodím vám profi partiu na liatie anhydritu.

     Pozdravujem

 18. Paulína says:

  Dobrý deň, chcela by som sa opýtať či je na podlahové kúrenie lepší vinyl nalepený alebo klikový. Chceme dať do celého domu jednotnú dlažbu, aj na schody,tak čo by bolo pre nás najvhodnejšie. A ešte by som Vás chcela poprosiť či nemáte kontakt na šikovných chlapov z BB čo by to vedeli aj položiť. Ďakujem Paulína

  • Šoška Milan
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,
   na podlahové kúrenie je určite lepší lepený vinyl, pretože je v priamom kontakte s podkladom z ktorého sála teplo. Pri click variante a pokládke na plávajúco, je pod podlahou vzduchová medzera čo je izolant a taktiež aj podložka pod click vinyl urobí svoje. Ja odporúčam lepený variant. Nemám problém s montážou aj v BB, takže ak by ste potrebovali montáž tak sa kľudne môžete na mňa obrátiť
   Pozdravujem

 19. Katarína says:

  Dobrý deň,
  kúpila som starý panelový byt, v ktorom mám pôvodné drevené parkety. Dosť vŕzgajú a sú na niektorých miestach prepadnuté, pretože pod nimi je len hobra a viac ako 5cm vrstva piesku. Asi sa to mnohým milovníkom drevených parkiet páčiť nebude, ale rada by som ich dala preč, nakoľko sa mi nepáči to vŕzganie a ani veľkosť jednotlivých parkiet. Mojim problémom však je, že hobra bude už po toľkých rokoch asi dosť zničená a potrebujem niečim vyrovnať podlahu na úroveň kuchyne a chodby. Našla som si CEMWOOD, ktorý by som na to mohla položiť a na to ešte OSB dosky, len som si nie istá, či je možné CEMWOOD položiť aj na ten piesok. Ak by som totiž mala vybrať ešte aj piesok, bolo by to dosť časovo a finančne náročné, nakoľko by mi vznikla diera o hĺbke skoro 10cm.
  Je tu ešte možnosť položiť podlahy na tieto pôvodné parkety, je toto možné? dajú sa menšie nerovnosti vyrovnať podložkou takou, aby bolo aj zamedzené tomu vŕzganiu pôvodných parkiet?

  Ďakujem vopred za odpoveď a prajem pekný deň.

  • Šoška Milan
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,
   vo vašom prípade nedoporučujem položiť ďalšiu podlahovinu na pôvodné staré parkety, pretože sa vŕzgania nezbavíte, akurát ho iba utlmíte a ďalším problémom sú prepadnuté miesta, ktoré vám žiadna podložka nezrovná.
   Odporúčam vyhodiť staré parkety aj s hobrou, podklad (vo vašom prípade piesok) zrovnať vodováhou do roviny a na takto zrovnaný podklad položiť najlepšie dve vrstvy osb dosiek (pero-drážka), ktoré budú položené kolmo na seba a celoplošne o seba zlepené. Následne na takto pripravený podklad viete položiť finálnu podlahu. Toto je vo vašom prípade najrýchlejšie a najlacnejšie riešenie, ktoré za niečo stojí.
   Pozdravujem

 20. rado says:

  Dobrý deň,
  pred 9 rokmi sme kúpili ,,prerobený byt“ ako úplní amatéri sme sa pozerali len na krásu a dnes máme problém s vŕzgajúcou a prehýbajúcou sa plávajúcou podlahou. Musíme urobiť opravu, odstrániť treba aj starý gumolín, s čiernym lepidlom alebo čo to tam je pod plávačkou. Vyrovnanie chceme dat urobiť firme a aby sme ju vedeli odkontrolovať tak by som rád poprosil o radu aký druh vyrovnávacieho poteru použiť v paneláku, či treba pod poter fóliu-aký druh- aby nepretiekol k susedom, prípadne na čo si dať pozor. Finálna podlaha bude zas plávajúca podlaha a dlažba, neviem čo iné v byte použiť. Neviem si predstaviť ako to prebehne keďže budeme robiť miestnosť po miestnosti, vstavané skrine, kuchynská linka a súčasne bývať.
  Za radu ďakujem

  • Šoška Milan
   Šoška Milan says:

   Zdravím,

   myslím, že vo vašom prípade nebude nutné riešiť poter, ale bude stačiť nivelačná stierka s ktorou zrovnáte podklad. Tým, že na podklade už bolo nalepené staré PVC tak určite zvoľte epoxidovú penetráciu presypanú kremičitým pieskom, ktorá vytvorí spojovací mostík pre nivelačnú stierku.
   Ako sa robí s epoxidovou penetráciou si môžete pozrieť vo videu:

   https://www.youtube.com/watch?v=M4iUqn5igaE

   Pozdravujem

   • robo says:

    zdravým,
    môžem trošku povyzvedať? chcem použiť riešenie aké ste tu navrhli kolegovi ale po prezretí videa by som potreboval vedieť
    -je nutné použiť epoxidovú penetráciu ktorú máte vy (predpokladám cenu nad 100e a ako som googlil, nepredáva ju každý) alebo možno aj od iného výrobcu, dôležité je že sa posypuje pieskom?
    -aký konkrétny typ nivelačnej stierky odporúčate použiť v byte pod plávajúcu podlahu. predpokladám že budem potrebovať od pár mm po niekoľko cm
    -je potrebné použiť dilatáciu po obvode stien pri nivelovaní v miestnosti do 25m2 ?

    dúfam že nie som veľmi otravný, ale keď som videl cenu za zrovnanie podlahy 400e s materiálom bez dph, tak som si povedal že najskôr to skúsim ja 🙂

    ďakujem

    • Šoška Milan
     Šoška Milan says:

     Dobrý deň,
     nivelačnú stierku treba zvoliť podľa hrúbky do akej sa bude liať. Tento údaj je vždy v technickom liste danej nivelačnej stierky. Pri väčších hrúbkach je nutné spraviť po obvode aj dilatáciu.
     Pozdravujem

 21. Maja says:

  Dobrý deň,
  prosím kde je problém? a ako ho vyriešiť?
  Podlaha je vyrovnaná nivelizačnou hmotou.
  Podložka pod podlahou je viď foto o hrubke 3mm
  Je to panelak.
  Od polovice izby je podlaha pocitovo mäkka, pri chôdzi cítiť akoby uhýbala, klesala, alebo na inom mieste bola vydutá. A začala sa vytlačat hrana spoju von.
  Podlaha je položena 5 tyždňov. Nie je folia proti vlhkosti. Nivelak schol 3 týždne. Je v malej hrubke.

  Pri stenách je dostatočná medzera do 1 cm.
  Podlaha je Egger 8 mm laminat

  https://static.4nets.sk/photo/74/22574/forum/46150167_600.jpg

  ďakujem za odpoveď.

  • Šoška Milan
   Šoška Milan says:

   Zdravím,
   neviem vám takto reagovať na váš problém, lebo tých príčin môže byť veľa. Treba kontaktovať toho človeka, ktorý to montoval, teda ak ste si to nerobili svojpomocne a ten nech sa vám k danej veci vyjadrí. Vo vašom prípade je nutná obhliadka priestoru pokiaľ chcete dostať nejaké stanovisko. Skúste kontaktovať nejakú najbližšiu podlahársku firmu. Viac vám poradiť neviem.
   Pozdravujem

 22. Peter says:

  Dobrý deň pán Šoška, chcem vás poprosit o radu. Kupil som byt v tehlovej bytovke a su tam povodne parkety pod ktorymi je skvara, aky je najvhodnejsi postup ked chcem davat do kuchyne dlazbu a do izieb laminatove podlahy. Povodne parkety dost vrzgaju. Nechcel by som skvaru davat prec kedze su v byte nove stierky. Ako by ste postupovali vy? Za odpoved dakujem.

  • Šoška Milan
   Šoška Milan says:

   Zdravím, čo sa týka parkiet, tak tie treba dať dole, taktiež treba vyhodiť hobru ktorá je pod parketami a následne treba škváru zrovnať a pôvodnú hobru nahradiť osb doskami. Na tieto osb dosky môžete potom položiť akúkoľvek plávajúcu podlahu. Čo sa týka dlažby do kuchyne, tak tam by som postupoval nasledovne. Demontovať parkety a hobru, zrovnať škváru, prestrieť parozábranu, aplikovať odľahčený poter v hrúbke 3cm, potom prestrieť sklenenú rohož UZIN RR201 a na ňu naliať min. 1cm hrubú nivelačnú stierku. Na takto pripravený podklad potom môžete lepiť dlažbu.

   Pozdravujem

 23. Michal says:

  Dobrý deň pán Šoška. Chcem sa spýtať na Váš názor. Prerábame izbu v panelovom dome a čaká nás nová podlaha. Momentálne je podlaha v zložení železobetón + 20 ročné lino. Výškový rozdiel medzi renovovanou izbou a chodbou je 30mm. Izba je rozmeru 3×3,5m. Chceme polozit laminatovu plavacku 8mm + podlozka 2mm. Potrebujeme dorovnat 20mm. Predpokladám, že odporúčanie bude samonivelačná hmota + epoxidová penetrácia podkladu 🙂 Chcem sa však spýtať, dáva zmysel kombinácia:
  *stare lino
  *5mm hobra podložka
  *15 mm OSB3
  *2mm podložka
  *8mm podlaha

  Motiváciou uvedeného riešenia sú náklady.

  Prajem pekný deň

  Michal

  • Šoška Milan
   Šoška Milan says:

   Zdravím
   Vôbec to nemusíte komplikovať a kľudne môžete dať 20mm hrubú hobru v jednej vrstve a na to položiť laminátovú podlahu s podložkou. Nivelačná stierka vo vašom prípade by bola zbytočná investícia.
   pozdravujem

   • Michal says:

    Ďakujem moc za odpoveď pán Šoška. Následne ma napadá otázka, kde 20mm hobru zakúpiť.
    Je tento materiál bežne dostupný v stavebninách, prípadne máte dáky tajný typ? 🙂 Vďaka

    Michal

    • Šoška Milan
     Šoška Milan says:

     Pozdravujem
     hobru dostanete kúpiť buď v lepších stavebninách, resp. v stavebninách s väčším výberom sortimentu, alebo potom v skladoch kde predávajú nábytkové dosky a rezivo.

     Pekný deň

 24. Majo says:

  Dobry den,

  prosim, chcel by som na vyrovnanu betonovu podlahu (samonivelacka) polozit drevenu palubovku zo smrekovca (este som sa nerozhodol pre hrubku/sirku, ale predpokladam ˜25mm/140mm, dlzka bude narezana na 2 metre).

  Neviem sa rozhodnut pre sposob pokladky, mam na to viacero nazorov: 1/ palubku lepit priamo na podlahu flexi parketovym lepidlom (napr. Thomsit P 685), 2/ Lepidlom na podlahu prilepit OSB dosku a na tu nasledne palubovku prisrobovat skrz pero/drazku, 3/ OSB Dosku na zem polozit na mirelon, na niekotrych miestach prisrobovat o podlahu a potom opat palubovku chytat srobmi skrz pero/drazku.

  Co by ste prosim doporucil? Je to panelak, teda miesto na ulozenie rostu nemam. Priestor je do chodba do Ls max sirkou 2 metre..

  Vdaka, s posdravom,
  mk

  • Šoška Milan
   Šoška Milan says:

   Zdravím
   Asi vás sklamem, ale palubovku zo smrekovca absolútne nedoporučujem do bytu. To je typ podlahy ktorý sa dáva na chaty a navyše smrekovcová dlážkovica extrémne pracuje, mám tým na mysli, že do roka vám tak našpáruje, že budete z toho nešťastný. Zvoľte dubovú palubovku, alebo troj vrstvú palubovku s dubovým nášľapom.
   Pozdravujem

 25. Hana says:

  Dobry den,

  chcela by som sa opytat na Vas nazor na lam parkety z masivneho dreva, teda bez pera a drazky a s mensou hrubkou ako vlysy pero-drazka.

  Kompletne prerabame v byte podlahy, budu sa vyrovnavat suchym sposobom, na vrchu budu sadrovlaknite dosky. Podlahove kurenie nemame, len klasicke radiatory. Rozmyslame nad pouzitim dubovych lam parkiet, len nevieme najst vela referencii. Je pri ich celoplosnom lepeni nejaka nevyhoda oproti pero-drazke? Pripadne treba ratat s inymi nevyhodami?

  Dakujem velmi pekne za odpoved.
  Hana

  • Šoška Milan
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,
   pokiaľ sa vám môžem k tomu vyjadriť, tak ja vám doporučujem tento variant parkiet vynechať, pretože sa jedná o nešťastný pomer dĺžky, šírky a hrúbky lam parkiet a pri tomto pomere rozmerov drevo najviac pracuje a reaguje na zmeny vlhkosti priestoru v ktorom sú položené. Skôr odporúčam viac vrstvé parkety, kde sú jednotlivé vrstvy lepené kolmo na seba a sila roztiažnosti je tak eliminovaná. Ak sa nakoniec rozhodnete pre lam parkety tak odporúčam dodržať v priestore celoročnú vlhkosť v rozpätí 60-70 %. To znamená v zimných mesiacoch, resp. vo vykurovacej sezóne treba zvlhčovať podsušený vzduch zvlhčovačom. Iba pre predstavu vo vykurovacej sezóne vám priestorová vlhkosť klesá na úroveň 20% čo je pre drevo totálny extrém a preto drevo začína zosýchať a pri tomto procese môže vytvoriť aj jemné skorytkovanie parkiet.
   Oproti tomu 22mm hrubé pero drážkové parkety sú raz tak hrubé, takže vlhkostné rozdiely sa na nich tak neprejavujú a navyše ak sa chce parkety aj pohnúť alebo jemne skorýtkovať tak ju drží perko a drážka susednej parkety a tak je tento variant drevenej parkety lepšie zafixovaný. To je tak polopate a v krátkosti povedaný rozdiel medzi týmito drevenými parketami, aby ste tomu pochopili.
   Pekný deň.

 26. Miroslav Semančík says:

  Dobrý deň!
  Chcel by som sa opýtať na Váš názor či je dobré položiť plávajúcu drevenú podlahu na starú drevenú podlahu. Ide o starší dom, pod drevenou podlahou je škvára a v zime cítiť ako spod podlahy prúdi studený vzduch. Ďakujem.

 27. Ružička says:

  Dobrý den p . Šoška,
  poprosím o radu. Inšpiroval som sa vašimi videami. Riešim podlahu v panelaku. Stromcekove parkety som rozobral a po obvode rezane oznacil. Lepenky a hobru vyhodil. Ostal piesok a pod ním este lepenky a nejaká izolácia, to už nebudem vyhadzovať. Po obvode nalepim dilatacny pás. Potom dám geotextiliu a na to parozabranu. Vyrovnám cemwoodom. Na to dám 2 OSB dosky na kríž zlepené a zosroubovane. Na to budem lepit staré parkety. Poraďte mi prosím dobré lepidlo na zlepenie OSB dosiek spolu a lepidlo na lepenie parkiet na OSB dosku. Pero drážky mám čím lepit? Kam a akú mám dať krocajovu izolaciu? Je vôbec nutná pri takej skladbe podlahy? Ďakujem. Ružička.

 28. Jan Mackovič says:

  Dobrý, prosím Vás pekne do koľko stupňov zvládne vynilová podlaha? Veľmi by som ju chcel do bytu, ale sa bojím, či budem môcť dostatočne kúriť – som totíž teplomil. Ďakujem.

  • Šoška Milan
   Šoška Milan says:

   Zdravím Vás,
   vôbec sa nemusíte báť vinylu a toho, že by vás vinyl obmedzoval vo vykurovaní, pokiaľ sa samozrejme bavíme o kvalitnom vinyle (Pergo a Quick Step). Ja mám nalepený vinyl značky Quick Step a pri poslednej vykurovacej sezone, mi šla do podlahovky 40 stupňová voda (keď bol extrémny -25 C mráz) a nič sa nestalo. Navyše som vinyl odtestoval aj pred krbovou pecou ktorú mám položenú rovno na vinylovej podlahe a vinyl pred ňou mal miestami 40 – 50 C a taktiež sa nič nestalo. Samozrejme, teraz nehovorím, že môžete kachle položiť rovno na vinyl, nemalo by sa to, ale ja rád skúšam extrém a presvedčím sa čo daná podlaha dokáže.
   Pozdravujem

 29. Michal says:

  Dobrý deň pán Šoška. Rekonštruujeme podlahy v prízemnom byte a chceli by sme ich zatepliť (susedia nechcú zatepľovať pivnice). Vyhodili sme parkety, vrstvu hobry aj škváru. Uvažujeme nad takouto skladbou podlahy: poter cca 2 cm (na vyrovnanie krivých panelov), parozábrana, podlahový polystyrén 4-5 cm, osb doska 18 – 22 mm a plávajúca podlaha. Je takáto skladba podlahy správna, resp. stačí jedna hrubšia osb doska, keď bude celou plochou ležať na polystyréne? Ďakujem za odpoveď.

  • Šoška Milan
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,

   skladba by takto mohla byť, ale na vašom mieste by som použil radšej tenšiu osb dosku, ale v dvoch vrstvách a kolmo na seba ich nalepiť. Osb doska ma totiž nešťastný rozmer, je teda úzka a dlhá, tak preto je lepšie ju previazať v tých spomínaných dvoch vrstvách. Polystyrén doporučujem použiť tvrdený podlahový.

   Pozdravujem

 30. Tomas says:

  Dobrý deň p. Šoška,

  Na Vašom videu som videl, že používate také krikľevé výškové terčíky. Kde ich kupujete, zišli by sa ?

  Ďakujem za poradenie 🙂

 31. Jozef says:

  Dobrý deň,
  Môžem na klasický betónový poter v rodinnom dome položiť parozábranu, 5mm alebo 1cm hobru a rovno na to plávajúcu podlahu? Potrebujem trochu odhlučniť poschodie a tiež trochu teplejšia podlaha na prízemí nezaškodí. Jedná sa mi o to, či sa hobra časom nedeformuje, resp. či „nesadá“ Napríklad pod kuchynskou linkou ale tiež plánujeme aj vstavané skrine, klavír a podobne. Čiže dosť ťažké veci…

  • Šoška Milan
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,
   pokiaľ je betónový poter rovný tak takúto skladbu kľudne môžete použiť. Avšak ak plánujete s hobrou vyrovnávať aj nejaké nerovnosti, resp. si myslíte, že hobra vám nejaké lokálne nerovnosti schová tak sa mýlite. Kompletne vám okopíruje podklad. Ak sú na podklade lokálne nerovnosti odporúčam ich najskôr vyspraviť, teda podklad zrovnať a až následne položiť hobru.
   Pozdravujem

   • Jozef says:

    Ďakujem za odpoveď. Betónový poter som prebrúsil diskovou brúskou s diamantovými kotúčmi. Menšie nerovnosti (vlnky) sa „ukázali“ pri brúsení. Po priložení 2m vodováhy v rôznych smeroch mám max 3mm pod vodováhou špáru alebo kopček, podla mňa na plávajúcu podlahu postačujúce. Pôvodne som chcel vyrovnávať rôzne výšky podláh v miestnostiach nivelákom ale vďaka vašemu blogu už viem, že to pôjde aj hobrou. Veľká vďaka za neoceniteľné informácie.

 32. Imrich Čemez says:

  Dobrý deň.
  Bývame v panelovom byte a mame v ňom asi 15 ročnú plávajúcu podlahu. Uvažujeme nad tým, že ju vymeníme.
  Mám však v tejto súvislosti otázku.
  Je možné položiť novú plávajúcu podlahu na túto starú alebo doporučujete tú starú najskôr rozobrať a až potom položiť novú?
  Ďakujem

  • Šoška Milan
   Šoška Milan says:

   Zdravím,
   pokiaľ vám nevadí to, že sa vám zmení výška konečnej podlahy, tak kľudne môžete novú laminátovú podlahu položiť na tu pôvodnú. Avšak osobne na vašom mieste, by som tu pôvodnú podlahu demontoval.

   Pozdravujem

 33. Marek Balint says:

  Dobry den.Robim prerabku kupelne .Je tam nove podlahove kurenie zaliatim betonovym poterom cca 7-8cm.Potreboval som ho vyrovnat nivelackov cca 1,5cm.Pred aplikaciov som natrel beton adheznim mostikom.Chcem sa opytat ked pojde podlahove kurenie ci nebude problem ze je tam beton a nivelacka .Dakujem Marek

 34. Ivana says:

  Dobry den,
  Chcem sa spytat chceli by sme menit laminatovu podlahu za vinyl avsak mame vstavanu kuchynu aj skrine…je mozne ju aj napriek tomu vymenit? Ako by ste postupovali ? Popripade bolo by mozne urobit aj elektricke podlahove kurenie bez demontovania noveho vstavaneho nabytku ?
  Dakujem vas blog je skvely

  • Šoška Milan
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,
   pri výmene podlahy v kuchyni by ste sa mohli vyhnúť demontáži kuchyne tak, že by ste si zhodili čielka kuchyne a pôvodnú laminátovú podlahu orezali na tesno okolo nožičiek kuchyne. Novú podlahu položíte k orezaným nožičkám, samozrejme musíte tam nechať dilatáciu, teda medzeru na to aby sa mohla laminátová podlaha hýbať a potom nazad namontujete čielka kuchyne. Vstavané skrine by som vám odporúčal demontovať, tam si neviem predstaviť ako by sa urobili tie detaily okolo skrine. Neviem či som vám pomohol, ale viac vám k tomu neviem povedať.
   ďakujem za pochvalu blogu a prajem pekný deň
   Pozdravujem

 35. Zuzana says:

  Dobrý deň,

  kúpili sme starší kamenný dom s 20r prístavbou. V dome nie je stabilná teplota ani vlhkosť, ktorá kolíše od 70 – 85 m3. Radi by sme namontovali dlážkovicu. Aký materiál a spôsob pokladky prosím odporúčate. Rozmýšľame nad severským alebo červeným smrekom.
  Podklad je škvára a betónová doska. Aktuálne je na podlahe laminát.

  Ďakujem za Vaše rady.

  Zuzana

  • Šoška Milan
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,
   v prvom rade treba zistiť, či je prístavba riadne odizolovaná, skrátka či to niekde neťahá vlhkosť. Pretože ak vám tam bude prúdiť vlhkosť tak sa veľmi ľahko môže stať, že si zničíte drevenú podlahu. Môže vám začať plesnieť a navyše sa môže začať nadmerne rozpínať. Pokiaľ to je suché tak je všetko v najväčšom poriadku.
   Pekný deň

 36. Viktor says:

  Dobrý deň pán Šoška,

  Mal by som na Vás otázku na materiál CEMWOOD. Máte s tým skúsenosti? Zaujali ma jeho vlastnosti a aj to že je ekologický a zdravotne neškodný. Neviete ale aké bude mať vlastnosti napr. po 10, 15 rokoch v prevádzke?

  Plánujem totiž rekonštruovať podlahu v byte a CEMWOOD by mal ísť ako vyrovnávajúci podklad namiesto škváry.
  Druhá otázka je či je v klasickom byte potrebné dávať pod CEMWOOD parozábranu ako to odporúčajú v návode. Je to na 6. poschodí. A v akej hrúbke by ste dali OSB dosky predpokladám že v 2 vrstvách kolmo na seba.

  Ďakujem Vám za odpoveď

  Viktor

  • Šoška Milan
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,
   cemwood je práve stavaný na dlhodobé užívanie z hľadiska jeho zloženia. Jedná sa totiž o skamenelé drevo. V podstate drevený granulát CEMWOOD ma vlastnosti kameňa. To znamená, že nenaberá vlhkosť ako klasické drevo. Skutočne sa jedná o veľmi stabilný materiál a určite v ňom nevychodíte časom chodníky ako napríklad pri škváre.
   Ako roznašaciu vrstvu odporúčam dve vrstvy kolmo na seba 12 mm osb dosky + celoplošne zlepiť o seba a zoskrutkovať.
   U žiadneho zákazníka to ešte nemám aplikované 10 a ani 15 rokov, pretože Cemwood je v celku o nový materiál, ktorý sa takú dobu ani neobchoduje.
   Pozdravujem

 37. MARTIN FILIPOVIč says:

  Dobrý deň. Potreboval by som poradiť. V panelakovom byte mame v izbe parkety, byt ma asi 40 rokov, su strasne krivé. Asi meter od stien kolom dokola celej izby s nižšie ako v strede miestnosti, robí to asi 1-2 cm. Chceli by sme dať plavajucu podlahu. ako najjednoduchšie vyrovnat podklad. Odstrániť parkety? Vyliať ich niečim, nivelačným? Dakujem za radu.

  • Šoška Milan
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,
   tak pokiaľ chcete pôvodné parkety zakryť laminátom, tak pre vás je asi najjednoduchšie pôvodné parkety zrovnať nivelačnou stierkou alebo výspravkovou rýchloschnúcou zmesou. Existuje penetrácia aj na drevené parkety resp. podklady, ktoré viete následne vyliať nivelačnou stierkou, ktorá by mala byť prinajmenšom na to určená, alebo vystužená sklenným vláknom kôli pevnosti. Potom viete na to položiť laminátovú podlahu.
   Pozdravujem

 38. Annale says:

  Dobrý deň pán Šoška, chcela by som Vás poprosiť o radu. Ideme rekonštruovať starý rodinný dom. Na vrchnom poschodí na chodbe a v jednej izbe bola škvára spolu s min.vlnou medzi trámami a v ďalšej izbe je poter. Prízemie budeme vypratávať tak do dvoch týždňov ale viem že v polovici je iste poter lebo to je novo vybudované, a v druhej ešte nevieme. Všade chceme podlahové kúrenie na plyn a plávajúcu laminátovú podlahu, aký podklad by bol najvhodnejší? Máme viac ks polystyrénu 5a10cm môžme to tam utopiť? A potom na to OSB dosky dve vrstvy ako píšete a na to dosku na podlahové, rúrky podlahového kurenia, anhydrit, podložku a laminátovú podlahu? Nebude mi to vŕzgať? Chcela by som to mať kvalitné spravené, predsa je to tak ako píšete na niekoľko rokov, nechce sa mi to prerábať po pár rokoch. Ďakujem

  • Šoška Milan
   Šoška Milan says:

   Zdravím,
   tie osb dosky sú vo vašom prípade úplne zbytočné. Skladba by mala byť nasledovná. Hydroizolácia (lepenka 2 vrstvy natavené na zakladovej doske) potom podlahový polystyrén, potom systémové dosky do ktorých sa uchytáva rúra pre podlahové kúrenie a na záver sa to preleje anhydridom, teda spravý sa anhydridový poter. Anhydrid sa zvyčajne leje tak 3 až 3,5 cm nad úroveň rúriek podlahoveho kúrenia.
   Pozdravujem

 39. Annale says:

  Dobrý deň ďakujem za odpoveď, len na čo spraviť tu hydroizolaciu keď tam máme len trámy na poschodí. A treba dať niečo aj medzi ne, napr.kvoli zvukovej izolácii. Pekný deň

  • Šoška Milan
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,
   hydroizoláciu tu buď použite alebo nie, podľa vlastného uváženia, a čo sa týka medzier medzi trámami tak tie by som určite vyplnil kročajovou izoláciou, aby to nemalo bubnový dunivý efekt.
   Pozdravujem

 40. Katarína Muchová says:

  Dobrý deň,
  potrebujem poradiť:pred piatimi rokmi mi zhotovili parketovú podlahu.Asi po 2 rokoch,neviem presne,lebo tá časť bola pod kobercom,zistila som,že odstáva jeden roh parkety.Teraz je dvihnutý celý rad,je to v mieste spoja osb dosky,sú pod celou podlahou.Pri pohľade na celú plochu izby je tie spoje vidieť malým zvlnením.Môžem poslať foto.
  Ide o zlé upevnenie osb dosiek?Predtým bolo na podlahe len linoleum/na betóne/.Jedná sa o starší dom.
  Ďakujem .
  Muchová K.

  • Šoška Milan
   Šoška Milan says:

   Zdravím,
   podľa mňa je to spôsobené zvlnenými osb doskami, ktoré sa vedia časom takto zvlniť, poprípade ak tam je nejaká nadmerná vlhkosť tak ta to prehnutie iba urýchli. Preto ja odporúčam dávať osb dosky na seba v dvoch vrstvách kolmo na seba a celoplošne ich zlepiť. Ako odstránite toto zvlnenie vám povedať neviem, závisí od toho do akej miery je to zvlnené. Pokiaľ by to bolo len mierne, resp. minimálne tak možno by pomohlo prebrúsenie parkiet a opätovne ich nalakovať. Len časom sa to môže znova ukázať. Ak by ste to chceli definitívne odstrániť, tak je nutné na novo rekonštruovať podklad.
   Pozdravujem

   • Katarína Muchová says:

    Veľmi pekne ďakujem.Navrhli mi navŕtať šrúbu cez parkety,dosku,až do betónu.Bolo by to škaredé a myslím,že s neistým výsledkom.
    Prajem veľa úspechov.
    K.M.

 41. Vladimir Halcak says:

  Dobry den,
  rad by som sa s Vami poradil.
  Mame starsi byt v ktorom su povodne parkety ulozene na roste. Chceli sme si ich dat prebrusit a zatmelit medzery medzi nimi. Firma ktoru sme si objednali nam povedala ze parkety sa pri chodzi hybu a teda nema zmysel tmelich medzery medzi nimi lebo tmel stvrdne a vypadne. Tatiez, ze tmelia sa len medzery mensie ako 1 mm. Ako jedine riesenie nam odporucili parkety nanovo polozit priamo na podlahu s tym, ze nase (povodne) parkety sa na to nehodia a teda bude treba kupit nove.
  Existuje nejaka moznost ako vyplnit medzery aj pri podlahach ktoru su na roste a pri chodzi sa hybu?

  Dakujem.
  V Halcak

  • Šoška Milan
   Šoška Milan says:

   Pozdravujem
   firma vám v podstate povedala pravdu a ja im to iba potvrdím, že parkety ktoré sa hýbu je zbytočné tmeliť. Parketa musí byť riadne nalepená aby tmel fungoval a časom nevypadol. To že staré parkety sa na to nehodia už s nimi nesúhlasím, kľudne sa dajú použiť aj pôvodné demontované vlysy. Tu však musím upozorniť na to, že musia byť šetrne demontované, čo nie vždy je možné, pretože vaše parkety budú klincované a pri demontáži vám bude trhať resp. ulamovať perká či spodnú stranu drážky. Koľko parkiet sa pri demontáži zničí závisí od toho či je klincovaná každá piata parketa, alebo každá tretia, teda ako husto sú klincované. Možno nakoniec keď uvidíte koľko parkiet sa zničilo, tak sám uznáte, že si radšej kúpite už všetky nové. Pokiaľ by ste kombinovali nové a staré, tak po lakovaní bude vidieť medzi nimi rozdiel v optike. Pretože staré parkety sú už dlhoročne zoxidované slnečným žiarením a nové parkety ich nikdy nedobehnú. Drevo totiž na svetle oxiduje, teda dochádza k jemnej zmene odtieňa. Toľko môj postreh k tejto téme.
   Prajem pekný deň.

 42. Peter says:

  Dobrý deň,
  Prosím o radu. Chceme dať do celého domu laminátovú podlahu Krono originál 10mm.
  Jedná s nám o uloženie podlahy pod kuch.linku. Predajca podlahy nám doporučuje nedávať priamo pod skrinky kuch.linky podlahu vzhľadom na hmotnosť linky, spotrebičov, riadu… Údajne by tým prišlo k „priklincovaniu “ podlahy. Podlaha by sa uložila len po nožičky kuch.linky a soklovou lištou by sa to prikrylo. Prípadne vykružovákom vyrezať otvory pre nožičky linky.
  Dôvod pre uvedené je, že nechceme oddeliť dilatačnou špárou kuchyňu od obývačky, cca. 9m. Kuchyňa je spojená s obývačkou, dĺžka cca. 9mm.
  Prosím o Váš názor.

  Ďakujem. Peter

  • Šoška Milan
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,
   áno je to presne tak ako vám predajca povedal. Podľa najnovších pravidiel, by kuchynská linka nemala stáť na podlahe, pretože ju príliš zaťaží. Laminát totiž pracuje a keď ho linka drží a nechce pustiť, tak podlaha môže začať vydávať rôzne zvuky v podobe pukania alebo jemného praskania a v niektorých extrémnejších prípadoch sa vie vytiahnuť z krátkeho spoja a vznikne medzera na krátkom spoji. Nechcem sa vás nijak dotknúť, ale Krono nie je moc šťastná voľba na takúto veľkú plochu položenú v jednom kuse.
   Pozdravujem

   • Peter says:

    Ďakujem za nazor, rad si necham poradit aj ohľadom značky podlahy.
    My sme si konkretne vybrali Krono Original Dub Hictoric 5947. Malo by ist o Made in DE (aspon to zarucuje predajca). Prosim vedeli by ste mi poradit preco nie tuto znacku. Pripadne aku by ste doporucil s podobnym vzorom(sfarbenim).
    Dakujem pekne. Petet

 43. Vlado says:

  Dobry den, chcel by som pouzit 8mm hobru zelenu na dorovnanie vysky pod vinylovu podlahu. Avsak do kupelne. Je vhodna hobra do kupelne? Kvoli vlhkosti, pare.. vdaka

  • Šoška Milan
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,
   s hobrou do kúpeľne neodporúčam ísť. Ale keď sme už pri tom tak hobra podľa mňa nie je vhodný podklad pod clic vinylovú podlahu. Podľa mňa vám to nebude fungovať. Hobra je totiž príliš mäkká. Ja by som tam tých 8mm radšej vylial nivelačnou stierkou, pretože kúpelňa nemá až takú rozlohu, takže ta suma za vylievanie nebude až taka tragická.
   Prajem pekný deň

 44. Jozef Hubka says:

  Dobry den
  Poprosil by som vas o radu ako polozit plavajucu podlahu quickstep ipressive 8mm +podlozka beisick 2mm do miesnosti 5×9 ak na jednej strane bude kuch.linka v tvare U.
  Odporucate zrovnat poter ak su ak su na 2m nerovnosti 2-3mm.Za pripadne informacie vopred dakujem.

  • Šoška Milan
   Šoška Milan says:

   Zdravím,
   aká máte nerovnosti ktoré ste uviedli na dvoj metrovej dlžke tak ste v norme. Takéto nerovnosti pri používaní podlahy absolútne nepocítite. Odporúčam podklad pred pokládkou prebrúsiť.
   Pozdravujem

 45. Alena Hreščáková says:

  Dobrý deň pán Soška,
  je možné na drevenú smrekovú palubovku použiť devi vykurovanie a na to laminátovú podlahu? Alebo aký navrhujete postup (izoláciu a pod.? ) Pre vykurovanie devi pod laminát sme sa rozhodli, lebo laminát je podstatne chladnejší, ale stará podlaha sa už nedá viac akceptovať. Vopred ďakujem za Váš názor a radu.

 46. Alena Hreščáková says:

  Pán šoška,
  prosím o radu či je možné na starú drevenú palubovku použiť vykurovanie devi a naň položiť laminátovú podlahu.
  ďakujem vopred za odpoveď.

  • Šoška Milan
   Šoška Milan says:

   Zdravím,
   tak toto je skôr otázka na výrobcu kúrenia devi. Kúrenie by každopádne malo byť preliate nivelačnou stierkou, a na drevenej palubovke nivelačka asi fungovať nebude.
   Pozdravujem

 47. Tomáš says:

  Dobrý deň,

  plánujeme výmenu podlahy v rodinnom dome na prízemí. Aktuálne je podlaha z časti keramická dlažba a z časti plávajúca podlaha, na celom prízemí je podlahové kúrenie. Prosím o Váš názor, aký typ podlahy by bol najvhodnejší. Uvažujeme o lepenej vinylovej podlahe, mám však obavu, ako dokážem vyrovnať podklad po búraní keramickej dlažby.

  • Šoška Milan
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,
   omlúvam sa za neskoršiu reakciu na váš komentár. Kľudne môže ísť lepený variant vinylovej podlahy. Po vybúrani sa podklad napenetruje a zrovná nivelačnou stierkou. Nemusíte mať obavy je to štandardný postup.
   Pekný deň prajem

   • Tomáš says:

    Ďakujem pekne za odpoveď, tak som to aj plánoval. Viete mi prosím odporučiť aj konkrétnu podlahu, som rozhodnutý pre vinyl, len sa v toľkých druhoch neviem zorientovať. Druhá otázka je, ako sa pohybuje cena za m2, ak by som si to dal urobiť firme, myslím vyrovnanie podkladu a pokládka podlahy aj s orientačným časom realizácie. Jedná sa o necelých 40m2. S pozdravom…

 48. Slavka says:

  Dobry den. Chcela by som sa opytat. Mame stary byt,parkety,zrejme skvara a svinstvo pod tym. Chcem to vsetko vycistit,vyviest a urobit nanovo. Odporucali by ste cim nahradit? Ako final budeme chciet zrejme plavacku,resp.vinyl. Ako sa cenovo hybe prosim vas uprava takejto podlahy v izbe 25m2 a vyska skvary cca 10cm. Odkial ste prosim. Zhanam majstra,ktory sa rozumie tejto veci a konecne som nasla cloveka 🙂

  • Šoška Milan
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň
   Ja by som vám odporúčal ísť suchou cestou vzhľadom na to, že sa jedná o väčšiu výšku. Pri mokrom procese by sa mohlo stať, že by ste príliš dlho čakali na správnu vlhkosť podkladu.
   Čo sa týka ceny tak orientačnú cenovú ponuku vám pošlem na mail. Ak by som náhodou na vás zabudol tak sa mi pripomeňte mailom: soska@opodlahach.sk
   Pozdravujem

 49. Robo says:

  Dobrý deň , p. Šoška, aj ja prosím o radu, v staršom cca 60 r. dome chcem urobiť, resp. trochu zatepliť a na vrch položiť laminátovú podlahu.
  Prvá miestnosť sa nachádza nad suterénom / bývalá kotolňa /, teraz je tam stará ale celkom schopná dlažba. Celkovo max. môžem dvihnúť podlahu cca 50 mm, uvažoval som styrodur- 20 mm , parozábrana, 2×12 mm OSB, a navrch laminátka. / je tento postup správny, má význam 20 mm ESP ? / Druhá miestnosť je – škvara, stará drevená palubovka, na nej staršia laminátka. Takisto priestor max. cca 50 mm. Mohol by som to isté dať ako v prvej miestnosti ? Prípadne vynechať ESP a dať hrubšie dosky OSB ? V miestnostiach je UK-radiatory. Vopred ďakujem za odpoveď, s pozdravom !!

  • Šoška Milan
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,
   viete čo, na vašom mieste by som to asi riešil cez osb dosky vo dvoch vrstvách kolmo na seba + celoplošne nalepiť aby to nevydávalo rôzne zvuky. Čisto na styrodur by som laminát určite nedal, pretože by to mohlo vydávať zvuky pri trení styrodurových platní o seba. Možno by nebola zla aj kombinácia styrodur a naň najskôr položiť jednu vrstvu osb dosky a následne laminát.
   Ešte vás chcem upozorniť na vlhkosť podkladu keďže sa jedná o staršiu stavbu. Po demontáži pôvodných podláh si zmerajte vlhkosť podkladu, stien, poprípade v pivnici zmerajte strop či náhodou neťahá vlhkosť, pretože keď v izbe dáte pod podlahu parozábranu a podklad by naťahoval vlhkosť, tak ta parozábrana si síce svoju úlohu splní, ale celú vlhkosť vám bude tlačiť do stien a priečok.
   Pozdravujem

   • Robo says:

    Ďakujem za odpoveď a radu, tá pivnica je vetraná ale mohlo by sa to uložiť aj bez parozábrany ? / aj na tej škváre ? /
    Keby som to riešil 20 mm ESP+OSB doska 2×12 mm musí byť asi pero-drážka ,? / samotná OSB doska asi nesplní funkciu nejakej tepelnej izolácie .. /

    • Šoška Milan
     Šoška Milan says:

     Zdravím,
     pokiaľ chcete mať pokoj od vlhkosti tak je nutné najskôr vyriešiť vlhkosti a následne sa púšťať do podláh. Ak tam máte vlhkosti v murivách, tak to či pod podlahu dáte alebo nedáte parozábranu problém nevyrieši. Odporúčam najskôr pomerať vlhkosti múrov a celého podkladu a až keď budú na normálnej úrovni, ktorá vyhovuje normám sa pustite do montáže celej skladby podlahy. Iba takto sa vyhnete problémom, ktoré môžu nastať v budúcnosti. Rekonštrukcie podláh v domoch staršieho dátumu netreba v žiadnom prípade podceňovať, lebo tu môže na vás striehnuť kopec nástrah. Tu si treba byť vedomí toho, že keď sa začnete hrabať v podkladoch tak nikdy neviete na akej sume za celkovú rekonštrukciu podláh skončíte, pokiaľ to chcete spraviť ako sa hovorí „na poriadok“. Kľudne to môžu byť tisíce EUR.
     Čo sa týka osb dosky tak určite iba perodrážku treba použiť.
     Pozdravujem

 50. Juraj says:

  Dobrý deň, rád by som vás poprosil o radu ohľadom podloziek pod vynilovú a laminatovú podlahu. V novom dome chcem dať do kuchyne , obývačky a chodby vynilovu 6mm, podlahu z hornbachu a do troch izieb 10mm, laminátovú podlahu. Dom je vyliaty len betonom . Tak neviem, či tam nebude veľký rozdiel v prechode do izieb, ďakujem.

  • Šoška Milan
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,
   to vám musia poradiť v Hornbachu, a navyše si musíte pozrieť návod na montáž a predpis na kladenie aby ste použili podložku, ktorá je doporučená pre danú podlahu. Ja by som si ale podlahu do svojho domu určite nekupoval v hobby reťazcoch. Berte na vedomie, že v týchto reťazcoch sú ponúkané vo veľkej miere low-cost podlahy, t.j. nižší kvalitatívny štandard.
   pozdravujem

  • Tomas says:

   Dobry den p. Soska,
   prosim o radu ako zrovnat vysku podlahy v starsom panelovom byte asi o 25-30 mm medzi izbami, ktore su nizsie oproti kuchyni a chodbe. V izbach boli povodne nalepene drevene parkety do tvaru stromceka pomocou smoly priamo na beton. Parkety sme odstranili pretoze boli velmi skrivene a pouvolnovane ale smolu nie. V kuchyni a chodbe bolo povodne lino tiez na smole. Podlahu mame vybratu laminat QS 7mm. Dali sme si nacenit nivelizacnu stierku s adekvatnym penetracnym naterom, ktory spoji smolu so stierkou ale toto riesenie sa mi zda extremne drahe. Este dodam, ze nova podlaha pojde aj do spominanej kuchyne a chodby.
   Poprosim o radu aj o pokladke tejto novej podlahy v jednom kuse, cize bez prechodovych list, zena o tom sniva. Predajca nas odhovoril z dovodu, ze klik system musi mat v dverovych prechodoch dilatacnu medzeru. Jedine riesenie navrhol lepenu podlahu, inak sa moze podlaha vydut. Jedna sa o 3iz byt. Vo wc a kupelni bude dlazba kde prechodove listy davat budeme. Dakujem.

   • Šoška Milan
    Šoška Milan says:

    Dobrý deň
    tie 3 cm by bolo možné urobiť cez odľahčený poter UZIN SC914, ktorý viete spraviť v min. hrúbke 2cm + 1cm nivelačný poter UZIN NC 196. Ako to prebieha si kuknite v tomto videu: https://youtu.be/sKRZ4kKWEcg
    Samozrejme nie je to lacné riešenie, orientačne vás to bude stáť cca 45,- EUR m2.
    Ďalšia vec čo chcete je podlahu bez prechodových líšt. Takže pokiaľ by ste chceli laminát bez prechodových líšt tak by ste ho museli celoplošne nalepiť o podklad. Skôr v tomto prípade odporúčam celoplošne lepené vinylové dielce, ale to je zas drahšie riešenie.
    Každopádne neodporúčam na podlahe šetriť, pretože je to najdôležitejšia konštrukcia z bývania, pretože ju denno denne používate a nie je nič horšie ako chodiť po podlahe, ktorá má nejaké tie defekty, alebo vám vydáva zvuky a pod.
    Pozdravujem

 51. Branislav says:

  Dobrý deň, chcem položiť 8 mm laminát na dlažbu a zvažujem hrúbku podložky (materiál XPS). Čítal som, že hrúbka podložky má byť úmerná hrúbke podlahy (teda tu asi 3 mm), aby príliš nepružila a nerozchádzali sa zámky. Aký je váš názor?

  P.S. Ďakujem za užitočný blog a videa.

  • Šoška Milan
   Šoška Milan says:

   Pozdravujem,
   xps podložku môžete použiť aj 5mm, pretože sa v podstate jedná o styrodurovú podložku. Ale pokiaľ by ste chceli použiť podložku pod laminátovú podlahu z kategórie tzv. mäkkých, tak tu odporúčam max. 2mm aj napriek tomu, že sú na trhu certifikované podložky s hrúbkou 3mm.
   Pekný deň

   • Peter Kos says:

    Pekny den a drzim palce aby sa Vam darilo aj nadalej (co to som uz precital z Vasho blogu 🙂 )!

    3tiu noc travim hladanim vhodnej podlozky pod laminat do panelaku 🙁 (bez podlahoveho kurenia )
    Chcel by som aku taku tepelnu izolaciu (preto som pozeral K/W 0,11 a viac), pohltenie hlavne priestoroveho a kocajoveho hluku co najvacsie. Na moje prekvapenie, bud teplo alebo hluk. Podlozka co by riesila oboje v predstavovany hodnotach -nic.

    Cely nateseny som nasiel kompromis – Egger silenzio thermo 5mm (R 0,143; RWS 25; IS 22 – wow!) a pod to parozabranu 0,2mm, (nivelak samozrejme tiez na beton)

    Ked som ho objednaval, tak dodavatel ze uz nejde objednat nakolko ho Egger kvoli reklamovanosti prestava vyrabat (a ze celkovo u XPS 5mm a viac ze su pochybonosti). 🙁

    Podlahu mam Egger DUB ISLAND DC8972 (8mm, AC4 / 32, 4V drazka, Antistatic) uz rezervovanu.

    Rozmyslal som este hobru 7mm no tu sa bojim vlhkosti (ide do kuchyne, obyvacky a chodby- rozleje sa nieco a cez dilataciu pretecie…)

    Mam makku alebo aku podlahu? 🙂
    Viete mi poradit rozumne riesenie tohto rebusu?
    (budem fakt povdacny! )

    • Peter Kos says:

     este sa opytam co si mylite o vybere podlahy -teda Egger (riesil som pred objavenim Vasho blogu)? Nieje nejak problemovy?
     Vdaka
     Peter

     • Šoška Milan
      Šoška Milan says:

      Zdravím,
      Egger mal svojho času jeden veľmi nešťastný click zámok, ktorý sa na krátkych spojoch zacvakaval z hora a práve tento krátky spoj pri drobných nerovnostiach potom vyskakoval. Tak sa iba u predajcu uistite, či je daný zámok OK.

      Pozdravujem

    • Šoška Milan
     Šoška Milan says:

     Zdravím,
     ja na vašom mieste, by som sa nesnažil odizolovať tepelne podlahu pokiaľ bývate v paneláku na druhom a vyššom poschodí, pretože paneláky sa zväčša vo vykurovacej sezóne prekurujú a keďže teplo stúpa hore, tak by ste si takouto podložkou urobili zbytočne podlahu studenšou. Použite klasickú 2 mm podložku, ktorá sa používa na podlahové kúrenie a myslím, že budete spokojný. Čo sa týka kročajovej izolácie, tak tam by kľudne mohla ísť hobra ako spomínate, ale zase s ňou sa trošku odizolujete od tepla. Odporúčam nešpekulovať a tak ako píšem vyššie použite štandardnú podložku na podlahové kúrenie od daného výrobcu.
     Pozdravujem

 52. Majo says:

  Dobrý deň pán Šoška

  Chcel by som sa spýtať, či by sa dala dať plávajúca podlaha na staré linoleum. Je síce troška nerovné, hlavne pri stenách sa sem tam trocha dvihne. Moja otázka teda znie, či nie je nejaký spôsob, pri ktorom by vystačili aj nejaké podložky na vyrovnanie nerovností. Alebo či treba nivelovať.

  Vďaka za odpoveď a chválim za web, ktorým pomáhate veľa ľuďom.

  • Šoška Milan
   Šoška Milan says:

   Zdravím,
   pokiaľ máte v miestnosti nerovnosti iba pri kraji, resp. po obvode izby, tak iba zosekajte tieto nerovnosti aby vám podlahu pri krajoch nedvíhalo. Pokiaľ sú nerovnosti po celej ploche, tak sa zrejme vylievaniu nevyhnete.
   Pozdravujem a ďakujem za pochvalu.

 53. Hana says:

  Dobrý den, prosím vas, lepili sme podlahu novilon viva priamo na anhydrit, nepouzili sme spravny penetracny nater(podla toho co ste pisali v clanku), podlaha sa velmi lahko trha od podkladu, staci pohnut tahsim kusom nabytku a je v nej diera, vedeli by ste nam poradit, co s tym? mozeme dat priamo na ten novilon inu podlahu? alebo ho mame strhnut, zbrusit, napenetrovat spravnou penetraciou a dat tam nieco ine?
  Dakujem

  • Šoška Milan
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,
   pôvodnú zle nalepenú podlahu treba určite demontovať, potom odbrúsiť zvyšky lepidla na podklade, následne zvoliť správnu penetráciu a lepidlo (tej istej značky, odporúčam penetrak UZIN PE317 + lepidlo na vinyl UZIN KE66) a nalepiť novú vinylovú podlahu, poprípade môžte nalepiť aj tu pôvodnú vinylovú podlahu, pokiaľ sa vám podarí očistiť z nej pôvodné lepidlo.
   Pekný deň prajem

  • Jakub Locner says:

   Dobrý deň prajem, tak som si prišiel aj ja po radu. Prerabame izbu na poschodí v RD a riešime dielmu čo a podlahou. Bola riešená dosť zaujímavo. Na vrchu bol poter ktorý bol celý dopraskany a akoby plával. Preto sme sa rozhodli ho odstrániť. Poter mal hrúbku 5 CM. Po jeho odstránení sme zistili že je tam ešte vrstva s kusov tehál vysparovanych dakym bordelom zrejme zbytky zo stavby a to celé bolo na drevenej podlahe pod ktorou je zrejmé skvara. Môj nápad je tie tehly aj s bordelom tam nechať prekrit len dakou fóliou nato možno dáky stirodur a naň dať osb. Alebo by bola daka iná alternatíva? Dakujem

   • Šoška Milan
    Šoška Milan says:

    Zdravím,
    viete to spraviť aj tak ako píšete, ale iba za predpokladu, že z tých tehál je ten podklad dostatočne rovný. Pokiaľ nie, tak odporúčam podklad zrovnať s dreveným granulátom Cemwood CW1000 a následne položiť styrodur a potom osb dosky. Sú aj iné alternatívy ale to sú všetko drahšie riešenia.
    pozdravujem

 54. Zuzana Chovancova says:

  Dobrý den,prosim o radu.mame celkom novu vinylovu podlahu,na ktorú nam nedopatrenim vytiekla hrdzava voda z radiatora a ostal tam nepekny hrdzavy flak.s cim to vyčistiť,aby som neporušila strukturu podlahy?zaberie bezny cistiaci prostriedok urceny na vinyl?za odpoveď vopred ďakujem

  • Šoška Milan
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,
   tak takýto problém som ešte neriešil, takže neviem vám povedať čím by to šlo dole. Každopádne aj keď budete skúšať nejaký agresívnejšie prípravky tak si ich najskôr odtestujte na nejakom odrezku, alebo niekde pri kraji na vašej podlahe na mieste kde keď aj poškodíte vinyl tak to nebude vidno.
   Pozdravujem

 55. Martina says:

  Dobry den,
  prosim Vas potrebovala by som poradit. Cca pred 2 rikmi sme prerabali na komplet cely byt. Davali sme plavajucu podlahu Kaindl. Samozrejme potom nove dvere, zarubne, vstsvany nabytok, kuchyna. Podlaha zacala po case vrzgat, pukat, praskat… Mame male babatko a je to velmi rusive, ake zvuky ta podlaha vydava. Da sa s tym nieco robit prosim Vas?

  • Šoška Milan
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,
   nie ste prvá čo sa sťažujem na podlahu Kaindl s praskaním, pukaním a vydávaním zvukov. Jé mi ľúto, ale s tým sa nedá nič robiť iba tu podlahu demontovať a dať tam niečo spoľahlivejšie, mám teda na mysli inú značku laminátovej podlahy. Proste niečo kvalitnejšie. Odporúčam značku Quick Step.
   Pozdravujem

 56. Kristina Geciova says:

  Zdravym vas.Chceme vas poprosit o radu.V nasom dome cca 65 rocny mame v izbach starsie drevene parkety,kupili sme si pvc podlahu a mame dilemu z toho,ci mame vytrhat tu staru drev.podlahu,alebo ci mozeme polozit na to priamo pvc.Ci nam to drevo nebude tuchnut.moc dakujem za radu

  • Šoška Milan
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,
   správna otázka, a čiastočne ste si už sama na to odpovedala. V žiadnom prípade vám neodporúčam zakryť v staršej stavbe drevené parkety PVC podlahovinou, pretože presne ako píšete, je veľká pravdepodobnosť, že tým ako parkety udusíte pvc, nebudú parkety dýchať, môže sa pod pvc nahromadiť vlhkosť čo zapríčini hnitie a plesnivenie drevených parkiet. Totižto PVC podlahovina vytvorí nad drevom parozábranu.
   Pozdravujem

 57. Jarmila says:

  Dobrý deň,
  v bytovom dome, v byte do ktorého sme sa nasťahovali, sú vo všetkých izbách nalepené koberce na podklade, ktorý je na namáhaných miestach zmrvený a pod kobercom pohyblivý. Ako vyriešiť podlahy, čo by ste nám odporučili?
  Ďakujem.

  • Šoška Milan
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,
   prepáčte, že tak neskoro reagujem, ale je toho teraz veľa. Odporúčam strnúť pôvodný koberec, vyspraviť podklad a pripraviť ho tak pre ďalšiu krytinu, ktorou môže byť vinyl, laminátová podlaha alebo drevená podlaha.
   Pozdravujem

 58. juraj says:

  dobry den.
  Rád by som sa opýtal ci je potrebné zhadzovat obložkove zárubne pokial chcem v dome vymeniť plávajúcu podlahu za dlazbu? hrúbka by bola priblizne rovnaká. či je teda možné vynechať zhodenie zárubní alebo je treba ich dať dole?
  ďakujem za odpoveď

  • Šoška Milan
   Šoška Milan says:

   Zdravím,
   myslím si, že by sa to dalo vo vašom prípade urobiť aj bez demontáže obložkovej zárubne, ale sťažíte si demontáž resp. vysekávanie pôvodnej dlažby. Myslím, že dosť zle sa vám to bude sekať spod obložkovej zárubne a budete riskovať poškodenie dekoru zárubne. Je to na vás, ja osobne by som tie zárubne radšej dal dole.
   Pozdravujem

   • juraj says:

    teraz mam plavajucu a chcel by som dlazbu cize myslim si ze plavajuca by mala ist vytiahnut von a dlazba by sa tam tiez mala dostat. ale ďakujem za odpoved a prajem všetko dobré

 59. Matúš says:

  Dobrý deň chcem sa spýtať či sa dá dať izolácia pod laminatovu podlahu dvojmo 5+5mm po prípade hobra 10mm a 5mm klasická izolácia pod laminát?

 60. Peter says:

  Dobrý deň, chcem sa spýtať, či môžem použiť OSB3 dosku ako podlahu na podlahové teplovodné kúrenie a či je lepšie ju nalepiť, alebo ju nechať bez lepenia k poteru.

  Vďaka za odpoveď.

  • Šoška Milan
   Šoška Milan says:

   Zdravím,
   na podlahové kúrenie by som určite nelepil osb dosku, pri tejto variante hrozí, že osb doska nemusí udržať svoju tvarovú stálosť aj napriek tomu, že bude nalepená. Ak sa nakoniec rozhodnete použiť osb dosku ako finálnu podlahu, tak použite perodrážku o hrúbke 12mm (nie hrubšiu – kvôli prestupu tepla) a určite ju celoplošne nalepte o podklad.
   Pozdravujem

   • Peter says:

    Ďakujem za odpoveď , ešte jednu radu by som potreboval, keďže už som rozhodnutý pre osb dosku s perodrážkou ,ako finálnu podlahu , na podlahové kúrenie akým lepidlom ju nalepiť na betónový poter a či po celej vrstve, alebo len bodovo a taktiež perodrážku.

    Vďaka za odpoveď

    • Šoška Milan
     Šoška Milan says:

     Dobrý deň,
     Osb dosku určite treba lepiť celoplošne o riadne pripraveny podklad, teda riadna rovinatosť, hladkosť a správna penetrácia. Lepidlo použite také ktoré je určené na parkety. Napríklad UZIN MK160, alebo MK95 a ako penetráciu použite na polyuretánovej báze.
     Pekný deň prajem

 61. pekos says:

  Zdravim, mam trochu netypickú otázku…kúpil som byt, v ktorom je jedna z izieb riešená ako kuchyňa s obývačkou. V tej izbe sú drevené parkety. Ja by som ich chcel prebrúsiť a naolejovať…chcem sa však spýtať, že v tej časti, kde je kuchyňa, tak nemal by som na tie parkety položiť niečo? Nejakú podložku alebo tak? Lebo predsa sa tam pracuje s vodou a tak…ak hej, tak akú podložku najlepšie?

  • Šoška Milan
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,
   ak to máte takto riešené, tak by som parkety normálne zrekonštruoval, dal by som o jednu vrstvu povrchovej úpravy navyše ako je štandard, a ako ochranu by som použil napríklad nejaký behúňový koberec. Neviem o tom, že by boli na trhu nejaké ochranné podložky do kuchyne.
   Pozdravujem

 62. Dušan says:

  Dobrý deň.
  Poprosím poradiť. Prerábam pivnicu a chcel by som na podlahu použiť kryštalickú hydroizoláciu, ale podlahu by som potreboval spraviť tak, aby vznikla rovina resp. jemný spád do stredu miestností (momentálne sú rohy utopené cca 0,3-2 cm). Poprosím poradiť, či najprv vyrovnať alebo zaizolovať. Môžem použiť nivelačnú stierku na hydroizoláciu. Ak áno čim penetrovať a akú stierku použiť.
  Za radu vopred ďakujem
  Dušan

  • Šoška Milan
   Šoška Milan says:

   Zdravím,
   tak ja na vašom mieste by som najskôr izoloval a až potom vyrovnával či spádoval. To akú nivelačnú stierku použiť na hydroizoláciu vám fundovane poradí obchodný zástupca danej značky. Čo viem poradiť, tak určite použite systémové riešenie, teda aby bolo všetko rovnakej značky.
   Pozdravujem

 63. jan kolek says:

  Dobrý deň,

  Chcem sa opýtať či robíte aj „diagnostiku“ porúch. Minuly rok na jar sme položili drevenú podlahu v dome. Jedná sa o rekonštrukciu starého domu, kde boli podlahy kompletne vyhádzané a nanovo spravená skladba podlahy – tenká betonóva vrstva, hydroizolácia, 10-15cm polystyrén, podlahové kúrenie a poter. Na to sme dali drevené parkety (12mm – 8mm preglejka a 4mm naslapna vrstva) ktoré sú lepené v pero-drážke a položené ako plávajúca podlaha (2mm podložka). Po približne pol roku (keď sa začalo kúriť) začala podlaha na náhodných miestach „dýchať“. Nie je to okom viditeľné ale cítiť to a po priložení vodováhy aj vidno, že je podlaha mierne vydutá v spoji. Teraz na jar sa objavila aj prvá väčšia špára s viditeľným zdeformovaním podlahy.

  Jano

  • Šoška Milan
   Šoška Milan says:

   Zdravím,
   keďže je to staršia stavba, môže tam byť x problémov. To že drevené podlahy reagujú na zmenu vlhkosti je najčastejším problémom. Vo vykurovacej sezóne vám priestorová vlhkosť klesá na kritické hodnoty a s časovým oneskorením vám na túto zmenu vlhkosti začne reagovať aj drevená podlaha zosychaním. Ak chcete mať drevenú podlahu vo výbornej kondícii, tak je nutné dodržať alebo zabezpečiť formou priestorového zvlhčovača celoročnú priestorovú vlhkosť na úrovni 60-70%.
   Toto je taká základná rada, ktorú vám viem dať takto na diaľku.
   Čo sa týka obhliadok resp. konzultácii tak tie robím aj osobne, ale sú spoplatnené (doprava k vám + 20,- EUR)
   Prajem pekný deň

 64. Zuza says:

  Dobrý deň, poprosím Vás o radu. Po 18 rokoch ideme meniť plávajúcu podlahu v obývačke, ktorá je už doškriabaná a doničená, kúsky sa z nej už odlupujú. Bývame v paneláku. Problém je aj to, že všetky skrine musíme mať podložené, nakoľko je podlaha krivá. Ako postupovať v tomto prípade, aby sme vyrovnali podlahu? Stačí ju len vypodložiť, či použiť nivelák? Akú podlahu by ste odporučil do paneláku, kde je pomerne živé dieťa? Laminátovú, alebo vinylovú? Máme aj drevenú zárubňu, tú demontovať potom, ako dáme podlahu, či predtým?
  Ďakujem veľmi pekne.

  • Šoška Milan
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,
   čo sa týka vhodnosti podlahy tak pre dieťa máte najlepšie vinyl a to buď lepený alebo clickový. Čo sa týka nerovnosti, tak demontovať zárubne, zrovnať podklad nivelačnou stierkou, nahodiť nové podlahy a následne nahodiť pôvodné zárubne a dvere.
   Teraz máte aj akciu na podlahy Quick Step -20%, a je v akcii aj click aj lepený vinyl, ale aj laminátové podlahy s vodeodolnou úpravou.
   Pozdravujem

 65. Tomas says:

  Dobry den, zvazujem polozenie 8mm laminatovej podlahy a pod nu 5mm Hobru Skandor na podlahove vykurovanie. Na ich strankach je uvedeny tepelny odpor tejto podlozky 0,07 a aj to, ze je vhodna na podlahove kurenie avsak priamo v predajni mi povedali, aby som na podolahove kurenie tuto podlozku radsej nedaval. Myslel som si, ze smerodajny v tomto pripade bude ten tepelny udaj, ale asi to tak nie je. Odporucal by ste mi teda ist do inej podlozky? Dolezita je pre mna totiz hrubka podlozky aspon 5mm a takych podloziek som vela inych nenasiel. Dakujem za radu

  • Šoška Milan
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,
   v žiadnom prípade by som na podlahové kúrenie nedával akúkoľvek drevo vláknitú podložku. Najlepšie by ste mali túto výšku nahnať nivelačnou stierkou a následne použiť štandardné 2mm podložky na podlahové kúrenie.
   Pekný deň

 66. Gabriela says:

  Dobrý deň,
  Chcela by som Vas velmi pekne poprosit o radu, pripadne vlastnú skúsenosť. Mame podlahove kúrenie, podlaha je rovná. Vyhliadli sme si podlahu AC5, 33, 8mm. No nie sme si isti patentovanym klik systemom(Diego). Tiez sa chcem opýtať na prechodove lišty, je nutné ich pri prechodoch medzi miestnosťami dávať? Su to 3 izby s celkovou vymerou 70m2. Vopred za odpoveď dakujem.

  • Šoška Milan
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,
   to či je daná podlaha dobrá a či budete s ňou spokojná vám povedať neviem, to sa už musíte rozhodnúť vy. Čo sa týka dilatácii medzi izbami, tak tie je nutné urobiť, nemôžete to položiť vkuse. Bolo by to proti pravidlám návodu na montáž a tým pádom sa pripravíte aj o záruku. Každopádne si prečítajte vždy návod na montáž danej podlahoviny, prípadne si ho vyžiadajte od svojho dodávateľa a postupujte podľa neho.
   Pozdravujem

 67. Rudolf says:

  Dobrý deň,
  môže byt takáto skladba podlahy?
  – betón, tekutá lepenka, styrodur 3cm, OSB perodrážka 18 mm, dlážkovica smrek 20 mm.
  – OSB iba položená na styrodure a dlážkovica iba priskrutkovaná (nie lepená) k OSB.
  Ďakujem za odpoveď

 68. Braňo says:

  Dobrý deň p. Šoška,
  chcel by som položiť novú podlahu-laminátovu o hrubke 8mm, alebo 10mm a zdvihnuť ju o 1 cm, hlavne kvoli kročajovemu hluku a taktiež aj dlažbe v kuchyni (nechcem ju vysekávať).
  Môže sa nová podlaha položiť na starú, taktiež plávajúcu, alebo je to nevhodné?
  Akou podložkou by bolo vhodné zdvihnuť podlahu o 1 cm?
  Hobra je dobrá?
  ps.: podlahové kurenie nemám, dom je celopodpivničený.
  Za dobrú radu Vám vopred ďakujem.

  • Šoška Milan
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň
   ja vám nedoporučujem klásť laminát na laminát, teda aspoň ja by som si to u seba tak určite nepoložil. Zdvihol by som tu podlahu kľudne hobrou tak ako píšete a dal by som ju v dvoch vrstvách kolmo na seba.
   Pozdravujem

 69. Tomáš says:

  Dobrý deň,

  chcel by som Vás požiadať o radu. Plánujem výmenu pôvodnej laminátovej podlahy za vinylovú. Na niektorých miestach sa však napája na dlažbu, kde mi po výmene vzhľadom na menšiu hrúbku vinylu vznikne skok cca 5mm. Viete mi prosím poradiť, ako zdvihnúť čo najjednoduchšie výšku podlahy tak, aby som neovplyvnil podlahové kúrenie? Uvažujem o podlahe QuickStep Balance click s podložkou Sunheat. Vopred ďakujem za odpoveď.

  Tomáš

 70. Mária says:

  Dobrý deň, upravujeme cca 50 ročný dom. Chceli by sme postupne povymieňať podlahy.V izbách sú staré zničené drevené parkety nalepené nejakým asfaltom. Jednu izbu sme brúsili, ale ten prach bol všade a rozhodli sme teda inak úplne sa zbaviť starých parkiet – vytrhaním . Len nevieme ako očistiť asfalt.Potom tiež ako postupovať, keď by sme chceli položiť plávajúcu podlahu, dať tam ešte nejakú vrstvu nivelizačnej hmoty ? Na chodbách je PVC tiež prilepené asfaltom a nejde ani odtrhúť, sme rozmýšľali dať nové PVC bez ftalátov na staré a predtým len zrovnať nerovnosti.Sme tiež zo Žiliny a laici.Nedali by ste nám prosím nejaké rady ako postupovať v izbách aj na chodbách? Srdečná vďaka.

  • Šoška Milan
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,
   asfalt je nutné mechanicky odstrániť, alebo odfrézovať, potom je treba použiť dvojzložkovú epoxidovú penetráciu s presypaním kremičitým pieskom a následne vyliať nivelačnú stierku.
   Podľa mňa ste urobili chybu, že ste staré parkety vytrhali, stačilo ich zrekonštruovať, teda vybrúsiť a nalakovať. Píšete o prachu všade, z čoho mi vyplýva, že ste si to robili svojpomocne a zrejme ste mali brúsku na parkety z požičovne. Upozorňujem, že v požičovni vám nikdy nepožičajú profesionálny stroj, pretože je drahý na požičiavanie a tým pádom brúska mala slabé odsávanie prachu. Keby ste tam nabehli profi strojom, tak žiadny prach by tam nebol. Vytrhaním pôvodných parkiet ste si narobili hodne roboty. Navyše parketa, ktorú ste vytrhali stojí dnes od 20,- do 30,- EUR za meter štvorcový.
   Pozdravujem

 71. Martin says:

  Dobrý deň,

  rekonštruujem starší RD a práve som pri podlahách. Vzhľadom na stávajúci stav mi napádajú dve možnosti na skladbu podlahy:

  1. betón, tekutá lepenka, drevený rošt 5x4cm, do roštu EPS100 5cm, parotesná fólia / miralon, drevotrieska (110x90cm) 26mm so zámkami, laminátová podlaha
  2. betón, tekutá lepenka, EPS100 5cm, parotesná fólia / miralon, drevotrieska (110x90cm) 26mm so zámkami, laminátová podlaha

  Rád by som sa spýtal, či by bola takáto skladba OK, resp. či je potrebné zhotoviť rošt alebo drevotrieska môže ísť poukladať a lepiť priamo na polystyrén.

  Vopred ďakujem za odpoveď.

  • Šoška Milan
   Šoška Milan says:

   Zdravím,
   myslím, že oba varianty sú schodné, akurát čo by som podotkol, tak pri variante s roštom sa môže časom stať, že časom začne pracovať a môže vydávať jemné nechcený zvuky, teda jemné pukanie či praskanie.
   Pozdravujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.