Šoška Milan
Autor Blogu

+421 903 444 448

Moje meno je Milan Šoška a už cca od roku 2000 sa živím podlahárčinou a interiérom. Najskôr som fungoval ako živnostník a neskôr až k dnešnému dňu vediem firmu MS Interier s.r.o.. Blog o podlahách som sa rozhodol založiť z dôvodu neznalosti problematiky o podlahách zo strany zákazníkov.

Chcem ľuďom bližšie vysvetliť na čo si pri podlahách majú dávať pozor, ako majú mať pripravené podklady pre rôzne typy podláh, ktoré podlahy sú vhodné na podlahové vykurovanie atď. Pretože z reklamných marketingových článkov sa zákazník nič prevratné nedozvie okrem toho, že každá podlahovina v reklamnom článku nejakého plátku je najkvalitnejšia. Ďalej som plne pripravený odpovedať na Vaše otázky, dotazy a postrehy. Zároveň sa nebránim naučiť niečomu novému, pretože ako vieme nikto nespadol z neba vševediaci.

Ak mám byť úprimný tak vznik tohto blogu musím pripísať skutočnosti, že ľudia buď nevedia alebo nevidia rozdiel napríklad v laminátových podlahách (nie je laminát ako laminát), rekonštrukciách podláh (nie je brúsenie parkiet ako brúsenie parkiet), drevených podlahách (nie je drevo ako drevo) atď.

Dnešní ľudia, zákazníci, resp. investori majú jednu a tú istú prioritu a tou je „CENA“. Však kupujem laminátovú podlahu a jedna stojí 5,- € a druhá 18,- € a jedno aj druhé je laminát, čiže sa jedná o to isté akurát v inej cene. Takže načo by som investoval 18,- éčiek keď ma to môže stáť iba 5 éčiek. Poviem to stručne, jasne a výstižne: „Od lacnej podlahy nečakajte zázraky!“

Treba si uvedomiť, že podlaha je tou najdôležitejšou investíciou do bývania, pretože či chcete alebo nie tak ju neustále a denne používate. Preto na Vašom mieste by som dôkladne zvážil jej výber, pretože nie je jednoduché potom celý byt či dom vysťahovať a podlahu vymeniť. Máte na nej vstavaný nábytok na mieru, osadené dvere, kuchyne atď. a naozaj nie je sranda potom celý interiér odstrojiť.

Nehovorím, že lacné laminátové podlahy si nekupujte, to vôbec nie. Je jasné, že keď si chcete zveľadiť Vaše doterajšie bývanie a už vopred viete, že o rok sa budete sťahovať do svojho vysnívaného domu tak nebude pri prerábke investovať do drahej podlahy. Vtedy je jasné a ja to plne chápem, že siahnete po „Baumaxovej“ laminátovej podlahe za 5,- €.

Časom sa chcem venovať aj testovaniu jednotlivých značiek podláh a robiť o tom video záznamy s ktorými sa samozrejme chcem s Vami podeliť. Dúfam, že čoskoro sa podelím s Vami s prvým video-testom podláh.

V skratke na záver poviem iba toľko, že týmto blogom sa chcem podeliť o svoje dlhoročné skúsenosti z oblasti podláh, chcem pomôcť ľuďom pri výbere podláh a rád sa nechám poučiť aj od iných odborníkov o iných nových technológiach, poprípade sa podeliť s ich vlastnými skúsenosťami.

Vítam Vás na mojom Blogu o podlahách.

Šoška Milan

204 thoughts on “O mne

  • Avatar photo
   admin says:

   Tak celkom dobrá otázka. Možno na túto tému napíšem článok. Podložiek pod laminátové podlahy je fakt dosť. Najčastejšie používaná podložka je mirelon hr. 2 mm. Pokiaľ možno tejto variante sa vyhnite. Viem, že je to najlacnejší variant, ale… . Po niekoľkých rokoch som rozoberal zákazníkovi podlahu kde bol použitý mirelon a môžem povedať, že som bol nemilo prekvapený. Bol tak spľasnutý, že pomaly novinový papier bol hrubší ako táto podložka po rokoch. Zrejme to nie je dosť stálotvarný materiál, možno to sublimuje, skrátka nie je to, to pravé orechové. Ja som po tejto skúsenosti zmenil typ podložky pod laminátové parkety. Doporučujem podložky od firmy Quick Step. Tento výrobca ich ponúka hneď niekoľko, ktoré majú rôzne parametre čo sa týka hlučnosti podlahy, teda bubnového efektu podlahy. Obrovskou výhodou pri podložkách od tohto výrobcu je, že každý typ podložky je zároveň vhodný aj na podlahové vykurovanie. Najviac predávaná je 2 mm podložka Uniclic combi plus na ktorej už je dokonca nanesená aj parozábrana, takže máte 2 v 1 (podložku aj parozábranu). Ďalšia otázka je, že ak potrebujete zdvihnúť podlahu do určitej výšky tak musíte použiť iný typ podložky. V takomto prípade sa podlaha dvíha klasickou hobrou, ktorá je dostupná v rôznych hrúbkach, alebo podložkou od firmy Arbiton, ktorá je dostupná v hrúbkach 2, 3 a 6 mm.

 1. blank
  katarina says:

  Dobrý deň, chcem sa opýtať či odporúčate ponechať škváru v byte pri renovácii podlahy v tehlovej bytovke. Jednu izbu sme realizovali tak, ze sme komplet skvaru vybrali- a polozili drevenu konstrukciu, na ktoru sa umeistnili OSB dosky a plavajuca podlaha. -nakolko sme kupili uplne prerobeny byt s novymi stierkami … obkladmi a podobne.. pri tomto nam vznikol obrovsky neporiadok. Z tej jednej izby (3,5 * 5,5 m cca) sme vyniesli takmer 2,5 t. skvary a ostatného materialu, ktory bol sucastou podlahy. Nakolko je druha izba preichodna cez kupelnu (nova) velmi radi by sme sa vyhli tomuto obrovskemu neporaidku a znehodnoteniu… Idealne by sme chceli samozrejme zachovat povodne parkety- avsak podlaha je velmi kriva. Rozmer izby je taky isty ako tej predtym teda, 3,5 * 5,5 m. ake nevyhody, resp. rizika su spojene s ponechanim podkladu zo skvary? Velmi pekne dakujem za odpoved.

  • Avatar photo
   admin says:

   Dobrý deň

   ja osobne by som si škvaru doma nenechal, nakoľko to nie je príliš zdraviu prospešný materiál. Bližšie som o škvare písal v článku:

   https://www.opodlahach.sk/viete-ze-mnohi-z-vas-byvate-na-skvare-ter-papieri-a-asfalte/

   Ak chcete škvaru zanechať, tak treba parkety rozobrať, škvaru zrovnať vodovahou a následne prikryť parozábranou a následne na ňu treba dať osb dosky v dvoch vrstvách a kolmo previazať. Na takýto podklad potom nalepíte späť pôvodné parkety.

   Pozdravujem

   • blank
    janjelinek75 says:

    Dobrý deň prajem,

    kúpili sme šesťdesiat ročnú chalupu a teraz sme sa vrhli do rekonštrukcie. Zaujali ma príspevky o zásype CEMWOOD.
    Dom má podlahu vo výške 90 cm nad úrovňou zeme a v dvoch izbách je to riešené drevenou podlahou a pod ňou zásyp zo škvary.
    Zásyp škvary je v hrúbke až 35 cm a pod ňou je hlina. Drevo vyzerá byť zdravé a aj škvara je suchá. To čo ma však trápi, je cena zásypu COMWOOD, v takej hrúbke by som nebol ochotný zainvestovať a ako som si preštudoval technické parametre, tak je možné Cemwood aplikovať v hrúbke maximálne 24cm.

    Chcem sa prosím opýtať, je možné, že by som nechal 20 cm pôvodného násypu – škváry, na tu položiť geotextíliu a pokračovať zásypom od CEMWOOD ? Na to samozrejme v zmysľe Vášho odporúčania dve vrstvy osb dosiek. Čo si o tom myslíte ? Alebo je nutné vybrať celú škvaru a na tu hlinu, kým ju dám späť, dať nejakú fóliu ?

    Alebo prosím poraďte, aké by mali byť správne vrstvy materiálov a postup.

    Podlahu chcem riešiť cez zásyp, chalupa nie je izolovaná a pokiaľ dám betónový poter, mám obavy, že sa bude prípadná vlhkosť tlačiť do múrov. Preto chcem, aby si to pod drevenou podlahou dýchalo a žilo „svoj svet“ ako doposiaľ 🙂

    Ďakujem.

    J.

 2. blank
  Renata says:

  Dobry den , viete mi prosim poradit ci je mozne na podlahove kurenie polozit laminatovu podlahu alebo je nevyhnutne s ohladom na stratu tepla polozit keramicku dlazbu. ak ano aky znacku by ste odporucil a ake podlozky. dakujem za Vas odborny nazor

  • Avatar photo
   admin says:

   Dobrý deň,
   prepáčte, že vám odpovedám tak neskoro, ale váš koment bol zaradený do spamu a neskoro som si to všimol. Laminátovú podlahu určite môžete položiť na podlahové vykurovanie. Samozrejme laminátová podlaha má väčší odpor ako keramika. Ak sa teda rozhodnete pre laminátovú podlahu tak ja vám odporúčam značku Quick Step. Podložky od výrobcu Quick Step sú všetky vhodné na podlahové vykurovanie.
   Pozdravujem

 3. blank
  Martin Sedo says:

  Dobry Den

  Potreboval by som poradit.

  Kupil som chatu, ma kamenny zaklad s pivnicou, ta je prekryta niekde betonom( okolo komina), niekde osb doskou, podlaha je nerovna ( cca do 2cm rozdiel ). Momentalne tam je natiahnute linoleum. 25 m2.

  Hladam riesenie na vhodnu podlahu, cenovo pristupne a take, ktore netreba opravovat/obnovovat kezdej rok.

  Hladam aj cloveka, firmu, ktora by to vedela zrealizovat.

  Vopred dakujem za odpoved

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,

   ťažko vám takto na diaľku pomôžem s nejakou radou, nakoľko som to
   nevidel a je nutné demontovať pôvodné pvc, osb dosky, skrátka
   všetko až na podklad. Až potom je možné určiť, aká skladba by
   bola pre vás najlepšia a najschodnejšia. Každopádne to treba
   vidieť.
   Keď budete mať rozobratú aspoň časť podlahy tak mi môžete dať
   vedieť a prišiel by som to pozrieť. Samozrejme záleží aj na tom,
   kde sa chata nachádza. Ja osobne som zo Žiliny.

   Pozdravujem

 4. blank
  Maria Foltynova says:

  Dobrý deň,

  Vážený pán Šoška chcela by som Vás poprosiť o radu ohľadom vyrovnania podlahy pri rekonštrukcii bytu (z pôvodného stavu). Po odstránení drevených parkiet je podklad podlahy tvorený odľahčenými betónovými kvádrami medzi ktorými sú škáry cca 1 cm (ako kde)ktoré boli pôvodne vyplnené cementom, ktorý medzčasom zvetral.. 🙂 informovala som sa aj v podlahových štúdiách, no dostávam rôzne vyjadrenia, bez toho aby reálne podlahu niekto videl. treba dorovnať podlahu v byte do úrovne kuchyne (nakoľko sa odstránila priečka a zvyšok bytu je o cca 1 cm – max 1,5cm nižšie ako betónový poter v kuchyni. Statik s vyjadril že dať nivelačnú hmotu nie je problém, to niektorí mi tvrida, že jednoznačne stačia osb dosky (pričom niekto tvrdí že stačí jedna vrstva tých najhrubších, ale že tieto je potrebné pribiť o podklad – napr. o drevenú mriežku – no pôvodné drevené parkety boli pribité priamo do odľahčených betónových kvádrov..) no iní tvrdia že sa to jednoducho vyleje nivelačnou stierkou… predbežne mám vybratú podlahu Pergo (concrete medium grey), ktorá nie je najlacnejšia..a preto by som bola rada ak by bol podklad správne pripravený. .. Ak máte skúsenoť rada by osm poprosila aj o radu ohľadom podlahy..chcela som ju v celom byte rovnakú, no známi ma odrádzaju, že do kuchyne ku kuch. linke mám dať dlažbu.. chcela by som vedieť Váš názor na použitie pergo podlahy v kuchyni..pri kuch. doske..mám obavu ohľadom zvýšenej vlhkosti a následného „napučania“ spojov… preto neviem, či radšej zvoliť dlažbu alebo ďalšia varianta podlahu Quic step s vodoodpudivou úpravou (ceno vychádza približne to isté ako Pergo). Ďakujem za Vaše vyjadrenie.

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,

   tak ako ste spomenula už vo vašom komente, ťažko sa je vyjadrovať
   k niečomu čo som nevidel. Jediné čo môžem poradiť je, že
   nezrovnávajte podklad s OSB doskou aj keď by to bolo lacnejšie,
   ale vylejte tam radšej nivelačnú stierku. Nivelačná stierka je
   predsa len pevnejší podklad ako plávajúca osb doska
   priskrutkovaná o podklad.
   S pergom ku kuchynskej linke nemusíte mať žiadnu starosť, povedal
   by som, že má lepšie vlastnosti ako Quick Step. Pergo vo svojej
   najvyššej rade je najodolnejšou podlahou v súčasnosti na trhu.

   Pozdravujem

 5. blank
  Milan says:

  Dobrý deň
  Mám takýto problém. Vytopili mi byt a mením nove podlahy no chcel by som laminátove parkety aj do kuchyne no rozdiel vo výške medzi dlažbou a podlahou (teraz) je v najvyššom bode je12mm je možné to nejak dorovnať ? Nechcem odstraňovať dlažbu.

  Ďakujem za radu

  Milan.

 6. blank
  silvia says:

  Dobrý deň, mám dilemu ohľadom položenia plávajúcej podlahy na keramiku, pod ktorou je podlahové vykurovanie. Je to možné, bude mať kúrenie ešte nejaký efekt? Položenie plávajúcich podláh je potrebné kvôli dizajnu. Mám nejakú šancu urobiť to ako tak, aby bolo aj teplo:)? Vďaka za odpoveď.

 7. blank
  Dušan says:

  Dobrý deň pán Šoška, poprosil by som Vás o radu. V garáži by som chcel na existujúcu betonovú platňu vyliať samonivelačnú stierku v hrúbke od 5 do 10 mm ako priamu nášľapnú vrstvu. Už som vo svojej prvej garáži pred mnohými rokmi niečo také vylieval a drží to celkom dobre, dokonca to zvládne aj odtečenú vodu z auta. Má takú svetlosivú farbu, s miernym nádychom do hnedožltej, no neviem, či je na báze cementu alebo sadry. A práve preto by som potreboval poradiť, ktorú z týchto dvoch druhov je vhodnejšie použiť. Viem, že existujú na tento účel priemyselné stierky, ale tie sú na garáž príliš drahé a keďže z doterajších skúseností viem, že to ide aj s lacnejšími, aj keď nie na to určenými, rád by som to realizoval týmto spôsobom.
  Za radu vopred ďakujem.
  Dušan

 8. blank
  Monika says:

  Dobrý deň pán Šoška,

  Podobne ako mnohí aj ja riešim problémy s podlahami v 60 ročnom dome. Chcem Vám vyjadriť moje uznanie a obdiv za to, že sa delíte o Vaše skúsenosti a dávate cenné rady. Vďaka Vášmu blogu mi je teraz úplne jasné ako postupovať pri renovácii podláh v izbách, kde sú drevené parkety a pod tým škvára. Vŕta mi však v hlave, či skladba podlahy Cemwood, osb dosky a vinylové parkety udrží viac ako stokilové krbové kachle, ktoré boli predtým v jednom rohu miestnosti a znovu ich tam chceme položiť. Neprehne sa podlaha?
  Ďalším problémom je kuchyňa, kde sme odstránili staré linoleum a pod ním sme objavili xylolit, ktorý bol vlhký a tým pádom sa v jednom rohu miestnosti vytvorila plieseň (našťastie len povrchová). Xylolit sme z väčšej časti odstránili, pod ním je betón, a teraz dumáme nad najlepším riešením. Ako vyrovnať podlahu a zakonzervovať zvyšky xylolitu, ktorý sa neznáša s vodou, vápnom, tak aby podlaha nevlhla? Mysleli sme na Cemwood, na to osb dosky a vinylové parkety. Podlaha sa tým však navýši, čo je neprijateľné. Vedeli by ste o inom riešení? Špeciálna penetrácia, nivelačná stierka…? v mojom okruhu mi nevie nikto poradiť, tak spolieham na Vás.
  Vopred ďakujem za Vašu odpoveď.

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Pozdravujem,

   Podlaha z násypu cemwood je stabilný podklad, takže na vašom mieste by som nebál na takúto podlahu položiť ťažké kachle.
   Čo sa týka xylolitu, tak tu by mala fungovať nasledovná skladba. Epoxidová penetrácia presypaná kremičitým pieskom a následne podlahu zrovnať nivelačnou stierkou. Veľmi ťažko sa mi reaguje na váš dotaz keď som nevidel v akom stave je váš podklad, teda xylolit. Navrhoval by som vám sa skontaktovať s nejakým podlahárom z vašej oblasti, poprípade s nejakým obchodným zástupcom na podlahovú chémiu.

 9. blank
  eva says:

  Dobry prosim vas mame postavanu skrinu ktoru uz nehceme rozoberat a chceli by sme si dat plavajucu podlahu da sa to spravit ze na polku izby by sme spravili podlahu a na spravenu podlahu polozili skrinu a pokracovali dalej v robeni druhej casti podlahy v izbe??skrina cez dvere neprejde..dakujem

 10. blank
  silvia says:

  Dobrý deň p. Šoška

  kúpila som byt, v ktorom je drevená podlaha (smreková palubovka), nevyzerá najlepšie, na niektorých miestach je poškodená, je fľakatá (podľa nábytku a koberca), medzi niektorými doskami sú medzery (do 3 mm) a vŕzga. Predpokladám že prvé dve uvedené je riešiteľné vybrúsením a povrchovou úpravou. Prečítala som si Váš článok k renovácii podláh nakoľko hneď prvý podlahár, ktorému som volala mi poradil vymeniť za laminát. ďalší v podstate podobne. Tretí mi odporučil vybrúsiť a nalakovať (podľa toho čo som čítala od Vás som skôr za olej/vosk) neodporúčal zmenu farby/morenie keďže som tomu chcela mierne zmeniť odtieň, ale prezradil mi že medzery medzi doskami sa budú robiť stále (podlaha je klincovaná) a na vŕzganie si treba zvyknúť. Takže Vás poprosím o Váš názor. je riešením podlahu rozoberať a zlepiť?? zdá sa mi to pomerne náročné (hlavne v kuchyni kde zostáva kuchynská linka) , niektoré dosky idú cez dve miestnosti. A ďalšia vec či sa tým nepoškodia dosky a budú ešte použiteľne. Alebo mi pán č.3 povedal dobre? Ďakujem veľmi pekne.

 11. blank
  Anna Abelová says:

  dobrý večer.chcem si dať urobiť novu dlážku do bytu bauring.chcem sa vzdať koberca.pod kobercom je na panely guma.34rokov som mala koberec v spálni a v chodbe na pôvodnej gume novú gumu.som v tomto úplný laik a nemám ani žiadne cítenie pre zveladovanie príbytku.prosím Vás o radu akú dlážku si vybrat_*laminatová*tak aby vydržala 20rokov.dakujem velmi pekne Anna Abel

 12. blank
  Tibor says:

  Zdravim prerabame kupeny rod.dom podlahy su rovne po vytrhani parkiet ale podlhay v izbach su nizsie ako v chodbe a kuchyni nakolko tam boli dlazdice.cim je naljepsie zdvihnut podlahu tak aby bola v rovine na celom vlastne hornom podlazi?Je to cca 2 az 3 cm priblizne este som nemeral.pozeral som rozne fora a podobne,odporucaju styrodul nalepit na podlahu navrch osb dosky.ja rozmyslam o klasike beton nivelacka podlozky pod laminatovu podlahu a navrch podlaha ale chcel by som to skor to lacnejsou formou Zlata stredna cesta ako sa vravi…

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Pozdravujem

   dobre píšete, pri hrúbkach 2 až 3 cm by som aj ja na vašom mieste riešil mokrý proces. Ja by som však beton resp. poter vypustil a riešil by som to nivelačnou stierkou určenou pre takéto hrúbky. Poter by mohol kompletne popraskať keďže by bol nanesený v tak malej hrúbke. Pre poter je ideálna hrúbka 5 – 7 cm.

   Prajem pekný deň.

   • blank
    Jozef says:

    Ešte by sa dal použiť takzvaný spádový poter napr. od Baumitu. Hrúbka vrstvy 1-5cm. Podklad (betón) treba napenetrovať takou modrou penetráciou tiez od baumitu volá sa to myslím že Grund. Super to drží. Ale treba počítať s vyschnutím pred položním finálnej vrstvy čo centimeter poteru to týždeň schnutia.

 13. blank
  Andrej Krsjak says:

  Dobrý deň, mám dilemu. Chcem položiť drevenú podlahu (13mm) plávajúco do môjho nového domu. Kúpil som podložku Skandor Silent 2,2 mm 15 m². Až následne som si prečítal že má vysoký tepelný odpor a neni vhodná na podlahy hrubšie ako 7mm. Plus treba podnu dať PE fóliu. Fakt treba tu PE fóliu? Som ochotný investovať aj do úplne novej podložky ale ceny sú fakt dosť odlišné (od 2 až po 10eur), viete mi poradiť?

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Zdravím,

   super, že ste si prečítali návod na podložke a ste ju tam nedali, to vás chválim, pretože ľudia neradi čítajú návody a potom sú z toho zbytočné problémy. Tú vašu podložku určite nepoužite a pokiaľ môžem poradiť tak si skúste pozrieť podložku o hrúbke 2mm značky Quick Step, ktorá už má na sebe integrovanú aj parozábranu. Kuknúť si ju môžete tu:

   Quick Step BASIC PLUS 2mm

   Prajem pekný deň

 14. blank
  Lucia says:

  Dobrý deň p. Šoška, prosím viete mi poradiť akú podložku použiť pod laminátové podlahy na staré stromčekové parkety? Povrch je nerovný, sem tam vŕzga. V Hornbachu mi odporučili hobru, aby parkety nekopírovali každú nerovnosť – a neklesali pod nohou každým našlapnutím, ako by to bolo pri tenkej pene, ale bojím sa, či v tomto prípade sa nemôžu skôr vylámať spoje medzi laminátmi. Staré parkety vyberať nechcem. Vopred vďaka za názor / radu.

 15. blank
  Lukáš says:

  Dobrý deň, mame starší RD kde je tenký betón, niekde už aj na ňom parkety, dlažba aj guma. Chceme dom zrekonštruovať a podlahy aj zatepliť a dať do rovnakej výšky. Rozmýšľal som že všade dám novú izoláciu na to fóliu potom styrodur a tak osb dosky. Na záver položiť plávajúci podlahu. Viete mi poradiť či to bude mat efekt alebo to mám riešiť inou metódou? Ďakujem

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,
   tak ako píšete by to mohlo fungovať. Odizolovať, zatepliť styrodurom, separačná podložka ako pod laminátové podlahy, a na záver 2 vrstvy osb dosky pero-drážky kolmo na seba. Finálna podlaha laminátová je OK. Ono sa vám to na vašej stavbe ukáže až keď budete mať vyhodené všetky staré podlahy aký postup či taktiku zvolíte. Každopádne držím palce pri prerábke.

   Pozdravujem

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Zdravím,

   na takéto dotazy sa mi veľmi ťažko reaguje, pretože neviem akú tam máte rovinatosť. Rovinatosť na kladenie by mala byť +- 2mm na dĺžke 2 metre. Pokiaľ si myslíte, že je to rovné (doporučujem podlahu premerať laserom alebo dlhou vodováhou) tak vylievať podlahu by ste nemuseli. Požiadajte realizátora aby vám prišiel premerať rovinatosť a odkonzultovať si s vami zrovnávanie podkladu nivelačnou stierkou. Pokiaľ ale máte na podlahe nejaké nerovnosti, tak vás môžem uistiť, že vinylová podlaha vám tieto nerovnosti kompletne okopíruje. Viem je to dosť peňazí na zrovnávani, ale zas na druhej strane si treba uvedomiť, že po podlahe budete dlhé roky chodiť a aby sa nestalo, že vynechané zrovnávanie podlahy časom oľutujete. Potom keď už budete bývať sa veľmi ťažko zrovnáva podklad.
   Pokiaľ máte rozumného realizátora, tak určite vám poradí a prejde si s vami rovinatosť priamo na stavbe.
   Držím palce nech vám to dobre dopadne.

   Pozdravujem

    • Avatar photo
     Šoška Milan says:

     Zdravím,
     poviem vám tak, že síce anhydritový poter je z časti samonivelizačný, ale do veľkej miery závisí kto ho robí. Teda keď natrafíte na nie moc profesionálnu partiu tak kľudne ho vedia poriadne zvrzať. Prosím upozornite ich pred liatím, že na podlahy pôjdete vinylovou podlahou, a teda potrebujete 100% rovinatosť. Zároveň ich upozornite, že chcete poter liať na dva krát tak ako je v predpisoch a nie na jeden krát celú hrúbku. V prvom kroku nech zalejú a zafixujú podlahové rúrky na kúrenie a v druhom kroku nech nalejú finálnu vrstvu. Pokiaľ by sa partia vašich požiadavok zľakla tak mi kľudne napíšte a dohodím vám profi partiu na liatie anhydritu.

     Pozdravujem

 16. blank
  Paulína says:

  Dobrý deň, chcela by som sa opýtať či je na podlahové kúrenie lepší vinyl nalepený alebo klikový. Chceme dať do celého domu jednotnú dlažbu, aj na schody,tak čo by bolo pre nás najvhodnejšie. A ešte by som Vás chcela poprosiť či nemáte kontakt na šikovných chlapov z BB čo by to vedeli aj položiť. Ďakujem Paulína

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,
   na podlahové kúrenie je určite lepší lepený vinyl, pretože je v priamom kontakte s podkladom z ktorého sála teplo. Pri click variante a pokládke na plávajúco, je pod podlahou vzduchová medzera čo je izolant a taktiež aj podložka pod click vinyl urobí svoje. Ja odporúčam lepený variant. Nemám problém s montážou aj v BB, takže ak by ste potrebovali montáž tak sa kľudne môžete na mňa obrátiť
   Pozdravujem

 17. blank
  Katarína says:

  Dobrý deň,
  kúpila som starý panelový byt, v ktorom mám pôvodné drevené parkety. Dosť vŕzgajú a sú na niektorých miestach prepadnuté, pretože pod nimi je len hobra a viac ako 5cm vrstva piesku. Asi sa to mnohým milovníkom drevených parkiet páčiť nebude, ale rada by som ich dala preč, nakoľko sa mi nepáči to vŕzganie a ani veľkosť jednotlivých parkiet. Mojim problémom však je, že hobra bude už po toľkých rokoch asi dosť zničená a potrebujem niečim vyrovnať podlahu na úroveň kuchyne a chodby. Našla som si CEMWOOD, ktorý by som na to mohla položiť a na to ešte OSB dosky, len som si nie istá, či je možné CEMWOOD položiť aj na ten piesok. Ak by som totiž mala vybrať ešte aj piesok, bolo by to dosť časovo a finančne náročné, nakoľko by mi vznikla diera o hĺbke skoro 10cm.
  Je tu ešte možnosť položiť podlahy na tieto pôvodné parkety, je toto možné? dajú sa menšie nerovnosti vyrovnať podložkou takou, aby bolo aj zamedzené tomu vŕzganiu pôvodných parkiet?

  Ďakujem vopred za odpoveď a prajem pekný deň.

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,
   vo vašom prípade nedoporučujem položiť ďalšiu podlahovinu na pôvodné staré parkety, pretože sa vŕzgania nezbavíte, akurát ho iba utlmíte a ďalším problémom sú prepadnuté miesta, ktoré vám žiadna podložka nezrovná.
   Odporúčam vyhodiť staré parkety aj s hobrou, podklad (vo vašom prípade piesok) zrovnať vodováhou do roviny a na takto zrovnaný podklad položiť najlepšie dve vrstvy osb dosiek (pero-drážka), ktoré budú položené kolmo na seba a celoplošne o seba zlepené. Následne na takto pripravený podklad viete položiť finálnu podlahu. Toto je vo vašom prípade najrýchlejšie a najlacnejšie riešenie, ktoré za niečo stojí.
   Pozdravujem

 18. blank
  rado says:

  Dobrý deň,
  pred 9 rokmi sme kúpili ,,prerobený byt“ ako úplní amatéri sme sa pozerali len na krásu a dnes máme problém s vŕzgajúcou a prehýbajúcou sa plávajúcou podlahou. Musíme urobiť opravu, odstrániť treba aj starý gumolín, s čiernym lepidlom alebo čo to tam je pod plávačkou. Vyrovnanie chceme dat urobiť firme a aby sme ju vedeli odkontrolovať tak by som rád poprosil o radu aký druh vyrovnávacieho poteru použiť v paneláku, či treba pod poter fóliu-aký druh- aby nepretiekol k susedom, prípadne na čo si dať pozor. Finálna podlaha bude zas plávajúca podlaha a dlažba, neviem čo iné v byte použiť. Neviem si predstaviť ako to prebehne keďže budeme robiť miestnosť po miestnosti, vstavané skrine, kuchynská linka a súčasne bývať.
  Za radu ďakujem

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Zdravím,

   myslím, že vo vašom prípade nebude nutné riešiť poter, ale bude stačiť nivelačná stierka s ktorou zrovnáte podklad. Tým, že na podklade už bolo nalepené staré PVC tak určite zvoľte epoxidovú penetráciu presypanú kremičitým pieskom, ktorá vytvorí spojovací mostík pre nivelačnú stierku.
   Ako sa robí s epoxidovou penetráciou si môžete pozrieť vo videu:

   https://www.youtube.com/watch?v=M4iUqn5igaE

   Pozdravujem

   • blank
    robo says:

    zdravým,
    môžem trošku povyzvedať? chcem použiť riešenie aké ste tu navrhli kolegovi ale po prezretí videa by som potreboval vedieť
    -je nutné použiť epoxidovú penetráciu ktorú máte vy (predpokladám cenu nad 100e a ako som googlil, nepredáva ju každý) alebo možno aj od iného výrobcu, dôležité je že sa posypuje pieskom?
    -aký konkrétny typ nivelačnej stierky odporúčate použiť v byte pod plávajúcu podlahu. predpokladám že budem potrebovať od pár mm po niekoľko cm
    -je potrebné použiť dilatáciu po obvode stien pri nivelovaní v miestnosti do 25m2 ?

    dúfam že nie som veľmi otravný, ale keď som videl cenu za zrovnanie podlahy 400e s materiálom bez dph, tak som si povedal že najskôr to skúsim ja 🙂

    ďakujem

 19. blank
  Maja says:

  Dobrý deň,
  prosím kde je problém? a ako ho vyriešiť?
  Podlaha je vyrovnaná nivelizačnou hmotou.
  Podložka pod podlahou je viď foto o hrubke 3mm
  Je to panelak.
  Od polovice izby je podlaha pocitovo mäkka, pri chôdzi cítiť akoby uhýbala, klesala, alebo na inom mieste bola vydutá. A začala sa vytlačat hrana spoju von.
  Podlaha je položena 5 tyždňov. Nie je folia proti vlhkosti. Nivelak schol 3 týždne. Je v malej hrubke.

  Pri stenách je dostatočná medzera do 1 cm.
  Podlaha je Egger 8 mm laminat

  https://static.4nets.sk/photo/74/22574/forum/46150167_600.jpg

  ďakujem za odpoveď.

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Zdravím,
   neviem vám takto reagovať na váš problém, lebo tých príčin môže byť veľa. Treba kontaktovať toho človeka, ktorý to montoval, teda ak ste si to nerobili svojpomocne a ten nech sa vám k danej veci vyjadrí. Vo vašom prípade je nutná obhliadka priestoru pokiaľ chcete dostať nejaké stanovisko. Skúste kontaktovať nejakú najbližšiu podlahársku firmu. Viac vám poradiť neviem.
   Pozdravujem

 20. blank
  Peter says:

  Dobrý deň pán Šoška, chcem vás poprosit o radu. Kupil som byt v tehlovej bytovke a su tam povodne parkety pod ktorymi je skvara, aky je najvhodnejsi postup ked chcem davat do kuchyne dlazbu a do izieb laminatove podlahy. Povodne parkety dost vrzgaju. Nechcel by som skvaru davat prec kedze su v byte nove stierky. Ako by ste postupovali vy? Za odpoved dakujem.

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Zdravím, čo sa týka parkiet, tak tie treba dať dole, taktiež treba vyhodiť hobru ktorá je pod parketami a následne treba škváru zrovnať a pôvodnú hobru nahradiť osb doskami. Na tieto osb dosky môžete potom položiť akúkoľvek plávajúcu podlahu. Čo sa týka dlažby do kuchyne, tak tam by som postupoval nasledovne. Demontovať parkety a hobru, zrovnať škváru, prestrieť parozábranu, aplikovať odľahčený poter v hrúbke 3cm, potom prestrieť sklenenú rohož UZIN RR201 a na ňu naliať min. 1cm hrubú nivelačnú stierku. Na takto pripravený podklad potom môžete lepiť dlažbu.

   Pozdravujem

 21. blank
  Michal says:

  Dobrý deň pán Šoška. Chcem sa spýtať na Váš názor. Prerábame izbu v panelovom dome a čaká nás nová podlaha. Momentálne je podlaha v zložení železobetón + 20 ročné lino. Výškový rozdiel medzi renovovanou izbou a chodbou je 30mm. Izba je rozmeru 3×3,5m. Chceme polozit laminatovu plavacku 8mm + podlozka 2mm. Potrebujeme dorovnat 20mm. Predpokladám, že odporúčanie bude samonivelačná hmota + epoxidová penetrácia podkladu 🙂 Chcem sa však spýtať, dáva zmysel kombinácia:
  *stare lino
  *5mm hobra podložka
  *15 mm OSB3
  *2mm podložka
  *8mm podlaha

  Motiváciou uvedeného riešenia sú náklady.

  Prajem pekný deň

  Michal

 22. blank
  Majo says:

  Dobry den,

  prosim, chcel by som na vyrovnanu betonovu podlahu (samonivelacka) polozit drevenu palubovku zo smrekovca (este som sa nerozhodol pre hrubku/sirku, ale predpokladam ˜25mm/140mm, dlzka bude narezana na 2 metre).

  Neviem sa rozhodnut pre sposob pokladky, mam na to viacero nazorov: 1/ palubku lepit priamo na podlahu flexi parketovym lepidlom (napr. Thomsit P 685), 2/ Lepidlom na podlahu prilepit OSB dosku a na tu nasledne palubovku prisrobovat skrz pero/drazku, 3/ OSB Dosku na zem polozit na mirelon, na niekotrych miestach prisrobovat o podlahu a potom opat palubovku chytat srobmi skrz pero/drazku.

  Co by ste prosim doporucil? Je to panelak, teda miesto na ulozenie rostu nemam. Priestor je do chodba do Ls max sirkou 2 metre..

  Vdaka, s posdravom,
  mk

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Zdravím
   Asi vás sklamem, ale palubovku zo smrekovca absolútne nedoporučujem do bytu. To je typ podlahy ktorý sa dáva na chaty a navyše smrekovcová dlážkovica extrémne pracuje, mám tým na mysli, že do roka vám tak našpáruje, že budete z toho nešťastný. Zvoľte dubovú palubovku, alebo troj vrstvú palubovku s dubovým nášľapom.
   Pozdravujem

 23. blank
  Hana says:

  Dobry den,

  chcela by som sa opytat na Vas nazor na lam parkety z masivneho dreva, teda bez pera a drazky a s mensou hrubkou ako vlysy pero-drazka.

  Kompletne prerabame v byte podlahy, budu sa vyrovnavat suchym sposobom, na vrchu budu sadrovlaknite dosky. Podlahove kurenie nemame, len klasicke radiatory. Rozmyslame nad pouzitim dubovych lam parkiet, len nevieme najst vela referencii. Je pri ich celoplosnom lepeni nejaka nevyhoda oproti pero-drazke? Pripadne treba ratat s inymi nevyhodami?

  Dakujem velmi pekne za odpoved.
  Hana

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,
   pokiaľ sa vám môžem k tomu vyjadriť, tak ja vám doporučujem tento variant parkiet vynechať, pretože sa jedná o nešťastný pomer dĺžky, šírky a hrúbky lam parkiet a pri tomto pomere rozmerov drevo najviac pracuje a reaguje na zmeny vlhkosti priestoru v ktorom sú položené. Skôr odporúčam viac vrstvé parkety, kde sú jednotlivé vrstvy lepené kolmo na seba a sila roztiažnosti je tak eliminovaná. Ak sa nakoniec rozhodnete pre lam parkety tak odporúčam dodržať v priestore celoročnú vlhkosť v rozpätí 60-70 %. To znamená v zimných mesiacoch, resp. vo vykurovacej sezóne treba zvlhčovať podsušený vzduch zvlhčovačom. Iba pre predstavu vo vykurovacej sezóne vám priestorová vlhkosť klesá na úroveň 20% čo je pre drevo totálny extrém a preto drevo začína zosýchať a pri tomto procese môže vytvoriť aj jemné skorytkovanie parkiet.
   Oproti tomu 22mm hrubé pero drážkové parkety sú raz tak hrubé, takže vlhkostné rozdiely sa na nich tak neprejavujú a navyše ak sa chce parkety aj pohnúť alebo jemne skorýtkovať tak ju drží perko a drážka susednej parkety a tak je tento variant drevenej parkety lepšie zafixovaný. To je tak polopate a v krátkosti povedaný rozdiel medzi týmito drevenými parketami, aby ste tomu pochopili.
   Pekný deň.

 24. blank
  Miroslav Semančík says:

  Dobrý deň!
  Chcel by som sa opýtať na Váš názor či je dobré položiť plávajúcu drevenú podlahu na starú drevenú podlahu. Ide o starší dom, pod drevenou podlahou je škvára a v zime cítiť ako spod podlahy prúdi studený vzduch. Ďakujem.

 25. blank
  Ružička says:

  Dobrý den p . Šoška,
  poprosím o radu. Inšpiroval som sa vašimi videami. Riešim podlahu v panelaku. Stromcekove parkety som rozobral a po obvode rezane oznacil. Lepenky a hobru vyhodil. Ostal piesok a pod ním este lepenky a nejaká izolácia, to už nebudem vyhadzovať. Po obvode nalepim dilatacny pás. Potom dám geotextiliu a na to parozabranu. Vyrovnám cemwoodom. Na to dám 2 OSB dosky na kríž zlepené a zosroubovane. Na to budem lepit staré parkety. Poraďte mi prosím dobré lepidlo na zlepenie OSB dosiek spolu a lepidlo na lepenie parkiet na OSB dosku. Pero drážky mám čím lepit? Kam a akú mám dať krocajovu izolaciu? Je vôbec nutná pri takej skladbe podlahy? Ďakujem. Ružička.

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Zdravím Vás,
   vôbec sa nemusíte báť vinylu a toho, že by vás vinyl obmedzoval vo vykurovaní, pokiaľ sa samozrejme bavíme o kvalitnom vinyle (Pergo a Quick Step). Ja mám nalepený vinyl značky Quick Step a pri poslednej vykurovacej sezone, mi šla do podlahovky 40 stupňová voda (keď bol extrémny -25 C mráz) a nič sa nestalo. Navyše som vinyl odtestoval aj pred krbovou pecou ktorú mám položenú rovno na vinylovej podlahe a vinyl pred ňou mal miestami 40 – 50 C a taktiež sa nič nestalo. Samozrejme, teraz nehovorím, že môžete kachle položiť rovno na vinyl, nemalo by sa to, ale ja rád skúšam extrém a presvedčím sa čo daná podlaha dokáže.
   Pozdravujem

 26. blank
  Michal says:

  Dobrý deň pán Šoška. Rekonštruujeme podlahy v prízemnom byte a chceli by sme ich zatepliť (susedia nechcú zatepľovať pivnice). Vyhodili sme parkety, vrstvu hobry aj škváru. Uvažujeme nad takouto skladbou podlahy: poter cca 2 cm (na vyrovnanie krivých panelov), parozábrana, podlahový polystyrén 4-5 cm, osb doska 18 – 22 mm a plávajúca podlaha. Je takáto skladba podlahy správna, resp. stačí jedna hrubšia osb doska, keď bude celou plochou ležať na polystyréne? Ďakujem za odpoveď.

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,

   skladba by takto mohla byť, ale na vašom mieste by som použil radšej tenšiu osb dosku, ale v dvoch vrstvách a kolmo na seba ich nalepiť. Osb doska ma totiž nešťastný rozmer, je teda úzka a dlhá, tak preto je lepšie ju previazať v tých spomínaných dvoch vrstvách. Polystyrén doporučujem použiť tvrdený podlahový.

   Pozdravujem

 27. blank
  Jozef says:

  Dobrý deň,
  Môžem na klasický betónový poter v rodinnom dome položiť parozábranu, 5mm alebo 1cm hobru a rovno na to plávajúcu podlahu? Potrebujem trochu odhlučniť poschodie a tiež trochu teplejšia podlaha na prízemí nezaškodí. Jedná sa mi o to, či sa hobra časom nedeformuje, resp. či „nesadá“ Napríklad pod kuchynskou linkou ale tiež plánujeme aj vstavané skrine, klavír a podobne. Čiže dosť ťažké veci…

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,
   pokiaľ je betónový poter rovný tak takúto skladbu kľudne môžete použiť. Avšak ak plánujete s hobrou vyrovnávať aj nejaké nerovnosti, resp. si myslíte, že hobra vám nejaké lokálne nerovnosti schová tak sa mýlite. Kompletne vám okopíruje podklad. Ak sú na podklade lokálne nerovnosti odporúčam ich najskôr vyspraviť, teda podklad zrovnať a až následne položiť hobru.
   Pozdravujem

   • blank
    Jozef says:

    Ďakujem za odpoveď. Betónový poter som prebrúsil diskovou brúskou s diamantovými kotúčmi. Menšie nerovnosti (vlnky) sa „ukázali“ pri brúsení. Po priložení 2m vodováhy v rôznych smeroch mám max 3mm pod vodováhou špáru alebo kopček, podla mňa na plávajúcu podlahu postačujúce. Pôvodne som chcel vyrovnávať rôzne výšky podláh v miestnostiach nivelákom ale vďaka vašemu blogu už viem, že to pôjde aj hobrou. Veľká vďaka za neoceniteľné informácie.

 28. blank
  Imrich Čemez says:

  Dobrý deň.
  Bývame v panelovom byte a mame v ňom asi 15 ročnú plávajúcu podlahu. Uvažujeme nad tým, že ju vymeníme.
  Mám však v tejto súvislosti otázku.
  Je možné položiť novú plávajúcu podlahu na túto starú alebo doporučujete tú starú najskôr rozobrať a až potom položiť novú?
  Ďakujem

 29. blank
  Marek Balint says:

  Dobry den.Robim prerabku kupelne .Je tam nove podlahove kurenie zaliatim betonovym poterom cca 7-8cm.Potreboval som ho vyrovnat nivelackov cca 1,5cm.Pred aplikaciov som natrel beton adheznim mostikom.Chcem sa opytat ked pojde podlahove kurenie ci nebude problem ze je tam beton a nivelacka .Dakujem Marek

 30. blank
  Ivana says:

  Dobry den,
  Chcem sa spytat chceli by sme menit laminatovu podlahu za vinyl avsak mame vstavanu kuchynu aj skrine…je mozne ju aj napriek tomu vymenit? Ako by ste postupovali ? Popripade bolo by mozne urobit aj elektricke podlahove kurenie bez demontovania noveho vstavaneho nabytku ?
  Dakujem vas blog je skvely

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,
   pri výmene podlahy v kuchyni by ste sa mohli vyhnúť demontáži kuchyne tak, že by ste si zhodili čielka kuchyne a pôvodnú laminátovú podlahu orezali na tesno okolo nožičiek kuchyne. Novú podlahu položíte k orezaným nožičkám, samozrejme musíte tam nechať dilatáciu, teda medzeru na to aby sa mohla laminátová podlaha hýbať a potom nazad namontujete čielka kuchyne. Vstavané skrine by som vám odporúčal demontovať, tam si neviem predstaviť ako by sa urobili tie detaily okolo skrine. Neviem či som vám pomohol, ale viac vám k tomu neviem povedať.
   ďakujem za pochvalu blogu a prajem pekný deň
   Pozdravujem

 31. blank
  Zuzana says:

  Dobrý deň,

  kúpili sme starší kamenný dom s 20r prístavbou. V dome nie je stabilná teplota ani vlhkosť, ktorá kolíše od 70 – 85 m3. Radi by sme namontovali dlážkovicu. Aký materiál a spôsob pokladky prosím odporúčate. Rozmýšľame nad severským alebo červeným smrekom.
  Podklad je škvára a betónová doska. Aktuálne je na podlahe laminát.

  Ďakujem za Vaše rady.

  Zuzana

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,
   v prvom rade treba zistiť, či je prístavba riadne odizolovaná, skrátka či to niekde neťahá vlhkosť. Pretože ak vám tam bude prúdiť vlhkosť tak sa veľmi ľahko môže stať, že si zničíte drevenú podlahu. Môže vám začať plesnieť a navyše sa môže začať nadmerne rozpínať. Pokiaľ to je suché tak je všetko v najväčšom poriadku.
   Pekný deň

 32. blank
  Viktor says:

  Dobrý deň pán Šoška,

  Mal by som na Vás otázku na materiál CEMWOOD. Máte s tým skúsenosti? Zaujali ma jeho vlastnosti a aj to že je ekologický a zdravotne neškodný. Neviete ale aké bude mať vlastnosti napr. po 10, 15 rokoch v prevádzke?

  Plánujem totiž rekonštruovať podlahu v byte a CEMWOOD by mal ísť ako vyrovnávajúci podklad namiesto škváry.
  Druhá otázka je či je v klasickom byte potrebné dávať pod CEMWOOD parozábranu ako to odporúčajú v návode. Je to na 6. poschodí. A v akej hrúbke by ste dali OSB dosky predpokladám že v 2 vrstvách kolmo na seba.

  Ďakujem Vám za odpoveď

  Viktor

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,
   cemwood je práve stavaný na dlhodobé užívanie z hľadiska jeho zloženia. Jedná sa totiž o skamenelé drevo. V podstate drevený granulát CEMWOOD ma vlastnosti kameňa. To znamená, že nenaberá vlhkosť ako klasické drevo. Skutočne sa jedná o veľmi stabilný materiál a určite v ňom nevychodíte časom chodníky ako napríklad pri škváre.
   Ako roznašaciu vrstvu odporúčam dve vrstvy kolmo na seba 12 mm osb dosky + celoplošne zlepiť o seba a zoskrutkovať.
   U žiadneho zákazníka to ešte nemám aplikované 10 a ani 15 rokov, pretože Cemwood je v celku o nový materiál, ktorý sa takú dobu ani neobchoduje.
   Pozdravujem

 33. blank
  MARTIN FILIPOVIč says:

  Dobrý deň. Potreboval by som poradiť. V panelakovom byte mame v izbe parkety, byt ma asi 40 rokov, su strasne krivé. Asi meter od stien kolom dokola celej izby s nižšie ako v strede miestnosti, robí to asi 1-2 cm. Chceli by sme dať plavajucu podlahu. ako najjednoduchšie vyrovnat podklad. Odstrániť parkety? Vyliať ich niečim, nivelačným? Dakujem za radu.

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,
   tak pokiaľ chcete pôvodné parkety zakryť laminátom, tak pre vás je asi najjednoduchšie pôvodné parkety zrovnať nivelačnou stierkou alebo výspravkovou rýchloschnúcou zmesou. Existuje penetrácia aj na drevené parkety resp. podklady, ktoré viete následne vyliať nivelačnou stierkou, ktorá by mala byť prinajmenšom na to určená, alebo vystužená sklenným vláknom kôli pevnosti. Potom viete na to položiť laminátovú podlahu.
   Pozdravujem

 34. blank
  Annale says:

  Dobrý deň pán Šoška, chcela by som Vás poprosiť o radu. Ideme rekonštruovať starý rodinný dom. Na vrchnom poschodí na chodbe a v jednej izbe bola škvára spolu s min.vlnou medzi trámami a v ďalšej izbe je poter. Prízemie budeme vypratávať tak do dvoch týždňov ale viem že v polovici je iste poter lebo to je novo vybudované, a v druhej ešte nevieme. Všade chceme podlahové kúrenie na plyn a plávajúcu laminátovú podlahu, aký podklad by bol najvhodnejší? Máme viac ks polystyrénu 5a10cm môžme to tam utopiť? A potom na to OSB dosky dve vrstvy ako píšete a na to dosku na podlahové, rúrky podlahového kurenia, anhydrit, podložku a laminátovú podlahu? Nebude mi to vŕzgať? Chcela by som to mať kvalitné spravené, predsa je to tak ako píšete na niekoľko rokov, nechce sa mi to prerábať po pár rokoch. Ďakujem

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Zdravím,
   tie osb dosky sú vo vašom prípade úplne zbytočné. Skladba by mala byť nasledovná. Hydroizolácia (lepenka 2 vrstvy natavené na zakladovej doske) potom podlahový polystyrén, potom systémové dosky do ktorých sa uchytáva rúra pre podlahové kúrenie a na záver sa to preleje anhydridom, teda spravý sa anhydridový poter. Anhydrid sa zvyčajne leje tak 3 až 3,5 cm nad úroveň rúriek podlahoveho kúrenia.
   Pozdravujem

 35. blank
  Katarína Muchová says:

  Dobrý deň,
  potrebujem poradiť:pred piatimi rokmi mi zhotovili parketovú podlahu.Asi po 2 rokoch,neviem presne,lebo tá časť bola pod kobercom,zistila som,že odstáva jeden roh parkety.Teraz je dvihnutý celý rad,je to v mieste spoja osb dosky,sú pod celou podlahou.Pri pohľade na celú plochu izby je tie spoje vidieť malým zvlnením.Môžem poslať foto.
  Ide o zlé upevnenie osb dosiek?Predtým bolo na podlahe len linoleum/na betóne/.Jedná sa o starší dom.
  Ďakujem .
  Muchová K.

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Zdravím,
   podľa mňa je to spôsobené zvlnenými osb doskami, ktoré sa vedia časom takto zvlniť, poprípade ak tam je nejaká nadmerná vlhkosť tak ta to prehnutie iba urýchli. Preto ja odporúčam dávať osb dosky na seba v dvoch vrstvách kolmo na seba a celoplošne ich zlepiť. Ako odstránite toto zvlnenie vám povedať neviem, závisí od toho do akej miery je to zvlnené. Pokiaľ by to bolo len mierne, resp. minimálne tak možno by pomohlo prebrúsenie parkiet a opätovne ich nalakovať. Len časom sa to môže znova ukázať. Ak by ste to chceli definitívne odstrániť, tak je nutné na novo rekonštruovať podklad.
   Pozdravujem

 36. blank
  Vladimir Halcak says:

  Dobry den,
  rad by som sa s Vami poradil.
  Mame starsi byt v ktorom su povodne parkety ulozene na roste. Chceli sme si ich dat prebrusit a zatmelit medzery medzi nimi. Firma ktoru sme si objednali nam povedala ze parkety sa pri chodzi hybu a teda nema zmysel tmelich medzery medzi nimi lebo tmel stvrdne a vypadne. Tatiez, ze tmelia sa len medzery mensie ako 1 mm. Ako jedine riesenie nam odporucili parkety nanovo polozit priamo na podlahu s tym, ze nase (povodne) parkety sa na to nehodia a teda bude treba kupit nove.
  Existuje nejaka moznost ako vyplnit medzery aj pri podlahach ktoru su na roste a pri chodzi sa hybu?

  Dakujem.
  V Halcak

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Pozdravujem
   firma vám v podstate povedala pravdu a ja im to iba potvrdím, že parkety ktoré sa hýbu je zbytočné tmeliť. Parketa musí byť riadne nalepená aby tmel fungoval a časom nevypadol. To že staré parkety sa na to nehodia už s nimi nesúhlasím, kľudne sa dajú použiť aj pôvodné demontované vlysy. Tu však musím upozorniť na to, že musia byť šetrne demontované, čo nie vždy je možné, pretože vaše parkety budú klincované a pri demontáži vám bude trhať resp. ulamovať perká či spodnú stranu drážky. Koľko parkiet sa pri demontáži zničí závisí od toho či je klincovaná každá piata parketa, alebo každá tretia, teda ako husto sú klincované. Možno nakoniec keď uvidíte koľko parkiet sa zničilo, tak sám uznáte, že si radšej kúpite už všetky nové. Pokiaľ by ste kombinovali nové a staré, tak po lakovaní bude vidieť medzi nimi rozdiel v optike. Pretože staré parkety sú už dlhoročne zoxidované slnečným žiarením a nové parkety ich nikdy nedobehnú. Drevo totiž na svetle oxiduje, teda dochádza k jemnej zmene odtieňa. Toľko môj postreh k tejto téme.
   Prajem pekný deň.

 37. blank
  Peter says:

  Dobrý deň,
  Prosím o radu. Chceme dať do celého domu laminátovú podlahu Krono originál 10mm.
  Jedná s nám o uloženie podlahy pod kuch.linku. Predajca podlahy nám doporučuje nedávať priamo pod skrinky kuch.linky podlahu vzhľadom na hmotnosť linky, spotrebičov, riadu… Údajne by tým prišlo k „priklincovaniu “ podlahy. Podlaha by sa uložila len po nožičky kuch.linky a soklovou lištou by sa to prikrylo. Prípadne vykružovákom vyrezať otvory pre nožičky linky.
  Dôvod pre uvedené je, že nechceme oddeliť dilatačnou špárou kuchyňu od obývačky, cca. 9m. Kuchyňa je spojená s obývačkou, dĺžka cca. 9mm.
  Prosím o Váš názor.

  Ďakujem. Peter

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,
   áno je to presne tak ako vám predajca povedal. Podľa najnovších pravidiel, by kuchynská linka nemala stáť na podlahe, pretože ju príliš zaťaží. Laminát totiž pracuje a keď ho linka drží a nechce pustiť, tak podlaha môže začať vydávať rôzne zvuky v podobe pukania alebo jemného praskania a v niektorých extrémnejších prípadoch sa vie vytiahnuť z krátkeho spoja a vznikne medzera na krátkom spoji. Nechcem sa vás nijak dotknúť, ale Krono nie je moc šťastná voľba na takúto veľkú plochu položenú v jednom kuse.
   Pozdravujem

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,
   s hobrou do kúpeľne neodporúčam ísť. Ale keď sme už pri tom tak hobra podľa mňa nie je vhodný podklad pod clic vinylovú podlahu. Podľa mňa vám to nebude fungovať. Hobra je totiž príliš mäkká. Ja by som tam tých 8mm radšej vylial nivelačnou stierkou, pretože kúpelňa nemá až takú rozlohu, takže ta suma za vylievanie nebude až taka tragická.
   Prajem pekný deň

 38. blank
  Jozef Hubka says:

  Dobry den
  Poprosil by som vas o radu ako polozit plavajucu podlahu quickstep ipressive 8mm +podlozka beisick 2mm do miesnosti 5×9 ak na jednej strane bude kuch.linka v tvare U.
  Odporucate zrovnat poter ak su ak su na 2m nerovnosti 2-3mm.Za pripadne informacie vopred dakujem.

 39. blank
  Alena Hreščáková says:

  Dobrý deň pán Soška,
  je možné na drevenú smrekovú palubovku použiť devi vykurovanie a na to laminátovú podlahu? Alebo aký navrhujete postup (izoláciu a pod.? ) Pre vykurovanie devi pod laminát sme sa rozhodli, lebo laminát je podstatne chladnejší, ale stará podlaha sa už nedá viac akceptovať. Vopred ďakujem za Váš názor a radu.

 40. blank
  Tomáš says:

  Dobrý deň,

  plánujeme výmenu podlahy v rodinnom dome na prízemí. Aktuálne je podlaha z časti keramická dlažba a z časti plávajúca podlaha, na celom prízemí je podlahové kúrenie. Prosím o Váš názor, aký typ podlahy by bol najvhodnejší. Uvažujeme o lepenej vinylovej podlahe, mám však obavu, ako dokážem vyrovnať podklad po búraní keramickej dlažby.

 41. blank
  Slavka says:

  Dobry den. Chcela by som sa opytat. Mame stary byt,parkety,zrejme skvara a svinstvo pod tym. Chcem to vsetko vycistit,vyviest a urobit nanovo. Odporucali by ste cim nahradit? Ako final budeme chciet zrejme plavacku,resp.vinyl. Ako sa cenovo hybe prosim vas uprava takejto podlahy v izbe 25m2 a vyska skvary cca 10cm. Odkial ste prosim. Zhanam majstra,ktory sa rozumie tejto veci a konecne som nasla cloveka 🙂

 42. blank
  Robo says:

  Dobrý deň , p. Šoška, aj ja prosím o radu, v staršom cca 60 r. dome chcem urobiť, resp. trochu zatepliť a na vrch položiť laminátovú podlahu.
  Prvá miestnosť sa nachádza nad suterénom / bývalá kotolňa /, teraz je tam stará ale celkom schopná dlažba. Celkovo max. môžem dvihnúť podlahu cca 50 mm, uvažoval som styrodur- 20 mm , parozábrana, 2×12 mm OSB, a navrch laminátka. / je tento postup správny, má význam 20 mm ESP ? / Druhá miestnosť je – škvara, stará drevená palubovka, na nej staršia laminátka. Takisto priestor max. cca 50 mm. Mohol by som to isté dať ako v prvej miestnosti ? Prípadne vynechať ESP a dať hrubšie dosky OSB ? V miestnostiach je UK-radiatory. Vopred ďakujem za odpoveď, s pozdravom !!

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,
   viete čo, na vašom mieste by som to asi riešil cez osb dosky vo dvoch vrstvách kolmo na seba + celoplošne nalepiť aby to nevydávalo rôzne zvuky. Čisto na styrodur by som laminát určite nedal, pretože by to mohlo vydávať zvuky pri trení styrodurových platní o seba. Možno by nebola zla aj kombinácia styrodur a naň najskôr položiť jednu vrstvu osb dosky a následne laminát.
   Ešte vás chcem upozorniť na vlhkosť podkladu keďže sa jedná o staršiu stavbu. Po demontáži pôvodných podláh si zmerajte vlhkosť podkladu, stien, poprípade v pivnici zmerajte strop či náhodou neťahá vlhkosť, pretože keď v izbe dáte pod podlahu parozábranu a podklad by naťahoval vlhkosť, tak ta parozábrana si síce svoju úlohu splní, ale celú vlhkosť vám bude tlačiť do stien a priečok.
   Pozdravujem

   • blank
    Robo says:

    Ďakujem za odpoveď a radu, tá pivnica je vetraná ale mohlo by sa to uložiť aj bez parozábrany ? / aj na tej škváre ? /
    Keby som to riešil 20 mm ESP+OSB doska 2×12 mm musí byť asi pero-drážka ,? / samotná OSB doska asi nesplní funkciu nejakej tepelnej izolácie .. /

    • Avatar photo
     Šoška Milan says:

     Zdravím,
     pokiaľ chcete mať pokoj od vlhkosti tak je nutné najskôr vyriešiť vlhkosti a následne sa púšťať do podláh. Ak tam máte vlhkosti v murivách, tak to či pod podlahu dáte alebo nedáte parozábranu problém nevyrieši. Odporúčam najskôr pomerať vlhkosti múrov a celého podkladu a až keď budú na normálnej úrovni, ktorá vyhovuje normám sa pustite do montáže celej skladby podlahy. Iba takto sa vyhnete problémom, ktoré môžu nastať v budúcnosti. Rekonštrukcie podláh v domoch staršieho dátumu netreba v žiadnom prípade podceňovať, lebo tu môže na vás striehnuť kopec nástrah. Tu si treba byť vedomí toho, že keď sa začnete hrabať v podkladoch tak nikdy neviete na akej sume za celkovú rekonštrukciu podláh skončíte, pokiaľ to chcete spraviť ako sa hovorí „na poriadok“. Kľudne to môžu byť tisíce EUR.
     Čo sa týka osb dosky tak určite iba perodrážku treba použiť.
     Pozdravujem

 43. blank
  Juraj says:

  Dobrý deň, rád by som vás poprosil o radu ohľadom podloziek pod vynilovú a laminatovú podlahu. V novom dome chcem dať do kuchyne , obývačky a chodby vynilovu 6mm, podlahu z hornbachu a do troch izieb 10mm, laminátovú podlahu. Dom je vyliaty len betonom . Tak neviem, či tam nebude veľký rozdiel v prechode do izieb, ďakujem.

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,
   to vám musia poradiť v Hornbachu, a navyše si musíte pozrieť návod na montáž a predpis na kladenie aby ste použili podložku, ktorá je doporučená pre danú podlahu. Ja by som si ale podlahu do svojho domu určite nekupoval v hobby reťazcoch. Berte na vedomie, že v týchto reťazcoch sú ponúkané vo veľkej miere low-cost podlahy, t.j. nižší kvalitatívny štandard.
   pozdravujem

  • blank
   Tomas says:

   Dobry den p. Soska,
   prosim o radu ako zrovnat vysku podlahy v starsom panelovom byte asi o 25-30 mm medzi izbami, ktore su nizsie oproti kuchyni a chodbe. V izbach boli povodne nalepene drevene parkety do tvaru stromceka pomocou smoly priamo na beton. Parkety sme odstranili pretoze boli velmi skrivene a pouvolnovane ale smolu nie. V kuchyni a chodbe bolo povodne lino tiez na smole. Podlahu mame vybratu laminat QS 7mm. Dali sme si nacenit nivelizacnu stierku s adekvatnym penetracnym naterom, ktory spoji smolu so stierkou ale toto riesenie sa mi zda extremne drahe. Este dodam, ze nova podlaha pojde aj do spominanej kuchyne a chodby.
   Poprosim o radu aj o pokladke tejto novej podlahy v jednom kuse, cize bez prechodovych list, zena o tom sniva. Predajca nas odhovoril z dovodu, ze klik system musi mat v dverovych prechodoch dilatacnu medzeru. Jedine riesenie navrhol lepenu podlahu, inak sa moze podlaha vydut. Jedna sa o 3iz byt. Vo wc a kupelni bude dlazba kde prechodove listy davat budeme. Dakujem.

   • Avatar photo
    Šoška Milan says:

    Dobrý deň
    tie 3 cm by bolo možné urobiť cez odľahčený poter UZIN SC914, ktorý viete spraviť v min. hrúbke 2cm + 1cm nivelačný poter UZIN NC 196. Ako to prebieha si kuknite v tomto videu: https://youtu.be/sKRZ4kKWEcg
    Samozrejme nie je to lacné riešenie, orientačne vás to bude stáť cca 45,- EUR m2.
    Ďalšia vec čo chcete je podlahu bez prechodových líšt. Takže pokiaľ by ste chceli laminát bez prechodových líšt tak by ste ho museli celoplošne nalepiť o podklad. Skôr v tomto prípade odporúčam celoplošne lepené vinylové dielce, ale to je zas drahšie riešenie.
    Každopádne neodporúčam na podlahe šetriť, pretože je to najdôležitejšia konštrukcia z bývania, pretože ju denno denne používate a nie je nič horšie ako chodiť po podlahe, ktorá má nejaké tie defekty, alebo vám vydáva zvuky a pod.
    Pozdravujem

 44. blank
  Branislav says:

  Dobrý deň, chcem položiť 8 mm laminát na dlažbu a zvažujem hrúbku podložky (materiál XPS). Čítal som, že hrúbka podložky má byť úmerná hrúbke podlahy (teda tu asi 3 mm), aby príliš nepružila a nerozchádzali sa zámky. Aký je váš názor?

  P.S. Ďakujem za užitočný blog a videa.

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Pozdravujem,
   xps podložku môžete použiť aj 5mm, pretože sa v podstate jedná o styrodurovú podložku. Ale pokiaľ by ste chceli použiť podložku pod laminátovú podlahu z kategórie tzv. mäkkých, tak tu odporúčam max. 2mm aj napriek tomu, že sú na trhu certifikované podložky s hrúbkou 3mm.
   Pekný deň

   • blank
    Peter Kos says:

    Pekny den a drzim palce aby sa Vam darilo aj nadalej (co to som uz precital z Vasho blogu 🙂 )!

    3tiu noc travim hladanim vhodnej podlozky pod laminat do panelaku 🙁 (bez podlahoveho kurenia )
    Chcel by som aku taku tepelnu izolaciu (preto som pozeral K/W 0,11 a viac), pohltenie hlavne priestoroveho a kocajoveho hluku co najvacsie. Na moje prekvapenie, bud teplo alebo hluk. Podlozka co by riesila oboje v predstavovany hodnotach -nic.

    Cely nateseny som nasiel kompromis – Egger silenzio thermo 5mm (R 0,143; RWS 25; IS 22 – wow!) a pod to parozabranu 0,2mm, (nivelak samozrejme tiez na beton)

    Ked som ho objednaval, tak dodavatel ze uz nejde objednat nakolko ho Egger kvoli reklamovanosti prestava vyrabat (a ze celkovo u XPS 5mm a viac ze su pochybonosti). 🙁

    Podlahu mam Egger DUB ISLAND DC8972 (8mm, AC4 / 32, 4V drazka, Antistatic) uz rezervovanu.

    Rozmyslal som este hobru 7mm no tu sa bojim vlhkosti (ide do kuchyne, obyvacky a chodby- rozleje sa nieco a cez dilataciu pretecie…)

    Mam makku alebo aku podlahu? 🙂
    Viete mi poradit rozumne riesenie tohto rebusu?
    (budem fakt povdacny! )

     • Avatar photo
      Šoška Milan says:

      Zdravím,
      Egger mal svojho času jeden veľmi nešťastný click zámok, ktorý sa na krátkych spojoch zacvakaval z hora a práve tento krátky spoj pri drobných nerovnostiach potom vyskakoval. Tak sa iba u predajcu uistite, či je daný zámok OK.

      Pozdravujem

    • Avatar photo
     Šoška Milan says:

     Zdravím,
     ja na vašom mieste, by som sa nesnažil odizolovať tepelne podlahu pokiaľ bývate v paneláku na druhom a vyššom poschodí, pretože paneláky sa zväčša vo vykurovacej sezóne prekurujú a keďže teplo stúpa hore, tak by ste si takouto podložkou urobili zbytočne podlahu studenšou. Použite klasickú 2 mm podložku, ktorá sa používa na podlahové kúrenie a myslím, že budete spokojný. Čo sa týka kročajovej izolácie, tak tam by kľudne mohla ísť hobra ako spomínate, ale zase s ňou sa trošku odizolujete od tepla. Odporúčam nešpekulovať a tak ako píšem vyššie použite štandardnú podložku na podlahové kúrenie od daného výrobcu.
     Pozdravujem

 45. blank
  Majo says:

  Dobrý deň pán Šoška

  Chcel by som sa spýtať, či by sa dala dať plávajúca podlaha na staré linoleum. Je síce troška nerovné, hlavne pri stenách sa sem tam trocha dvihne. Moja otázka teda znie, či nie je nejaký spôsob, pri ktorom by vystačili aj nejaké podložky na vyrovnanie nerovností. Alebo či treba nivelovať.

  Vďaka za odpoveď a chválim za web, ktorým pomáhate veľa ľuďom.

 46. blank
  Hana says:

  Dobrý den, prosím vas, lepili sme podlahu novilon viva priamo na anhydrit, nepouzili sme spravny penetracny nater(podla toho co ste pisali v clanku), podlaha sa velmi lahko trha od podkladu, staci pohnut tahsim kusom nabytku a je v nej diera, vedeli by ste nam poradit, co s tym? mozeme dat priamo na ten novilon inu podlahu? alebo ho mame strhnut, zbrusit, napenetrovat spravnou penetraciou a dat tam nieco ine?
  Dakujem

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,
   pôvodnú zle nalepenú podlahu treba určite demontovať, potom odbrúsiť zvyšky lepidla na podklade, následne zvoliť správnu penetráciu a lepidlo (tej istej značky, odporúčam penetrak UZIN PE317 + lepidlo na vinyl UZIN KE66) a nalepiť novú vinylovú podlahu, poprípade môžte nalepiť aj tu pôvodnú vinylovú podlahu, pokiaľ sa vám podarí očistiť z nej pôvodné lepidlo.
   Pekný deň prajem

  • blank
   Jakub Locner says:

   Dobrý deň prajem, tak som si prišiel aj ja po radu. Prerabame izbu na poschodí v RD a riešime dielmu čo a podlahou. Bola riešená dosť zaujímavo. Na vrchu bol poter ktorý bol celý dopraskany a akoby plával. Preto sme sa rozhodli ho odstrániť. Poter mal hrúbku 5 CM. Po jeho odstránení sme zistili že je tam ešte vrstva s kusov tehál vysparovanych dakym bordelom zrejme zbytky zo stavby a to celé bolo na drevenej podlahe pod ktorou je zrejmé skvara. Môj nápad je tie tehly aj s bordelom tam nechať prekrit len dakou fóliou nato možno dáky stirodur a naň dať osb. Alebo by bola daka iná alternatíva? Dakujem

   • Avatar photo
    Šoška Milan says:

    Zdravím,
    viete to spraviť aj tak ako píšete, ale iba za predpokladu, že z tých tehál je ten podklad dostatočne rovný. Pokiaľ nie, tak odporúčam podklad zrovnať s dreveným granulátom Cemwood CW1000 a následne položiť styrodur a potom osb dosky. Sú aj iné alternatívy ale to sú všetko drahšie riešenia.
    pozdravujem

 47. blank
  Zuzana Chovancova says:

  Dobrý den,prosim o radu.mame celkom novu vinylovu podlahu,na ktorú nam nedopatrenim vytiekla hrdzava voda z radiatora a ostal tam nepekny hrdzavy flak.s cim to vyčistiť,aby som neporušila strukturu podlahy?zaberie bezny cistiaci prostriedok urceny na vinyl?za odpoveď vopred ďakujem

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,
   tak takýto problém som ešte neriešil, takže neviem vám povedať čím by to šlo dole. Každopádne aj keď budete skúšať nejaký agresívnejšie prípravky tak si ich najskôr odtestujte na nejakom odrezku, alebo niekde pri kraji na vašej podlahe na mieste kde keď aj poškodíte vinyl tak to nebude vidno.
   Pozdravujem

 48. blank
  Martina says:

  Dobry den,
  prosim Vas potrebovala by som poradit. Cca pred 2 rikmi sme prerabali na komplet cely byt. Davali sme plavajucu podlahu Kaindl. Samozrejme potom nove dvere, zarubne, vstsvany nabytok, kuchyna. Podlaha zacala po case vrzgat, pukat, praskat… Mame male babatko a je to velmi rusive, ake zvuky ta podlaha vydava. Da sa s tym nieco robit prosim Vas?

 49. blank
  Kristina Geciova says:

  Zdravym vas.Chceme vas poprosit o radu.V nasom dome cca 65 rocny mame v izbach starsie drevene parkety,kupili sme si pvc podlahu a mame dilemu z toho,ci mame vytrhat tu staru drev.podlahu,alebo ci mozeme polozit na to priamo pvc.Ci nam to drevo nebude tuchnut.moc dakujem za radu

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,
   správna otázka, a čiastočne ste si už sama na to odpovedala. V žiadnom prípade vám neodporúčam zakryť v staršej stavbe drevené parkety PVC podlahovinou, pretože presne ako píšete, je veľká pravdepodobnosť, že tým ako parkety udusíte pvc, nebudú parkety dýchať, môže sa pod pvc nahromadiť vlhkosť čo zapríčini hnitie a plesnivenie drevených parkiet. Totižto PVC podlahovina vytvorí nad drevom parozábranu.
   Pozdravujem

 50. blank
  Jarmila says:

  Dobrý deň,
  v bytovom dome, v byte do ktorého sme sa nasťahovali, sú vo všetkých izbách nalepené koberce na podklade, ktorý je na namáhaných miestach zmrvený a pod kobercom pohyblivý. Ako vyriešiť podlahy, čo by ste nám odporučili?
  Ďakujem.

 51. blank
  juraj says:

  dobry den.
  Rád by som sa opýtal ci je potrebné zhadzovat obložkove zárubne pokial chcem v dome vymeniť plávajúcu podlahu za dlazbu? hrúbka by bola priblizne rovnaká. či je teda možné vynechať zhodenie zárubní alebo je treba ich dať dole?
  ďakujem za odpoveď

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Zdravím,
   myslím si, že by sa to dalo vo vašom prípade urobiť aj bez demontáže obložkovej zárubne, ale sťažíte si demontáž resp. vysekávanie pôvodnej dlažby. Myslím, že dosť zle sa vám to bude sekať spod obložkovej zárubne a budete riskovať poškodenie dekoru zárubne. Je to na vás, ja osobne by som tie zárubne radšej dal dole.
   Pozdravujem

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Zdravím,
   na podlahové kúrenie by som určite nelepil osb dosku, pri tejto variante hrozí, že osb doska nemusí udržať svoju tvarovú stálosť aj napriek tomu, že bude nalepená. Ak sa nakoniec rozhodnete použiť osb dosku ako finálnu podlahu, tak použite perodrážku o hrúbke 12mm (nie hrubšiu – kvôli prestupu tepla) a určite ju celoplošne nalepte o podklad.
   Pozdravujem

   • blank
    Peter says:

    Ďakujem za odpoveď , ešte jednu radu by som potreboval, keďže už som rozhodnutý pre osb dosku s perodrážkou ,ako finálnu podlahu , na podlahové kúrenie akým lepidlom ju nalepiť na betónový poter a či po celej vrstve, alebo len bodovo a taktiež perodrážku.

    Vďaka za odpoveď

    • Avatar photo
     Šoška Milan says:

     Dobrý deň,
     Osb dosku určite treba lepiť celoplošne o riadne pripraveny podklad, teda riadna rovinatosť, hladkosť a správna penetrácia. Lepidlo použite také ktoré je určené na parkety. Napríklad UZIN MK160, alebo MK95 a ako penetráciu použite na polyuretánovej báze.
     Pekný deň prajem

 52. blank
  pekos says:

  Zdravim, mam trochu netypickú otázku…kúpil som byt, v ktorom je jedna z izieb riešená ako kuchyňa s obývačkou. V tej izbe sú drevené parkety. Ja by som ich chcel prebrúsiť a naolejovať…chcem sa však spýtať, že v tej časti, kde je kuchyňa, tak nemal by som na tie parkety položiť niečo? Nejakú podložku alebo tak? Lebo predsa sa tam pracuje s vodou a tak…ak hej, tak akú podložku najlepšie?

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,
   ak to máte takto riešené, tak by som parkety normálne zrekonštruoval, dal by som o jednu vrstvu povrchovej úpravy navyše ako je štandard, a ako ochranu by som použil napríklad nejaký behúňový koberec. Neviem o tom, že by boli na trhu nejaké ochranné podložky do kuchyne.
   Pozdravujem

 53. blank
  Dušan says:

  Dobrý deň.
  Poprosím poradiť. Prerábam pivnicu a chcel by som na podlahu použiť kryštalickú hydroizoláciu, ale podlahu by som potreboval spraviť tak, aby vznikla rovina resp. jemný spád do stredu miestností (momentálne sú rohy utopené cca 0,3-2 cm). Poprosím poradiť, či najprv vyrovnať alebo zaizolovať. Môžem použiť nivelačnú stierku na hydroizoláciu. Ak áno čim penetrovať a akú stierku použiť.
  Za radu vopred ďakujem
  Dušan

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Zdravím,
   tak ja na vašom mieste by som najskôr izoloval a až potom vyrovnával či spádoval. To akú nivelačnú stierku použiť na hydroizoláciu vám fundovane poradí obchodný zástupca danej značky. Čo viem poradiť, tak určite použite systémové riešenie, teda aby bolo všetko rovnakej značky.
   Pozdravujem

 54. blank
  jan kolek says:

  Dobrý deň,

  Chcem sa opýtať či robíte aj „diagnostiku“ porúch. Minuly rok na jar sme položili drevenú podlahu v dome. Jedná sa o rekonštrukciu starého domu, kde boli podlahy kompletne vyhádzané a nanovo spravená skladba podlahy – tenká betonóva vrstva, hydroizolácia, 10-15cm polystyrén, podlahové kúrenie a poter. Na to sme dali drevené parkety (12mm – 8mm preglejka a 4mm naslapna vrstva) ktoré sú lepené v pero-drážke a položené ako plávajúca podlaha (2mm podložka). Po približne pol roku (keď sa začalo kúriť) začala podlaha na náhodných miestach „dýchať“. Nie je to okom viditeľné ale cítiť to a po priložení vodováhy aj vidno, že je podlaha mierne vydutá v spoji. Teraz na jar sa objavila aj prvá väčšia špára s viditeľným zdeformovaním podlahy.

  Jano

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Zdravím,
   keďže je to staršia stavba, môže tam byť x problémov. To že drevené podlahy reagujú na zmenu vlhkosti je najčastejším problémom. Vo vykurovacej sezóne vám priestorová vlhkosť klesá na kritické hodnoty a s časovým oneskorením vám na túto zmenu vlhkosti začne reagovať aj drevená podlaha zosychaním. Ak chcete mať drevenú podlahu vo výbornej kondícii, tak je nutné dodržať alebo zabezpečiť formou priestorového zvlhčovača celoročnú priestorovú vlhkosť na úrovni 60-70%.
   Toto je taká základná rada, ktorú vám viem dať takto na diaľku.
   Čo sa týka obhliadok resp. konzultácii tak tie robím aj osobne, ale sú spoplatnené (doprava k vám + 20,- EUR)
   Prajem pekný deň

 55. blank
  Zuza says:

  Dobrý deň, poprosím Vás o radu. Po 18 rokoch ideme meniť plávajúcu podlahu v obývačke, ktorá je už doškriabaná a doničená, kúsky sa z nej už odlupujú. Bývame v paneláku. Problém je aj to, že všetky skrine musíme mať podložené, nakoľko je podlaha krivá. Ako postupovať v tomto prípade, aby sme vyrovnali podlahu? Stačí ju len vypodložiť, či použiť nivelák? Akú podlahu by ste odporučil do paneláku, kde je pomerne živé dieťa? Laminátovú, alebo vinylovú? Máme aj drevenú zárubňu, tú demontovať potom, ako dáme podlahu, či predtým?
  Ďakujem veľmi pekne.

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,
   čo sa týka vhodnosti podlahy tak pre dieťa máte najlepšie vinyl a to buď lepený alebo clickový. Čo sa týka nerovnosti, tak demontovať zárubne, zrovnať podklad nivelačnou stierkou, nahodiť nové podlahy a následne nahodiť pôvodné zárubne a dvere.
   Teraz máte aj akciu na podlahy Quick Step -20%, a je v akcii aj click aj lepený vinyl, ale aj laminátové podlahy s vodeodolnou úpravou.
   Pozdravujem

 56. blank
  Tomas says:

  Dobry den, zvazujem polozenie 8mm laminatovej podlahy a pod nu 5mm Hobru Skandor na podlahove vykurovanie. Na ich strankach je uvedeny tepelny odpor tejto podlozky 0,07 a aj to, ze je vhodna na podlahove kurenie avsak priamo v predajni mi povedali, aby som na podolahove kurenie tuto podlozku radsej nedaval. Myslel som si, ze smerodajny v tomto pripade bude ten tepelny udaj, ale asi to tak nie je. Odporucal by ste mi teda ist do inej podlozky? Dolezita je pre mna totiz hrubka podlozky aspon 5mm a takych podloziek som vela inych nenasiel. Dakujem za radu

 57. blank
  Gabriela says:

  Dobrý deň,
  Chcela by som Vas velmi pekne poprosit o radu, pripadne vlastnú skúsenosť. Mame podlahove kúrenie, podlaha je rovná. Vyhliadli sme si podlahu AC5, 33, 8mm. No nie sme si isti patentovanym klik systemom(Diego). Tiez sa chcem opýtať na prechodove lišty, je nutné ich pri prechodoch medzi miestnosťami dávať? Su to 3 izby s celkovou vymerou 70m2. Vopred za odpoveď dakujem.

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,
   to či je daná podlaha dobrá a či budete s ňou spokojná vám povedať neviem, to sa už musíte rozhodnúť vy. Čo sa týka dilatácii medzi izbami, tak tie je nutné urobiť, nemôžete to položiť vkuse. Bolo by to proti pravidlám návodu na montáž a tým pádom sa pripravíte aj o záruku. Každopádne si prečítajte vždy návod na montáž danej podlahoviny, prípadne si ho vyžiadajte od svojho dodávateľa a postupujte podľa neho.
   Pozdravujem

 58. blank
  Rudolf says:

  Dobrý deň,
  môže byt takáto skladba podlahy?
  – betón, tekutá lepenka, styrodur 3cm, OSB perodrážka 18 mm, dlážkovica smrek 20 mm.
  – OSB iba položená na styrodure a dlážkovica iba priskrutkovaná (nie lepená) k OSB.
  Ďakujem za odpoveď

 59. blank
  Braňo says:

  Dobrý deň p. Šoška,
  chcel by som položiť novú podlahu-laminátovu o hrubke 8mm, alebo 10mm a zdvihnuť ju o 1 cm, hlavne kvoli kročajovemu hluku a taktiež aj dlažbe v kuchyni (nechcem ju vysekávať).
  Môže sa nová podlaha položiť na starú, taktiež plávajúcu, alebo je to nevhodné?
  Akou podložkou by bolo vhodné zdvihnuť podlahu o 1 cm?
  Hobra je dobrá?
  ps.: podlahové kurenie nemám, dom je celopodpivničený.
  Za dobrú radu Vám vopred ďakujem.

 60. blank
  Tomáš says:

  Dobrý deň,

  chcel by som Vás požiadať o radu. Plánujem výmenu pôvodnej laminátovej podlahy za vinylovú. Na niektorých miestach sa však napája na dlažbu, kde mi po výmene vzhľadom na menšiu hrúbku vinylu vznikne skok cca 5mm. Viete mi prosím poradiť, ako zdvihnúť čo najjednoduchšie výšku podlahy tak, aby som neovplyvnil podlahové kúrenie? Uvažujem o podlahe QuickStep Balance click s podložkou Sunheat. Vopred ďakujem za odpoveď.

  Tomáš

 61. blank
  Mária says:

  Dobrý deň, upravujeme cca 50 ročný dom. Chceli by sme postupne povymieňať podlahy.V izbách sú staré zničené drevené parkety nalepené nejakým asfaltom. Jednu izbu sme brúsili, ale ten prach bol všade a rozhodli sme teda inak úplne sa zbaviť starých parkiet – vytrhaním . Len nevieme ako očistiť asfalt.Potom tiež ako postupovať, keď by sme chceli položiť plávajúcu podlahu, dať tam ešte nejakú vrstvu nivelizačnej hmoty ? Na chodbách je PVC tiež prilepené asfaltom a nejde ani odtrhúť, sme rozmýšľali dať nové PVC bez ftalátov na staré a predtým len zrovnať nerovnosti.Sme tiež zo Žiliny a laici.Nedali by ste nám prosím nejaké rady ako postupovať v izbách aj na chodbách? Srdečná vďaka.

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,
   asfalt je nutné mechanicky odstrániť, alebo odfrézovať, potom je treba použiť dvojzložkovú epoxidovú penetráciu s presypaním kremičitým pieskom a následne vyliať nivelačnú stierku.
   Podľa mňa ste urobili chybu, že ste staré parkety vytrhali, stačilo ich zrekonštruovať, teda vybrúsiť a nalakovať. Píšete o prachu všade, z čoho mi vyplýva, že ste si to robili svojpomocne a zrejme ste mali brúsku na parkety z požičovne. Upozorňujem, že v požičovni vám nikdy nepožičajú profesionálny stroj, pretože je drahý na požičiavanie a tým pádom brúska mala slabé odsávanie prachu. Keby ste tam nabehli profi strojom, tak žiadny prach by tam nebol. Vytrhaním pôvodných parkiet ste si narobili hodne roboty. Navyše parketa, ktorú ste vytrhali stojí dnes od 20,- do 30,- EUR za meter štvorcový.
   Pozdravujem

 62. blank
  Martin says:

  Dobrý deň,

  rekonštruujem starší RD a práve som pri podlahách. Vzhľadom na stávajúci stav mi napádajú dve možnosti na skladbu podlahy:

  1. betón, tekutá lepenka, drevený rošt 5x4cm, do roštu EPS100 5cm, parotesná fólia / miralon, drevotrieska (110x90cm) 26mm so zámkami, laminátová podlaha
  2. betón, tekutá lepenka, EPS100 5cm, parotesná fólia / miralon, drevotrieska (110x90cm) 26mm so zámkami, laminátová podlaha

  Rád by som sa spýtal, či by bola takáto skladba OK, resp. či je potrebné zhotoviť rošt alebo drevotrieska môže ísť poukladať a lepiť priamo na polystyrén.

  Vopred ďakujem za odpoveď.

 63. blank
  Karol says:

  Dobrý večer.
  Vlastním 100 ročnú chalupu postavenú z nepálených tehál s klasickým záklopovým dreveným stropom a sedlovou strechou. Dom nieje zateplený okrem stropu, na ktorom je uložená tepelná izolácia z kamennej vlny o hrúbke 30cm. Dom nieje podpivničený, má kamenné základy.
  Problémom sú podlahy. Pôvodný majiteľ ich prerábal, avšak skladbu konštrukcie nepoznám. Vrchnú vrstvu tvoria keramické dlaždice. V jesennom a zimnom období , keď sa snažíme chalupu vykúriť, podlahy sú napriek teplote cca 23 stupňov v chalupe veľmi studené.
  Chcel by som podlahy zatepliť, avšak bez ich búrania. Má to význam , ak max. výška zateplenia može byť len 5cm?
  Ak áno, poraďte prosím skladbu zateplovacej koštrukcie.

  S pozdravom Karol

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,
   na vašom mieste by som to nerobil, pretože môžete narušiť skladbou vzlínanie vlhkosti, teda ak by ste ho zastavili novou skladbou, tak sa môže stať, že túto prirodzenú zemnú vlhkosť zatlačíte tým pádom do obvodových múrov a tie vám začnú pomaličky plesnieť. Ak by som tam mal niečo osobne dať, tak by som tam dal dlážkovicu na rošt, ale bez akejkoľvek parozábrany. Preto lebo cez dlážkovicu vám prirodzene prejde prípadná zemná vlhkosť. Dlážkovica má hrúbku cca 25mm a nosný hranol by ste dali 30mm. Takže výškovo by vám to vyšlo. Určite by to malo byť teplejšie ako dlažba.
   Pozdravujem.

 64. blank
  Lubos says:

  Dobrý deň,
  chcel by som sa spýtať na Váš názor ohľadne pukavého, praskajúceho zvuku, ktorý vydáva nová podlaha, ktorá bola položená pred cca dvoma mesiacmi.
  Ide o laminátovú podlahu od výrobcu Swiss Krono, Superior Advanced s V-drážkou s parafínovanými klik spojmi. Podlaha nebola kupovaná v žiadnom HobbyMarket obchode, ale priamo v obchode s podlahami, kde zabezpečili aj montáž. Podlaha vyzerá výborne položená bola pekne, ale čo ma už nejakú dobu irituje je praskavý a pukavý zvuk, keď sa po nej chodí.
  Podlaha bola položená v celom byte v dvoch odtieňoch.
  V kuchyni a chodbe bola položená na pevný podklad (dlažba v kuchyni a nivelačka na chodbe) s 2mm mirelonom ako podkladom. V kuchini a na chodbe tento pukavý zvuk je miminálny, takmer žiadny. Pevný podklad nebol úplne dokonale rovný, ale plávačka položená na Mirelone je takmer tiechá, pukanie je slabé.
  V obývačke a spálni bol spravený nový podklad pod plávajúcu podlahu (cca 10 cm liapor, fólia, do kríža 2×24 mm OSB dosky). Na tento základ bola položená 5mm hobra a na ňu spomínaná nová plávajúca podlaha. Po krátkej dobe začala táto novopoležená laminátová plávajúca podlaha v obývačke a spálni pri chodení pukať a praskať. Tieto zvuky sú niekedy slabšie, ale často je to pukanie/praskanie vcelku dosť výrazné až sa zhrozím keď po nej prejdem. Podklad možno tiež nebude úplne v dokonalej rovine, ale v týchto miestnosťach je to pukanie omnoho horšie ako na chodbe a v kuchyni, kde je na Mirelone podlaha takmer tichučká.
  5 mm hobra bola daná preto, aby prípadne malé nerovnosti na OSB doskách pohltila. Celý podklad z OSB dosiek asi nebude v dokonalej rovine, ale preto tam išla táto hrubšia izolácie Hobra.

  Viete poradiť, čím by to mohlo byť a ako by sa tento neželaný jav mohol dať odstrániť?
  Či je to vlhkosťou a teplom vo vykurovacej sezóne, nesprávnou podložkou, nerovným podkladom alebo zaťažením nábytkom?
  Vopred ďakujem

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,
   podľa mňa to pukanie bude dôsledkom podkladu, ale môže to byť aj dôsledkom viacerých vecí nie len jednej. Celkovo Krono je medzi podlahármi považovanou za podlahovinu z kategorie „low cost“ takže od tejto značky poviem na rovinu, nemôžete očakávať zázraky. Ďalšia vec je liapor, to tiež nie je šťastné riešenie, pretože liapor nie je stabilný podklad, ktorý by sa do seba zaklieštil. Liapor sú v podstate guličky, po ktorý keď chodíte tak behajú zo strany na stranu. Kľudne sa môže stať, že ten zvuk vydáva liapor, lebo ten sa o seba trie a vie to tiež vydávať kadejaké zvuky. Osb doska je položená perodrážka alebo iba na tupo bez perka. Tie dve vrstvy sú o seba celoplošne zlepené alebo nie. Ak to máte bez perka a ešte to nie je ani o seba celoplošne zlepené, tak poviem na rovinu, toto nie je pripravený podklad pod plávajúcu podlahu.
   Ak ten zvuk skutočne vydáva podlaha, tak je to zrejme preto, lebo podklad pod podlahou je nestabilný. A tým ako vy stúpate a bodovo zaťažujete jednotlivé miesta, tak podklad sa uhne smerom dole a tým pádom do veľkej miery zaťažujete click systém podlahy, ktorý následne vie vydávať zvuky.
   Riešenie je, že musíte vykonať kompletnú rekonštrukciu podkladu. Ak si myslíte, že je všetko v poriadku čo sa týka podkladu tak by som vám odporučil kontaktovať obchodného zástupcu danej značky podlahy a začal by som reklamačné konanie aby sa výrobca k tomu vyjadril. Samozrejme všetko na papieri, nie ústne.
   Viac poradiť neviem.
   Pozdravujem

   • blank
    Anonym says:

    Dobry den, dakujem za vas pohlad na uvedeny problem.

    Co sa tyka osb dosiek, tak su montovane do seba drazkou. Vrstvy osb dosiek su spolu spojene vrutmi.
    Pred polozenim plavacky bol podklad tichy, bez pukania a vrzgania.

    Podklad by mal byt predpokladam v poriadku.
    Skusime sa teda obratit na dodavatela plavajucej podlahy.

 65. blank
  famon says:

  Dobrý deň,
  začali sme s rekonštrukciou chalúpky, kde je pod linoleom betónová platňa. Medzi kuchyňou a spálňou je výškový rozdiel 8 cm. Ten chceme vyriešiť položením podlahového polystyrénu a osb dosiek. Navrch preferujeme vinylovú podlahu, nelepenú. Je to dobre zvolený spôsob riešenia výškového rozdielu a uloženia podlahy?
  Okrem toho, potrebujem vyriešiť problém s drevenou podlahou v mojom dome. Ide o klasickú palubovku typu pero-drážka, ktorá je položená na drevenom rošte. Po rokoch je nevzhľadná a medzi roštom sa prehýba pod váhou, a samozrejme vŕzga. Chcela by som ju vymeniť tiež za vinyl, no pod ten potrebujem rovný povrch, Čo by ste mi doporučili ako podklad? Myslela som, že na drevený rošt by sme mohli položiť cementové dosky, neviem či OSB doska je vhodná.Môžete mi poradiť?
  Ďakujem za rady.

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,
   výškový rozdiel viete dorovnať tak ako píšete, akurát osb dosky by som na vašom mieste montoval v dvoch vrstvách kolmo na seba + celoplošne zlepil a zoskrutkoval.
   Čo sa týka starej drevenej podlahy, tak tu neviem poradiť bez toho aby som to videl. Treba vedieť ako ďaleko sú od seba rošty, koľko na výšku máte k dispozícii priestoru atď. Cementovláknité alebo sádrovlaknité dosky by mohli byť riešením. Len hovorím, všetko závisí od rozostupenia roštu.
   Pozdravujem

 66. blank
  Andrej says:

  Dobrý deň pán Šoška,

  chcel by som Vás požiadať o radu. Rekonštruujeme byt v paneláku na 3. poschodí. V dvoch izbách, kde chceme meniť staré parkety za laminát sme skúšobne odkryli kúsok podlahy a je tam asi 5 cm škváry, na nej ter, 1.2 cm starej hobry a 2 cm parkety, ktoré sú len položené, nedržia ani medzi sebou ani o hobru a dosť to teraz praská. Chceme vyhodiť všetko až po škváru, ktorú zrovnáme – hlavne po okrajoch kde je podlaha zdvihnutá. Potrebujeme dorovnať výškový rozdiel ku chodbe asi 2-3 cm. Aktuálne sa nám nedarí zohnať dostatok hobry, tak uvažujeme nad podlahovým polystyrénom. Je podľa Vás vhodné na vyrovnanú škváru položiť parozábranu, na ňu následne podlahový polystyrén tvrdosti 150 (hrúbku ešte uvidíme koľko budeme potrebovať, keď zrovnáme škváru – odhadom 3-4cm), 2-3mm mirelon a 2 vrstvy kolmo na seba nalepené a zoskrutkované 15 mm OSB dosky? Nie som si istý tým polystyrénom na škváru, či sa to nebude hýbať, alebo jednotlivé polystyrény o seba trieť a vydávať nejaké neželané zvuky?

  Uvažoval som aj nad variantou, že na škváru parozábranu, potom jednu vrstvu OSB, aby to chytilo pevnú rovinu, na ňu položiť (prilepiť?) polystyrén a prikryť to ďalšou OSB, ktorá by sa cez polystyrén priskrutkovala až do spodnej OSB, prípadne tiež nalepila? Alebo oddeliť ten polystyrén od OSB z oboch strán mirelonom/igelitom proti škrípaniu, nelepiť, len zoskrutkovať? Takúto kombináciu som zatiaľ nikde na internete nenašiel, preto by som chcel vedieť Váš názor, či je na tejto možnosti niečo vyslovene zlé?

  Vopred ďakujem za radu.

 67. blank
  Lubo4 says:

  Dobrý deň, chcel by som sa s vami ako odborníkom poradiť ohľadom podlahy v podkroví. Robili sme nadstavbu rodinného domu, podlaha v podkroví je momentálne v takomto zložení: naprieč domu sú v rozostupe 80 cm trámy 20×20 cm, na nich je rošt 10×5 cm (rozostup 40 cm), medzi roštom vata, na rošte parozábrana a na tom 22mm OSB doska (rovná hrana, uložená tak aby medzi doskami boli dilatačné špáry cca 3 mm). Pôvodný plán bol taký, že na OSB dosky pôjde infra kúrenie a na to 4 cm anhydrit poter. Avšak sme zistili že ten poter by bol veľmi veľká záťaž na dom (je to starší dom) a máme obavy či to múry a základy zvládnu. Preto sme od anhydritu upustili. Potrebujeme ale tú podlahu zvýšiť aspoň o 3 cm. Uvažujem na tým, že by sme tam dali 3cm XPS s polodrážkou, na to vykurovacie fólie a následne plávajúcu podlahu. Myslíte, že by takáto stavba podlahy bola v poriadku?

  Ešte potom riešim jeden problém. V miestnosti kde budú schody do podkrovia je veľmi chladná podlaha. Tá miestnosť nie je podpivničená. Keď som odkryl starú plávajúcu podlahu tak som zistil, že pod ňou je ďalšia, ešte staršia plávajúca podlaha a pod ňou je betón. Chcel by som obe tie podlahy vyhodiť a zaizolovať to tak aby potom podlaha nebola taká chladná. Okrem zaizolovania potrebujem podlahu ešte o cca 1,5 cm zdvihnúť oproti súčasnej výške. Takže celkovo by som potreboval zdvihnúť podklad o cca 3 cm a na to by šla finálna plávajúca podlaha. Dobré je to, že podlaha je rovná, netreba ju zrovnávať, len navýšiť a zaizolovať. Aký materiál by ste mi na to odporučili?

  Vopred ďakujem za Vaše rady.

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Zdravím,
   no buď by som na zdvihnutie použil v dvoch vrstvách osb dosky položené na kríž cez seba + celoplošne nalepil o seba aby vznikla homogenna vrstva. Druhým riešením by bolo podlahu zdvihnúť hobrou, tiež by som sa priklonil k zdvihnutiu v dvoch vrstvách hobry aby boli previazané medzi sebou. Iné riešenie ma nenapadá. Možno ešte osb dosky nahradiť DTD doskami s perom a drážkou, tie tak nepracujú ako osb dosky. Tie DTD dosky pero drážky tuším drží skladom OBI.
   Pozdravujem

   • blank
    Lubo4 says:

    Zdravím,
    ďakujem za radu. Uvažujem nad tým, že by som skombinoval Hobru a OSB dosku, poprípade Hobru a DTD dosku, tak ako ste písali na kríž. Hlavne teda v tej miestnosti s chladnou podlahou. Tá Hobra asi lepšie izoluje a zas OSB je pevnejšia, aby sa časom Hobra nedeformovala keby bola priamo pod plávajúcou podlahou. Predsa len, bude tam zaťaženie nábytkom. Čo poviete na takýto variant?

    Ďakujem za odpoveď.

 68. blank
  Juraj says:

  Dobrý deň,
  chcel by som Vás poprosiť o radu. Prerábame starý byt v paneláku. Je to klasika Parkety, hobra, škvara. Parkety chceme zrenovovať, ale rozmýšľam nad výplňou namiesto škvary. Je tam 10-15cm škvary. Rozmýšľal som o Ekostyréne (700) a zaliať ho klasickým cementovým poterom. Na to následne lepiť parkety. Vŕta mi ale hlavou či to bude dobre izolovať, nakoľko je to byť hneď nad pivnicami. Je možné dať napríklad 5cm podlahového polystyrénu + 5 cm Ekostyrénu + cementový poter ? Alebo dať len podlahový polystyrén + cementový poter (neviem akú hrúbku) ?
  Vopred ďakujem za odpoveď.

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Zdravím,
   ekostyren je tiež výborný izolanť, takže pokiaľ by ste ho dali v plnej hrúbke tak to bude mať veľmi podobné parametre polystyrénu. Tiež môžete dať ekostyrén aj na polystyrén, ale treba si preveriť aká minimálna hrúbka ekostyrénu sa môže aplikovať. Následne ho treba preliať 1 cm hrubou vrstvou nivelačky, najlepšie aj so sklenenými vláknami.
   Pozdravujem

 69. blank
  RichardNyi says:

  Dobrý večer pán Šoška,

  plánujem klásť doma drevenú podlahu a natrafil som na Váš blok. Zaujímalo by ma po akom čase môžem zaťažiť čerstvo položenú podlahu. Momentálne je v byte laminátová podlaha, ktorú chcem celú vyhodiť a pod ňou sa podľa všetkého nachádza guma (linoleum). Na linoleum by som chcel položiť 3 mm podkladovú dosku z drevovlákna (Barlinek). Na to by som chcel klásť drevenú podlahu Barlinek pomocou klik systému, bez lepenia vo vzore herringbone. Zaujímalo by ma teda kedy bude možné na túto podlahu poukladať nábytok, skrine, tak aby som ju neporušil. Vopred ďakujem za odpoveď.

 70. blank
  Ondrej says:

  Dobrý deň, chcel by som sa infomrovať. Mám dome drevenú podlahu, konkrétne sa jedná bukovu podlahu. Klasika na vrchu je iba tanká vrstva bukového dreva a pod ňou laťovky. Nakoľko mám už nejaké skusenosti s renováciou podlah tak by som sa do toho vo dome chcel pustiť. Ale ide mi o zmenu farby. Nakoľko buk je dosť svetly a vzhľadom na nabytok a iné okolnosti by som chcel podlahu mať tmavšiu. Viem, že s bukom sa pracuje zle ked ide o zmenu farby ale teda chcel by som vás poprosiť o radu alebo odporučanie čo by som mal použiť , s akým produktom vy máte skúsnosti a ktory sa vám osvedčil. Nechcem to mať uplne svetlé ako teraz ale ani nie uplne tmavé, taky nejaký stred 😀 Ďakujem

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Zdravím,
   na vašom mieste by som farbu parkiet menil iba farebným olejom. Napríklad značky OSMO. Pozor na zmenu odtieňa parkiet, potrebujete mať perfektne do jemna vybrúsené parkety, nesmú tam byť žiadne výkruty po brúske či šmirglovom papiery, pretože farebný olej vám tieto nedokonalosti iba zvýrazní a potom to fakt nevyzerá dobre. Teda použite farebný dekoračný olej OSMO, ktorým dosiahnete zmenu odtieňa a následne to preolejujte transparentným tvrdým voskovým olejom OSMO 2x.
   Pred posledným vrchným olejom si určite urobte medzibrus mriežkou P120, povysávajte plochu a naneste finálnu vrstvu transparentného oleja.
   Pozdravujem

   • blank
    Ondrej says:

    Dobrý deň,
    ďakujem za poskytnuté infomácie. Chcel by som sa ešte informovať k tým Osmo olejom. Je možné použiť rovno OSMO TVRDÝ VOSKOVÝ OLEJ FAREBNÝ ? ktorý by som aplikoval pomocou osciláčnej brusky a vlnového alebo leštiaceho kotúča iba v dvoch vrstvách? Aplikoval jednu vrstvu následne medzibrus a potom druhú vsrtvu alebo je potrebné alebo odporúča sa na to netrieť ešte 3 vrstvu transaprentného oleja ?
    Ďakujem za info

 71. blank
  Ondrej says:

  Dobrý deň, chcel by som sa informovať. Mám dome drevenú podlahu, konkrétne sa jedná bukovú podlahu. Klasika na vrchu je iba tenká vrstva bukového dreva a pod ňou laťovky. Nakoľko mám už nejaké skúsenosti s renováciou podláh tak by som sa do toho vo dome chcel pustiť. Chcel by som sa opýtať ci máte nejaké skúsenosti s produktami od značky CHIMIVER. Konkrétne by som chcel použiť CHIMIVER Ecoprime 2K SPORT – Základný náter na drevené športové podlahy, v jednej vrstve a potom dve vrstvy CHIMIVER Ecostar 2K SPORT – Lak na drevené. športové podlahy. Keďže sa jedná o namáhanejšie plochy (kuchyňa a pes v domácnosti), tak preto uvažujem nad použitím laku na športové resp. namáhané povrchy. Ďakujem za odpoveď

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,
   značku lakov ktorú spomínate nepoznám a nemá s ňou skúsenosti. Ale nič na tom nemení, že tým nemáte čo pokaziť, skrátka treba postupovať podľa technického či návodu na použitie a všetko by malo byť OK.
   To že chcete dať športový lak je len dobre.
   Pozdravujem

 72. blank
  Pavol says:

  Dobrý deň, chcel by som sa spýtať na Vaš názor, čím natrieť novo položenú drevenú podlahu (Dlážkovica severská borovica hrubky 28mm), ktorú som použil pri svojpomocnej výstavbe podkrovia v staršom rodinom dome kde budu detske izby. Chcel by som použiť pripravok , ktorý by aspom čiastočne spevnil povrch dreva kedže samotna dlažkovica je mäkka. Zatial mám vybraté Osmo tvrdý voskový olej ale rád si nechám poradiť od odborníka.
  Ďakujem Pavol

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Zdravím,
   čo sa týka konečnej odolnosti drevenej podlahy tak tú určuje samotný materiál. Teda pokiaľ máte mäkké drevo tak nikdy nezískate vlastnosti tvrdého dreva. Teraz čo sa týka povrchových úprav. Laky a oleje sú vo väčšine prípadov navrhnuté tak, že musia byť čiastočne nazvem to elastické. Je to preto, lebo keď vám niečo spadne na vašu drevenú podlahu a vytvorí to preliačinu, tak povrchová úprava vám danú preliačinu okopíruje. Sú aj extrémne tvrdé laky, ale tu rátajte s tým, že keď vám niečo spadne na podlahu, tak v dreve sa urobí preliačina, ale už tento tvrdý lak nemá vlastnosť preliačinu okopírovať ale jednoducho praskne a na danom mieste vám vytvorí takú malú „hviezdičku“ prasklín.
   Preto odporúčam aby ste použili buď profi laky na drevené podlahy alebo oleje. Za mňa osmo je dobrá voľba, ale určite tým nezískate tvrdšiu podlahu.
   Pozdravujem

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.