Ako spevniť nivelačnú stierku liatu vo väčšej hrúbke?

Vylievanie nivelačnej stierky

Tí ľudia, ktorí sa už stretli viac krát s nivelačnými stierkami, tak určite už vedia, že nivelačných stierok je na trhu naozaj veľké množstvo.  Líšia sa od seba rôznymi vlastnosťami ako je napríklad sila stierky v tlaku, ohybe, jej zložením, rýchlosťou schnutia a maximálnou hrúbkou na ktorú ju možno použiť. Preto treba byť pri výbere nivelačnej stierky opatrný a použiť takú stierku, ktorá je vyhovujúca svojimi vlastnosťami pre podlahu, ktorá sa bude na ňu montovať. Často krát sa určite stretávate s nerovnými podkladmi, kde sa výškové nerovnosti pohybujú kľudne aj v rozpätí 3 cm. Zväčša je to pri rekonštrukciách starších objektov.

Nerovný poter znamená peniaze navyše za zrovnávanie podkladu

Ale niekedy ešte aj v tejto dobe  naši majstri vedia odfláknuť svoju robotu a spraviť aj nový cementový poter hodne nerovný, čím zákazníkovi vzniknú náklady na jeho zrovnanie alebo odbrúsenie. Našťastie vďaka podlahovej chémii čím myslím teraz konkrétne nivelačné stierky je možno nerovný, krivý podklad vyrovnať. Ale ako som už vyššie naznačoval, vždy to niečo stojí. Na túto investíciu nie sú zákazníci zvyčajne pripravení. Dnes máme na trhu nivelačné stierky, ktoré je možné bez problémov liať až do hrúbky 5 cm. Samozrejme spotreba materiálu pri takejto hrúbke je doslova vrece za vrecom, a tým aj celková cena za materiál je úplne niekde inde ako keď lejete napríklad hrúbku iba 4 mm.

Vyliata nivelačná stierka
Čerstvo vyliata nivelačná stierka, ktorou sa zrovnávali nerovnosti do 1,5 cm

Nivelačné stierky liate vo väčších hrúbka treba spevniť

Ak ste však naozaj donútení liať nivelačnú stierku o hrúbke viac ako 1 cm tak vám doporučujem nivelačnú stierku spevniť, alebo odborne povedané vyarmovať, vystužiť. Treba tak urobiť preto, lebo keď vysychá nivelačná stierka o väčšej hrúbke tak tam dochádza k pnutiam a mohla by vám nivelačná stierka na niektorých miestach popraskať. Spevnenie sa robí za pomoci sklenených vlákien. Viete to spraviť dvoma spôsobmi. Prvý variant je ten, že do nádoby v ktorej zmiešavate nivelačnú stierku so studenou vodou prisypete sklenené vlákna ktoré je dostať kúpiť balené po vreckách buď v stavebninách alebo priamo u dovozcov a distribútorov podlahovej chémie.

Armovacia podložka pre nivelačné stierky
Armovacia podložka zo sklenených vlákien prestretá na podlahe pred vylievaním nivelačnej stierky

Sklenené vlákna na spevnenie nivelačnej stierky existujú aj v rolke

Druhý spôsob mám ja osobne radšej. Zo sklenených vlákien je vyrobená podložka, ktorá je navinutá v rolke. Túto podložku zo sklenených vlákien jednoducho vystriete na riadne pripravený a napenetrovaný podklad ako keby ste vystierali podložku pod klasické plávajúce podlahy. Nezabudnite taktiež nalepiť na stenu dilatačné pásky (nivelačná stierka sa nesmie liať od steny po stenu, pri stene musí byť dilatácia). Potom jednoducho začnete na túto podložku liať nivelačnú stierku. Sklenená podložka sa po kontakte s vodou rozpustí a uvoľní tak každé sklenené vlákno, ktoré pred tým držalo pokope vďaka vodou rozpustnému lepidlu. Zástancom tohto spôsobu som preto, lebo je tu istota, že armovacie sklenené vlákna sú rovnomerne rozložené po celej ploche, čo sa nedá povedať o prvej variante, kde sa vám môžu vytvoriť počas miešania rôzne klbká zauzlených sklenených vlákien, ktoré pridávate do vedra počas miešania nivelačnej stierky ponorným miešadlom.

Vyliata nivelačná stierka
Detailný záber vyliatej nivelačnej stierky na armovacej podložke zo sklenených vlákien

Na záver ešte jedna rada, keď vylievate nivelačnú stierku v hrúbke viac ako 1 cm. Pýtajte si alebo hľadajte nivelačnú stierku s čo najmenším pnutím. Pokiaľ narazíte na odborný personál bez problémov vás budú vedieť usmerniť a hlavne vám poradiť k vašej spokojnosti. Postrehy, názory a skúsenosti môžete písať nižšie do komentárov alebo na mailový kontakt uvedený na stránke.

Autor: Šoška Milan

3 thoughts on “Ako spevniť nivelačnú stierku liatu vo väčšej hrúbke?

  1. blank
    JanK says:

    Dobrý deň,
    kúpili sme starší byt v paneláku a potrebovali by sme vyrovnať nerovnosti panelov od 0 až do asi 50 mm. Sme limitovaní plošnou váhou aj výškou podlahy. Z toho, čo som si o tejto problematike prečítal mi vychádza riešenie založenom na Uzin Turbolight systéme. Na to uvažujeme položiť PVC (možno len podlepené obojstranne lepiacimi páskami).
    Statická zaťažiteľnosť systému Turbolight je dobrá, ale zaujímalo by ma aké má dynamické vlastnosti, alebo, priamo povedané, životnosť. Turbolight systém predstavuje dosku (tenký poter) na pružnom podklade (ľahká malta), a v takomto prípade životnosť nie je celkom triviálna záležitosť.
    Chcel by som sa teda spýtať, či by ste mi vedeli povedať aká je uvažovaná životnosť systému Uzin Turbolight, resp. či existuje norma koľko rokov musí (takáto) podlaha vydržať, resp. či a aké máte Vy skúsenosti so životnosťou tohto systému…
    Ďakujem.

      • blank
        JanK says:

        Dobrý deň,
        ďakujem za odpoveď. Viac-menej som už rozhodnutý pre toto riešenie. Myslím si, že ak by sa tenký poter urobil trochu hrubší (12 až 15 mm) životnosť podlahy by sa určite zvýšila, nakoľko by sa zaťaženie roznášalo na väčšiu plochu ľahkej malty. Na druhej strane 15 mm už dosť zaťaží podlahový panel.
        V tejto chvíli som však rád, že náš problém má riešenie.
        Ešte raz ďakujem za odpoveď a želám všetko dobré.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.