Blog O podlahách

Viete čo môže spôsobiť popraskanie a odskočenie nivelačnej stierky od podkladu?

Zdieľajte:

popraskana-nivelacna-stierka

Nivelačné stierky, sa používajú na zrovnávanie alebo vyhladenie podkladu, teda podkladového poteru, či už na cementovej alebo sadrovej báze. Podľa toho sa volí samozrejme aj nivelačná stierka. Doporučujem zrovnanie podkladu nivelačnou stierkou zveriť do rúk odborníkom, najlepšie podlahárom, nie murárom.  Nivelačné stierky sú háklivé na dodržanie riadneho pracovného postupu. Pokiaľ sa nepostupuje podľa návodu na použitie, ktorý je na každom vreci popísaný, tak výsledok nemusí byť podľa vašich predstáv. Môže sa ľahko stať, že nivelačná stierka doslova odskočí od podkladu a celá zosieťuje, teda popraská.

Poďme si povedať, čo býva najčastejšími príčinami toho, že nivelačná stierka sa nepohodne s vašim podkladom.

Nesprávne zvolená penetrácia podkladu

Vhodne zvolená a správne aplikovaná penetrácia podkladu je základom toho, že výsledok bude podľa vašich predstáv a nivelačná stierka bude riadne držať na vašom podklade. Pri zrovnávaní podkladu nivelačnou stierkou sa môžete stretnúť vždy iba s dvoma prípadmi. Buď sa zrovnáva nový poter, alebo starý poter. Pri nových poteroch je to bez problémové, aplikuje sa najčastejšie penetrácia na vodnej báze a následne sa povrch zrovnáva nivelačnou stierkou.

Horšie to však je pri starých poteroch, ktoré často krát bývajú so zvyškami rôznych lepidiel po predošlých podlahovinách a vôbec neviete nič bližšie o zložení týchto lepidiel. V tomto prípade je problém pri zvolení správnej penetrácie. Najväčším problémom bývajú zvyšky asfaltového lepidla na ktorom boli nalepené staré klasické drevené parkety. Dozvedel som sa, že niektorí majstri v tej dobe používali na riedenie asfaltového lepidla naftu a to je ten najhorší scenár, ktorý vás môže stretnúť. Pokiaľ je nafta dostatočne nasiaknutá v podkladovom betóne tak vás hneď uisťujem, že vám nebude fungovať dokonca ani dvojzložková epoxidová penetrácia. Proste na naftu vám nechytí nič. Vtedy sa musí pristúpiť na odfrézovanie časti hrúbky poteru. To som opísal ale ten najhorší možný variant.

Popraskaná nivelačná stierka
Popraskaná nivelačná stierka, ktorá zároveň odskočila od podkladu

Pokiaľ sú na podklade zvyšky lepidla napríklad po starom PVC tak vtedy doporučujem zvoliť už spomínanú epoxidovú penetráciu, ktorá sa hneď po aplikácii nahrubo presype kremičitým pieskom. Po vytvrdnutí epoxidu sa zvyškový kremičitý piesok povysáva a máte pripravený podklad na liatie nivelačnej stierky.

Nedodržanie správneho pracovného postupu pri zrovnávani podkladu

Ak chcete aby ste nemuseli svoju nivelačnú stierku vysekávať, tak určite za každú cenu postupujte podľa návodu na použitie na tej či onej nivelačnej stierke. Upozorňujem hlavne na presné dodržanie množstva zamesovej vody, aby voda bola studená (nie teplá), aby bola správna teplota a vlhkosť podkladu a priestoru v ktorom sa bude nivelačná stierka aplikovať.

Popraskaná nivelačná stierka
Vysekaná nivelačná stierka, ktorá pri schnuti popraskala a odskočila od podkladu.

Prudká zmena klimatických podmienok pri vysýchaní nivelačnej stierky

Prosím vás tu vás chcem upozorniť, skutočne nemeňte klimatické podmienky počas prvých dní po aplikácii nivelačnej stierky klimatické podmienky v miestnosti. Mám tým na mysli, aby ste v žiadnom prípade výraznejšie nepridávali kúrenie, nemenili tak teplotu podkladu ale aj ovzdušia. Absolútne sa totiž nedoporučuje výrazne meniť priestorovú vlhkosť ovzdušia v miestnosti kde nivelačná stierka schne. Nivelačné stierky majú totiž svoje pnutia pri vysýchaní a prudkou zmenou klímy sa tieto pnutia môžu ľahko znásobiť a jednoducho sa vám nivelačná stierka môže ľahko odtrhnúť od podkladu. Presne toto sa mi nedávno stalo u môjho zákazníka, ktorý chcel urýchliť dobu schnutia a dal do miestnosti odvlhčovač vzduchu, ktorý extrémne podsušil ovzdušie a nivelačná stierka v strede miestnosti kompletne popraskala a odskočila od podkladu.

Toto sú asi tri najčastejšie chyby s ktorými som sa doteraz pri svojej práci pri zrovnávaní podkladu stretol. Skutočne si dávajte pozor pri zrovnávaní podkladu, pretože vysekávať popraskanú stierku nie je naozaj nijak príjemné.

Autor: Šoška Milan

63 myšlienok na “Viete čo môže spôsobiť popraskanie a odskočenie nivelačnej stierky od podkladu?

 1. Dobrý deň, nedávno som realizoval samonivelačnú stierku v garáži. Podklad bol beton. Ten som napenetroval, pričom som riedil 1:1 s vodou. Po viacerých náteroch bol beton mierne lesklý. Asi po dvoch dňoch schnutia som naniesol 5mm vrstvu stierky Supremix rapid, ktorý je na cementovej báze. Garáž som nechcel počas schnutia veľmi vetrať, keďže aj to by spôsobilo prudké zmeny vlhkosti, hoci vetrať odporúčate. Už na druhý deň schnutia sa objavili dve trhlinky. Po niekoľkých dňoch zatuhnutia som prasklinky vyspravil cementovou maltou. Po vyschnutí podlahy som jej povrch ešte napenetroval, aby nebola taká nasiakavá. Už pri nanášaní tejto penetrácie sa zviditeľnili sieťové prasklinky na celej ploche, ktoré inak nebolo vidno. Po asi mesiaci pribudli ďalšie väčšie praskliny a po asi dvoch mesiacoch od zalievania majú tie praskliny šírku asi 0,5mm a pláty sa začali aj oddelovať od betonového podkladu, takže už vidím, že budem musieť podlahu zosekať. Prasklín, samozrejme, pribudlo po celej ploche. Sused, ktorý robí v stavebníctve, mi povedal, že je to pravdepodobne tým, že som podklad penetroval do sklovita. A ešte jedna dôležitá vec, zvyšok nivelačnej stierky, ktorý mi zostal, som vylial pred garáž na špinavý a suchý beton a tam drží kvalitne aj bez penetrácie. Mám pocit, že penetráciou sa len zapchajú póry, vďaka ktorým nivelačka dobre prilnie na povrch.
  Dušan

   1. Bol to celistvý beton, používaný cca 40 rokov. Počkám do budúceho leta, do akej miery bude praskanie pokračovať. Plánoval som poodlupovať problémové časti a doliať ich ešte raz, ale zadná časť je takmer celá dopraskaná, a to s výraznými ryhami. V tej zadnej časti garáže sa ťažko vetrá a určite aj penetrovaná časť, ako aj samotná nivelačka, mali so schnutím viac roboty. Ak sa odhodlám stierku osekať, budem uvažovať aj o nanesení adhézneho mostíka pre lepšiu priľnavosť novej vrstvy na pôvodný beton, ktorý som predtým asi prepenetroval.

  1. Podlaha po penetrácii nesmie byť lesklá, penetrácia musí vsiaknuť do materiálu, nevsiaknuté zvyšky je nutné rozotrieť tam kde ešte podlaha penetráciu vsiaka alebo odstrániť. Ak sa stane že penetrácia vytvorí na povrchu penetrovaného materiálu lesklý film tak efekt penetrácie je presne opačný.

  1. Dobrý deň,
   na toto vám skutočne neviem odpovedať, pretože nemám ani tušenie aký materiál máte na mysli. Musíte byť konkrétnejší, či sa jedná o nivelačnú stierku, alebo klasický cementový či anhydritový poter. Navyše ku každému stavebnému materiálu existuje technický list v ktorom sa detailne dozviete ako sa s daným materiálom pracuje a ako je treba správne aplikovať. Vyžiadajte si technický list od výrobcu daného materiálu, to budete mať najistejšie.
   Pozdravujem

 2. Dobry den, potreboval by som poradit. Chcem vyrovnat podkladovy beton pod zapustny bazen a neviem ci na beton mozem pouzit nivelacny poter. Na ten pojde uz len geotextilia a bazenova folia. Betonova platna je cerstva cca 3 dni. Dakujem za radu.

  1. Zdravím,
   môžete použiť kľudne nivelačnú stierku ale iba takú ktorá je určená pre exteriér, existujú také treba si ich iba vypýtať v stavebninách.
   Pozdravujem

 3. Dobrý deň prajem,

  Potrebujem vyrovnat podlahu nivelákom, lenže po strhaní cca 50ročného linolea mi na podlahe zostalo docela dosť lepidla a nejde dole žiadnym iným spôsobom ako dlátkom a škrabkou /to je ale náročné – hlavne časovo/ hľadám preto spôsob ako túto prácu obísť.

  Je možné použiť adhézny mostík a naň potom aplikovať nivelačnú stierku?

  Ak áno viete mi aj odporučiť konkrétny s ktorým máte dobré skúsenosti ?

  Za skorú odpoveď vopred ďakujem a želám pekný deň

  1. Zdravím,
   na zvyšky lepidiel ja používam vždy epoxidovú penetráciu, ktorá sa následne presype na hrubo kremičitým pieskom a na druhý deň sa zvyšky piesku povysávajú a máte pripravený podklad na liatie nivelačnej stierky.

   Pozdravujem.

 4. Zdravim. Prosi Vas od coho vznikli na druhy den na nivelaku znacky Exterm-s male bodky ako keby to niekdo pocukroval sadzami. Je to na starom betone v kuchyni na chate. Podklad som ocistil a napenetrova den vopred hlbkovim penetrakom. Dakujem

  1. Zdravím,
   neviem aké bodky myslíte, ťažko sa mi reaguje keď nevidím aspoň foto. Pokiaľ sú to také malé kráteriky, také mini prepadlinky, tak to vzniklo vďaka tomu, že nebol riadne uzavretý podklad penetráciou a podklad extrémne rýchlo vysal vodu z nivelačky, čím vznikli malé bublinky a nakoniec keď to celé stuhlo tak sa vytvoril kráterik resp. prepadlinka. Podľa mňa ste penetráciou neuzavreli savosť podkladu.
   Pozdravujem

 5. Dobry den. Mal by som otazku. Po strhnuti stareho linolea ktore bolo podlepene niecim ako koberec, mi ostalo „dost“ tohto koberca nalepeneho na podlahe, teraz to je take „chlpate“. Da sa aj na takyto podklad vyliat nivelak ? Dakujem za odpoved

  1. Dobrý deň,
   áno aj takýto podklad sa dá vyliať nivelačnou stierkou. Má to však určité zásady. Je nutné slabo prídržné miesta mechanicky očistiť a tie miesta ktoré riadne držia necháte tak. Napenetrujete podlahu epoxidovým penetrákom, ktorý presypete kremičitým pieskom. Voľný piesok na druhý deň povysávate a následne viete plochu preliať nivelačnou stierkou, ideálne takou, ktorá ma minimálne resp. žiadne pnutia pri vysychani. Odporúčam stierku UZIN NC 110.
   Pekný deň.

 6. dobry den chcem sa spytat mam v garazi betonovy poter natrety farbou na podlahu vodourieditelnov cca 2roky chcel by som na nu dat nivelacnu stireku co by ste mi odporucili dakujem jozef

  1. Zdravím,
   pokiaľ už je na podklade nejaká farba, tak odporúčam slabo prídržné časti farby odbrúsiť, následne podlahu napenetrovať epoxidovou penetráciou presypanou kremičitým pieskom a až na takto pripravený a povysávaný podklad by som lial nivelačnú stierku.
   Pekný deň

 7. Dobrý deň,chcela by som sa informovať,čo by bolo vhodné na betonový poter,starý cca 30 rokov,je to kuchyňa prerobena z pivnicnych priestorov,nevieme ako bude reagovat,ak chceme dat linoleum.Či nebude vznikať pliesen medzi podkladom a linoleom.Ďakujem

  1. Zdravím,
   to či tam viete použiť vinylovú resp. pvc podlahu viete zistiť iba tak, že si zmeriate vlhkosť poteru. Toto vám vie zmerať podlahárska firma, ktorú máte vo vašom okolí. Skúste ich požiadať o meranie vlhkosti.
   Pozdravujem

 8. Dobry den.
  Chcel by som sa opytat ci sa moze nivelizacna stierka vyliat priamo na napenetrovanu laminatovu plavajucu podlahu a nasledne na nivelizacnu stierku polozit keramicku dlazbu?
  Dakujem.
  Pelak

  1. Pozdravujem
   tak túto variantu čo ste mi popísali absolútne odmietam, nerobte to takto v žiadnom prípade. Nivelačku treba liať na pevný a súdržný podklad a nie na plávajúcu podlahu.
   Prajem pekný deň.

 9. Dobrý deň. Mal by som otázku. Prerábame byt, resp firma nám ho prerába. Búracie práce, vymurovanie kúpelne (zväčšovanie) išlo veľmi rýchlo, až vyzeralo že sa všetko stihne v dohodnutom termíne. Ale…
  ..rozobrali sa parkety a nastal prvý problém, lebo po parketách ostali stopy smoly ktoré nešli dole. Nasledovala otázka penetrácie a dohadovaná cena bola 1100€ len za penetráciu, čo sme s priatelkou odmietli. Po následnej porade s viacerými stavbarmi mi bolo odporučené (aj v stavebninách) použiť adhézny mostík s kremičitým pieskom. Ten bol mnou zakúpený a majstrom dodaný. Práce pokračovali. Nivelácia mala byť vylievaná v rozsahu 3-15mm. Použitá nivelácia bola určená na 5-15mm. Problém nastal na druhý – tretí deň po nivelácií ktorá popraskala. Popraskala po celej ploche 75m štvorcových. Na viacerých miestach bolo citiť že aj odskočila od podkladu. Hlavný majster bol pár dní ticho a náslaedne na moju otázku čo s tým mi zdelil, že problém nastal pravdepodobne v penetrácii, ktorá nebola na to vhodná. Ostal som veľmi prekvapený a nevedel som či sa mám hnevať na seba alebo na nich. Vraj nepredbiehajme, lebo vzorka bola poslaná do firmy značky ktorá vyrobila niveláciu na posudok.
  V tom mi bolo jasné, že dana značka si chráni svoje a určite napísu, že v pripade nedodržania ich odporúčaní nepreberajú na seba akú koľvek zodpovednosť. Tak sa aj stalo, po tri a pol týždni (zbytočného) čakania mi hlavný majster povedal presne čo som vedel už tri týždne.
  Tak som si naštudoval technický list od výrobcu nivelácie v ktorom je okrem iného písane od vyspravení podkladu od prasklín a podobne je odporúčané samozrejme aj použitie penetrácie ich značky. V prípade nesúrodého podkladu je odporúčaný ich adhézny mostík. To je pochopitelné. Každá značka si háji svoje záujmy a nebude odporúčať predsa konkurenciu. Ale ak sú dodržané technické normy tak si myslím, že by problém byť nemal ani pri použití toho istého výrobku inej značky alebo sa mýlim??
  A nemôže byť problém, že neboli použité dilatačné pásky popri stnách, riadne povysávaný podklad a v neposlednom rade výrazné prekročenie odporúčanej hrúbky výrobcom ktorá je v rozsah 5-15mm a na viacerých miestach som našiel hrúbku cez 2cm, ba niekde aj 3cm? A pritom v úlomku vidieť, že nebol vylievaný na dva krát?? Sklenné vlákna na spevnenie použité neboli. A vraj som na vine ja a môj adhézny mostík.
  Odporučanie majstra je urobiť nanovo niveláciu nie s adhéznym mostíkom ale s dvojzložkovou epoxidovou penetráciou za dalších 1800€ čo by znamenalo, že za vyliatie nivelácie máme zaplatiť 3100€. Čo mi príde ako dosť veľký extrém. Moja otázka je, či to udrží epoxid ked sa urobí zase trojcentimetrová vrstva nivelácie na jeden krát ktorá je určená na 5-15mm. Kde je pravda? poradte mi, dakujem

  1. Zdravím,
   viem presne o čom píšete, mne sa to tiež stalo. S odstupom času môžem povedať, že na takéto prípady, keď je problematický podklad je nutné použiť 2-komp. epoxidovú penetráciu presypanú kremičitým pieskom a následne použiť nivelačnú stierku, ktorá ma nulové pnutia pri vysýchaní. To znamená, že keď nivelačná stierka schne nevyvíja žiadne sily a pnutia, ktoré by zaťažovali podklad. Niekedy stačí ak použijete adhézny mostík s kremičitým posypom, tak ako ste použili vy a následne použiť nivelačnú stierku s nulovými pnutiami pri vysychani.
   Vo vašom prípade je nutné všetko vysekať a urobiť to na novo. Odporúčam použite stierku MUREXIN CA-20, alebo UZIN NC-110. Obe sú s nulovými pnutiami pri schnutí.
   Pekný deň prajem

 10. Dobrý deň

  Môže sa nivelačná stierka použiť priamo na „čerstvý“ betón ktorý má 3 – 4 dni?
  Alebo treba počkať kým betón vyschne ? Ako je to potom s penetráciou ak sa môže nivelácia použiť na čerstvý betón ?

  ďakujem pekne vopred za odpoveĎ

  1. Zdravím,
   na čerstvý betón by som určite hneď nelial nivelačnú stierku, pretože stierkou uzavrete povrch poteru a tým pádom výrazné spomalíte jeho schnutie. Inak povedané stierkou zafixujete vlhkosť v potery.
   Pozdravujem

 11. Dobrý deň.

  Chcel by som Vás poprosiť o radu. Prerábam starý (50r.) byt. Po odstránení pôvodných parkiet sa nám podarilo bez zbytkov odstrániť zvyšky smoly a na pôvodný liaty betón chceme aplikovať nivelačnú stierku. Betón je však rôznej kvality – na niektorých plochách veľmi pevný s riečnym štrkom do priemeru zrna cca 2.5 – 3cm a na iných plochách zase na prvý pohľad veľmi nekvalitný s hrboľatým povrchom (pravdepodobne „sypaný“ v hustej konzistencii s nižším obsahom cementu).

  Ak som dobre pochopil z Vašich predošlých odpovedí – pri problematických podkladoch odporúčate niveláky na báze síranu vápenatého. Platí to aj pre náš prípad? Ak áno tak prečo? Predajcovia mi v zásade odporúčajú na betónový podklad – nivelačku na cementovej báze. Z akého dôvodu je vhodnejší kalciumsulfát? Má vo všeobecnosti nižšie pnutia pri vysychaní, alebo lepšiu priľnavosť k podkladu?

  Ďalšia moja otázka sa táka priamo pojmu „pnutia“. V technických listoch jednotlivých materiálov sa o tomto veľmi dôležitom faktore nič nepíše. Vždy sa uvádza hodnota pevnosti v tlaku a ťahu za ohybu. Čo sa týka pnutí – uvádza sa obyčajne len „nulové pnutie“, alebo „veľmi nízke pnutie“.

  Podlahári s ktorými som doteraz komunikoval majú v drvivej väčšine prípadov skúsenosti s hmotou Baumit nivello quattro, pri ktorej sa uvádza, že je „bez nežiadúcich pnutí“.

  1. Dobrý deň,
   na problematické podklady by som na vašom mieste použil v prvom rade epoxidovú penetráciu presypanú kremičitým pieskom, čo zabezpečí spevnenie vrchnej vrstvy poteru. Následne by som použil nivelačnú stierku s čo najmenšími pnutiami aby stierka pri schnutí nevytvárala tlak na podklad, ktorý nie je 100%-ný. Vyhnete sa tak zbytočným komplikáciam a problémom. Nechcem tu hovoriť o nejakej konkrétnej stierke, to by som skôr riešil už s daným majstrom, ktorý určite má na takéto prípady obľúbenú a vyskúšanú nejakú stierku. Nivelačky s nulovými pnutiami sú v podstate nejakým hybridom a obsahujú aj sádru ale aj určitú časť cementu a ich konečné pevnosti sú porovnateľné s čisto cementovými stierkami.
   Pozdravujem

 12. Dobry den,

  prosim vas o radu, pri rekonstrukcii podlahy na chodbe (10m2) stareho bytu sme zvolili suchy sposob: na vyrovnany piesok/suť sme krizom polozili 2 vrstvy OSB dosiek s drazkou (2×2,5cm) a zvrutovali ich, je to rovne a pomerne stabilne, len v jednom rohu sa doska iba mierne prehyba (cca 1-2mm), plan je aby tam bola dlazba, cize na OSB dosky chceme vyliat Murexin Nivelačnu hmotu na drevené podlahy NH 75, v hrubke cca 1cm.

  Otazka 1: staci na OSB aplikovat obycajny adhezny mostik alebo je nutne pre danu nivelacku pouzit epoxidovu penetraciu s kremicitanom? (kvoli financiam…)
  Otazka 2: dokaze dana nivelacka od Murexinu stabilizovat mierne prehnutia OSB dosky tak aby nepopraskala, pripadne aby nepopraskalo lepidlo (S1) na dlazbu alebo flexi sparovacia hmota?

  dakujem pekne za radu, pripadne komentar na co si dat pozor pri takomto postupe, prajem pekny den

  1. Dobrý deň,
   myslím, že vám bude fungovať adhezny mostik. Čo sa týka toho prehýbania, tu som už nie istý, či vám nivelačná stierka nepraskne. Nivelačné stierky nie sú moc stavané na prehýbajúce sa podklady. Skúste nivelačnú stierku ešte vyarmovať sklenenými vláknami, alebo rohožou zo sklenných vlákien, tie vám nivelačnú stierku riadne spevnia.
   Pozdravujem

   1. Dobry den,

    prosim vas, na 2 vrstvy zvrutovanych OSB dosiek s drazkami (tie su na vyrovnanom piesku/sutine) dal epoxidovu penetraciu s kremicitanom, na to som vylial cca 1cm nivelecnej strierky Murexin NH75 na drevo spolu so sklenym runom na spevnenie (+dilatacia cca 0.8cm), postup spracovania som dodrzal podla navodu, napriek tomu sa po tyzdni objavili pri rohoch male praskliny a postupne na niektorych miestach miestnosti (11m2), v hrubke su velmi male, nemaju ani 1mm, nivelacka sa zatial v tych miestach neodlupuje od podkladu ani to nevydava praskave zvuky, myslite ze by som napriek tomu mohol na to lepit dlazbu (20x20cm)? (lepidlom S2), dakujem velmi pekne za radu

    1. Zdravím, ťažko sa vám k tomu takto na diaľku vyjadrovať, či lepiť na to dlažbu alebo nie. Možno pokiaľ sa jedná iba o praskliny vo forme vlásočníc, tak by som to riskol, ale zas je tu otázka čo to bude robiť časom pri dlhodobejšom používaní a pri dlhodobejšej záťaži. Skrátka máte to hop alebo trop, proste pokus omyl. Ale ak môžem poradiť kontaktujte technikov z firmy murexin, oni sú ochotní a určite vám viac poradia, pretože oni najlepšie poznajú svoje materiály.
     Tak prajem nech vám to dobre dopadne.
     Pozdravujem

     1. dakujem za reakciu, pan z murexinu poradil dat na nivelacku hlbkovu penetraciu a hydroizolaciu – tekutu foliu (2 vrstvy), ze ta by mala zachytit mozne pnutia/pohyby a na to priamo lepit flexi lepidlom dlazbu, z technickeho hladiska to moze byt ok? dakujem, prajem pekny den

     2. Zdravím,
      tak ako takú logiku to má, ale priznám sa nepoznám tieto ich produkty z praxe čo dokážu. Ale myslím, že fungovať by to mohlo.
      Pozdravujem

 13. Dobrý den,potrebujem opravit staru betonovu podlahu začal sa odlupovat a drolit starý 40r betonový poter v garaži chcem ho zosekat a vyliat nivelačkou a natriet epoxy farbou.Podlaha nie je zospodu zaizolovana proti vlchkosti,dlažbu tam nechcem pokladat.Dakujem

  1. Dobrý deň
   Ako najväčší problém u vás vidím to, že betonová podlaha nie je zaizolovaná proti vlhkosti a teda sa šíri celou konštrukciou smerom hore. Pokiaľ na vrchnú vrstvu dáte epoxidový náter, tým pádom do značnej miery zadusíte betonovú konštrukciu. Tým pádom prípadná vlhkosť v podklade sa nebude mať kam odpariť resp. sa výrazne spomalí odparovanie tejto vlhkosti a to vidím ako problém do budúcna. Vlhkosť ktorá sa nemá kam odpariť sa v betóne hromadí a postupne sa táto vlhkosť stáva tlakovou vodou a môže sa stať, že sa vám postupne začne degradovať epoxidová vrstva.
   Na vašom mieste, vzhľadom na to, že nemáte poriešenú vlhkosť by som si na tejto ploche iba vylial nejakú vysokopevnostnú nivelačnú stierku, ktorú by som už dalej neupravoval žiadnym náterom, aby sa mohla prípadná vlhkosť postupne cez nivelačnú stierku odparovať.
   Pozdravujem

 14. Dobrý deň. Mám na betónovej podlahe do flexibilneho lepidlá nalepené cementovovlaknite dosky“Superdosky“. Na tom nalepené elektrické podlahové vykurovanie „koberčeky“ Mohli by ste mi poradiť s akým materiálom to mám za rovnať aby som na to mohol klásť dlažbu 20×120

 15. Dobry den, planujeme vyrovnat podlahu v kuchyni spojenu s chodbou, na kt sa nasladne bude lepit vinyl. Zakladna podlaha je stary beton. Na nom je vsak v kuchyni naneseny betonovy poter z dovodu, ze v smere od chodby ku kuchynskemu oknu sa podlaha zvazuje 0-2(3)cm. Poter je vsak popraskany a v par miestach niektore popraskane bloky nepatrne balansuju pri naslape.

  1)Mam popraskany poter uplne odstranit(cim musim viac investovat do nivelaku) alebo ho nivelizacna hmota zpevni?
  Taktiez je na povodnom betone dlazba, kt odstranim aj s lepom.
  2)Treba povrch pod nimi specialne penetrovat?
  3)Ake pripravky by ste mi doporucili?

  Vid foto:
  https://drive.google.com/drive/folders/198CxAto4N_wU7LQ__Bjn3Yg-ya8RYE3z?usp=sharing

  Dakujem za odpoved

  1. Zdravím,
   ťažko sa radí pri takýchto veciach na diaľku, ale pokúsim sa. Lepený vinyl je náročný na dokonale pevný, rovný a hladký podklad. Čo vo vašom prípade nemáte, takže pokiaľ ste rozhodnutý pre lepený vinyl tak odporúčam starý popraskaný betón vysekať a pripraviť podklad resp. poter na novo a po vyschnutí nového poteru na dokonalú vlhkosť ho následne preliať nivelačnou stierkou. Pokiaľ sa chcete vyhnúť sekaniu poteru, tak odporúčam zmeniť typ podlahoviny vo vašom prípade na kompozitný click vinyl teda na HDF doske alebo na tvrdom plastovom jadre, alebo kvalitnú laminátovú podlahu. Pokiaľ by ste sa rozhodli nakoniec pre plávajúcu podlahu, tak podklad je nutné prebrúsiť, napenetrovať epoxidovou penetráciou, ktorú presypete kremičitým pieskom a následne prelejete nivelačnou stierkou. Takto pripravený podklad bude postačujúci pre clickový variant podlahy. Ak by som bol na vašom mieste použil by som kvalitnú laminátovú podlahu.
   Pozdravujem.

   1. Zdravim,

    vysekam to tedy. Mame uz kupenu lepiacu vinylku. Podla Vas je nejaky technologicky problem keby do tych najvacsich priehlbim pri okne nalepim savé betonove platy (predstavme si napr. bocnice z tvarnic) lepidlom, pockam kym vyschne, penetrak a zalejem celu plochu nivelakom? Bude to pevne, suche, nasiakave. Ci sa mylim? Dakujem

    1. Zdravím,
     myslím, že by som to takto nekombinoval s tými tvárnicami, bojím sa toho, že to fungovať nebude. Do najväčších priehlbín dajte rýchloschnúcu cementovú zmes, do ktorej viete pri väčších hrúbkach primiešať kvôli objemu aj kremičitý piesok. Výspravku budete mať cca za 2 hodiny suchú a môžete prelievať nivelačnou stierkou.
     Pozdravujem

 16. Mám otázku.
  Čo sa stane keď použijem nivelacku anhydritovo-sadrovú ktorej min hrúbka je 5mm a max 30mm. No potrebujem vyrovnat podlahu od 1mm do 7mm?
  Vyzerá že rozdiel oproti takej ktorá je určená od 1-10mm je iba v menšej zrnitost.

  1. Zdravím,
   odporúčam neodkláňať sa od technických listov a obzvlášť u nivelačných stierok. Pre niečo sú tie hodnoty v tých technických listoch napísané. Použite takú nivelačnú stierku, ktorá je písaná na vaše hrúbky ktoré potrebujete reálne liať a nebudete tak nič riskovať a budete mať podklad riadne pripravený. Myslím, že ak by ste vyliali 2mm hrúbku s nivelačkou ktorá je určená pre min. hrúbky od 5mm tak vám celoplošne zosieťuje a popraská.
   Pozdravujem

 17. Zdravím Vás,
  Chcem sa opýtať či môžem vyliať nivelak na wu betón starý 12 dní,(musím to penetrovat?), naliať vrstvu 3cm nivelakom od Mapei s vláknami? Vďaka

  1. Dobrý deň,
   nivelačná stierka vám hodne spomalí schnutie vodo-nepriepustného betonu, takže lial by som nivelačnú stierku až keď bude tento betón úplne suchý. Treba ho odmerať vlhkomerom. Doba schnutia betónu je závislá od jeho hrúbky a klimatických podmienok. To či je suchý zistíte iba meraním. Viac poradiť neviem.
   Pozdravujem

 18. Dobrý deň. Chcel by som vyrovnať podklad nivelačnou stierkou ale dilatačné škáry na okrajoch pôvodného podkladu pri stenách sú trošku hlbšie a sú plné zvyškových kamienkov od pôvodného poteru z pred x rokov. Pôvodný podklad je inak dosť pevný nato, že je to starý byt. Je tam aj nejaká drevená doska blízko pri dilatácii medzi stenami. Ide o to, že v nijakom videonávode na rovnanie podkladu nie sú medzi stenami a podkladom také škáry a povrch vyzerá už pred niveláciou v poriadku. Neviem ako sa s tým vysporiadať. Treba tieto kamienky všetky odtiaľ odstrániť? Treba tie škáry nejako dobetónovať? Alebo môže pri nivelácii cez tieto škáry stekať stierka cez cestičky v podlahe k susedom? Môžem vám aj poslať nejakú fotku aby ste vedeli čo mám na mysli.

  1. Zdravím,
   viem zhruba čo máte na mysli. Treba tie dilatácie vyčistiť a následne vyspraviť nejakou rýchloschnúcou cementovou zmesou napr. UZIN NC 182. Ale dajte pred vyspravením na stenu dilatačnú pásku aspon 5mm hrubú aby mohol poter dilatovať. Pokiaľ máte na podlahe aj nejaké praskliny, tak kľudne je možné, že nivelačná stierka môže zatiesť k susedovi pod vami. Ale samozrejme tiež záleží aký typ stierky použijete. Cementové stierky bývajú zväčša hustejšie ako sádrové stierky.
   Pozdravujem

 19. Dobry den. Pred 2 dnami som spravil betonovu platnu 12x4m. Chcel by som hladky povrch preto som sa rozhodol pre nivelacku. Aku nivelacku by ste pouzili v exterieri ? Po nivelacke by som to chcel natriet farbou na beton.

  1. Dobrý deň,
   v každom prípade je nutné použiť nivelačnú stierku pre exteriér. V stavebninách by vám mali ponúknuť čo potrebujete. S tou farbou na povrch nivelačnej stierky by som bol opatrný. Ak nemáte betonovú dosku odizolovanú, to znamená že bude naťahovať zemnú vlhkosť, tak je nutné aby sa táto vlhkosť cez nivelačnú stierku mohla odparovať. Mám trošku obavu, že náter nivelačnú stierku uzavrie a vlhkosť nebude mať ako prejsť cez tento náter, začne sa tvoriť tlaková vlhkosť a náter vám môže degradovať resp. popraskať a poodskakovať zo stierky. Ak máte betonovú dosku odizolovanú od zemnej vlhkosti tak by malo byť potom všetko v poriadku.
   Pozdravujem

 20. Dobrý deň, zaliali mi podlahové kúrenie anhydritovým poterom. Koli zmene podlahovej krytiny potrebujem doliat ešte 1 centimeter (predpokladám že sádrovú niveláciu). Otázka znie či je možné nivelovať poter ktorý ešte nebol vystavený vykurovacej krivke. poter je starý 3 mesiace ale vlhkosť určite ešte ma. Ďakujem.

  1. Dobrý deň,
   odporúčam poter nechať riadne vyschnúť, pretože následnou nivelačnou stierky by ste výrazne spomalili schnutie poteru pod stierkou. Určite je lepšie liať až po nábehovej krivke podlahového kúrenia.
   Pozdravujem

 21. Dobrý deň, prerabam panelákoví byt kde som strhol gumu a zostalo po nej dosť lepidla a niekde aj filc z gumy. Ten som očistil, lepidlo ktoré mi šlo dole som stykom zoškrabal a podlahu som následne napenetroval 1x duvilaxom bd 20 v pomere 1:3. Po 6 dňoch sa mi na nivelaku objavili vlásočnicové prasklinky. Je to problém ? Alebo je to bežná vec ? Ďakujem

  1. Dobrý deň,
   nemali by ste tam mať vlasočnicové praskliny. Použili ste nesprávnu penetráciu, pretože duvilax nie je penetrácia, ktorá sa aplikuje na podklad so zvyškami lepidiel. Odporúčam na podklady so zvyškami lepidiel použiť epoxidovú penetráciu presypanú kremičitým pieskom.
   Preklepte si miesta kde sú praskliny, či je tam dutý zvuk, alebo nivelačná stierka drží na podklade.
   Pozdravujem

 22. Po odstránení povlakovej podlahy v interiéri sme narazili na vrstvu liateho asfaltu. Je možné naň aplikovať epoxidovú penetráciu s kremičitým posypom a následne samonivelizačnú stierku? Nie je bezpečnejšie asfaltovú vrstvu vysekať a pracovať na betónovom podklade?
  Vopred Ďakujem za radu
  S pozdravom Siničák

 23. dobrý deň,

  mám cementový poter, chcem lepiť vinylovú podlahu.
  Mám teplovodné podlahový vykurovanie. Môžem použíť túto niveláciu ?
  Den braven Thermo S300
  rozdieli výšok ak som dal laser na stred poschodia sú cca +- 5mm

  Najskôr som chcel dávať Baumit quatro ale je to sádrové a povedali mi že na cement radšej cementové a v stavebninách kde kupujem držia Denbraven, ale dal by sa aj ten Baumit na objednávku.

  1. Dobrý deň,
   v každom prípade doporučujem použiť systémové riešenie, teda keď sa rozhodnete dať nivelačku den braven, tak použite aj penetráciu od nich. Nedoporučujem kombinovať značky. Na cementový poter by som aj išiel iba cementovou stierkou. Pri nivelačných stierkach treba vždy postupovať podľa návodu na vreci a treba použiť presne predpísané množstvo zámesovej vody.
   Pozdravujem

 24. Dobrý deň, chystám sa vyrovnať podlahu v garáži samonivelacnou stierkou a natrieť to epoxidovou farbou. Betón v garáži už je starý vyzretý no nie pevný-trošivy a neodizolovany od zeme. Čo by ste odporučili ? Ďakujem.

  1. Zdravím,
   pokiaľ poter nie je odizolovaný zo spodu, tak neodporúčam povrch uzavrieť epoxidom. Odporúčam iba klasickú penetráciu na vodnej báze a vyliať kvalitnejšiu nivelačnú stierku, ktorú už nebudete ďalej nijak upravovať. Vo vašom prípade je nutné zabezpečiť aby mohla prípadná vlhkosť cez stierku odchádzať. Epoxidom by ste príliš uzavreli povrch a mohla by vam tam vzniknúť tlaková vlhkosť, vďaka ktorej vám môže epoxid poodskakovať z povrchu nivelačnej stierky poprípade môže odskočiť aj samotná nivelačka.
   Pozdravujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.