Viete čo môže spôsobiť popraskanie a odskočenie nivelačnej stierky od podkladu?

popraskana-nivelacna-stierka

Nivelačné stierky, sa používajú na zrovnávanie alebo vyhladenie podkladu, teda podkladového poteru, či už na cementovej alebo sadrovej báze. Podľa toho sa volí samozrejme aj nivelačná stierka. Doporučujem zrovnanie podkladu nivelačnou stierkou zveriť do rúk odborníkom, najlepšie podlahárom, nie murárom.  Nivelačné stierky sú háklivé na dodržanie riadneho pracovného postupu. Pokiaľ sa nepostupuje podľa návodu na použitie, ktorý je na každom vreci popísaný, tak výsledok nemusí byť podľa vašich predstáv. Môže sa ľahko stať, že nivelačná stierka doslova odskočí od podkladu a celá zosieťuje, teda popraská. Poďme si povedať, čo býva najčastejšími príčinami toho, že nivelačná stierka sa nepohodne s vašim podkladom.

Nesprávne zvolená penetrácia podkladu

Vhodne zvolená a správne aplikovaná penetrácia podkladu je základom toho, že výsledok bude podľa vašich predstáv a nivelačná stierka bude riadne držať na vašom podklade. Pri zrovnávaní podkladu nivelačnou stierkou sa môžete stretnúť vždy iba s dvoma prípadmi. Buď sa zrovnáva nový poter, alebo starý poter. Pri nových poteroch je to bez problémové, aplikuje sa najčastejšie penetrácia na vodnej báze a následne sa povrch zrovnáva nivelačnou stierkou. Horšie to však je pri starých poteroch, ktoré často krát bývajú so zvyškami rôznych lepidiel po predošlých podlahovinách a vôbec neviete nič bližšie o zložení týchto lepidiel. V tomto prípade je problém pri zvolení správnej penetrácie. Najväčším problémom bývajú zvyšky asfaltového lepidla na ktorom boli nalepené staré klasické drevené parkety. Dozvedel som sa, že niektorí majstri v tej dobe používali na riedenie asfaltového lepidla naftu a to je ten najhorší scenár, ktorý vás môže stretnúť. Pokiaľ je nafta dostatočne nasiaknutá v podkladovom betóne tak vás hneď uisťujem, že vám nebude fungovať dokonca ani dvojzložková epoxidová penetrácia. Proste na naftu vám nechytí nič. Vtedy sa musí pristúpiť na odfrézovanie časti hrúbky poteru. To som opísal ale ten najhorší možný variant.

Popraskaná nivelačná stierka
Popraskaná nivelačná stierka, ktorá zároveň odskočila od podkladu

Pokiaľ sú na podklade zvyšky lepidla napríklad po starom PVC tak vtedy doporučujem zvoliť už spomínanú epoxidovú penetráciu, ktorá sa hneď po aplikácii nahrubo presype kremičitým pieskom. Po vytvrdnutí epoxidu sa zvyškový kremičitý piesok povysáva a máte pripravený podklad na liatie nivelačnej stierky.

Nedodržanie správneho pracovného postupu pri zrovnávani podkladu

Ak chcete aby ste nemuseli svoju nivelačnú stierku vysekávať, tak určite za každú cenu postupujte podľa návodu na použitie na tej či onej nivelačnej stierke. Upozorňujem hlavne na presné dodržanie množstva zamesovej vody, aby voda bola studená (nie teplá), aby bola správna teplota a vlhkosť podkladu a priestoru v ktorom sa bude nivelačná stierka aplikovať.

Popraskaná nivelačná stierka
Vysekaná nivelačná stierka, ktorá pri schnuti popraskala a odskočila od podkladu.

Prudká zmena klimatických podmienok pri vysýchaní nivelačnej stierky

Prosím vás tu vás chcem upozorniť, skutočne nemeňte klimatické podmienky počas prvých dní po aplikácii nivelačnej stierky klimatické podmienky v miestnosti. Mám tým na mysli, aby ste v žiadnom prípade výraznejšie nepridávali kúrenie, nemenili tak teplotu podkladu ale aj ovzdušia. Absolútne sa totiž nedoporučuje výrazne meniť priestorovú vlhkosť ovzdušia v miestnosti kde nivelačná stierka schne. Nivelačné stierky majú totiž svoje pnutia pri vysýchaní a prudkou zmenou klímy sa tieto pnutia môžu ľahko znásobiť a jednoducho sa vám nivelačná stierka môže ľahko odtrhnúť od podkladu. Presne toto sa mi nedávno stalo u môjho zákazníka, ktorý chcel urýchliť dobu schnutia a dal do miestnosti odvlhčovač vzduchu, ktorý extrémne podsušil ovzdušie a nivelačná stierka v strede miestnosti kompletne popraskala a odskočila od podkladu. Toto sú asi tri najčastejšie chyby s ktorými som sa doteraz pri svojej práci pri zrovnávaní podkladu stretol. Skutočne si dávajte pozor pri zrovnávaní podkladu, pretože vysekávať popraskanú stierku nie je naozaj nijak príjemné.

Autor: Šoška Milan

142 thoughts on “Viete čo môže spôsobiť popraskanie a odskočenie nivelačnej stierky od podkladu?

  1. blank
    Dušan Marec says:

    Dobrý deň, nedávno som realizoval samonivelačnú stierku v garáži. Podklad bol beton. Ten som napenetroval, pričom som riedil 1:1 s vodou. Po viacerých náteroch bol beton mierne lesklý. Asi po dvoch dňoch schnutia som naniesol 5mm vrstvu stierky Supremix rapid, ktorý je na cementovej báze. Garáž som nechcel počas schnutia veľmi vetrať, keďže aj to by spôsobilo prudké zmeny vlhkosti, hoci vetrať odporúčate. Už na druhý deň schnutia sa objavili dve trhlinky. Po niekoľkých dňoch zatuhnutia som prasklinky vyspravil cementovou maltou. Po vyschnutí podlahy som jej povrch ešte napenetroval, aby nebola taká nasiakavá. Už pri nanášaní tejto penetrácie sa zviditeľnili sieťové prasklinky na celej ploche, ktoré inak nebolo vidno. Po asi mesiaci pribudli ďalšie väčšie praskliny a po asi dvoch mesiacoch od zalievania majú tie praskliny šírku asi 0,5mm a pláty sa začali aj oddelovať od betonového podkladu, takže už vidím, že budem musieť podlahu zosekať. Prasklín, samozrejme, pribudlo po celej ploche. Sused, ktorý robí v stavebníctve, mi povedal, že je to pravdepodobne tým, že som podklad penetroval do sklovita. A ešte jedna dôležitá vec, zvyšok nivelačnej stierky, ktorý mi zostal, som vylial pred garáž na špinavý a suchý beton a tam drží kvalitne aj bez penetrácie. Mám pocit, že penetráciou sa len zapchajú póry, vďaka ktorým nivelačka dobre prilnie na povrch.
    Dušan

    • Avatar photo
      Šoška Milan says:

      Dobrý deň,
      na toto vám skutočne neviem odpovedať, pretože nemám ani tušenie aký materiál máte na mysli. Musíte byť konkrétnejší, či sa jedná o nivelačnú stierku, alebo klasický cementový či anhydritový poter. Navyše ku každému stavebnému materiálu existuje technický list v ktorom sa detailne dozviete ako sa s daným materiálom pracuje a ako je treba správne aplikovať. Vyžiadajte si technický list od výrobcu daného materiálu, to budete mať najistejšie.
      Pozdravujem

  2. blank
    Erik says:

    Dobrý deň prajem,

    Potrebujem vyrovnat podlahu nivelákom, lenže po strhaní cca 50ročného linolea mi na podlahe zostalo docela dosť lepidla a nejde dole žiadnym iným spôsobom ako dlátkom a škrabkou /to je ale náročné – hlavne časovo/ hľadám preto spôsob ako túto prácu obísť.

    Je možné použiť adhézny mostík a naň potom aplikovať nivelačnú stierku?

    Ak áno viete mi aj odporučiť konkrétny s ktorým máte dobré skúsenosti ?

    Za skorú odpoveď vopred ďakujem a želám pekný deň

    • Avatar photo
      Šoška Milan says:

      Zdravím,
      neviem aké bodky myslíte, ťažko sa mi reaguje keď nevidím aspoň foto. Pokiaľ sú to také malé kráteriky, také mini prepadlinky, tak to vzniklo vďaka tomu, že nebol riadne uzavretý podklad penetráciou a podklad extrémne rýchlo vysal vodu z nivelačky, čím vznikli malé bublinky a nakoniec keď to celé stuhlo tak sa vytvoril kráterik resp. prepadlinka. Podľa mňa ste penetráciou neuzavreli savosť podkladu.
      Pozdravujem

  3. blank
    Michal Reiberger says:

    Dobry den. Mal by som otazku. Po strhnuti stareho linolea ktore bolo podlepene niecim ako koberec, mi ostalo „dost“ tohto koberca nalepeneho na podlahe, teraz to je take „chlpate“. Da sa aj na takyto podklad vyliat nivelak ? Dakujem za odpoved

    • Avatar photo
      Šoška Milan says:

      Dobrý deň,
      áno aj takýto podklad sa dá vyliať nivelačnou stierkou. Má to však určité zásady. Je nutné slabo prídržné miesta mechanicky očistiť a tie miesta ktoré riadne držia necháte tak. Napenetrujete podlahu epoxidovým penetrákom, ktorý presypete kremičitým pieskom. Voľný piesok na druhý deň povysávate a následne viete plochu preliať nivelačnou stierkou, ideálne takou, ktorá ma minimálne resp. žiadne pnutia pri vysychani. Odporúčam stierku UZIN NC 110.
      Pekný deň.

  4. blank
    Jana Janková says:

    Dobrý deň,chcela by som sa informovať,čo by bolo vhodné na betonový poter,starý cca 30 rokov,je to kuchyňa prerobena z pivnicnych priestorov,nevieme ako bude reagovat,ak chceme dat linoleum.Či nebude vznikať pliesen medzi podkladom a linoleom.Ďakujem

  5. blank
    nešťastný zákazník says:

    Dobrý deň. Mal by som otázku. Prerábame byt, resp firma nám ho prerába. Búracie práce, vymurovanie kúpelne (zväčšovanie) išlo veľmi rýchlo, až vyzeralo že sa všetko stihne v dohodnutom termíne. Ale…
    ..rozobrali sa parkety a nastal prvý problém, lebo po parketách ostali stopy smoly ktoré nešli dole. Nasledovala otázka penetrácie a dohadovaná cena bola 1100€ len za penetráciu, čo sme s priatelkou odmietli. Po následnej porade s viacerými stavbarmi mi bolo odporučené (aj v stavebninách) použiť adhézny mostík s kremičitým pieskom. Ten bol mnou zakúpený a majstrom dodaný. Práce pokračovali. Nivelácia mala byť vylievaná v rozsahu 3-15mm. Použitá nivelácia bola určená na 5-15mm. Problém nastal na druhý – tretí deň po nivelácií ktorá popraskala. Popraskala po celej ploche 75m štvorcových. Na viacerých miestach bolo citiť že aj odskočila od podkladu. Hlavný majster bol pár dní ticho a náslaedne na moju otázku čo s tým mi zdelil, že problém nastal pravdepodobne v penetrácii, ktorá nebola na to vhodná. Ostal som veľmi prekvapený a nevedel som či sa mám hnevať na seba alebo na nich. Vraj nepredbiehajme, lebo vzorka bola poslaná do firmy značky ktorá vyrobila niveláciu na posudok.
    V tom mi bolo jasné, že dana značka si chráni svoje a určite napísu, že v pripade nedodržania ich odporúčaní nepreberajú na seba akú koľvek zodpovednosť. Tak sa aj stalo, po tri a pol týždni (zbytočného) čakania mi hlavný majster povedal presne čo som vedel už tri týždne.
    Tak som si naštudoval technický list od výrobcu nivelácie v ktorom je okrem iného písane od vyspravení podkladu od prasklín a podobne je odporúčané samozrejme aj použitie penetrácie ich značky. V prípade nesúrodého podkladu je odporúčaný ich adhézny mostík. To je pochopitelné. Každá značka si háji svoje záujmy a nebude odporúčať predsa konkurenciu. Ale ak sú dodržané technické normy tak si myslím, že by problém byť nemal ani pri použití toho istého výrobku inej značky alebo sa mýlim??
    A nemôže byť problém, že neboli použité dilatačné pásky popri stnách, riadne povysávaný podklad a v neposlednom rade výrazné prekročenie odporúčanej hrúbky výrobcom ktorá je v rozsah 5-15mm a na viacerých miestach som našiel hrúbku cez 2cm, ba niekde aj 3cm? A pritom v úlomku vidieť, že nebol vylievaný na dva krát?? Sklenné vlákna na spevnenie použité neboli. A vraj som na vine ja a môj adhézny mostík.
    Odporučanie majstra je urobiť nanovo niveláciu nie s adhéznym mostíkom ale s dvojzložkovou epoxidovou penetráciou za dalších 1800€ čo by znamenalo, že za vyliatie nivelácie máme zaplatiť 3100€. Čo mi príde ako dosť veľký extrém. Moja otázka je, či to udrží epoxid ked sa urobí zase trojcentimetrová vrstva nivelácie na jeden krát ktorá je určená na 5-15mm. Kde je pravda? poradte mi, dakujem

    • Avatar photo
      Šoška Milan says:

      Zdravím,
      viem presne o čom píšete, mne sa to tiež stalo. S odstupom času môžem povedať, že na takéto prípady, keď je problematický podklad je nutné použiť 2-komp. epoxidovú penetráciu presypanú kremičitým pieskom a následne použiť nivelačnú stierku, ktorá ma nulové pnutia pri vysýchaní. To znamená, že keď nivelačná stierka schne nevyvíja žiadne sily a pnutia, ktoré by zaťažovali podklad. Niekedy stačí ak použijete adhézny mostík s kremičitým posypom, tak ako ste použili vy a následne použiť nivelačnú stierku s nulovými pnutiami pri vysychani.
      Vo vašom prípade je nutné všetko vysekať a urobiť to na novo. Odporúčam použite stierku MUREXIN CA-20, alebo UZIN NC-110. Obe sú s nulovými pnutiami pri schnutí.
      Pekný deň prajem

      • blank
        nivelak says:

        Zdravím

        ako naliať sadrovú nivelačku na 2x ? Je kúpená verzia len do 15mm ak v predchádzajúcom prípade, ale treba zaliať pár m2 až výšku 25mm.
        Musí sa čakať na úplné vyzretie prvej vrstvy? A znova aký penetrák?
        Viem že sadra neznáša vlhkosť po vyzretí, nenapučí prvá vrstva po naliatí druhej?

        Inak ide o hmotu Akkit 210 a na vreci je napísané:
        Pri viacvrstvovom nanášaní musí byť ďalšia vrstva nanesená ihneď po dosiahnutí pochôdznosti prvej vrstvy. Pri neskoršom nanášaní je nevyhnutné opätovne aplikovať základný náter.

        Toto je bežný postup pre sadrové nivelačky vo viac vrstvách?

  6. blank
    Stanislav says:

    Dobrý deň

    Môže sa nivelačná stierka použiť priamo na „čerstvý“ betón ktorý má 3 – 4 dni?
    Alebo treba počkať kým betón vyschne ? Ako je to potom s penetráciou ak sa môže nivelácia použiť na čerstvý betón ?

    ďakujem pekne vopred za odpoveĎ

  7. blank
    Marek says:

    Dobrý deň.

    Chcel by som Vás poprosiť o radu. Prerábam starý (50r.) byt. Po odstránení pôvodných parkiet sa nám podarilo bez zbytkov odstrániť zvyšky smoly a na pôvodný liaty betón chceme aplikovať nivelačnú stierku. Betón je však rôznej kvality – na niektorých plochách veľmi pevný s riečnym štrkom do priemeru zrna cca 2.5 – 3cm a na iných plochách zase na prvý pohľad veľmi nekvalitný s hrboľatým povrchom (pravdepodobne „sypaný“ v hustej konzistencii s nižším obsahom cementu).

    Ak som dobre pochopil z Vašich predošlých odpovedí – pri problematických podkladoch odporúčate niveláky na báze síranu vápenatého. Platí to aj pre náš prípad? Ak áno tak prečo? Predajcovia mi v zásade odporúčajú na betónový podklad – nivelačku na cementovej báze. Z akého dôvodu je vhodnejší kalciumsulfát? Má vo všeobecnosti nižšie pnutia pri vysychaní, alebo lepšiu priľnavosť k podkladu?

    Ďalšia moja otázka sa táka priamo pojmu „pnutia“. V technických listoch jednotlivých materiálov sa o tomto veľmi dôležitom faktore nič nepíše. Vždy sa uvádza hodnota pevnosti v tlaku a ťahu za ohybu. Čo sa týka pnutí – uvádza sa obyčajne len „nulové pnutie“, alebo „veľmi nízke pnutie“.

    Podlahári s ktorými som doteraz komunikoval majú v drvivej väčšine prípadov skúsenosti s hmotou Baumit nivello quattro, pri ktorej sa uvádza, že je „bez nežiadúcich pnutí“.

    • Avatar photo
      Šoška Milan says:

      Dobrý deň,
      na problematické podklady by som na vašom mieste použil v prvom rade epoxidovú penetráciu presypanú kremičitým pieskom, čo zabezpečí spevnenie vrchnej vrstvy poteru. Následne by som použil nivelačnú stierku s čo najmenšími pnutiami aby stierka pri schnutí nevytvárala tlak na podklad, ktorý nie je 100%-ný. Vyhnete sa tak zbytočným komplikáciam a problémom. Nechcem tu hovoriť o nejakej konkrétnej stierke, to by som skôr riešil už s daným majstrom, ktorý určite má na takéto prípady obľúbenú a vyskúšanú nejakú stierku. Nivelačky s nulovými pnutiami sú v podstate nejakým hybridom a obsahujú aj sádru ale aj určitú časť cementu a ich konečné pevnosti sú porovnateľné s čisto cementovými stierkami.
      Pozdravujem

  8. blank
    Andrej Gogora says:

    Dobry den,

    prosim vas o radu, pri rekonstrukcii podlahy na chodbe (10m2) stareho bytu sme zvolili suchy sposob: na vyrovnany piesok/suť sme krizom polozili 2 vrstvy OSB dosiek s drazkou (2×2,5cm) a zvrutovali ich, je to rovne a pomerne stabilne, len v jednom rohu sa doska iba mierne prehyba (cca 1-2mm), plan je aby tam bola dlazba, cize na OSB dosky chceme vyliat Murexin Nivelačnu hmotu na drevené podlahy NH 75, v hrubke cca 1cm.

    Otazka 1: staci na OSB aplikovat obycajny adhezny mostik alebo je nutne pre danu nivelacku pouzit epoxidovu penetraciu s kremicitanom? (kvoli financiam…)
    Otazka 2: dokaze dana nivelacka od Murexinu stabilizovat mierne prehnutia OSB dosky tak aby nepopraskala, pripadne aby nepopraskalo lepidlo (S1) na dlazbu alebo flexi sparovacia hmota?

    dakujem pekne za radu, pripadne komentar na co si dat pozor pri takomto postupe, prajem pekny den

    • Avatar photo
      Šoška Milan says:

      Dobrý deň,
      myslím, že vám bude fungovať adhezny mostik. Čo sa týka toho prehýbania, tu som už nie istý, či vám nivelačná stierka nepraskne. Nivelačné stierky nie sú moc stavané na prehýbajúce sa podklady. Skúste nivelačnú stierku ešte vyarmovať sklenenými vláknami, alebo rohožou zo sklenných vlákien, tie vám nivelačnú stierku riadne spevnia.
      Pozdravujem

      • blank
        AG says:

        Dobry den,

        prosim vas, na 2 vrstvy zvrutovanych OSB dosiek s drazkami (tie su na vyrovnanom piesku/sutine) dal epoxidovu penetraciu s kremicitanom, na to som vylial cca 1cm nivelecnej strierky Murexin NH75 na drevo spolu so sklenym runom na spevnenie (+dilatacia cca 0.8cm), postup spracovania som dodrzal podla navodu, napriek tomu sa po tyzdni objavili pri rohoch male praskliny a postupne na niektorych miestach miestnosti (11m2), v hrubke su velmi male, nemaju ani 1mm, nivelacka sa zatial v tych miestach neodlupuje od podkladu ani to nevydava praskave zvuky, myslite ze by som napriek tomu mohol na to lepit dlazbu (20x20cm)? (lepidlom S2), dakujem velmi pekne za radu

        • Avatar photo
          Šoška Milan says:

          Zdravím, ťažko sa vám k tomu takto na diaľku vyjadrovať, či lepiť na to dlažbu alebo nie. Možno pokiaľ sa jedná iba o praskliny vo forme vlásočníc, tak by som to riskol, ale zas je tu otázka čo to bude robiť časom pri dlhodobejšom používaní a pri dlhodobejšej záťaži. Skrátka máte to hop alebo trop, proste pokus omyl. Ale ak môžem poradiť kontaktujte technikov z firmy murexin, oni sú ochotní a určite vám viac poradia, pretože oni najlepšie poznajú svoje materiály.
          Tak prajem nech vám to dobre dopadne.
          Pozdravujem

          • blank
            AG says:

            dakujem za reakciu, pan z murexinu poradil dat na nivelacku hlbkovu penetraciu a hydroizolaciu – tekutu foliu (2 vrstvy), ze ta by mala zachytit mozne pnutia/pohyby a na to priamo lepit flexi lepidlom dlazbu, z technickeho hladiska to moze byt ok? dakujem, prajem pekny den

          • Avatar photo
            Šoška Milan says:

            Zdravím,
            tak ako takú logiku to má, ale priznám sa nepoznám tieto ich produkty z praxe čo dokážu. Ale myslím, že fungovať by to mohlo.
            Pozdravujem

  9. blank
    Jozef Franek says:

    Dobrý den,potrebujem opravit staru betonovu podlahu začal sa odlupovat a drolit starý 40r betonový poter v garaži chcem ho zosekat a vyliat nivelačkou a natriet epoxy farbou.Podlaha nie je zospodu zaizolovana proti vlchkosti,dlažbu tam nechcem pokladat.Dakujem

    • Avatar photo
      Šoška Milan says:

      Dobrý deň
      Ako najväčší problém u vás vidím to, že betonová podlaha nie je zaizolovaná proti vlhkosti a teda sa šíri celou konštrukciou smerom hore. Pokiaľ na vrchnú vrstvu dáte epoxidový náter, tým pádom do značnej miery zadusíte betonovú konštrukciu. Tým pádom prípadná vlhkosť v podklade sa nebude mať kam odpariť resp. sa výrazne spomalí odparovanie tejto vlhkosti a to vidím ako problém do budúcna. Vlhkosť ktorá sa nemá kam odpariť sa v betóne hromadí a postupne sa táto vlhkosť stáva tlakovou vodou a môže sa stať, že sa vám postupne začne degradovať epoxidová vrstva.
      Na vašom mieste, vzhľadom na to, že nemáte poriešenú vlhkosť by som si na tejto ploche iba vylial nejakú vysokopevnostnú nivelačnú stierku, ktorú by som už dalej neupravoval žiadnym náterom, aby sa mohla prípadná vlhkosť postupne cez nivelačnú stierku odparovať.
      Pozdravujem

      • blank
        Maros says:

        Dobry den,

        v zahradnom domceku som vylial nivelizacnu hmotu Murexin MFI50. Chcel som povodne dat este epoxidový nater, ale nie som si isty, ci mozem. Beton bol izolovany tekutou lepenku, ale pri priprave podkladu pred nivelackou sme ho trochu zbrusili smirglom a po obvode stien sme spachtlou odstranovali asfaltovu ipu, cim sa na par miestach (asi 5×5 cm) odstranila vrchna vrstva betonu. Myslite si, ze cez tieto miesta bude prenikat zospodu vlhkost a tym padom neodporucate ziadny nater na nivelacku?

        Dakujem za odpoved.

  10. blank
    Pavol says:

    Dobrý deň. Mám na betónovej podlahe do flexibilneho lepidlá nalepené cementovovlaknite dosky“Superdosky“. Na tom nalepené elektrické podlahové vykurovanie „koberčeky“ Mohli by ste mi poradiť s akým materiálom to mám za rovnať aby som na to mohol klásť dlažbu 20×120

  11. blank
    Kamil says:

    Dobry den, planujeme vyrovnat podlahu v kuchyni spojenu s chodbou, na kt sa nasladne bude lepit vinyl. Zakladna podlaha je stary beton. Na nom je vsak v kuchyni naneseny betonovy poter z dovodu, ze v smere od chodby ku kuchynskemu oknu sa podlaha zvazuje 0-2(3)cm. Poter je vsak popraskany a v par miestach niektore popraskane bloky nepatrne balansuju pri naslape.

    1)Mam popraskany poter uplne odstranit(cim musim viac investovat do nivelaku) alebo ho nivelizacna hmota zpevni?
    Taktiez je na povodnom betone dlazba, kt odstranim aj s lepom.
    2)Treba povrch pod nimi specialne penetrovat?
    3)Ake pripravky by ste mi doporucili?

    Vid foto:
    https://drive.google.com/drive/folders/198CxAto4N_wU7LQ__Bjn3Yg-ya8RYE3z?usp=sharing

    Dakujem za odpoved

    • Avatar photo
      Šoška Milan says:

      Zdravím,
      ťažko sa radí pri takýchto veciach na diaľku, ale pokúsim sa. Lepený vinyl je náročný na dokonale pevný, rovný a hladký podklad. Čo vo vašom prípade nemáte, takže pokiaľ ste rozhodnutý pre lepený vinyl tak odporúčam starý popraskaný betón vysekať a pripraviť podklad resp. poter na novo a po vyschnutí nového poteru na dokonalú vlhkosť ho následne preliať nivelačnou stierkou. Pokiaľ sa chcete vyhnúť sekaniu poteru, tak odporúčam zmeniť typ podlahoviny vo vašom prípade na kompozitný click vinyl teda na HDF doske alebo na tvrdom plastovom jadre, alebo kvalitnú laminátovú podlahu. Pokiaľ by ste sa rozhodli nakoniec pre plávajúcu podlahu, tak podklad je nutné prebrúsiť, napenetrovať epoxidovou penetráciou, ktorú presypete kremičitým pieskom a následne prelejete nivelačnou stierkou. Takto pripravený podklad bude postačujúci pre clickový variant podlahy. Ak by som bol na vašom mieste použil by som kvalitnú laminátovú podlahu.
      Pozdravujem.

      • blank
        Kamil says:

        Zdravim,

        vysekam to tedy. Mame uz kupenu lepiacu vinylku. Podla Vas je nejaky technologicky problem keby do tych najvacsich priehlbim pri okne nalepim savé betonove platy (predstavme si napr. bocnice z tvarnic) lepidlom, pockam kym vyschne, penetrak a zalejem celu plochu nivelakom? Bude to pevne, suche, nasiakave. Ci sa mylim? Dakujem

        • Avatar photo
          Šoška Milan says:

          Zdravím,
          myslím, že by som to takto nekombinoval s tými tvárnicami, bojím sa toho, že to fungovať nebude. Do najväčších priehlbín dajte rýchloschnúcu cementovú zmes, do ktorej viete pri väčších hrúbkach primiešať kvôli objemu aj kremičitý piesok. Výspravku budete mať cca za 2 hodiny suchú a môžete prelievať nivelačnou stierkou.
          Pozdravujem

  12. blank
    Peter says:

    Mám otázku.
    Čo sa stane keď použijem nivelacku anhydritovo-sadrovú ktorej min hrúbka je 5mm a max 30mm. No potrebujem vyrovnat podlahu od 1mm do 7mm?
    Vyzerá že rozdiel oproti takej ktorá je určená od 1-10mm je iba v menšej zrnitost.

    • Avatar photo
      Šoška Milan says:

      Zdravím,
      odporúčam neodkláňať sa od technických listov a obzvlášť u nivelačných stierok. Pre niečo sú tie hodnoty v tých technických listoch napísané. Použite takú nivelačnú stierku, ktorá je písaná na vaše hrúbky ktoré potrebujete reálne liať a nebudete tak nič riskovať a budete mať podklad riadne pripravený. Myslím, že ak by ste vyliali 2mm hrúbku s nivelačkou ktorá je určená pre min. hrúbky od 5mm tak vám celoplošne zosieťuje a popraská.
      Pozdravujem

    • Avatar photo
      Šoška Milan says:

      Dobrý deň,
      nivelačná stierka vám hodne spomalí schnutie vodo-nepriepustného betonu, takže lial by som nivelačnú stierku až keď bude tento betón úplne suchý. Treba ho odmerať vlhkomerom. Doba schnutia betónu je závislá od jeho hrúbky a klimatických podmienok. To či je suchý zistíte iba meraním. Viac poradiť neviem.
      Pozdravujem

  13. blank
    Jozef says:

    Dobrý deň. Chcel by som vyrovnať podklad nivelačnou stierkou ale dilatačné škáry na okrajoch pôvodného podkladu pri stenách sú trošku hlbšie a sú plné zvyškových kamienkov od pôvodného poteru z pred x rokov. Pôvodný podklad je inak dosť pevný nato, že je to starý byt. Je tam aj nejaká drevená doska blízko pri dilatácii medzi stenami. Ide o to, že v nijakom videonávode na rovnanie podkladu nie sú medzi stenami a podkladom také škáry a povrch vyzerá už pred niveláciou v poriadku. Neviem ako sa s tým vysporiadať. Treba tieto kamienky všetky odtiaľ odstrániť? Treba tie škáry nejako dobetónovať? Alebo môže pri nivelácii cez tieto škáry stekať stierka cez cestičky v podlahe k susedom? Môžem vám aj poslať nejakú fotku aby ste vedeli čo mám na mysli.

    • Avatar photo
      Šoška Milan says:

      Zdravím,
      viem zhruba čo máte na mysli. Treba tie dilatácie vyčistiť a následne vyspraviť nejakou rýchloschnúcou cementovou zmesou napr. UZIN NC 182. Ale dajte pred vyspravením na stenu dilatačnú pásku aspon 5mm hrubú aby mohol poter dilatovať. Pokiaľ máte na podlahe aj nejaké praskliny, tak kľudne je možné, že nivelačná stierka môže zatiesť k susedovi pod vami. Ale samozrejme tiež záleží aký typ stierky použijete. Cementové stierky bývajú zväčša hustejšie ako sádrové stierky.
      Pozdravujem

    • Avatar photo
      Šoška Milan says:

      Dobrý deň,
      v každom prípade je nutné použiť nivelačnú stierku pre exteriér. V stavebninách by vám mali ponúknuť čo potrebujete. S tou farbou na povrch nivelačnej stierky by som bol opatrný. Ak nemáte betonovú dosku odizolovanú, to znamená že bude naťahovať zemnú vlhkosť, tak je nutné aby sa táto vlhkosť cez nivelačnú stierku mohla odparovať. Mám trošku obavu, že náter nivelačnú stierku uzavrie a vlhkosť nebude mať ako prejsť cez tento náter, začne sa tvoriť tlaková vlhkosť a náter vám môže degradovať resp. popraskať a poodskakovať zo stierky. Ak máte betonovú dosku odizolovanú od zemnej vlhkosti tak by malo byť potom všetko v poriadku.
      Pozdravujem

  14. blank
    Peter says:

    Dobrý deň, zaliali mi podlahové kúrenie anhydritovým poterom. Koli zmene podlahovej krytiny potrebujem doliat ešte 1 centimeter (predpokladám že sádrovú niveláciu). Otázka znie či je možné nivelovať poter ktorý ešte nebol vystavený vykurovacej krivke. poter je starý 3 mesiace ale vlhkosť určite ešte ma. Ďakujem.

  15. blank
    Igor Vasil says:

    Dobrý deň, prerabam panelákoví byt kde som strhol gumu a zostalo po nej dosť lepidla a niekde aj filc z gumy. Ten som očistil, lepidlo ktoré mi šlo dole som stykom zoškrabal a podlahu som následne napenetroval 1x duvilaxom bd 20 v pomere 1:3. Po 6 dňoch sa mi na nivelaku objavili vlásočnicové prasklinky. Je to problém ? Alebo je to bežná vec ? Ďakujem

    • Avatar photo
      Šoška Milan says:

      Dobrý deň,
      nemali by ste tam mať vlasočnicové praskliny. Použili ste nesprávnu penetráciu, pretože duvilax nie je penetrácia, ktorá sa aplikuje na podklad so zvyškami lepidiel. Odporúčam na podklady so zvyškami lepidiel použiť epoxidovú penetráciu presypanú kremičitým pieskom.
      Preklepte si miesta kde sú praskliny, či je tam dutý zvuk, alebo nivelačná stierka drží na podklade.
      Pozdravujem

  16. blank
    Ing. Juraj Siničák says:

    Po odstránení povlakovej podlahy v interiéri sme narazili na vrstvu liateho asfaltu. Je možné naň aplikovať epoxidovú penetráciu s kremičitým posypom a následne samonivelizačnú stierku? Nie je bezpečnejšie asfaltovú vrstvu vysekať a pracovať na betónovom podklade?
    Vopred Ďakujem za radu
    S pozdravom Siničák

  17. blank
    Martin says:

    dobrý deň,

    mám cementový poter, chcem lepiť vinylovú podlahu.
    Mám teplovodné podlahový vykurovanie. Môžem použíť túto niveláciu ?
    Den braven Thermo S300
    rozdieli výšok ak som dal laser na stred poschodia sú cca +- 5mm

    Najskôr som chcel dávať Baumit quatro ale je to sádrové a povedali mi že na cement radšej cementové a v stavebninách kde kupujem držia Denbraven, ale dal by sa aj ten Baumit na objednávku.

    • Avatar photo
      Šoška Milan says:

      Dobrý deň,
      v každom prípade doporučujem použiť systémové riešenie, teda keď sa rozhodnete dať nivelačku den braven, tak použite aj penetráciu od nich. Nedoporučujem kombinovať značky. Na cementový poter by som aj išiel iba cementovou stierkou. Pri nivelačných stierkach treba vždy postupovať podľa návodu na vreci a treba použiť presne predpísané množstvo zámesovej vody.
      Pozdravujem

    • Avatar photo
      Šoška Milan says:

      Zdravím,
      pokiaľ poter nie je odizolovaný zo spodu, tak neodporúčam povrch uzavrieť epoxidom. Odporúčam iba klasickú penetráciu na vodnej báze a vyliať kvalitnejšiu nivelačnú stierku, ktorú už nebudete ďalej nijak upravovať. Vo vašom prípade je nutné zabezpečiť aby mohla prípadná vlhkosť cez stierku odchádzať. Epoxidom by ste príliš uzavreli povrch a mohla by vam tam vzniknúť tlaková vlhkosť, vďaka ktorej vám môže epoxid poodskakovať z povrchu nivelačnej stierky poprípade môže odskočiť aj samotná nivelačka.
      Pozdravujem

  18. blank
    Stanislav says:

    dobrý deň,

    chcem sa spýtať na tento špecifický prípad. Na základovej doske je nalepená IPA a na tom 5cm styrodur. Na betonový poter už nie je miesto. Dá sa na ten styrodur vyliať nivelizačná stierka nejako vystúžena niečim, tak aby to nahradilo poter a malo hrúbku najviac 2 cm?? A aby sa na to dala dať plávajúca podlaha?

    Ďakujem pekne za odpoveď

  19. blank
    Vlado says:

    Dobrý deň, mám rovaký problém s betónovou podlahou v garáži ako už tu v tejto diskusii bolo spomenuté. Staršia betónová neodizolovaná podlaha, zvetraný nesúdržný povrch. Pri každom zametaní sa z povrchu oddeľuje piesok/drobný štrk.
    Neide mi o to, mať v garáži dokonale rovný povch, lebo by to asi znamenalo zdvihnutie celej podlahy, ale chcel by som zarovnať a uzatvoriť terajší stav aby podlaha už viac nedegradovala. V stavebninách mi odporučili použiť penetračný náter a naniesť na celú plochu flexi lepidlo. Povrch ešte prípadne natrieť farbou na betón. Aký je Váš názor na takéto riešenie?
    Ďakujem.

    • Avatar photo
      Šoška Milan says:

      Zdravím,
      priznám sa s povrchmi v garáži nemám moc skúsenosti, ale určite by som povrch zavrel resp. spevnil penetračným náterom a následne by som ho vylial nivelačnou stierkou určenou do exteriéru a následne by som nivelačnú stierku natrel farbou na beton, alebo by som nechal holý povrch nivelačnej stierky bez ďalšej úpravy.
      Pozdravujem

      • blank
        Juraj says:

        K tejto garazovej teme… pri nivelacnych stierkach urcenych pre garaz sa v tech. liste pise nutnost osetrit – nesmie ostat holy. Doporucujete na takyto garazovy beton najskor dat cementovu hydroizolácia a nasledne na to dat samonivelacnu stierku? Pomohlo by to?

        • Avatar photo
          Šoška Milan says:

          Zdravím,
          všetko zavisí od lokálnych podmienok tej či onej garáže. Každú podlahu treba posudzovať individuálne. Čo sa týka hydroizolácie tak tu tiež sú nejaké limity, tzn. pokiaľ by ste na podlahe mali tlakovú vodu tak nepomôže ani tekutá hydroizolácia, takže pri zvýšenej vlhkosti na podklade treba byť skutočne opatrný a hlavne riešiť problém tzn. odstrániť príčinu vlhnutia, pretože ani tekutá hydroizolácia nie je všeliek.
          Pozdravujem

  20. blank
    Marián says:

    Dobrý deň, chcel by som vás poprosiť o radu, prestavujeme rodinný dom a stav. firma, ktorá nám robila prestavbu , nám vylievala podlahy po odstránení linolea samonivelačným náterom, neviem ale značku ani postup, aký použili, lebo som nebol pri tom, šéf stavby tvrdil, že podklad penetrovali, ale tiež neviem akým prípravkom… ale výsledok je taký že z celej vyše 100m2 plochy sa na jednom mieste cca 2m v priemere vytvorili jemné praskliny a je počuť dutý poklop, teda zrejme odskočenie od spodiny. Šéf stavebnej firmy mi tvrdí, že uvedená skutočnosť nie je na závadu, pretože nivelačný náter je dostatočne pevný a že keď na to dáme laminátové parkety určite to nepopraská. Nie som síce technik, ale nechce sa mi tomu veriť. Chcem sa preto opýtať vás ako odborníka, či sa dá takémuto tvrdeniu veriť a spoľahnúť sa na to, že pod laminátovými parketami sa nivelák nerozpadne úplne, alebo trvať na tom, aby sa to opravilo – a ak áno, tak treba vysekať celú izbu (cca 16m2) alebo by stačilo vysekať len úsek, ktorý rezonuje (cca 2m v priemere) ?- nakoľko súčinnosť stavebnej firmy očakávať nemôžem, budem to musieť robiť vo vlastnej réžii… Ďakujem za odpoveď

    • Avatar photo
      Šoška Milan says:

      Dobrý deň,
      je pravda, že cementové nivelačné stierky radi za určitých okolnosti zosieťujú, teda prejavia sa nich vlásočnice mikro prasklín. Ak ale pri poklepaní nivelačná stierka drží o podklad tak je to v pohode. Ak pri poklepaní máte dutý zvuk, treba dané miesto vysekať a vyliať na novo. Nie je nutné vysekať celú miestnosť. Pri rekonštrukciách odporúčam používať sádrové nivelačné stierky, pretože tie majú pri vysychaní nulové pnutia.
      pozdravujem

  21. blank
    Pavel says:

    Dobrý deň,

    Podtreboval by som poradiť. Po odstránení starých parkiet v byte som pod nimi objavil takéto niečo (https://imgur.com/CTyfOJK), akokeby betón s pilinami zmiešaný v takých dielcoch. Moja otázka znie, či možno na to vyliať nivelacnu hmotu a jaku penetráciu použiť, alebo to treba odstrániť ešte nižšie, no potom bude veľký rozdiel vo výške podlahy, asi 7cm… Viete mi prosím poradiť ako postupovať?

  22. blank
    Dodo says:

    Dobry den,

    chcem sa opytat na penetraciu, panelak, chodba, zelezobeton 35r., potery boli krive, nieco som musel zbijackou odstranit a vyspravit flex-klebrom, dal som dilatacnu pasku, penetrak som pouzil duvilax s vodou podla navodu 1:4, ked zasvieti slnko trochu sa leskne, niekto tu pisal, ze podlaha po penetracii nesmie byt leskla … (leskne sa v urcitom uhle), je to problem pod samonivelizacnu stierku? fakt tam nemoze byt ani naznak lesku a treba to nejak odstranit, zdrsnit, zbrusit?

    Dakujem za odpoved.

    • Avatar photo
      Šoška Milan says:

      Dobrý deň,
      lesknutie by nemal byť problém, ale odporúčam použiť sádrovú stierku, pretože pri schnutí ma takmer nulové pnutia. Je to dobré kôli tomu, že duvilax nie je najšťastnejšia penetrácia aby ste následne nemali problém s odskočením cementovej nivelačnej stierky. V budúcnosti odporúčam používať systémové riešenia, teda penetráciu aj stierku jednej značky, vyhnete sa tak problémom pri prípadnej reklamácii.
      Pozdravujem

  23. blank
    Dodo says:

    Penetráciu nanášame spravidla iba raz, ak odhalíme nedostatočné nanesenie, opravu robíme vždy za mokra. Len silne nasiakavé podklady, akým je starý betón či anhydrid, vyžadujú opakované penetrovanie. Správne ošetrený povrch má po napenetrovaní jemný zamatový lesk. Ak sa vytvorí hrubý gumovitý film, upozorní na vysokú koncentráciu alebo nadmerné nanášanie. Aj keď má penetrácia previazaná s podkladom neuveriteľnú súdržnosť, pri hrubom filme bude fungovať ako separátor.

  24. blank
    Peter says:

    Dobry den,
    chcel by som sa spytat. V byte ktory som kupil bola vyliata nivelacka(cca pred pol rokom) bez dilatacnej pasky na stenach. Na otazku preco mi bolo povedane ze do 1cm nivelacky dilatacku netreba. Je to pravda? Stierka nieje popraskana a vyzera byt v poriadku. Je mozne aj po takom case ze by mohla po lete/zime este prasknut? Planujem tam davat plavajucu podlahu z vinylu. Vopred ďakujem za odpoved.

    • Avatar photo
      Šoška Milan says:

      Dobrý deň,
      áno stretávam sa s tým, že na mnohých zákazkach nie je dilatačná páska. Poviem na rovinu nemalo by to tak byť, ale ak je liata vrstva do 4 mm tak by sa zásadný problém nemal objaviť. Pokiaľ vám to neprasklo doteraz tak si myslím, že sa už nič nestane.
      Pekný deň prajem.

  25. blank
    Lydia says:

    Dobry den, prosim o radu. V starsom RD sme minuly rok dali do spajze novy betonovy poter, na to tekutu hydroizolaciu a na zaver cementovu nivelacku. Tohto roku sme chceli polozit plavajucu podlahu, ale stale mame pocit, ze zo zeme vychadza trocha vlhkosti a preto to nechceme uzavriet podlahou. Mozme na tuto nivelacku dat este jednu vrstvu nivelacky, ktora by bola konecna, bez nateru, bez podlahy plavajucej? Dakujem.

      • blank
        Anonym says:

        Dakujem, ale este poprosim, moze sa uz na doterajsiu nivelacku pouzit este vrstva hydroizolacie a nasledne finisova nivelacka? A aky druh finalnej nivelacky by sme mali dat do spajze, kde budu potraviny? Kazda odborna rada je dobra, pretoze si to robime svojpomocne…pozdravujem a dakujem.

        • Avatar photo
          Šoška Milan says:

          Dobrý deň,
          ja na vašom mieste by som tam už hydroizoláciu nedával, nechal by som tu vlhkosť ak tam je, nech sa prirodzene odvetráva do priestoru. Akonáhle sa ju snažíte nazvem to zadusiť, môže sa ľahko stať, že daná vlhkosť si bude hľadať cestu do stien. Dal by som už iba nivelačku na nivelačku. Len to berte, že to je rada na diaľku, nevidel som to, trebalo by to premerať o akej vlhkosti sa bavíme atď. Ťažko sa takto radí na diaľku bez potrebných informácii.
          Pozdravujem

  26. blank
    Lukáš says:

    Dobrý deň p. Šoška,
    chystám sa na renováciu podlahy v mojom byte ktorý som zdedil. Zistil som že pod starými kobercami a linoleom sa nachádzajú parkety ktoré sú na podklad iba položené(nie sú lepené čo som bol prekvapený). Pod parketami sa nachádza pomere prašný rozdrobený základ(predpokladám betón). Po naštudovaní niekoľkých videí by som sa potreboval spýtať nasledovné:
    Môžem tie parkety vybrať, povysávať podklad, napenetrovať, a po vyschnutí rovno nalepiť staré parkety(ktoré následne vytmelím vybrúsim a nalakujem) bez nivelačného náteru?
    Rád by som tie podlahy zrekonštruoval za čo najmenší peniaz. Všetko budem robiť svojpomocne.
    Ďakujem.

  27. blank
    František says:

    Dobrý deň,
    viac čitateľov sa už pýtalo na pokládku laminátovej podlahy na staré parkety v panelákoch. Chápem ich problém lebo najmä staršia generácia nechce ísť do radikálnejších riešení a pri slove škvára skončí. Zaujala ma jedna vaša odpoveď ktorá sa líši od ostatných a to: „Pôvodné parkety zrovnať nivelačnou stierkou alebo výspravkovou zmesou ….“ . Mohli by ste to bližšie vysvetliť, prípadne výhody nevýhody ?
    Ďakujem František

    • Avatar photo
      Šoška Milan says:

      Zdravím,
      existujú isté penetrácie aj na drevené parkety, či drevené podklady na ktoré sa môže následne liať určitý druh nivelačnej stierky. Výhoda je, že viete zrovnať podklad bez demontáže pôvodných parkiet a nevýhoda je, že týmto procesom nenávratne zničíte drevené parkety, už nikdy sa k nim neviete vrátiť a prípadne ich zrekonštruovať, proste jednoducho ich pochováte.
      Pozdravujem

  28. blank
    Frantisek says:

    Ešte by som nadviazal na predchádzajúcu otázku:
    – tá nivelačná stierka na parketách by mala byť na celej ploche alebo stačí len v „jamách“ ?
    – viac výrobcov inzeruje 5-6 mm podložky ktoré okrem iných vlastností vyrovnajú až 4-5 mm nerovnosti podkladu je to pravda ? a je t vhodné dávať takéto hrubšie podložky pod plávajúcu podlahu ?
    Ďakujem František

  29. blank
    Štefan Margitán says:

    Dobrý deň.
    Podlahu v miestnosti tvorí keramická dlažba,ktorá je pevná,neodlupuje sa.Podlaha je ale naklonená s výškovým rozdielom skoro 3 cm.Dlažbu neplánujem vysekať,ale chcem ju vyrovnať a na to poklásť vinylovú podlahu .Akú mám použiť penetráciu a akú nivelačnú hmotu?
    Ďakujem Števo

    • Avatar photo
      Šoška Milan says:

      Zdravím,
      závisí na tom, či nivelačná stierka už bola suchá alebo nie. Ďalšia vec je, že akú hrúbku ste liali. Niektoré nivelačky vám vedia za štyri dni bez problémov vyschnúť. Treba si kuknúť technický list danej nivelačky koľko jej trvá vyschnúť.
      Pokiaľ by ste ju uzavreli moc vlhkú náterom tak to zbadáte tak, že sa začnú vytvárať bubliny na vrstve náteru, čo znamená že voda sa chce odpariť a nemá kam, tak sa tlačí ako tlaková voda smerom hore.
      Pekný deň.

  30. blank
    štefan vida says:

    Dobrý deň.Chcem sa opýtať,z akého dôvodu sa po naliatí nivelizačnej stierky používa ten „ježkovitý“ valček? A tiež či sa táto operácia dá niečím nahradiť.Ide o to,že nemám moc chuť kupovať valček na pár metrov štvorcových.

  31. blank
    Majo says:

    Dobrý deň
    Chcem sa opýtať, aká penetrácia je vhodná pod Baumit Nivello Quattro. Podkladom je celkom poctivý betón zo 60-tych rokov. V bloku všade mimo izieb.
    Mám penetráciu Den Braven na ktorej je česky napísané, že je to hľbková penetrácia NANO na všetke porézne stavebné materiály.
    Prípadne aká by bola vhodná.

  32. blank
    Maya says:

    Dobrý deň,
    rada by som sa opýtala čo použiť medzi starý betón (40 r.) a nivelačnú hmotu, keď v tejto miestnosti bývalo uhlie. Ani po niekoľko násobnom umytí nezmizli celkom sadzové škvrny. Nebude to mať vplyv na popraskanie nivelačnej hmoty? Ďakujem za odpoveď

  33. blank
    Peter says:

    Dobrý deň,
    rád by som, ako viacerí tu, na staré parkety v klasickom paneláku zo +-79teho roku nalial vyrovnávaciu niveláciu, prípadne rovno s rohožou sklenených vlákien (asi radšej než aby boli vlákna už v hmote samotnej?), a na to dal plávajucu laminátovú podlahu s jej podložkou (dúfam že takáto nivelácia nie je ťažká aby bolo potrebné riešiť statiku). Mám pár otázok:
    – Je potreba pred penetrovaním fixovať parkety hýbajuce sa aj v rovine, alebo len hojdačkové, ktoré trochu idú hore dole?
    – Je potreba vyplniť niečím všetky, aj menšie škáry medzi parketami?
    – Dáva sa medzi niv.stierku a podložku laminátovej podlahy aj paroizolačná vrstva, aj keď je to medziposchodie v paneláku?
    – Mohli by ste odporučiť nejakú značku penetráku a stierky?
    – Aké sú riziká? Popraská časom nivelácia?

    – Ak by som robil hlbšiu rekonštrukciu a nechával škváru, je vhodné ju zo zdravotných dôvodov niečím oddeliť od osb dosiek, resp. podlahou? (ak teda nie je rádioaktívna 🙂
    – Dala by sa škvára, aby mala lepšie vlastnosti efektívne miešať s CEMWOODom-a ideálne ktorej jemnosti?

    Ďakujem spolu s ostatnými za Vaše rady a celkovú osvetovú aktivitu. Robíte to výborne, príjemne a veľkoriso – aj videá, aj blog/fórum.

    • Avatar photo
      Šoška Milan says:

      Dobrý deň,
      ak chcete liať nivelačnú stierku na drevené parkety, tak vám odporučím kontaktovať technikov z firmy UZIN, oni majú presne na toto systém. Penetráciu majú takú, že sa špachtluje a tým pádom aj vypĺňate všetky špáry.
      Parkety nie je treba fixovať.
      Medzi nivelačku a laminát už nemusíte dávať parozábranu, ale väčšina podložiek už túto parozábranu ma na sebe integrovanú.
      Nivelačka by nemala popraskať, ale to je skôr otázka na technikov od UZIN-u. Priznám sa, že ja osobne som ešte nelial nivelačku na parkety, aj keď som pri podlahách 20 rokov, vždy sa podklad vyhadzoval a robilo sa to na novo.
      Pokiaľ by ste nechávali škváru, tak ju aspoň oddeľte geotextíliou.
      Škváru neodporúčam premiešavať s materiálom CEMWOOD.
      Pozdravujem

  34. blank
    Emericus says:

    Dobry den,

    prosim o radu. V cca 35 ročnom dome som vysekal popraskanu vrstvu nivelacie, zistil som ale, že pod nivelačkou nie je beton ale ešte omietka. Možno som to nepomenoval spravne ja som z IT, ale vyzera to na tu klasicka omietku čo mame aj na stenach (tj piesok, vapno, cement). Srobovakom viem do toho urobit ryhu, nemá to pevnosť betonu. Ma to bohuzial tiež praskliny po celej širke. Neodlepuje sa, len je to popraskane. Da sa na takyto podklad dat nivelacia (staci standard, alebo nieco specialne)? Neodlepi sa to nasledne ked to bude vysychat?

    Dakujem za pomoc a za váš čas, ktorý tu venujete ľudom, dá sa tu veľa naučiť.

  35. blank
    Lukas says:

    Dobry den

    mam situaciu kedy som odstranil stary poter lebo bol prilis vysoky a dostal som sa na cisty beton (doska). Ten je ale velmi nerovny. V kupelni je ozbijany so zbijackou a lokalne dosahuju priehlbiny 2,3 alebo aj 4 cm. Do kupelne pojde dlazba. Aku samonivelizacnu stierku pouzit? Na vacsine je do 15mm a nie pri kazdej pise ci sa moze aplikovat vo viac ako 1 vrstve……V miestach kde bude dlazba som robil poter z Beton HOBBY v priemere hrubky 4-5 cm. Druha podlaha asi 14m2 v obyvacke kde chcem davat drevene vlysy. opat mam betonovu dosku s nerovnostami cca 2 cm plosne plus lokalne par miest ako po „stopach“ hlboke 4- 5 cm. Cim to spravne znivelovat? Bude potrebna hydroizolacia nad stierkou/ pod OSB doskami proti pripadnej vlhkosti?. Chcem to vyorvnat aby som na to dal 2 vrstvy OSB a mohol lepit drevene vlysy. Dakujem za kazdu radu.

  36. blank
    Zuzana Strelcova says:

    Dobry den.
    Manzel preraba pivnicu. Bola tam stara betonova podlaha, na ktoru dal priamo nivelacnu stierku a ani nie po 24 hodinach ju natrel naterom. Ked som sa nasledne informovala v jednej firme zameranej na predaj farieb atd. povedali mi ze nivelak treba nechat vyschnut aspon 14 dni, potom jemne prebrusit povysavat napenetrovat a az potom natriet. Pouzil teda nespravny postup. Co sme mohli tymto nespravnym postupom sposobit a co mozme ocakavat? Dakujem

    • Avatar photo
      Šoška Milan says:

      Zdravím,
      pokiaľ to bola klasická nivelačná stierka a nie rýchloschnúca, tak náterom ste zakonzervovali zostatkovú vlhkosť nivelačnej stierky. Môže sa to prejaviť tak, že farba ktorou ste to natreli sa môže časom odúvať a odskakovať od nivelačnej stierky.
      Pozdravujem

  37. blank
    RadoC says:

    Dobry den.
    Chcel by som Vas poziadat o radu, staviame betonovy bazen a podlahu chceme vyrovnat nivelacnou stierkou. Na nu nasledne pojde epoxidovy hydroizolacny nater. Bude postacovat iba napenetrovat beton a zaliat stierkou, alebo ho mame najprv natriet nejakou hydroizolaciou (aka je pre nasledne pouzitie stierky najvhodnejsia) v pripade ak nepouzijeme vodotesny beton? Alebo vodotesny beton je lepsie riesenie?
    Vopred dakujem za info.
    Pekny den prajem.

    • Avatar photo
      Šoška Milan says:

      Dobrý deň
      tak stierku na takéto použitie vám poradiť skutočne neviem. Pretože s ktorými robím sa používajú výhradne v interiéry a nie sú určené pre exteriér. Takže jedine čo vám viem poradiť je, že treba siahnuť po stierke určenej do exteriéru.
      Ja na vašom mieste by som to takto neriešil, ja by som cely betonový bazén vylepil bazénovou foliou, teda takým spôsobom ako sa vylepujú strechy fatrafolom. Neviem či zrovna Fatrafol je možno použiť aj pre bazény, ale určite je takáto folia pre bazény dostupná na trhu, ktorá ukotví o steny bazéna a spoje sa zvárajú zváračkou.
      Prajem pekný deň

  38. blank
    patrik says:

    Dobrý deň pán Milan,
    V prvom rade si veľmi cením vašu prácu na článkoch. Niektoré informácie mi naozaj veľmi pomohli a naučil som sa novým veciam. Aktuálne riešim prerábku kúpeľne. Chcel by som sa opýtať na vašu radu, na podlahe sú klasické kachličky. Viete mi odporučiť aký postup zvoliť pre vyrovnanie podlahy? Môžem použiť penetračný náter na nesavé materiály a následne vyliať nivelačnú stierku alebo ešte pridať dáky krok ? Poprípade ak by som vás mohol poprosiť aj značky aké použiť z vlastnej skúsenosti. Na podlahe plánujem položiť vinilovú podlahu LVT. Predpokladám keďže sa jedná o kúpeľňu tak ju budem celú lepiť (poprípade ak mi viete poradiť aj kvalitné lepidlo ktoré môžem použiť) kvôli možnej vlhkosti . Za vaše rady vopred ďakujem

    Prajem pekný deň

      • blank
        patrik says:

        Dobrý deň,
        ďakujem za odpoveď ak by som sa mohol ešte opýtať pár otázok bol by som vám vďačný . Chcem sa spýtať či neviete aj o nejakej firme/ produkte ktoré je možné kúpiť na váhu. Problém je že chcem klásť podlahy len na cca 8m a čo som pozeral produkty asi hlavne teda to lepidlo predáva sa v dosť veľkých baleniach čo by bolo na moje použitie v podstate zbytočné a strata peňazí keďže by som to nevedel všetko zužitkovať.
        2. Chcel by som vás poprosiť o radu ako spraviť ukončenie v kúpeľni. Tiež sa používajú soklové lišty alebo sa používa niečo iné?
        Vopred vám ďakujem

        • Avatar photo
          Šoška Milan says:

          Zdravím,
          žiaľ na váhu tieto lepidlá nikto nepredáva a zrejme vám ho ani nikto nepredá. V kúpeľni sa musíte s detailami pohrať tak, že najskôr položíte podlahu a následne začnete obkladať steny tak, že vinyl na stene prekryje vinyl na zemi a tak isto v rohoch či kútoch. Následne všetky rohy ešte prebehnete kúpelňovým nano silikónom v čírom prevedení a máte hotovo.
          Pozdravujem

          • blank
            patrik says:

            Ďakujem to som si aj myslel 🙂
            K druhej otázke asi som sa zle vyjadril, neplánujem obkladať aj steny iba podlahu. Preto ma zaujíma ako spraviť po okrajoch ukončenie či sa v kúpeľniach používajú lišty alebo sa konce vyplnia len vami spomínaným silikónom ?
            Ďakujem

  39. blank
    nivelak says:

    Zdravím,
    na nový pevný betónový poter, s 1-2mm prasklinami od zmrašťovania je vhodnejšia sadrová alebo cementová nivelačka?
    Ide na to plávajúca podlaha.
    Píšete že sadrová je tekutejšia, nemá pnutie a teda ľahšie sa spracováva oproti cementovej.

    Ale ak v budúcnosti rozhodnem vymeniť plávačku na dlažbu, nebude vadiť sádrový nivelák?

    Je to v podkroví.

  40. blank
    MH says:

    Dobrý deň,

    prosím Vás o radu ohľadne postupu. Máme starý tehlový byt, prízemný, pod nami sú pivnice. Vyhodili sme starú podlahu, ostali trámy a priestor medzi je zmes drvenej tehly a asi aj škvára.

    Pomedzi trámy by sme chceli vatu, na trámy OSB dosky, ďalej plánujeme parozábrana, XPS 300, infra fólie, parozábrana a plávačku.

    Je tento postup správny, prípadne existuje lepšie riešenie? Vopred ďakujem.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.