Viete čo ovplyvňuje dobu schnutia nivelačnej stierky?

Vylievanie nivelačnej stierky Určite veľa z vás už pozná nivelačné stierky, alebo ináč povedané samo nivelačné stierky či stierkovacie hmoty. Pre tých, ktorí by náhodou nevedeli, tak je to stavebný materiál s ktorým sa zrovnávajú či vyhladzujú podkladové potery. Teda v podstate sa jedná o materiál s ktorým sa pripravuje podklad, na ktorý sa bude následne klásť alebo montovať konečná podlaha či podlahovina. Nivelačných stierok je naozaj veľmi veľa v ponuke od rôznych výrobcov. Pýtate sa prečo ich je toľko? Je to preto, lebo každá stierka má iné vlastnosti.  Sú nivelačné stierky napríklad na cementovej báze, ktoré sa používajú na cementové potery ale máme stierky aj na sadrovej báze, ktoré sú vhodné na anhydritové potery.  Ďalej má každá samonivelačná stierka svoje osobité vlastnosti, ako je maximálna a minimálna hrúbka do ktorej sa môže použiť, každá stierka ma inú pevnosť v tlaku a ohybe a každá stierka má rôzne pnutia počas samotného vysýchania a rôzne doby zretia či spracovateľnosti. Preto je veľmi dôležité si vybrať nivelačnú stierku takú, ktorá je vhodná na vaše použitie. Po aplikácii samo nivelačnej stierky u zákazníka dostávam pravidelne tú istú otázku: „Koľko budeme teraz čakať, než sa bude môcť dať montovať podlaha?“  Moja odpoveď je vždy rovnaká:  „Keď bude mať nivelačná stierka správnu zostatkovú vlhkosť.“

Čo je to vlastne doba schnutia nivelačnej stierky?

Laicky povedané je dobou schnutia samo nivelačnej stierky čas za ktorý sa z nivelačnej stierky odparí zámesová voda, teda voda s ktorou bola nivelačná stierka rozmiešaná. Iba pre predstavu vám poviem, že jedno vrecko nivelačnej stierky sa zmiešava cca so 6 L vody. Takže ak máte izbu, ktorá má plochu 20 m2 a použijete  na vyliatie podlahy asi tak 5 – 6 vriec nivelačnej stierky tak sa musí čakať na odparenie 30 – 36 L vody, ktoré boli spolu so stierkou aplikované v miestnosti. Iba že, na dobu schnutia nivelačnej stierky vplývajú rôzne aspekty, ako napríklad:
Vyliata nivelačná stierka
Vyliata samo nivelačná stierka na armovacie rúno zo sklenených vlákien

Teplota podkladu a priestorová teplota

Teplota podkladu pri samotnej aplikácii by nemala byť nižšia ako 10 stupňov Celzia a priestorová teplota by nemala byť vo všeobecnosti nižšia ako 15 stupňov Celzia. Avšak ak by ste chceli dosiahnuť fakt ideálne teploty pre optimálnu dobu schnutia nivelačnej stierky tak by teplota podkladu mala byť niekde okolo 15 stupňov a priestorová teplota okolo 20 stupňov. Pri vyšších teplotách si treba dávať pozor aby nivelačná stierka až príliš rýchlo neschla a netuhla, pretože sa vám stierka bude zle nadpájať, a pri rýchlejšom schnutí stierky sú aj jej väčšie pnutia, takže môže za určitých okolností nivelačná stierka popraskať a odskočiť od napenetrovaného podkladu.
Popraskaná samo nivelačná stierka
Popraskaná samo nivelačná stierka pri extrémnom a nárazovom podsušení ovzdušia v miestnosti

Priestorová vlhkosť

Priestorová vlhkosť má veľmi veľký vplyv na dobu schnutia nivelačnej stierky. Doby schnutia v technických listoch jednotlivých nivelačných stierok sú zväčša uvádzané pri 65% vlhkosti ovzdušia v miestnosti, čo je ideálna interiérová vlhkosť.  V skratke teda, čím bude priestorová vlhkosť nižšia tak sa bude doba schnutia skracovať a čím bude priestorová vlhkosť ovzdušia vyššia tým sa bude doba schnutia predlžovať. Zo skúsenosti môžem povedať, že ak som lial nivelačnú stierku v období keď boli vonku zrážkové dni, teda pršalo viac dní po sebe tak sa doba schnutia predĺžila, pretože v upršaných dňoch máte niekedy v izbách vlhkosť aj okolo 80-90%.

Hrúbka vyliatej samo nivelačnej stierky

Čím sa leje väčšia hrúbka nivelačnej stierky tak tým pomalšie sa z nej odparuje voda a doba schnutia sa tak výrazne predlžuje.  V technických listoch sa doba schnutia udáva pri hrúbke cca 3-4 mm nivelačnej stierky. Ak teda budete vylievať stierku v raz takej hrúbke tak bude aj doba schnutia dvoj násobná.
Vyliata nivelačná stierka
Čerstvo vyliata nivelačná stierka, ktorou sa zrovnávali nerovnosti do 1,5 cm

Vetranie v miestnosti

Azda najpodstatnejšou vecou pri schnutí nivelačnej stierky je vetranie miestnosti. Teda zabezpečiť aby bola miestnosť vetraná pomocou otvoreného okna dokorán, alebo aspoň vo vetracej polohe. Ak by ste po aplikácii nivelačnej stierky vôbec nevetrali, tak sa môže stať, že doba schnutia stierky sa vám predĺži troj až päťnásobne. Skrátka vetranie je alfou a omegou pre zabezpečenie optimálnej doby schnutia nivelačnej stierky. Záverom iba toľko, že to či už je nivelačná stierka suchá alebo nie vám ukáže až merací prístroj, ktorým by mal byť vyzbrojený azda každý slušnejší podlahár. Autor: Šoška Milan      

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.