Najpresnejšie meranie vlhkosti v podklade pred montážou podlahy

meranie vlhkosti v podklade

Na školení Cechu podlahárov Slovenska bola odprezentovaná jedna z najpresnejších metód merania vlhkosti  v podklade. Jedná sa o časovo náročnejšie meranie, ale zas na druhej strane je toto meranie o to presnejšie.

TRAMEX CMEXpert II Hygro-i

Meranie prístrojom Tramex CmeXpert II prebieha nasledovne:

–          Do podkladu resp. poteru sa vyvŕta diera do polovice hrúbky poteru. Diera musí mať zhodný priemer ako oranžová plastová vložkovacia rúrka.

–          Oranžová plastová rúrka sa skráti na hĺbku vyvŕtanej diery a následne sa vloží do samotnej diery.

–          Do plastovej rúrky sa vloží sonda resp. čip, ktorý bude zbierať informácie o vlhkosti a následne sa plastová rúrka uzavrie gumenou krytkou.

–          Sonda sa ponechá takto uzatvorená v podklade 72 hodín.

–          Po 72 hodinách sa k meraču Tramex CMEXpert pripojí kábel, prístroj sa nastaví do požadovaného režimu a následne sa k samotnému káblu pripojí sonda, ktorú sme vytiahli z vyvložkovanej diery v podklade.

–          Merací prístroj vlhkosti Tramex vyhodnotí všetky zozbierané informácie v sonde a ukáže vám namerané hodnoty.

Netuším ako dlho je na trhu dostupný takýto systém merania vlhkosti v podklade, ale asi dlho to nebude, pretože aj keď sa jedná o najpresnejšie meranie tak zatiaľ nie je súdom uznávané. Súdom uznávané meranie je momentálne iba meranie prístrojom CM, teda karbidová metóda. Podlahárskou súpravou Tramex CMEXpert Hygro-i viete samozrejme odmerať vlhkosť podkladu aj hneď za pomoci okamžitého merania, ktoré viete previesť impedančným príložným vlhkomerom. Je to meranie tým istým prístrojom, ale nie pomocou pripojenej sondy, ale iba jednoduchým priložením o podklad a prístroj vám hneď ukáže v jednotkách CM približnú vlhkosť napríklad cementového poteru.

Meranie vlhkosti drevených parkiet

Nakoľko sa jedná o viacúčelovú sadu na meranie vlhkosti, tak viete s prístorojom Tramex Cmexpert II odmeriať aj vlhkosť dreva, teda drevených parkiet. Robí sa to tak, že k prístroju sa pripojí špeciálna vidlicová vpychová sonda, ktorú vpichnete do dreva a prístroj vám načíta jeho vlhkosť. Je to veľmi dobrá pomôcka hlavne pre podlahárov ktorý podkladajú masívne parkety, aby vedeli vyhodnotiť situáciu a nepokladali na podklad príliš podsušené alebo naopak príliš vlhké masívne parkety.

Vlhkosť masívnych parkiet je pri pokládke dôležitá

Ak by sa na podklad nalepili príliš podsušené drevené parkety, tak sa časom môže stať, že vám ich zaprie o stenu, pretože podsušené drevo si natiahne vlhkosť z priestoru v ktorom je položené. Na druhej strane ak by ste nalepili o podklad príliš vlhké drevené parkety, tak vás môžem uistiť, že vám behom pár mesiacov kompletne našpárujú, teda sa zosušia. Opäť zdôrazňujem, že v žiadnom prípade sa nezahrávajte s vlhkosťou podkladu a už vôbec nie s vlhkosťou masívnych parkiet a zverte montáž celomasívnych parkiet firme, ktorá s tým ma dlhoročné skúsenosti.

Autor: Šoška Milan

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.