Vlhkosť podkladu pri kladení podlahových krytín

Meranie vlhkosti podkladu WOLFF Jedná sa o dosť závažnú problematiku pri kladení samotných podlahových krytín rôzneho druhu. Často krát je vlhkosť podkladu zo strany zákazníka alebo investora veľmi podceňovaná, ba dokonca niekedy úplne bagatelizovaná.  Samozrejme všetko je ako sa hovorovo povie „v pohode“ až kým sa niečo nestane so samotnou podlahou. Zvýšená vlhkosť v podklade má za následok v prvom rade nedostatočné spojenie s následnými podlahovými vrstvami, neskôr sa prejavuje napríklad bublinami, deformáciou drevených krytín a podobne. Z tohto dôvodu patrí k povinnostiam každého kvalitného podlahára pred kladením túto vlhkosť zmerať a s výsledkami oboznámiť stranu investora alebo vyššieho dodávateľa. Vlhkosť podkladov je dôležitá aj pre stanovenie času pre kladenie. Dodržaním stanovených hodnôt máte značnú možnosť predchádzať prípadným škodám.

Ako si odmerať vlhkosť podkladu svojpomocne?

Viem, že prevažná časť Slovákov je priemerne zručná, z čoho vyplýva, že si mnohí ľudia často kladú podlahypodlahové krytiny svojpomocne. Ale je tu jedna zásada, ktorú by som určite na vašom mieste nepodcenil a to je práve vlhkosť podkladu. Každá podlahovina má predpísanú vlhkosť podkladu na ktorý môže byť kladená. Vlhkosť viete odmerať prístrojmi, ktorými prevažne disponujú podlahárske firmy. Ale je tu jedna metóda merania vlhkosti podkladu, ktorú si viete vykonať svojpomocne a radí sa medzi metódy orientačné.

Fóliová metóda ( v originály „plastic sheet method“)

Táto metóda je dokonca popísaná aj  v americkom predpise ASTM D 4263. Jedná sa o metódu pomerne primitívnu a značne orientačnú, ale i ona nachádza vo svete podláh svoje uplatnenie, najmä však medzi amatérmi. Je rýchla, jednoduchá a lacná. Napriek tomu, že neudáva žiadne kvantitatívne výsledky a často môže viesť k chybnému dojmu, že podklad je už pripravený na kladenie. Pri tejto skúške vlhkosti podkladu sa výsek podlahy o ploche 45 cm x 45 cm prekryje čistou plastovou fóliou, ktorá sa po všetkých štyroch stranách tesne pripevní k podkladu, najlepšie je ju prilepiť po celom obvode hliníkovou lepiacou páskou, ktorá je parotesná. Vyhodnotenie skúšky vlhkosti sa prevedie po 16 hodinách. Pokiaľ je po tejto dobe na spodnom povrchu fólie nepatrný kondenzát, alebo pokiaľ povrch betónu stmavol, betón nie je pravdepodobne pripravený na kladenie krytiny. Výsledok tejto skúšky merania vlhkosti môže ovplyvniť rad vplyvov. V chladnejších podmienkach si betón môže vlhkosť podržať, kondenzát nebude badateľný a hrozí chybné vyhodnotenie vlhkostného stavu konštrukcie. Americká norma varuje pred pôsobením priameho slnečného žiarenia alebo nadmerného tepla. Teplota povrchu a okolitého prostredia by sa mala pri skúške pohybovať v rozmedzí doporučenom pre kladenie finálnej podlahovej krytiny.

Ručné príložné vlhkomery

Pokiaľ ste sa rozhodli zadať montáž podlahovej krytiny firme , tak ta by si mala aspoň orientačne premerať vlhkosť podkladu pokiaľ sa jedná o novostavbu, alebo ak sa jedná o podklad ktorý bol napríklad vytopený vodou. Podlahárske firmy najčastejšie na meranie vlhkosti podkladu používajú práve ručné príložné vlhkomery. Príložný vlhkomer WOLFF Slúžia väčšinou na orientačné meranie vlhkosti. Keďže sú rýchle, je možné v krátkom čase spraviť množstvo meraní, ktoré pomôžu stanoviť miesta so zväčšenou vlhkosťou, kde je potom možné urobiť poprípade presnejšie meranie pomocou prístroja CM (Carbid Methode). Na záver chcem zdôrazniť ešte raz, že vlhkosť podkladu naozaj netreba podceňovať, pretože sa vám to môže poriadne vypomstiť vo forme zdutej podlahy, roztvorených spojov podlahy, nepríjemného zápachu alebo vo forme plesnivých soklových líšt. Autor: Šoška Milan

10 thoughts on “Vlhkosť podkladu pri kladení podlahových krytín

 1. blank
  Tomas says:

  Dobry den

  Vylial som nivilacku do izby na byte .. hrubka do 2cm ..
  chcem sa opytat ako dlho podla vasich skusenosti bude treba cakat kym sa na nu moze polozit plavajuca podlaha…
  (Byt nie je prizemny a je tam stale okolo 17 stupnov takze sucasna zima byt nemala vadit)

  Dakujem

  Dakujem

  • blank
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,

   Dĺžka vyschnutia nivelačnej stierky závisí od rôznych faktorov a nie je možné presne povedať, že je to toľko alebo toľko dní. Čas závisí od teploty, či sa 24hod. Non-stop vetrá, alebo iba príležitostne atď. Každopádne by som si to na vašom mieste dal premerať príložným vlhkomerom nejakého podlahára, ktorého máte po ruke. Ono nie je problém, že by odišla podlaha, pretože viete dať na nivelačnú stierku parozábranu. Ale problémom sú soklové lišty, pretože parozábranou zvediete vlhkosť do okolitých stien a tým pádom to ako prvé schytajú obvodové lišty, ktoré začnú plesnivieť. No a ak by podlaha bola naozaj hodne vlhká, tak je možnosť, že sa plesne môžu začať tvoriť aj pod parozábranou. Zas vás samozrejme nechcem strašiť, ale zažil som už všeličo u zákazníkov.
   Môj odhad je, že by ste to mali nechať pri hrúbke 2cm a pravideľnom vetraní tak cca 14 dní. Viete si urobiť aj takú laickú skúšku vlhkosti, že na podlahu prilepíte nejaký štvorec igelitu a ak bude na druhý deň orosený, tak v podklade je jasné, že bude zostatková vlhkosť.
   Dúfam, že som vám aspoň trochu poradil.

   Pozdravujem

   • blank
    Píno Voborník says:

    Já to vidím jinak .-) Je potřeba vědět o jakou nivelačku jde, protože jsou nivelace, které zvládnou uschnout a jedno v jakém počasí, teplotě a jestli se větrá v 10mm za 3h a pokud potřebuji 20mm tak to přebrousím a po 3hodinách udělám 10mm a za 3 hodiny pokládám .-) Žádné plísně, žádné prostoje a dokonce tu nivalaci vyrábí 3tím rokem u vás na Slovensku firma Chemos, mají velmi dobré materiály se kterými mám jen ty nejlepší zkušenosti.

  • blank
   Šoška Milan says:

   Pozdravujem,

   parozábrana určite nie je na škodu, ja osobne by som ju použil. To či dáte na podlahu laminát hrúbky 10 alebo 8 mm je z hľadiska životnosti či oteruvzdornosti úplne jedno. Vrchná nášľapná vrstva pri oboch hrúbkach je veľmi podobná, rozdiel v týchto podlahách je azda v pevnosti spoja, čo by sa dalo využiť tam kde nie je na 100% pripravená rovinatosť podkladu. Ale pokiaľ sa bavíme o predpisoch tak každá laminátová podlaha sa má klásť na riadne pripravený podklad. Teda podklad musí byť suchý, pevný a musí mať vyhovúju rovinatosť, čo v našich zemepisných šírkach znamená +- 2 mm na dvoch metroch.

   Pekný deň prajem

   • blank
    Jozef says:

    Dakujem za odpoved, a snad este jedna vec je treba podkladovy beton natriet penetracnym (hlbkovym) naterom ? Folia (parozabrana) sa moze pouzit akykolvek druh – trebars aj parozabrana pod sadrokarton alebo obycajna folia alebo musi byt pouzita specialna na to urcena parozabrana -folia???
    Za odpoved dakujem.
    S pozdravom
    Jozef

    • blank
     Šoška Milan says:

     Zdravím,
     parozábran je viac druhov, len si dajte pri výbere pozor aby ste si nekúpili paro-priepustnú fóliu čo používajú na strechy. Kľudne môžete použiť hrubší igelit v rolke a spoje prelepiť hliníkovou páskou.
     V stavebninách vám určite poradia, ak im poviete, že potrebujete parozábranu na podlahu.
     Prajem pekný deň.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.