Viete ako správne lepiť vinylové podlahy, dielce?

montáž vinylovej podlahy Určite ste si už mnohí všimli alebo spozorovali, že vinylové dielce sa čím ďalej tým viac udomácňujú na našom trhu. Osobne si myslím, že najbližších pár rokov budeme zažívať tzv. boom práve vinylových podláh. Podotýkam je to iba môj osobný názor a pocit. Práve z tohto dôvodu som sa rozhodol zverejniť správny postup pri celoplošnom lepení vinylových podláh o podklad. Viem, že veľa z vás vie, že sú na trhu aj vinylové dielce, ktoré sa montujú na plávajúco, teda nelepia sa o podklad, ale o tých sa v tomto článku nebudeme baviť.

Správne pripravený podklad je pre vinylovú podlahu dôležitý

Najdôležitejší je správne pripravený podklad, ktorý dosiahneme vyliatím nivelačnej stierky. O príprave samotného podkladu som písal už v minulosti samostatný článok. Iba pripomeniem, že podklad musí byť dokonale rovný a hladký.

Aklimatizácia vinylovej podlahy

Vinylová podlaha musí byť pred samotnou montážou aklimatizovaná v priestoroch kde bude montovaná. Výrobcovia vinylových dielcov udávajú aklimatizáciu 24-48 hodín. Počas aklimatizácie by mala byť priestorová vlhkosť okolo 60 % a teplota okolo 20 stupňov celzia. Ďalšia dôležitá vec po aklimatizácii, je vlhkosť podkladu. Tu je najlepšie odmerať príložným prístrojom CM. Vlhkosť pri cementovom potere by mala byť rovná alebo menšia ako 2,05 CM, pri vykurovanom cementovom potere menšia alebo rovná 1,65 CM a pri anhydritovom potere menšia alebo rovná cca 0,3 CM. Ak ste splnili tieto dva dôležité kroky tak môžete pristúpiť k samotnej montáži.
Montáž vinylovej podlahy
Aklimatizovaná vinylová podlaha pripravená na montáž celoplošným lepením o podklad.

Smer pokládky vinylových dielcov

Pred montážou je nutné si určiť smer pokládky. Najzaužívanejší smer pokládky je rovnobežne s dopadajúcim svetlom do miestnosti. Teda po svetle. Viem, že niekedy do izieb svetlo dopadá aj z dvoch strán a niekedy možno až z troch strán naraz. Vtedy je nutné urobiť kompromis a zvážiť čo bude pre vás prirodzenejšie. Ak sa neviete rozhodnúť, tak si jednoducho na zemi na sucho vyskladajte zopár lamiel a uvidíte ako to bude lepšie vyzerať.

Montáž prvej rady vinylovej podlahy je kľúčova

Pokiaľ je smer pokládke rozhodnutý tak hurá na povysávanie podkladu, prípadne pozametanie. Začína sa lepiť tak, že sa na sucho začne skladať vinylová podlaha zhruba v troch až štyroch radoch, v závislosti na rozmere lamely. Samozrejme, že jednotlivé rady treba skladať tak, aby sa vám nestretol krátky spoj vedľa seba. Prekladajte krátke spoje minimálne cca 20 – 30 cm. Pokiaľ máte vyskladané rady vinylovej podlahy na sucho, tak stavbárskou ceruzkou si zaznačíte hranicu pokiaľ vinylové dielce siahajú, aby ste tak mali značku, pokiaľ presne natiahnete lepidlo. Po zaznačení hranice lepenia, si dielce jednoducho rozoberiete, uložíte vedľa a môžete tak pristúpiť k naneseniu lepidla. Lepidlo nanášajte vždy špachtľou, ktorú daný výrobca lepidla odporúča. Najčastejšie uvádzaná spotreba lepidla býva okolo 350g na jeden meter štvorcový. Ďalej postupujte podľa návodu lepidla, teda buď ho necháte odvetrať, alebo lepíte priamo do čerstvého lepidlového lôžka. Na trhu sú totiž rôzne lepidlá.
Nanášanie lepidla pod vinylové podlahy
Nanášanie lepidla špachtľou pri celoplošnom lepení vinylových podláh.
Na nalepenie prvej rady si dajte skutočne záležať, pretože od nej sa všetko bude odvíjať. Ďalej s lepením vinylových dielcov pokračujte tak isto ako na začiatku, že si na sucho opäť zložíte podlahu ale tentoraz už môžete vyskladať kľudne aj 5 – 6 rád. Montáž sa týmto systémom opakuje až kým nie ste pri poslednej rade.
Montáž vinylovej podlahy lepením
Detailný záber na nanesené lepidlo, na ktoré sa lepí vinylová podlaha.
Po nalepení vinylových dielcov by sa mala celá plocha podlahy prevalcovať záťažovým valcom na to určeným. Po zaschnutí a vytvrdnutí lepidla (uvádza sa v tech. liste daného lepidla) odporúčam na vinylovej podlahe aplikovať prvotné čistenie a údržbu. Prípravky, ktoré sú na to určené, vám vytvoria na povrchu vinylovej podlahy ešte dodatočný ochranný film, ktorý vám zabezpečí menej náročné čistenie v budúcnosti a zároveň zvyšuje oteru vzdornosť vašej podlahy. Na záver ešte jedna praktická rad. Keď si budete vinylové dielce skladať na sucho na podklad, tak sledujte ako na danej podlahe sedia spoje a či sa vám niekde nezačnú tvoriť špáry. Mne sa totiž nedávno stalo, že vinylové dielce od výrobcu GERFLOOR boli zle vyseknuté a spoje k sebe nedoliehali tak ako mali. Vtedy vám neostáva nič iné iba podlahu reklamovať tak ako to bolo aj v mojom prípade. V žiadnom prípade nechcem haniť fabriku GERFLOOR, iba chcem upozorniť na to, že: „Aj majster tesár sa niekedy utne.“ Konkrétne moja reklamácia bola vybavená do mesiaca, vrátil sa tovar dodávateľovi a on vrátil peniaze. Jednanie bolo fér, takže nemôžem povedať ani pol slova. Skrátka stane sa, beriem. Len to nesmie byť príliš často :-). Autor: Šoška Milan  

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.