Kusové koberce miestnosť zútulnia: Ako vyberať?

Kusové koberce

Viete, ktorá podlahovina je v rámci celého sveta najviac používaná, alebo ináč povedané najpredávanejšia? Nebudem Vás dlho napínať, sú to koberce. Áno možno ste zostali prekvapení, ale skutočne koberce patria medzi najviac používané podlahoviny z globálneho hľadiska. Koberce by sme vedeli rozdeliť do viacerých tried, poznáme koberce v metráži, kobercové výseky alebo ináč povedané kobercové štvorce a kusové koberce. V tomto článku by som sa chcel venovať práve kusovým kobercom a môžeme si viac povedať o tom ako postupovať pri ich výbere.

Kusové koberce a ich zloženie

Pri výbere kusových kobercov je podľa mňa najdôležitejšie zloženie, resp. z akého materiálu je samotný kusový koberec vyrobený. Aj ja som zostal prekvapený z akých rôznych materiálov sa môže váš kusový koberec skladať. Pokiaľ chcete najkvalitnejší kusový koberec, ktorý má najdlhšiu životnosť tak by mal byť vyrobený z prírodného  materiálu ktorým je vlna alebo prírodný hodváb.  Áno kusové koberce z týchto materiálov sú drahšie, ale na druhej strane vám poskytujú najväčšiu izoláciu, príjemnú mäkkosť a už spomínanú dlhú životnosť.

Pokiaľ vás rozpočet nepustí, a chcete čo to na koberci ušetriť tak musíte siahnuť po syntetických materiáloch. Medzi tieto materiály patrí polypropylén, polyamid, polyakryl a polyester. Syntetické materiály sú vo všeobecnosti jednoduchšie a menej náročné na údržbu oproti kusovým kobercom z prírodných materiálov.

Na trhu taktiež nájdete kusové koberce, ktoré sú takým hybridom, teda sú kombináciou viacerých materiálov. Medzi častú kombináciu patrí práve už spomínaný prírodný materiál so syntetickým materiálom. Teda hybrid vlny a polyestru.

Kusové koberce, ich tvar a rozmer

Pokiaľ už máte vybraný materiál vášho kusového koberca, tak to najťažšie rozhodnutie už máte za sebou. Zostáva si už iba vybrať rozmer a samotný tvar. Samozrejme rozmer by mal byť adekvátny k rozmeru vašej miestnosti do ktorej chcete kusový koberec osadiť.  Čo sa týka tvaru, tak kusové koberce sú dostupné ako okrúhle, oválne, štvorcové a obdĺžnikové. Pokiaľ máte vaše bývanie zariadené do moderna, tak by ste mali siahnuť po hranatých tvaroch, ale pokiaľ holdujete rustikálnemu zariadeniu interiéru tak určite siahnite po okrúhlych alebo oválnych tvaroch.

blank

Farba či motív kusových kobercov

Kusové koberce sa ponúkajú v skutočne rôznorodých farbách a motívoch, takže myslím si, že každý zákazník si nájde to svoje. Dizajn samotného kusového koberca netvorí iba jeho farba ale aj jeho strih a hustota. Sú teda na trhu kusové koberce s rôznou dĺžkou a hustotou vpichovaných vlákien, takže tiež si viete vybrať typ, ktorý vám je na pocit najpríjemnejší. Taktiež nájdete v ponuke rôznych predajcov kombináciu rôznych dĺžok vlasu, čo vytvára rôzne 3D obrazce či vzory.

Kde sa kusové koberce používajú?

Kusové koberce sa najčastejšie používajú v obývacích a detských izbách. V detských izbách sú najviac používané detské motívy na ktorých sú najčastejšie vyobrazené cestičky na ktorých sa vie dieťa hrať so svojimi autíčkami. Koberec vo všeobecnosti izoluje, takže nemusíte sa báť, že vaše dieťa sa bude hrať na studenej podlahe.

Ďalšia miestnosť kde viete využiť kusový koberec je kúpeľňa, kde má za úlohu spraviť koberec podlahu teplejšou a príjemnejšou na pocit, pretože na podlahe v kúpeľniach je zväčša dlažba, ktorá je pre mnohých veľkým tepelným šokom po vybehnutí z teplej postele.

Kusové koberce vedia skutočne príjemne aj dizajnovo skrášliť váš príbytok a sú skutočne pekným doplnkom v interiéry. Na záver ešte jednu radu čo sa týka farby a vzoru. Odporúčam vám kúpte si ten kusový koberec, ktorý vám ako prvý padne do oka, pretože ak sa výberom zacyklite, bude váš výber časovo náročný a nie možno práve ten najsprávnejší, ktorý budete po krátkom čase ľutovať.

Autor: Šoška Milan

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.