Ako premostiť trhliny v podklade či pracovné špáry| VIDEO

To ako premostiť trhliny v podklade si môžete pozrieť vo videu v praktickej ukážke, kde premosťujem dilatácie medzi jednotlivými miestnosťami. To z akého dôvodu sa to robí a prečo Vám vysvetlím aj písmom nižšie.

Premostenie trhlín v podklade pre lepší dizajn

Pri lepení vinylových podláh chcú zákazníci lepiť vinylovú podlahu v jednom kuse na celej ploche celého podlažia. A tu sa hneď dostávame k problému, pretože vo väčšine prípadoch je poter medzi chodbou a miestnosťami rozdilatovaný. Dilatáciu proste nemôžete len tak preliať nivelačnou stierkou a poviete si, že hotovo. Dilatácia v poteri má svoju funkciu a podlahárske pravidlo je také, že každá dilatácia v podklade by mala byť priznaná aj do finálnej podlahy. Žiaľ takto by sa to malo robiť.

Premostenie dilatácii – na čo slúžia dilatácie?

Dilatácie v podklade, ktoré môžme nazvať aj ako pracovné špáry slúžia na to, aby každá časť podkladu v jednotlivých miestnostiach mohla pracovať nezávislé na tej vedľajšej, teda obrazne povedané mohla si žiť svoj život. Pretože aj podlahové kúrenie je navrhnuté tak aby vznikli jednotlivé kúrenárske okruhy v jednotlivých miestnostiach. Teraz si predstavte, že v jednej miestnosti sa zapne podlahové kúrenie ale napríklad na chodbe nie. Teda jeden podklad bude teplý a druhý nie, tzn. že vplyvom teploty kúrenia je jeden podklad namáhaný viac a druhý menej. Tým, že sú rozdelené, teda je tam dilatácia, tak si môže každý zapracovať ináč a nebude to mať vplyv na podlahu, ktorá je tiež v danom mieste rozdilatovaná.

No ale zákazníci proste chcú mať položenú podlahu v jednom kuse, takže podlahári musia potom čarovať. Ja mám vyskúšaný jeden spôsob, ktorý mi zatiaľ funguje. Ako premostiť trhliny v podklade vám popíšem nižšie v texte.

Ako premostiť trhliny v podklade s UZIN RR 203

Ako premostiť trhliny v podklade?

Celý postup ako premostiť trhliny v podklade sa začína tak, že z dilatácie odstránim dilatačnú pásku a dilatáciu riadne povysávam. Do dilatácie natlačím polyuretánový tmel alebo polyuretánové lepidlo, ktoré následne presypem kremičitým pieskom. Nastrihám si sklenné rúno UZIN RR 203 na mieru s 30 cm presahmi, ktoré slúži na vyarmovanie trhliny či pracovnej špáry. Sklenné rúno sa vloží do cementového lôžka hmoty UZIN NC 182 a z vrchu sa tou istou cementovou zmesou zatiahne do hladka. Takto vyspravená špára či prasklina je pripravená na preliatie nivelačnou stierkou.

Ako premostiť trhliny v podklade s UZIN RR 203

Celý postup ako premostiť trhliny v podklade si môžete kľudne pozrieť vyššie v priloženom videu. Pokiaľ sa vám YouTube kanál O Podlahách páči tak sa kľudne môžete prihlásiť na jeho odber: Prihlásiť sa na odber

Autor: Šoška Milan

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.