Blog O podlahách

Demontáž a opätovná montáž pôvodných drevených parkiet | Video seriál

Zdieľajte:
Demontáž a opätovná montáž pôvodných drevených parkiet | Video seriál
4.5 (90%) 4 votes

Drevené parkety

Úvodom Vás chcem upozorniť, že ak nie ste ešte prihlásený na odber YouTube kanálu O podlahách, tak viete tak urobiť kliknutím na: Prihlásiť sa na odber

Chcete vedieť ako prebieha taká rekonštrukcia pôvodných drevených parkiet, ktoré demontujete a následne ich na zrekonštruovaný podklad opätovne nalepíte? Potom si pozorne prečítajte tento stručný článok a hlavne si pozrite všetky priložené videá nižšie v článku.

Demontáž pôvodných parkiet

Na tejto zákazke si zákazník svojpomocne demontoval svoje drevené parkety, ktoré boli položené, resp. nalepené v asfaltovom lepidle na podklade. Rozhodol sa tak preto, lebo parkety mal zosušené, boli v ploche veľké škáry a navyše na niektorých miestach parkety vôbec nedržali, teda boli odlepené. Parketám ako takým ináč nič nebolo takže prečo drevo vyhadzovať, keď sa dá opäť použiť.

Spevnenie podkladu epoxidovou penetráciou.

Ak chcete aby na podklad so zvyškami starých lepidiel vám riadne chytila nivelačná stierka, tak odporúčam použiť výhradne dvojzložkovú epoxidovú penetráciu presypanú kremičitým pieskom. Táto rekonštrukcia nebola výnimkou.

 

Použila sa epoxidová penetrácia značky MUREXIN EP 70 BM. Kremičitý piesok, ktorý sa sype na čerstvo napenetrovanú podlahu vytvára mostík, ktorý zabezpečí to aby sa nivelačná stierka riadne ukotvila o podklad. Odporúčam penetráciu riadne na hrubo presypať kremičitým pieskom aby sa nalepil po celej ploche. Ak by vám na podklade zostali lesklé epoxidové miesta, tak v týchto miestach vám nivelačná stierka nebude držať.

Zrovnanie podkladu nivelačnou stierkou

Po tom ako epoxid po 12-tich hodinách vytvrdol, sa môže z plochy povysávať prebytočný kremičitý piesok a môže sa pristúpiť k samotnému nivelovaniu podlahy. Pri takýchto rekonštrukciách odporúčam používať tzv. hybridné nivelačné stierky, ktoré majú pri vysychaní nulové pnutia, teda podklad pri schnutí absolútne nenamáhajú.

 

V tomto prípade sa použila nivelačná stierka MUREXIN CA 20, s ktorou sa skutočne vynikajúco pracuje, má dobrý rozliv a aj priaznivú cenu. Teda pomer cena a výkon hodnotím na jednotku. Nakoniec posúďte sami v priloženom videu.

Lepenie pôvodných parkiet

 Tu Vás musím hneď upozorniť na zásadný rozdiel pri lepení nových a starých pôvodných parkiet. Staré drevené parkety sa kladú omnoho pracnejšie než nové drevené parkety. Pôvodné parkety máte rôznorodo pozosýchané a teda nemajú stáli konštantný rozmer ako je to u nových parkiet. Treba teda rátať s tým, že s pokládkou  starých pôvodných parkiet sa určite viac potrápite. Pokiaľ si ich necháte položiť podlahárskej firme tak určite vám budú účtovať o niečo viac než by účtovali za montáž zbrusu nových parkiet.

 

Na lepenie drevených parkiet o podklad odporúčam použiť lepidlo na to určené, my sme použili konkrétne lepidlo značky MUREXIN X-Bond MS-K509. Jedná sa o lepidlo, ktoré aj po vytvrdnutí zostáva jemne elastické, teda vie sa rozťahovať a sťahovať podľa toho ako parketa pracuje. Lepidlo sa naťahuje ozubenou špachtľou, ktorá Vám zároveň cez zuby správne dávkuje spotrebu po celej ploche. Správne dávkovanie lepidla je cca 1 – 1,2 kg/m2.

Povrchová úprava nalepených drevených parkiet

Na to aby ste mohli vaše pôvodné drevené parkety povrchovo upraviť, ich musíte najskôr vybrúsiť, vytmeliť, vyleštiť a až potom nalakovať či naolejovať. Ako prebieha takéto brúsenie si môžete pozrieť v priloženom videu, predsa len je lepšie raz vidieť ako tisíc krát počuť či čítať. Na tmelenie parkiet odporúčam použiť alkoholový, rozpúšťadlový tmel. Odporúčam ho z toho dôvodu, pretože podstatne rýchlejšie schne a je teda podstatne rýchlejšie brúsiteľný, než tmel na ekologickej vodnej báze. Čo sa týka lakovania, tak tu odporúčam vždy tri nátery. Jeden náter základným lakom, ktorý vám zastaví savosť dreva, drevo vykreslí a dva vrchné nátery, ktoré drevo ochránia a vytvoria na ňom inými slovami ochranný film.

 

Na záver iba podotknem, že pokiaľ máte doma takéto staré parkety a myslíte si, že sú na vyhodenie, tak sa mýlite, odporúčam ich nevyhadzovať, riadne nanovo zrekonštruovať, a budete sa tak tešiť z úplne novej podlahy, pretože drevo je drevo. Samozrejme, že sú prípady, keď sú drevené parkety skutočne na vyhodenie, ale takýchto prípadov v skutočnosti nie je tak veľa.

Autor: Šoška Milan

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.