Lepenie vinylovej podlahy priamo na anhydridový poter | VIDEO

Vo videu v článku si môžete pozrieť celý postup, ako nalepiť vinylovú podlahu určenú na celoplošné lepenie priamo na rovný anhydridový poter.

Úvodom Vás chcem ešte upozorniť, že pokiaľ sa vám moje video alebo videa páčia tak sa kľudne prihláste na odber môjho YouTube kanálu O podlahách a tým pádom budete vždy a včas informovaní o pridaní nového videa:

Prihlásiť sa na odber YouTube kanálu O Podlahách

Upozornenie:

Celý postup ktorý vo videu uvidíte, nie je štandardný a oficiálne  odporúčaný výrobcami podlahovej chémie a taktiež výrobcami samotných vinylových podláh. Oficiálny postup je, že anhydridový poter musí byť vždy preliaty nivelačnou stierkou a až následne sa lepí vinylová podlaha. 

Hľadanie správnej penetrácie

Mne to samozrejme nedalo, pretože je tu jedna partia v Žiline, ktorá aplikuje anhydridové potery v perfektnej kvalite a hlavne v dokonalej rovinatosti. Preto som si povedal, že musí sa to nejako dať nalepiť priamo na anhydridový poter. Vedel som, že základom celého úspechu bude správny typ penetrácie. Hľadal som dlho a robil som kopec odtrhových skúšok a poviem Vám bol som v celku zúfalý. Akékoľvek penetrácie na vodnej báze na anhydride nefungujú. A to z jediného prostého hľadiska. Anhydrid totiž to obsahuje určitú dávku mastnoty a tá zabraňuje hĺbkovej nasiakavosti anhydridu. Teda inými slovami povedané, pokiaľ penetrácia neprenikne riadne do hĺbky podkladu tak nebude dokonale fungovať.

Nakoniec som si povedal, že proti mastnote človek nemôže ísť vodou, ale rozpúšťadlom. To bola moja posledná odtrhová skúška, proste buď alebo. Objavil som u výrobcu podlahovej chémie UZIN rozpúšťadlovú penetráciu UZIN PE 317, ktorá sa zvykne používať aj pod nivelačné stierky pri problematických podkladoch. Už pri aplikácii mi bolo jasné, že to pravdepodobne bude fungovať, pretože bolo vidno ako krásne ju anhydrid nasáva do hĺbky. Nechal som to odvetrať, nalepil som vzorku vinylu a počkal do druhého dňa. Keď som vinyl na druhý deň začal trhať z podlahy, musím povedať, že držal statočne, presne tak ako keď sa nalepí na nivelačnú stierku. Penetrácia teda perfektne spevnila vrchnú vrstvu anhydridu. Ja som to teda u seba doma riskol a presne týmto postupom som nalepil vinyl do celého rodinného domu. Lepil som to niekde na rozmedzí roku 2015 – 2016 a k dnešnému dňu musím povedať, že je všetko v najlepšom poriadku a dovolím si tvrdiť že to funguje.

Anhydrid treba najskôr riadne prebrúsiť

Na to aby rozpúšťadlová penetrácia riadne vsiakla do hĺbky podkladu, tak tomu ešte predchádza jedna veľmi zásadná vec. Anhydrid musí byť riadne prebrúsený jedno-kotúčovým strojom (leštičkou) tak, aby ste z jeho povrchu odbrúsili sanitrovú vrstvu, alebo ináč povedané to zaschnuté vrchné mlieko. Odbrúsením vrchnej vrstvy (ja ju volám slangovo „šlupka“) dosiahnete to, že anhydridu otvoríte póry do ktorých potom hĺbkovo preniká penetrácia. Pokiaľ zle odbrúsite vrchnú vrstvu tak ta zabráni správnemu nasiaknutiu penetrácie a môže tak vzniknúť problém.

Záverom iba toľko, že som sa stretol aj s názormi z odbornej verejnosti, že to v žiadnom prípade nemôže fungovať, že to nebude dokonale rovné atď. Poviem iba toľko, že ak tomu nejaký podlahár neverí, tak kľudne mu otvorím dvere na mojom dome a môže si to kuknúť na vlastné oči, nemám s tým problém.

Autor: Šoška Milan

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.