Montáž podlahových soklových líšt lepením | VIDEO

Pokiaľ už nikdy nechcete zmeškať nejaké moje ďalšie video, tak Vás úvodom pozývam na Odber môjho YouTube kanálu O podlahách. Po prihlásení sa na odber budete vždy upozornení na pridanie ďalšieho nového videa, teda už nikdy nič nezmeškáte na tému PODLAHY a DVERE.

Vo videu sa dozviete viac o tom, ako sa montujú resp. lepia soklové lišty k položenej laminátovej podlahe. Nie vždy sa musí farba soklov zhodovať s farbou podlahy a presne takýto variant Vám dnes ukážem, pretože vo videu montujem čisto biele sokle o výške 60 mm. Lepím teda fóliované biele sokle na nosiči z MDF materiálu.

Čo ovplyvňuje výsledok soklovania?

Najväčší vplyv na to, ako bude celé soklovanie nakoniec vyzerať majú steny. Aby som bol viac konkrétny tak mám na mysli rovinatosť stien. Týmto chcem povedať to, že pokiaľ budete apelovať na svojich majstrov, ktorí vám váš dom či prerábku bytu realizujú, že chcete mať skutočne rovné steny, tak aj olištovanie bude podľa toho patrične dobre vypadať. Ak to celé skrátim, tak doporučujem nepodceňovať rovinatosť stien, lebo sa vám to vypomstí na lištovaní vašich stien soklovými lištami nie moc dobrým konečným vzhľadom.

Čo budete na lištovanie potrebovať?

Základom celého lištovania resp. soklovania je riadna pokosová píla, teda píla s ktorou budete na soklových lištách zarezávať 45 stupňové úkosy. Čím kvalitnejšia píla tým presnejší uhol a perfektný vzhľad spojov v rohoch. Ďalej budete potrebovať lepidlo a samozrejme aj výtlačnú pištoľ na lepidlo v 310 ml kartušiach, kompresor a klincovačku na tenučké klince tzv. „vágnerky“. No a ešte aby som nezabudol tak v neposlednom rade musíte pri soklovaní disponovať aj metrom a ceruzkou  J.

Na čo slúži pri lištovaní klincovačka?

Neoddeliteľnou súčasťou montáže soklových líšt lepením je klincovačka na tenké klince bez hlavičky. Klincovačka v podstate pri montáži obvodových líšt slúži na dočasné zafixovanie sokla v žiadanej polohe, kým nezatvrdne resp. nevyschne montážne lepidlo. Pri montáži soklov lepením Vám bude určite soklové lišty dvíhať niekde nad úroveň podlahy a bude tak vznikať medzera medzi podlahou a soklovou lištou (čo nie moc dobre vyzerá), takže keď si sokel riadne pritlačíte o podlahu smerom dolu a následne sokel zafixujete nastreleným klincom, tak máte problém vyriešený. Lišta bude zafixovaná v požadovanej polohe a nebude mať tendenciu sa vrátiť smerom hore do nežiadanej polohy.

Zvládnete lištovanie vo vlastnej réžii?

Pokiaľ ste priemerne zručný jedinec a máte patričné kutilské vybavenie pre montáž soklových líšt, tak si myslím, že montáž dopadne úspešne. Pri montáži soklových líšt však musíte oplývať aj určitou dávkou zmyslu pre detail, pretože každý odfláknutý detail sa bude negatívne podieľať na konečnom vzhľade a designe celého vášho diela. Každopádne ak sa do toho vrhnete svojpomocne, tak Vám držím palce aby vám to dopadlo čo najlepšie.

Autor: Šoška Milan

4 thoughts on “Montáž podlahových soklových líšt lepením | VIDEO

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.