Výber podlahy do detskej izby nás často dokáže potrápiť.

koberec na podlahe v detskej izbe

Mala by spĺňať požiadavky pre ľahkú údržbu a pritom byť hrejivá a hlavne mäkká.

To v prípade pádu nemotorných a rozbláznených detí. Na jednej strane sa ako podlaha do detskej izby ponúka koberec, ktorý je hrejivý, mäkký a môže byť aj farebne veselý. Čo iného by si priala malá princezná, než ružový koberček vo svojej útulnej detskej izbe. Na strane druhej deti radi chodia s jedlom či pitím v ruke a sem tam niečo roztrúsia. Koberec sa potom zle čistí napríklad od roztopenej čokolády alebo rozliatej tekutiny.

podlaha v detskej izbe
Laminátová podlaha v kombinácii s kobercom na podlahe v detskej izbe

Tu je potreba sa zamyslieť nad tým, ako vediete a vychovávate svoje deti a či im povolíte chodiť s jedlom a pitím mimo jedálenského stola. Koberec je jednou z vhodných variant ako podlaha do detskej izby. Ďeťom sa nešmýka, je mäkký a môžu na ňom sedieť bez akéhokoľvek pocitu chladu. Nevýhodou je častejšie upratovanie omrviniek a prachu, ktorý sa v kobercoch rád usádza. Ohľad musíme brať aj na prípadných susedov. Koberec dokáže tlmiť zvuky a dunenie. Niektoré deti sa pri svojom jašení vedia skutočne poriadne rozvášniť.

Ideálne vlastnosti korku a prírodného linolea

Ďalšia možnosť je použiť korkovú podlahovú krytinu alebo prírodné linoleum. Podlaha do detskej izby je potom mäkká, teplá a tichá. Ako bolo uvedené vyššie, niektoré deti pri pobehovaní vydávajú dunivé zvuky a je to predovšetkým tam, kde sa zanedbala izolácia podlahy, ktorá tlmí kročajový hluk. Susedia potom môžu nadobudnúť dojem, že vaše deti majú na miesto nožičiek kopýtka.

Laminátová podlaha v detskej izbe
Laminátová podlaha v detskej izbe je pre dieťa studenou podlahou, pokiaľ je bez podlahového vykurovania.

Medzi najvýraznejšie vlastnosti korku patria vynikajúca elasticita, nepriepustnosť tekutín, vysoká miera schopnosti tlmiť zvuky a tepelná vodivosť. Pre radosť a bezpečie detí, či už batoliat alebo tých väčších, čo pobehujú, by mala byť podlaha v detskej izbe maximálne funkčná a praktická. Pre spokojnosť detí, rodičov, ale i susedov sa nevypláca tento krok podceniť.

Praktické a cenovo dostupné PVC (vinyl)

PVC (vinylové) podlahy predstavujú nízke náklady na údržbu, sú vysoko odolné proti zašpineniu a majú perfektnú priľnavosť, preto sú tiež vhodné ako podlaha do detskej izby. PVC podlahy sú v rôznych variantách a hrúbkach od strednej až po veľkú záťaž. V prípade korkovej či PVC podlahy pokiaľ máte obavu napríklad z kolieskovej stoličky, tak existujú podložky na mäkké podlahy. Vyrobené sú z recyklovaných materiálov,  sú protišmykové a dodávané v rôznych veľkostiach. Ide o ochranu mäkkej podlahy v kritických miestach. Ďalšie praktické riešenie, pokiaľ nezvolíte koberec, sú pre prípad sedenia malých detí na zemi vhodné rôzne behúne, podlahové vankúše, prešívané deky. Sú to vhodné doplnky, ktoré podlaha v detskej izba iba uvíta.

Autor: Gabriela Kortová – Podlahy.com

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.