Viete aké výhody ma keramická dlažba oproti vinylovej podlahe?

Keramická dlažba Pri rozhodovaní sa o tom akú podlahu si nakoniec namontujete do svojho bytu či domu zohrávajú často krát úlohu rôzne detailné vlastnosti tej či onej podlahoviny. Či chcete alebo nie, tak pri rozhodovaní nás ovplyvňujú vlastnosti jednotlivých podlahových materiálov. Porovnávame ich, vyhodnocujeme pre a proti, a až následne vyslovíme konečný verdikt. Chcete vedieť napríklad aké výhody sú keramickej dlažby oproti čoraz obľúbenejšej vinylovej podlahe? Tak si to poďme podrobnejšie rozobrať.

Keramická dlažba nie je tak náročná na prípravu podkladu ako vinylová podlaha určená na lepenie.

Je to v podstate už dané samotným štýlom pokládky, teda montážou dlažby. Keramická dlažba sa lepí na pomerne hrubú vrstvu cementového lepidla a tým pádom si viete týmto lepidlom aj jemne zrovnať nerovnosť na podklade. Toto však nie je v žiadnom prípade možné pri lepení vinylovej podlahy o podklad. Vinylová podlaha musí mať svoj podklad dokonale rovný a hladký, pretože inak každú jednu nerovnosť nám skopíruje a prenesie na jej povrch.  Dokonca čo i len zrnko piesku zle povysávate, tak si môžete byť istí, že vinyl vám ho do 24 hodín kompletne skopíruje a zbadáte na podlahe malý kopček.
vinylová podlaha v kuchyni
Vinylová podlaha v kuchyni

Keramická dlažba má väčšiu oteru vzdornosť ako vinylové podlahy

K tomuto je asi aj zbytočne niečo písať, pretože porovnávať oteru vzdornosť kameňa  s gumou je asi zbytočné. Teda čo sa týka mechanického opotrebenia samotnej nášľapnej vrstvy je určite na tom lepšie keramická dlažba ako vinylová podlaha.

Keramická dlažba sa môže klásť pri vyššej zostatkovej vlhkosti podkladu ako vinylová podlaha.

Keramická dlažba nie je tak náročná na zostatkovú vlhkosť v podklade ako je vinylová podlaha. Keramickú dlažbu podľa dnešných platných noriem môžete klásť pri zostatkovej vlhkosti cementového poteru 5 CM. Vinylová podlaha smie byť lepená o cementový podklad pri hodnote zostatkovej vlhkosti podkladu 2,05  CM. Komu sa teda jedná o rýchlosť pokládky tak keramická dlažba je jasným favoritom.

Keramická dlažba má lepšiu rozmerovú stálosť ako vinylová podlaha

Čo to vlastne ta rozmerová stálosť je? V jednoduchosti povedané sa jedná o to, že pri rôznych teplotách rôznych materiálov sa aj rôzne mení ich objem, respektíve rozmer. Jedná sa v podstate o reakciu materiálu na zmenu teploty prostredia v ktorom sa daný materiál nachádza.  Teda ak zoberieme keramickú dlažbu, tak môžeme povedať, že jej rozmer sa takmer nemení. Čo ale už neplatí pri vinylových podlahách, pretože tie podstatne viac menia svoj rozmer pri zmene teploty. Čím je teplota prostredia vyššia tak tým sa viac aj vinylová podlaha na podklade rozťahuje. Preto je nutné pri vinylových podlahách nechávať pri stenách dilatačné medzery. Výber tej správnej podlahovej krytiny je neskutočný boj, a preto dúfam, že aj tento krátky článok vám v tomto boji pomohol. Autor: Šoška Milan

20 thoughts on “Viete aké výhody ma keramická dlažba oproti vinylovej podlahe?

 1. blank
  mira medzibriczká says:

  Vinylova podlaha,dobry den chcela by som sa spytat,mám plávajúcu podlahu zničenú od psieho moču chcela by som ju vymenit za vinylovu podlahu clic clakmohli by ste mi poradit či je vhodná keď chovám psov?akí podklad mám použiť?môžem nechat podklad zplávajúcej podlahy?ďakujem.

  • blank
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,

   v podstate mohli by ste nechať ako podklad aj vašu pôvodnú
   laminátovú podlahu, ale ja by som ju radšej demontoval, aby ste
   si zbytočne moc nedvíhali podlahu a nemuseli ste tak skracovať
   dvere atď.
   Vinylová podlaha na click je bez problémov vhodná pre domácich
   miláčikov a moč ju nijak nepoškodí.

   Pozdravujem

 2. blank
  Hanka says:

  Dobrý deň , kúpili sme starší dom v ktorom je všade dlazba ale nie som veľkým zástancom laminatovej podlahy . V tzv. dennej miestnosti by som chcela dat drevenú alebo vinylovu podlahu bez toho , aby som musela osekavat dlažbu . Ktorú variantu by ste mi odporúčali ? jedna sa mi aj o tepelnú izoláciu od dlažby .
  Ďakujem

  • blank
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,
   Ak by som mal urobiť rebríček, že ktorá podlaha by bola na dlažbe pocitovo najteplejšia, tak určite by to vyhrala drevená plávajúca podlaha, druhá by bola laminátová podlaha a posledná click vinylová podlaha. Drevenú a laminátovú podlahu viete ešte odizolovať podložkou „Silenzio“ o hrúbke tuším 5-7mm. Samozrejme je nutné myslieť aj na výšku podláh, teda o koľko zdvihnete danú podlahu, pretože tým pádom vás čaká aj zrezávanie dverí, poprípade aj zárubní ak by ste chceli podlahu vložiť pod zárubne. Pri drevenej plávajúcej podlahe zvýšite podlahu o 15mm plus podložka a pri plávajúcej podlahe sa budete hýbať niekde okolo 7-10 mm plus podložka.

   Pozdravujem

  • blank
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,
   pri podlahovom vykurovaní sú dôležité dve veci. Prvá je rýchlosť nábehu kúrenia a druhá vec je kumulácia tepla. Pokiaľ sa bavíme o rýchlosti nábehu tak určite bude skôr teplá vinylová podlaha ako keramická dlažba, ale zas na druhej strane aj skôr vychladne, pretože nemá takú kumulačnú schopnosť ako keramická dlažba. Teda keramická dlažba po vypnutí kúrenia dlhšie v sebe udrží teplotu ako vinyl resp. dlhšie chladne. Ale otázka znie, či je to podstatné, respektíve či to je možné chápať ako výhodu. Možno to pre niekoho je výhoda a pre niekoho zas nie. Pre mňa osobne to ako výhodu nevnímam, pretože mňa osobne zaujíma ako rýchlo mi podlahovka vykúri priestor z útlmu do normálu. Teda zaujímajú ma vlastnosti podlahového kúrenia keď som práve doma. To, že keramická dlažba nakumuluje teplo je super, ale keď náhle odídem z domu a chcem dať chalupu do útlmu, tak pre mňa nemá žiadny význam to, že keramická dlažba mi tam ešte udrží teplo. Keď odídem z domu tak už mi je nakumulovaná energia zbytočná. Pokiaľ sa bavíme o nákladoch na kúrenie, tak tie si myslím, že sú takmer rovnaké, pretože na to aby ste v dome vytvorili požadovanú teplotu tak jednoducho potrebujete domu odovzdať energiu, ktorá je na to potrebná. Teda pri keramike bude kotol pri nábehu bežať dlhšie ako pri vinyle, ale zas na druhej strane pri prechode do útlmu kúrenia vinyl skôr vychladne a teda začne kotol skôr temperovať ako pri keramickej dlažbe, ktorá pomalšie chladne a teda kotol na temperovanie sa spustí o hodne neskôr. Nie som povolaním odborník na energetiku a preto je treba brať tento môj komentár ako môj laický postoj, či názor k danej problematike.
   Pozdravujem

 3. blank
  Peter says:

  Zdravím, síce som našiel túto stránku až teraz, ale aj tak vďaka. Celkom dobre píšete o výhodách, či nevýhodách z rôznych pohľadov využitia tej-ktorej podlahy.
  Práve uvažujem o náhrade keramickej podlahy, ktorú mám aktuálne v kuchyni a rozmýšľam o vinyle. Tu mi nedá podotknúť, že kermaika asi nie je najvhodnejšia do kuchyne. Hlavne z pohľadu jej odolnosti voči pádom rôznych kuchynských predmetov. Mám keramiku v kuchyni 10 rokov a musím ju meniť, lebo vyštrbení je už naozaj veľa. Takže z mojej skúsenosti asi toľko. Pritom som kupoval dlažbu nie lacnú.
  Mám otázku: môžem položiť vinyl priamo na dlažbu? Uvažujem o podlahovke elektrickej a mám vôľu cca 12 mm. Môžem to skúsiť? Vďaka.

  • blank
   Šoška Milan says:

   Zdravím,
   pokiaľ chcete ponechať pôvodnú dlažbu a na ňu položiť lepený vinyl, tak by ste mali zvoliť nasledovný postup. Riadne očistiť pôvodný dlažbu od mastnoty a prípadných nečistôt. Dlažbu napenetrovať dvoj-zložkovou epoxidovou penetráciou, ktorú hneď pri aplikácii musíte presypať kremičitým pieskom aby vznikol mostík pre nivelačnú stierku. Po zaschnutí a vytvrdnutí epoxidu povysávať prebytočný piesok a následne aplikovať el. podlahové kúrenie. El. kúrenie potom zaliať nivelačnou stierkou a na takto pripravený podklad položiť lepenú vinylovú podlahu. Odporúčam použiť značku podláh Quick Step alebo Pergo.
   Ak budete mať ešte nejakú otázku tak kľudne píšte.

   Prajem pekný deň

 4. blank
  Pavol says:

  Dobrý deň.
  Plánujeme vynoviť kúpeľňu bez búrania obkladu. Ako najpraktickejšia možnosť sa nám javí nalepiť vinylovú podlahu na pôvodnú (dosť sfušovanú dlažbu 4,5 m2) a na stenu (176×53 cm), za ktorou je osadená vaňa.
  Aby sa rapídne nezvýšila podlaha v kúpeľni, chceli by sme čo najtenšiu vode odolnú podlahu.
  Myslíte si že sa tento spôsob renovácie vyplatí, alebo by to boli vyhodené peniaze?

  • blank
   Šoška Milan says:

   Zdravím,
   ono to všetko závisí do akej miery máte nerovný podklad. Pri lepení vinylovej podlahy na podlahu alebo steny vám vinylová podlaha okopíruje podklad. Teda ak to znovu nechcete mať sfušované, tak podklad treba nejako zrovnať. Ja osobne by som do toho bez búrania obkladu či dlažby nešiel a ak mám byť úprimný zrejme sú to vyhodené peniaze. Vyhodnocujem to ako šetrenie na nepravom mieste.

   Pozdravujem

 5. blank
  zakucia.martin says:

  Dobrý deň,

  rad by som sa opýtal, ako daleko od kanadských kachlí treba položiť click vinyl alebo laminát (inak povedané, aký polomer vyložiť okolo kachlí)

  na internete som našiel aj zabery, kde je pod nimi len sklo a pod ním podlaha zrejme drevo, laminat alebo vinyl.

  kachle majú výkon 11-16kW

  Ďakujem

 6. blank
  Michaela says:

  Dobrý deň chcela by som sa spýtať na radu kúpila som byt 3 izbový a podlaha na zemi je troska kriva je tam len natiahnuta PVC prosila by som radu môžem nalepiť dlažbu alebo lepšia je vinylová podlaha co by ste mi odporučili na nerovný povrch?

  • blank
   Šoška Milan says:

   Zdravím,
   tým, že chcete dať ďalšiu vrstvu podlahy na to pôvodné pvc ktoré sa vám zda kryvé, tak tým nevyriešite problém. Je nutné pôvodné pvc demontovať, sanovať podklad a následne ho zrovnať nivelačnou stierkou. Neodporúčam pokladať ďalšiu vrstvu podlahy na krivú podlahovinu či krivý podklad.
   Pekný deň prajem

   • blank
    Šoška Milan says:

    Dobrý deň,
    lepený a clickový vinyl viete položiť na dlažbu iba potom ako dlažbu zrovnáte nivelačnou stierkou. Pokiaľ nechcete použiť nivelačnú stierku tak odporúčam radu vinylu Quick Step RIGID, je to kompozitný vinyl a iba toto prevedenie s tvrdeným jadrom vám neokopíruje špáry dlažby.
    Pozdravujem

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.