Ako si zmerať rovinatosť podkladu pred kladením podláh | VIDEO

Úvodom by som Vás chcel pozvať na odber YouTube kanálu O podlahách, čím získate možnosť byť automaticky upozorňovaní na novo pridané videá so zameraním na podlahy a interiérové dvere a zárubne.

V tomto videu sa dozviete ako si viete jednoducho a svojpomocne zmerať rovinatosť podkladu pred samotným kladením konečnej podlahoviny. Premeranie rovinatosti podkladu skutočne netreba podceňovať, pretože od toho bude vo veľkej miere závisieť to ako bude konečná podlahová krytina vo finále vyzerať.

Tlačte na realizátorov poterov aby bol váš poter čo najrovnejší, ušetrí vám to peniaze a čas

Divili by ste sa, čo dokáže na vašej stavbe jedna veta s vašim realizátorom resp. s firmou, ktorá vám bude realizovať váš poter. Jednoducho im pred samotnou realizáciou povedzte, že si žiadate aby váš poter bol jednoducho dokonale rovný s maximálnou odchýlkou 2mm na dĺžke dvoch metrov (čo je platná norma STN) inak v opačnom prípade im prácu nepreberiete, resp. budete žiadať preplatenie nákladov spojených s dodatočným zrovnávaním poteru. Touto vetou zistíte, či sa daní majstri nezľaknú a od zákazky vám radšej neodskočia, čo bude svedčiť o tom, že si neveria a možno v minulosti už práve s rovinatosťou mali problémy. Pokiaľ bude reakcia opačná a rovinatosť vám zaručia, tak je veľká pravdepodobnosť, že ste natrafili na profíkov, ktorí si veria a sú v tom dobrí.

Meranie rovinatosti podkladu
Meranie rovinatosti s dlhou vodováhou je jednoduchá metóda ako zistiť či váš podklad nie je krivý.

Koľko EUR budete musieť zaplatiť za dodatočné zrovnávanie poteru?

Nerovné potery resp. podklady sa samozrejme dajú dodatočne zrovnať, lenže už sa jedná o ďalší úkon navyše, s čím súvisí aj navýšenie vašich nákladov na stavbu. Dodatočné zrovnávanie podkladu sa rieši pomocou vyliatia nivelačnej stierky na podklad. Čakajú vás teda náklady na prebrúsenie poteru, penetráciu podkladu, nivelačnú stierku a samozrejme prácu, pretože niekto to musí urobiť.

Vyliatie podkladu nivelačnou stierkou stojí na komplet (materiál + práca) od 10,- do 15,- EUR bez DPH za meter štvorcový. Samozrejme cena je závislá od toho na akú partiu natrafíte a aký materiál použijete, pretože nivelačných stierok je veľké množstvo na slovenskom trhu, a tie sa líšia svojou pevnosťou, rýchlosťou vysýchania a zložením. Pokiaľ natrafíte na podozrivo lacnú partiu, že vám nacení vylievanie podlahy nivelačnou stierkou cca na  6,- EUR / m2 tak vás chcem upozorniť, že celé to kľudne môže dopadnúť tak, že budete musieť podlahu ešte raz prelievať.

Na záver iba jedná rada, nepodceňujte rovinatosť vášho poteru či podkladu, pretože po podlahe budete chodiť po zbytok vášho života a ak prehliadnete nejakú chybu podkladu, tak po vašom nasťahovaní sa a zabývaní sa, bude veľmi problematické a nákladné sa vrátiť k oprave podkladu.

Autor: Šoška Milan

2 thoughts on “Ako si zmerať rovinatosť podkladu pred kladením podláh | VIDEO

  1. blank
    Renata says:

    Dobrý deň, pod plávajúcu podlahu sme kúpili podložku z polystyrenu (xps) ktora obsahuje aj paroizolacnu fóliu PET aluminiovu. Podlahu budeme pokladat na beton bez podlahoveho vykurovania. Chcela by som sa opýtať ktorou stranou polozit podlozku aby co najlepsie izolovala od chladu z betonu? Aluminiovou stranou k betonu alebo k podlahe?
    Jedna sa o podlozku z mercury Save comfort MAT 1,8mm, Decorfloor-alu
    Dakujem

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.