Ako pripraviť miestnosť na brúsenie parkiet?

Miestnosť pripravená na brúsenie parkiet

Ak ste sa rozhodli pre rekonštrukciu parkiet a nedohodli ste sa s danou firmou či živnostníkom ako máte pripraviť miestnosť tak nevadí, ja vám to vysvetlím.

  Úplne najlepšie je, keď miestnosť na rekonštrukciu je úplne kompletne vyprataná, teda celá plocha podlahy je prázdna.  Je mi jasné, že vypratať takú staršiu „komančovskú“ nábytkovú stenu nie je sranda. Aj ja by som asi rozmýšľal, že či ju nechať na miestne, alebo ju rozsekať a vyhodiť. Treba si byť vedomý, že keď ju necháte na pôvodnom mieste, tak parkety sa dajú vybrúsiť a nalakovať iba okolo nej, nakoľko sa nedá hýbať a presúvať nábytok počas lakovania parkiet.

Avšak problém nastáva vtedy, ak chcete v danej izbe premiestniť nábytok a rozhodnete sa hýbať s takouto nábytkovou stenou. Je jasné, že tým pádom odokryjete staré nevybrúsené parkety, čo asi nebude moc estetické. Z toho vyplýva, že môžete pri rekonštrukcii parkiet nechať v miestnosti nejaký sektorový nábytok, ale musíte byť uzmierený s tým, že časom s ním nemôžete hýbať, pretože odkryjete tak staré parkety. Ja teda osobne doporučujem dať si tu námahu a takýto masívny sektor radšej rozobrať nech sa parkety vybrúsia v celej miestnosti. Viem, že niekedy sa to nedá, lebo nie je na to jednoducho sila a hlavne keď človek žije v domácnosti sám.


špecialista na podlahy

Ďalšou vecou na ktorú chcem upozorniť je, že ak sa pred brúsením parkiet rozhodnete robiť omietky na stenách, tak doporučujem pred tým zhodiť staré soklové (obvodové) lišty. Upozorňujem na to preto, lebo keď murár naťahuje nové omietky tak ich natiahne rovno na soklové lišty, čo nie je šťastné riešenie. Ide o to, že keď potom podlahár chce demontovať staré lišty tak pri ich demontáži vám väčšinou tieto nové omietky na niektorých miestach poškodí, lebo lištu podpáčuje  a dvíha ju hore čím sa vytvára tlak na novú omietku, ktorá je dotiahnutá priamo na lištu a môže popukať a opadať. Pôvodné obvodové lišty vám teda doporučujem demontovať v prípade stierkovania stien alebo naťahovania nových omietok na steny.

Kľudne si soklové lišty  demontujte aj v prípade, že nerekonštruujete steny a nemusíte túto položku platiť parketárovi. Na záver ešte jeden postreh. Ak máte parkety v miestnosti zakvapkané po maľovke, nelámte si nad tým hlavu a nešurujte takto znečistené parkety. Pásová brúska ma naozaj dostatočnú silu na to aby všetky nečistoty z parkiet odbrúsila. Azda jediné čo brúske vadí sú nejaké zabudnuté klince alebo pripínačky v parketách, takže rýchlo s nimi von, lebo môže na to doplatiť brúsny pás v brúske svojím roztrhnutím alebo sa môže poškodiť gumený brúsny valec.

Autor: Šoška Milan

5 thoughts on “Ako pripraviť miestnosť na brúsenie parkiet?

 1. blank
  Edita Dobáková says:

  Dobry den,

  potrebovali by sme zbrusit a nalakovat parkety + nove obvodove listy v jednej izbe v tehlovom dome v Starom meste – BA. Parkety su celkom pekne, az na jeden roh, kde su trosku „spadnute“. Pri hladani firmy, ktora by nam to urobila, pretoze svojpomocne si na to netrufame, som natrafila na Vasu stranku. Mohli by ste nam prosim niekoho poradit, ak je to mozne? Vobec sa v tom nevyzname, chceme len kvalitnu pracu a „pekne parkety“. Velmi pekne dakujem!

  S pozdravom
  E.Dobakova

 2. blank
  Tinka says:

  Dobrý deň prajem,zaujali ma Vaše príspevky, na ktoré som narazila pri hľadaní niekoho na obnovenie parkiet. Máme rovnaký problém ako píše pani vyššie, parkety nie sú veľmi zničené, ale rekonštruujeme byt a chceli by sme ich dať doporiadku. Chceme kvalitnú prácu a „pekné parkety“. Môžte nám niekoho odporučiť. Ďakujem pekne.

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Zdravím,
   pri rekonštrukcii parkiet už môžete mať vymaľované steny, pretože brúsky na parkety majú svoje odsávanie. Samozrejme pri brúsení parkiet sa tvorí tzv. mikroprach, ktorý nevidíte, takže pokiaľ sa bavíme o absolútne hygienickom povrchu steny, tak je lepšie maľovať až po rekonštrukcii parkiet, avšak tu zas býva problém s tým, že sa môže stať, že maliar vám novo zrekonštruované parkety lokálne poškodi napríklad rebríkom atď. Treba maliarov riadne upozorniť nech si rebríky podlepia filcom a plochu riadne zakryjú hrubým kartónom.
   Prajem pekný deň

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.