Prečo nie je brúsenie parkiet ako brúsenie parkiet?

brusenie-parkiet

Na túto tému mi nedalo nereagovať, pretože sa na trhu čím ďalej tým viac vyskytuje obrovské cenové rozpätie za brúsenie a lakovanie parkiet. Čo sa mne podarilo zistiť tak najlacnejšie brúsenie a lakovanie parkiet som objavil za 6,- € / m2  a najdrahšie sa hýbu okolo 15,- € / m2. Rozdiel medzi cenami je viac ako 150 %. Nie je to čudné??? Tak poďme si o tom niečo bližšie povedať.

Jasné, že pre slovenského zákazníka je cena prioritou, a ku všetkému cena 6,- € / m2 ani nehovorím.  Ak sa rozhodnete pre takúto variantu tak povedzme si na rovinu, že nemôžete čakať  zázraky.  Samotné brúsenie parkiet ešte môže prebehnúť v celku v pohode, ale čo Vám garantujem je, že budú u Vás použité tie najlacnejšie laky aké sú vôbec dostupné na trhu. Čo som zistil naposledy od jedného môjho zákazníka je, že bol u neho vo vedľajšej izbe použitý obyčajný lazúrovaci základný náter a to iba v dvoch vrstvách.  Základný náter pri rekonštrukcii parkiet slúži na zastavenie savosti dreva a vykreslenie dreva. Tento lacný základný  lak nemá takú plnivosť (sušinu) v sebe ako profi parketové laky. Teda nevytvorí taký hrubý film ako vrchný lak. A takto nalakovaná podlaha tým pádom nemá také úžitkové vlastnosti (napr. oteru vzdornosť) ako keď podlahu nalakujete profesionálnymi parketovými lakmi (1x základný náter + 2 x vrchný náter). Z praxe Vás môžem uistiť, že 2x základný náter nevytvorí takú hrubú vrstvu náteru ako 1x vrchný lak určený a označený ako parketový lak.


špecialista na podlahy

U spomínaného zákazníka som si navyše všimol, že ani vybrúsenie parkiet nebolo s kostolným poriadkom. Bolo na ploche vidno stopy po pásovej brúske vo forme pásov, ktoré bolo vidno v odraze dopadajúceho svetla na podlahu. Takže dotyčný parketár buď šetril na šmirgľových pásoch a dral tam šmirgeľ ktorý už mal za sebou kilometre, buď ukončil brúsenie hrubším zrnom alebo nevykonal leštenie parkiet kotúčovou brúskou s brúsnou mriežkou (obvykle zrnitosť 100-120).

Ešte taká perlička zo skúsenosti je, že niekedy môže u Vás niekto ešte vytiahnuť laky na báze rozpúšťadiel a rôznych aminokyselín atď. Nehovorím, že sú to zlé laky, ale do bytovej záťaže ich neodporúčam najmä kvôli  dlhodobému zápachu aj po vytvrdnutí a pokiaľ máte malé deti tak to asi naozaj nie je vhodné. Naposledy čo som s takýmto lakom robil u jedného nášho zákazníka (samozrejme na jeho vyžiadanie) tak mi neskôr povedal, že ľutuje, že si nenechal poradiť lebo byt mu smrdel ešte jemným zápachom po mesiaci.

Rozpúšťadlové laky sú skôr vhodné do telocvične (telocvičňa sa cez prázdniny odvetrá) alebo do iných verejných priestorov, pretože tam sa toľko človek nezdržiava a tým pádom neinhaluje kadejaké výpary s takou intenzitou.

Na záver moje rady čo by ste sa mali spýtať keď si hľadáte seriózneho parketára:

 •  Aké brúsky používa, či má tri stroje (pásová brúska na plochu, okrajová na kraje a leštičku na plochu), či sú stroje profi a majú svoje vlastné odsávanie.
 • Či používa profesionálne parketové laky (ak chcete bez zápachové ekologické laky tak si pýtajte na vodnej báze a ak holdujete extrémnym výparom tak rozpúšťadlové)
 • Či lakuje štandardne teda 1x základný náter + 2x vrchný náter profi lakmi
 • Či vykonáva po základnom alebo po prvom vrchnom laku medzibrus (pri lakovaní sa vám vždy postaví jemný drevený chlp a podlaha je drapľavá – medzibrusom sa strhne tento chlp a parkety sú dokonale hladké)

Na záver doporučujem kontrolné otázky na ktoré každý skúsený parketár vie bez problémov odpovedať:

 • Kedy je podlaha po lakovaní po chôdza
 • Kedy má lak konečnú pevnosť a je pripravený na záťaž
 • Ako sa o takto nalakovanú podlahu starať a ošetrovať ju
 • Či daný výrobca lakov ponúka aj originálne ošetrovacie prípravky k danému laku
 • Či bude lak matný, polo matný alebo lesklý
 • Či sa dá priplatiť aj vyššia rada laku s väčšou odolnosťou
 • Či sa dajú našpárované parkety aj vytmeliť
 • Či tmel v špárach vydrží alebo môže popraskať a vydrolí sa

Vyzvŕtajte otázkami viacej firiem a garantujem Vám, že si vyberiete toho správneho podlahára a nebudete ľutovať  svoju investíciu.

Autor: Šoška Milan

2 thoughts on “Prečo nie je brúsenie parkiet ako brúsenie parkiet?

 1. blank
  Martin says:

  Pán Šoška,

  v tom príklade „poslovensky“ urobenej podlahy som spoznal tú našu.

  Áno – žiaľ cena je pre slováka dôležitá, ale ubezpečujem Vás, že sme to silou-mocou na čo najnižšiu cenu nehrali. Jednoducho sme zavolali jediných renovátorov podláh v meste o ktorých sme vedeli, nevediac nič o rôznych spôsoboch brúsenia ( zrnitosti, stroje, smery… ), rôznych lakoch ( výrobcovia, chémia, oteruvzdornosti, lesky… ), rôznych tmeloch či lištách ani o správnom postupe prác. Veď kto by sa aj o také veci staral, keď očakáva že by ho slušný a poriadny majster na to upozornil a dal možnosť výberu. My sme chceli len „pekné parkety“. Tie po „renovácii“ síce vyzerali lepšie ako pôvodne, no nie až tak dobre ako sme čakali. Nemal nám kto vtedy poradiť ani pred tým, ani potom.

  Koľko nás to stálo ? Nepamätám presne ( bolo v roku 2002 ) ale zdá sa mi že to aj s lištovaním a rozobratím podložením a prilepením cca 1m2 parkiet bolo okolo 470 Sk/m2 !!!

  Dnes už je tá podlaha znovu prerobená. Po zlej skúsenosti, som bol pred jej opätovnou opravou nútený si problematiku naštudovať a byť na majstra už pripravený. Žiaľ, toto musím odporučiť aj ostatným záujemcom o služby slovenských majstrov ( sveta ), pretože každý z nich je pred začatím prác ten najlepší, no nemá to napísané na čele aký v skutočnosti je ( a nevravím len o podlahároch ). A to viete, že majú radi „múdrych“ zákazníkov ?… 🙂

  Pravdaže, s „Patom a Matom“ už viac nepočítam, aj keby som mal majstrov ťahať z druhého konca republiky.

  A naša milá firma. Tá za tie roky poriadne rozšírila okruh svojich odborných znalostí a služieb ( podlahy, sadrokartón, stolárstvo, maľovanie interiérov, upratovanie , trhovníctvo… ? ) a zmenila ( možno niekoľko krát ) názov. Tuším , že sa tohto roku volajú IN-HOLZ.

  Len to prosím neberte ako skrytú reklamu…

  • blank
   Martin says:

   Pre pokojný spánok a mier vo svete ….

   … bolo to v roku 2004 a cena za samotnú povrchovú úpravu parkiet bola 280 Sk/m2 bez DPH ( 333,20 Sk/m2 s DPH ), čo by v dnešných cenách mohlo byť niekde na úrovni 14 €/m2 s DPH – no, ďakujem pekne …

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.