Zrovnávanie podkladu nivelačnou stierkou v letných horúčavách nemusí vždy dobre dopadnúť.

Nivelačná stierka

Ďalšiu dobrú skúsenosť som zažil ako ináč ako na vlastnej koži, keď som zrovnával betónový podklad nivelačnou stierkou pri extrémnych horúčavách, ktoré naše Slovensko postretli toto leto. Neuvedomil som si zopár skutočnosti, na ktoré treba dbať pri vylievaní nivelačnej stierky vo vyšších letných teplotách. Viete ako to je, idete zo zákazky na zákazku, skrátka rutina a myslíte si, že ste nesmrteľný. Takže chcem sa s vami podeliť o ďalšie cenné informácie, za pomoci ktorých určite vaše vylievanie podlahy v horúcom letnom období dopadne lepšie ako mne.

Ako fungujú nivelačné stierky?

Nivelačná stierka je laicky povedané prášok v odtieni sivej farby, ktorý keď sa zmieša s vodou tak začne bežať chemická reakcia, ktorej výsledkom je vytvrdnutie zmiešanej zmesi. Ak by sme si bližšie rozpitvali pojem chemická reakcia, tak by sme mohli povedať, že každý typ nivelačnej stierky (ktorých je na trhu mnoho) ma trošku odlišne nastavenú práve túto chemickú reakciu. To môžete vidieť napríklad v technických listoch, kde je uvedená doba spracovania. Teda doba počas ktorej je daná nivelačná stierka ešte stále spracovateľná. Po uplynutí tejto doby by mala daná nivelačná stierka začať tuhnúť.

Čo ovplyvňuje dobu spracovania nivelačnej stierky?

Na dobu chemickej reakcie, ktorá začne bežať po zmiešaní nivelačnej stierky so zámesovou tekutinou vplýva viac faktorov. Sú to hlavne teplotné faktory. Pokiaľ si všimnete tak v technických listoch nivelačných stierok je doba spracovania udávaná pri určitej teplote samotnej stierky, podkladu, ovzdušia a zámesovej tekutiny, ktorou je zvyčajne voda, ale býva to aj zložka „B“ pokiaľ si zakúpite špeciálne nivelačné stierky, ktoré sú dvojzložkové. Čo z tohto plynie. Vyplýva z toho to, že pokiaľ sa zvýši teplota vyššie uvedených faktorov tak sa aj skráti doba spracovania danej nivelačnej stierky, alebo ináč povedané, urýchli sa chemická reakcia zamiešanej stierky.

Tu je možnosť vidieť, že napojenie sa nestihlo, nakoľko sa výrazne skrátila doba spracovania vďaka horúčavám.
Tu je možnosť vidieť, že napojenie sa nestihlo, nakoľko sa výrazne skrátila doba spracovania vďaka horúčavám.

Čo sa udialo mne osobne na zákazke toto leto?

Po prekonzultovaní mojej celej situácie s technickou podporou firmy UZIN sme usúdili, že na extrémne rýchlu chemickú reakciu vytvrdnutia špeciálnej dvoj-zložkovej nivelačnej stierky UZIN L3 GOLD vplývalo v daný deň viac faktorov:

  1. Už pri prevoze ráno na stavbu zo Žiliny do Bešeňovej sa zložka „A“ (sivý prášok vo vreciach 25kg) a zložka „B“ (zámesová tekutina) počas cesty zohriali na vyššiu teplotu, pretože už od rána bolo extrémne teplo. Teda počas cesty obe zložky nakumulovali teplo.
  2. Pri samotnom začiatku prác na zákazke bol poter taktiež nakumulovaný teplom už z predošlých extrémne teplých dní.
  3. Teplota vzduchu v momente vylievania sa v interiéri určite hýbala okolo 28 stupňov celzia, neviem to presne, lebo som to nemeral, ale fakt bolo v daný deň vonku peklo.
  4. Zvyčajne nivelačné stierky miešame na chodbách (v tieni), ale v daný deň nás jeden obyvateľ danej bytovky vyhnal miešať pred chalupu z dôvodu prašnosti. Obe zložky stierky sme si teda vyniesli na priame slnko, ktoré opäť zvyšovalo teplotu oboch zložiek. Nivelačnú stierku sme tak miešali na priamom slnku.
Nivelačná stierka

Výsledkom týchto štyroch faktorov bolo, že dvojzložková nivelačná stierka, ktorá má v technickom liste uvedenú dobu spracovania pri teplote 20 stupňov Celzia a vlhkosti ovzdušia 65% 20 minút sa doba spracovania skrátila na cca 6 min. Teda v šiestej minúte od zmiešania oboch zložiek nám už nivelačná stierka začala tuhnúť a nebolo ju možné stíhať liať a napájať v jeden jednoliaty celok. Predošlý vyliaty kýbeľ už bol na podklade takmer tuhý a čerstvo vyliatu stierku sa tak nepodarilo riadne napojiť teda zliať v jednu súvislú vrstvu. Ak som po spoji prebehol odvzdušňovacím valcom tak sa na stierke vytvárali kráteriky, skrátka nivelačná stierka už nebola zlievateľná.

Nivelačná stierka

Myslím si, že najväčší vplyv na rýchlosť reakcie mala zvýšená teplota prímesovej zmesi, teda zložka „B“, ktorá sa k nivelačnej stierke dodáva v bandaskách. Preto by som vás chcel touto cestou upozorniť aby ste si pri vylievaní podlahy v letných horúcich dňoch dali pozor hlavne na teplotu prímesovej vody alebo zložky „B“ a nemiešali nivelačné stierky na priamom slnku ako som to urobil ja. Voda na miešanie stierky by mala byť studená a taktiež to platí aj pre zložku „B“ pokiaľ by sa jednalo o dvoj-zložkové stierky.

Nivelačná stierka

Samozrejme na zákazke nakoniec všetko dobre dopadlo, zle napojené spoje stierky sa prebrúsili, nerovnosti sa vyspravili rýchlo schnúcou výspravkovou zmesou na to určenou a následne sa lepila vinylová podlaha QUICK STEP.

Autor: Šoška Milan

4 thoughts on “Zrovnávanie podkladu nivelačnou stierkou v letných horúčavách nemusí vždy dobre dopadnúť.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.