Vinylová podlaha nie je odolnejšia na oter než laminátová podlaha

montáž vinylovej podlahy

Pri výbere podláh so zákazníkmi som postrehol veľmi zaujímavú vec pri komunikácii. Už viac krát sa stalo, že zákazník mi dosť sebaistým spôsobom povedal nasledovnú vetu:

„Viete ja som už rozhodnutý, ja chcem vinylovú podlahu pretože je najodolnejšie a najlepšia zo všetkých dostupných podláh na trhu.“

Pravdupovediac keď som túto vetu počul prvý krát, tak som si povedal, že to je v pohode, však zákazník nemá moc odkiaľ vedieť aké sú praktické výhody, nevýhody či vlastnosti tej, či onej podlahy. No lenže keď mi túto vetu odrecitovalo už viac zákazníkov, tak som si povedal, že tu už niečo nehrá a tak som začal zo zákazníka páčiť ako k takejto informácii prišiel.

Jednoducho som sa spýtal ako k tomu dospel. Odpoveď bola veľmi zaujímavá. Zákazník mi odpovedal asi v tomto duchu:

„Však keď má vinylová podlaha označenie záťaže 33 a väčšina laminátových podláh iba 32, no a ešte k tomu dobre vedie teplo a je vode odolná, tak tým pádom sa bavíme o najodolnejšej a najlepšej podlahe nie?“

No a po tomto argumentovaní mi bolo jasné, že je nutné napísať ďaľší článok na môj blog O podlahách a vysvetliť ako to s tou odolnosťou a označením záťaže v skutočnosti je.

Vode odolná laminátová podlaha
Vode odolná laminátová podlaha Quick Step IMPRESSIVE

Odolnosť je široký a všeobecný pojem.

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=-IksqVsracQ[/embedyt]

Čo sa týka odolnosti tak ju treba určite bližšie špecifikovať, pretože tento pojem sám o sebe v podstate nič konkrétne nevypovedá. Odolnosť môže byť proti vode, proti poškrabaniu, proti oteru, proti tvorbe škvŕn, proti chemickým prípravkom atď. Preto som sa už spomínaného zákazníka pýtal viac a chcel som teda zistiť akú odolnosť mal na mysli. Po krátkom rozhovore bolo zrejme že má na mysli oteruvzdornosť, čo som aj predpokladal. Keď som mu povedal, že s tým nesúhlasím tak zostal na mňa kukať.

Vinylová podlaha nie je najodolnejšia proti oteru aj keď má označenie záťaže 33!

Bolo mi hneď jasné, že ako zákazníci sa orientujete a beriete na vedomie označenie záťaže danej podlahy. A teda vychádzate z toho, že vinyl označený triedou záťaže 33 je odolnejšia podlaha na oter ako laminátová podlaha s označením 32. No len nie je to celkom pravda. Hneď vysvetlím prečo.


špecialista na podlahy
MS Interier s.r.o. – Váš špecialista na podlahy

Ak porovnávate vinylovú podlahu s laminátovou, tak potom porovnávate jablká s hruškami.

Laicky a pre vás zrozumiteľnou rečou povedané, vinylové podlahy patria do kategórie mäkkých podlahových krytín a laminát do kategórie tvrdých krytín. Ďalšou podstatnou skutočnosťou je, že pre dosiahnutie určitej triedy záťaže (31, 32, 33) musí každá podlahovina prejsť určitým testom, ktorý ukáže do ktorej triedy záťaže daná podlahovina patrí.

Problémom však je, že test na vinylové podlahy prebieha úplne ináč ako test na laminátové podlahy. Preto ich nemôžeme navzájom porovnávať. Označenie záťaže teda slúži na to, aby sme odlíšili záťažovú triedu resp. oteru vzdornosť v danej kategórií podláh. Teda záťažové triedy 31, 32, a 33 vykazujú pri vinylových podlahách úplne iné hodnoty ako pri laminátových. Preto nesmieme miešať jablká s hruškami. Porovnávajte teda vinyl medzi vinylom a laminát medzi laminátom.

Laminátová podlaha
Laminátové podlahy

Ktorá podlaha je teda odolnejšia na oter?

Väčšia oteru vzdornosť je určite na laminátových podlahách ako pri vinylových podlahách. Zo skúsenosti si dovolím tvrdiť, že vinyl označený triedou 33 má menšiu oteru vzdornosť ako laminát s označením triedy 32. Samozrejme pokiaľ sa bavíme o kvalitných podlahách, nie o low-cost-ových, teda tzv. „lacákoch“. Vinylová podlaha je teda viac náchylná na tvorbu škrabancov či mikro škrabancov ako laminátová podlaha.

Každá podlahovina má svoje výhody a nevýhody.

Preto ja stále svojim zákazníkom hovorím, že pri výbere podlahy je nutné si jednoducho určiť prioritu, ktorú od podlahy očakávate. Teda vlastnosť podlahy, ktorá je pre vás kľúčová. Bohužiaľ ešte nebola vymyslená podlaha, ktorá má iba nekonečné množstvo výhod. Každá má svoje výhody ale aj nevýhody. Ak chcete od podlahy najväčšiu oteru vzdornosť treba siahnuť po kvalitnom lamináte, ak je pre vás kľúčová odolnosť proti vode a vlhkosti bude pre vás lepený vinyl tým najlepším no a ak máte radi prírodu a prírodný materiál tak drevená podlaha je to pravé orechové.

Autor: Šoška Milan

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.