Vinylová podlaha nalepená na stene ako obklad steny

vinylova podlaha na stene

To, že naši zákazníci sú vynaliezaví a hodne kreatívni som sa presvedčil na vlastnej koži.  Zákazník mal na stene nalepenú odolnú tapetu, ktorá slúžila zároveň ako vešiaková stena.  Lenže tým, že sa na stenu neustále vešali bundy a kabáty tak spomínaná tapeta na stene dostala naozaj zabrať, inými slovami skrátka takúto záťaž nevydržala. Na základe tejto skutočnosti bol zákazník donútený premýšľať o inom a praktickejšom riešení. Výsledkom jeho  premýšľania bola otázka na mňa, či by som na túto stenu nevedel nalepiť vinylovú podlahu.

Vinylová podlaha na stene? Prečo nie

Uvažoval som a po chvíli bola moja odpoveď v znení: „Nevidím v tom problém.“ Mám rád výzvy, rád experimentujem a keďže bola stena naozaj dokonale rovná a hladká tak som v tom naozaj nevidel problém. Tým, že bola stena využívaná ako vešiaková stena, tak zákazník potreboval na stenu materiál s vyššou dávkou oteru vzdornosti  a výsledkom bola vinylová podlaha na stene. Takto obloženú stenu vinylovou podlahou zákazník nezoderie pri vešaní vecí na stenu a môže ju dokonca kedykoľvek dokonale umyť vodou. Naozaj veľmi praktické riešenie a navyše s výborným designom a vzhľadom. Ako som už v predošlých článkoch spomínal, ja osobne som zástancom praktických riešení.

vinylova-podlaha-na-stene (3 of 5)
vinylova-podlaha-na-stene (5 of 5)
vinylova-podlaha-na-stene (2 of 5)
Vinylova podlaha na stene

Keď sme už teda pri vinylovej podlahe na stene, tak mi nedá nespomenúť jeden pokus architekta, ktorý si nalepil dokonca vinylovú podlahu na stenu do sprchového kúta. To či tento variant vinylovej podlahy na stene sa ukáže ako praktický a efektný  zodpovie len čas. Vinylová podlaha je vode odolná a teda mala by zniesť záťaž aj v sprchovacom kúte. Len povedzme si na rovinu, že tento prípad použitia vinylovej podlahy na stenu je už naozaj extrémny a preto si nedovolím tvrdiť čo sa v tomto prípade môže a nemusí stať. Ale povedzme si na rovinu takýto sprchový kút môže naozaj vyzerať  štýlovo. Dokonca si myslím, že aj keby ste to iba odtestovali u vás doma, tak s tým nemôžete nič pokaziť. Vinylová podlaha sa zo steny dá kedykoľvek odlepiť a nahradiť keramickým obkladom dodatočne. Čo poviete dobrý nápad využitia vinylovej podlahy no nie?

Autor: Šoška Milan

51 thoughts on “Vinylová podlaha nalepená na stene ako obklad steny

 1. blank
  alena says:

  Dobry den. Prave som narazila na vašu stranku a som milo prekvapena. V članku je popisane vsetko co som o tomto drugu podlahy potrebovala vediet. Idem robot rekonstrukciu kuchyne a uvazujem o materialoch. Preto vam polozim otazku, ci sa daju nahradit kachliky za linkou tymto materijalom – teda ci su aj ohnuvzdorne . Srdecne dakujem za info.39

  • Avatar photo
   admin says:

   Úvodom vás pozdravujem. Takže k veci k vášmu dotazu. Vinylová podlaha, ako už z názvu vyplýva je určená predovšetkým na podlahu a podľa toho má aj patričné vlastnosti reakcie na oheň, ktoré sú dané európskou normou (EN 14041: 2004/AC:2006). Jedná sa zhruba o to, že keď napríklad vám na podlahu spadne cigaretový ohorok, tak sa podlaha nevznieti, ale zostane na nej po tomto ohorku stopa. To, že sa vinylová podlaha lepí na stenu je v podstate vynaliezavosť našich zákazníkov, architektov a designerov. Myslím si, že nalepená podlaha na stene sa ani v podstate nedá reklamovať, pretože nie je určená ako obklad stien, čím chcem povedať, že to robí zákazník na vlastné riziko. Ak by som sa ja mal vyjadriť konkrétne k vášmu prípadu, tak ja osobne by som si to v pohode nalepil ako zástenu kuchynskej linky a kludne aj poza indukčnú alebo elektrickú sklokeramickú varnú dosku, ale určite by som vinyl nedával poza plynový sporák, pretože tam už je otvorený oheň, čím sú teploty okolo hrncov vyššie ako u sklokeramických dosiek a mohlo by dôjsť minimálne k deformácii vinylu ak nie aj k vznieteniu. Berte na vedomie, že vinylová podlaha nie je v žiadnom prípade ohňovzdorná. Jej reakcie na oheň sú naozaj limitované. Toľko z mojej strany, ak máte ďalšie otázky kľudne sa pýtajte. Pozdravujem

   • blank
    alena says:

    🙂 pekný deň, srdečne ďakujem za radu…i keď pravdou je…že ma veľmi nepotešila, lebo moja plánovaná varná doska je plynová:-)..tým pádom tento môj „nápad“ zrealizovaný nebude. Musím teda hľadať iné riešenie.
    Ešte raz ďakujem.

   • blank
    Veronika says:

    Pekny den,
    tiez prave planujem lepit vynilovu podlahu na stenu a natrafila som na Vas clanok 🙂 Mam v plane ju dat ako zastenu kuchynskej linky a v oblasti plynovej varnej dosky zvazujem prekryt ju sklom. Vedel by ste mi prosim odporucit lepidlo, ktore by bolo vhodne pouzit? Stenu je potrebne pred tym napenetrovat? Dakujem velmi pekne. 🙂
    Veronika

    • Avatar photo
     Šoška Milan says:

     Zdravím,

     takže lepiť vinyl na stenu sa dá kadečím. Ja som konkrétne na zákazke použil lepidlo od firmy UZIN pod označením KE 2000S. Je to v podstate klasické lepidlo na vinyl a PVC podlahy, ktoré sa bežne používa pri lepení na zem. Trochu problematickejšie sa nanáša na stenu ale dá sa to, keď má človek nejaký ten grif a trpezlivosť. Nanáša sa špachtlou s ozubením, aby sa lepidlo nanieslo rovnomerne. Samozrejme pred lepením je potreba podklad napenetrovať penetráciou na vodnej báze, napr. UZIN PE 360.
     Ďalej viete vinyl lepiť na stenu kontaktným lepidlom ako je chemoprén alebo top-rén. Pri týchto lepidlách sa postupuje tak, že si štetcom nanesiete lepidlo na stenu a podlahu zároveň, necháte ho chvíľu odvetrať a následne lamelu prilepíte na stenu.
     Myslím si, že vinyl na stene by držal napríklad aj na 100%-tnom silikone, alebo iných rôznych lepidlách, ktoré sú v tubách. Ale ako hovorím ja mam vyskúšaný iba ten prvý variant spomínaný vyššie.
     Ak by ste sa rozhodli pre iných druh lepidla, tak doporučujem nalepiť na stenu najskôr iba malú vzorku, nechať ju zaschnúť a následne vyskúšať odtrh, aby ste sa presvedčili ako to bude nakoniec držať.
     Držím palce pri lepení a kľudne môžete váš výsledok odfotiť a zaslať mi na mail. Neurazím sa 🙂

     Pozdravujem

     Šoška Milan

 2. blank
  Jana says:

  Dobrý deň, ďakujem za užitočné rady a praktický prístup k veci. Aj ja som praktický človek a nápad nalepiť vinylovú podlahu na stenu sa mi veľmi páčil:-) Ale teraz ideme lepiť vinyl na podlahu. „Majster“ nám vylial nivelák ale na spojoch, ako to postupne vylieval, nám vznikli vlny, výškový rozdiel možno 2-3mm. Myslíte že po nalepení podlahy to bude viditeľné? nerovné prechody ideme zachrániť prebrúsením ale celé to brúsiť mi pripadne náročné. Čo by ste mi poradil? Znova vylievať?

  • Avatar photo
   admin says:

   Dobrý deň,

   tieto výškové rozdiely vám lepená vinylová podlaha iba okopíruje a vy ich tam budete cítiť a možno vo svetle aj vidieť. Výškové rozdiely treba buď prebrúsiť, alebo znovu preliať tak ako ste písali vo vašom komente. Ja si myslím, že pokiaľ sa podlaha nevylievala nejakým špeciálnym extrémne tvrdým nivelakom tak to prebrúsenie bude reálne. Po prebrúsení nivelačnú stierku ešte napenetrujte penetráciou vhodnou pod lepidlo ktorým sa bude vinyl lepiť.

   Pozdravujem

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,

   tak takúto záťaž vinylovej podlahy ako uvádzate vyskúšanú
   skutočne nemám. Neviem vám reagovať na túto otázku. Jednoducho to
   treba vyskúšať, a keď sa to prejaví ako zlé riešenie, tak stále
   máte možnosť vinyl zo steny odtrhnúť a viete to potom obložiť
   klasickým keramickým obkladom, prípadne sklenenou zástenou.

   Pozdravujem

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,
   ak vám mám odpovedať ako podlahár, tak vám musím napísať, že táto podlahovina nie je určená na použitie v sprchovom kúte.
   No na druhej strane si presne ako aj vy chcem onedlho presne takto položiť vinylovú podlahu v sprchovom kúte a dokonca si chcem obložiť aj steny v kúte vinylom. Samozrejme, že chcem použiť riadnu hydroizoláciu, následne vinyl nalepiť a potom ho ešte ošetriť prípravkom, ktorý vytvorí na vinyle jemný ochranný film.
   Či to fungovať bude neviem, ale povedal som si, že to idem vyskúšať. Keby to dopadlo zle, tak vždy tam viete nalepiť keramiku.
   Ak by ste túto variantu skutočne realizovali, tak by som bol rád keby ste mi zaslali potom fotky z vašej realizácie.

   Pozdravujem

 3. blank
  Lucia says:

  Dobry den,

  zostali nam vinylove klikacie dielne, 5mm (vhodne aj do komercnych prevadzok) a presne drzim v hlave ten napad dat to do zachoda nad umyvadlo ktore tam mame (zrazu sme zistili, ze voda aj prska :D) ale hlavne do chodny ako vesiakovu stenu. Pokladku nam robil podlahar, ale toto si chceme spravit samy. Poradite nam, cim to lepit? Resp. ako to vlastne polozit? Dakujem velmi pekne.

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,

   je viac možnosti ako to lepiť na stenu, ale ak mám poradiť najjednoduchší spôsob, tak by som radil to lepiť kontaktným lepidlom Top-ren alebo Chemopren. Lepenie týmto spôsobom je jednoduché. Lepidlom natriete stenu aj podlahu z rubovej strany, necháte chvíľu odvetrať a vinylový dielec riadne pritlačíte na miesto kde ho chcete mať prilepený. Len malé upozornenie, že ak už raz podlahu prilepíte, už s ňou nie je možné hýbať, preto pri samotnom lepení treba byť absolútne presný.

   Pozdravujem

 4. blank
  Ivan says:

  Len poznamka, existuje vinyl, ktory je priamo urceny na steny, dokonca konkretne aj do sprchovacich kutov. Je tenky (myslim ze 0,9mm), dodava sa v roliach sirky 2m, podobne ako podlahy.
  Nasiel som 2 znacky Gerflor a Tarkett. Getflor dokonca ponuka kompletny program pre sprchove kuty, teda vratane materiale pre vanicku, sifon,…
  Sam to idem vyskusat (tarkett) na stenu do sprchoveho kuta…

 5. blank
  Alena Poláková says:

  rozmyslam zrekonstruovat kupelnu a hladam informacie o pokladke linolea v celej kupelni aj v sprchovom kute a vidim, ze u nas o tom malo kto vie, uz od roku 1986 ked som byvala vo Svedsku, tak tam je to bezne, maju to v nemocniciach v domacnostiach, vsade, ked sa linoleum znici, len sa strhne a nahradi nove, ziadne buranie kachliciek, spina, prach odvoz sutiny

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Zdravím,
   podľa mňa by sa to dalo, len by trebalo nejak zrovnať, resp. vyplniť špáry na pôvodnom obklade aby vznikla rovná plocha a na to už by sa dal po zvolení správneho lepidla nalepiť vinyl. Najlepšie vám bude držať kontaktné lepidlo ako napr. chemopren alebo topren.
   Pekný deň

 6. blank
  Jozef says:

  Vyskúšal som lepiť vinylovú podlahu na stenu v paneláku v chodbe a výsledok je výborný. Moje rozhodnutie bolo práve kvôli nerovnostiam na paneloch, malými vzdialenosťami zárubní a rohom miestnosti a pod. Dokonale rovný podklad je dôležitý pri podlahe, ale na stene to nemá až takú váhu, pretože to nie je vôbec zaťažené. Lepil som to svojpomocne a lepidlom na tieto podlahy. Mám to nalepené asi 4 roky a zatiaľ maximálna spokojnosť. použil som podlahové lamely Gerflor.

  Pekný deň.

 7. blank
  Beáta says:

  Dobrý de. rekonštruujeme byt a zvažujeme laminátovú a vinylovú podlahu do obývačky, chodby a izieb. Obchodník nás presviedča o vhodnosti laminátovej podlahy v porovnaní s vinylovou, kvôli vyššej oteruvzdornosti a väčšej odolnosti voči záťaži a škrabancom. Prekvapilo nás to, lebo články hovoria často opak. My sme prioritne chceli však teplejší povrch (podlahovka tam nebude). Čo by ste nám odporúčali. Ďakujem.

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Zdravím,
   áno máte pravdu, že vinylová podlaha bude určite teplejšia ako laminátová, ale pokiaľ sa začneme baviť o oteruvzdornosti, tak obchodník mal pravdu v tom, že laminát je určite odolnejší ako vinyl. Samozrejme ak sa bavíme o kvalitnom lamináte a nie o lamináte za 6,-€. Teda ak zoberiem laminát Quick Step a vinyl Quick Step, tak laminát má v rovnakej triede záťaže väčšiu oteruvzdornosť ako vinyl.

   Prajem pekný deň.

 8. blank
  Ján Poborský says:

  Dobrý deň, staviam dom a chcel by som ako podlahu použiť vinyl v lepenej forme. Betónový poter mám predelený dilatačnými špárami. Majster podlahár, ktorý mi to bude pokladať, chce urobiť nivelizáciu, čo aj schvaľujem, ale on chce preliať aj dilatačné špáry. Vraj je to bežný postup. Viete sa mi k tomu vyjadriť? Je možné tie dilatácie zaliať alebo je potrebné ich zachovať? V každom prípade, chcel by som mať vinyl nalepený v celku bez dilatačných špár

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,
   v prvom rade si treba povedať o akú dilatáciu sa jedná, či ide o dilatáciu v celej hrúbke poteru alebo iba o povrchovú dilatáciu. Predpokladám, že ide o celkovú, teda úplnú dilatáciu. Pri takejto dilatácii je oficiálny podlahársky postup taký, že dilatácia sa má priznať aj na podlahe. Neexistuje žiadny oficiálny postup ako takto dve samostatné poterové platne spojiť. To, že to ide podlahár preliať, nie je správny postup. Pokiaľ vy ako zákazník trváte na lepenej variante podlahy, tak musí byť aj na podlahe priznaná dilatácia. Pokiaľ ako zákazník nechcete mať priznanú dilatáciu na podlahe, tak musíte ísť do Click vinylovej podlahy, kde je pokládka na plávajúco, teda podklad si bude žiť svojim životom a podlaha svojim. Čo býva najväčší problém, je podlahové vykurovanie, pretože v jednej časti poteru je jeden okruh a v druhej časti poteru je druhý okruh, čo môže spôsobiť to, že platne sa nebudú zohrievať rovnako.
   Podlahár vám to mal presne takto vysvetliť a pokiaľ by ste vy ako zákazník trvali na spojení a preliati dilatácie by som vám ja osobne dal podpísať papier, že som vás na daný postup upozornil a že sa ako zákazník vzdávate záruky na podlahu, nakoľko nebol dodržaný štandardný postup prípravy podkladu a pokládky podlahy. Proste za celé riziko si nesiete zodpovednosť vy ako zákazník.
   Pokiaľ vám podlahár nedá nič takéto podpísať, tak máte vyhraté, pretože si zodpovedá za všetky riziká, ktoré môžu nastať s týmto neštandardným postupom. Skrátka keby došlo k súdnemu sporu tak podlahár ho prehrá na plnej čiare.
   Pozdravujem

   • blank
    Ján Poborský says:

    Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Tie dilatácie zrejme nie sú úplné. Celý betónový poter sa urobil vcelku a po preschnutí prišli chlapi, ktorí robili poter a narezali dilatácie približne do 1/3 hrúbky poteru. Pri takýchto dilatáciach platí to isté, čo ste mi písali, alebo sa niečo mení? Ešte doplním, že mám podlahové kúrenie. Počkám na vaše vyjadrenie, ale asi sa rozhodnem pre plávajúcu variantu. Lepenú som chcel kvôli nižším vykurovacím nákladom, a aj kvoli možnosti výmeny poškodenej podlahy, ale snaď tie náklady pri plávajúcej podlahe nestúpnu nejako drasticky.

    • Avatar photo
     Šoška Milan says:

     Zdravím,
     pokiaľ sú dilatácie iba narezané ako ste písali, tak sa situácia výrazne mení. Rezané dilatácie sa pre vyliatím podlahy nivelačnou stierkou jednoducho zošijú sponami a problém máte vyriešený. Zošité dilatácie prelejete stierkou a môžete klásť lepený vinyl.
     Ako prebieha zošívanie poteru si môžete pozrieť vo videu na youtube kanály O podlahách.
     https://www.youtube.com/watch?v=eZsqnw_NC78
     Kľudne sa prihláste na odber videa z môjho youtube kanálu O Podlahách.

     Pozdravujem

     • blank
      Ján Poborský says:

      Ďakujem pekne za radu. Tak znova sa prikláňam k lepenej forme vinylu. Po prezretí viacerých videí ma trošku táto problematika zaujala. Pri čítaní rôznych článkov som narazil na alternatívu k zošívaniu a to konkrétne použitie UZIN RR203 a UZIN RR201. Zdá sa mi to technicky „menej náročné“. Môžete sa ešte k tomu vyjadriť? Je to plnohodnotná alternatíva k zošívaniu pomocou spon a živice? Termín prípravy podkladu sa už blíži a som rád, že v tom mám už na 99% jasno. Toto je posledná vec, ktorú (dúfam) mi objasníte.

     • Avatar photo
      Šoška Milan says:

      Trochu ste ma teraz zaskočili otázkou, musel som si to preveriť u dodávateľa a výsledok debaty je taký, že ako náhrada zošívania živicami je alternatíva s vláknom UZIN RR203. Uzin RR201 slúži výhradne iba na vyarmovanie nivelačnej stierky a nie je doporučená ako náhrada zošívania poteru. Takže viete to zošiť aj pomocou UZIN RR203 ale iba v tom prípade, že jednotlivé betonove dosky sú skutočne narezané iba povrchovo a ani časom sa nevytvorila trhlina v celej hrúbke tak, že keď stúpite na koniec jednej dosky a zaťažíte ju svojou váhou tak sa výškovo neprepadne.

      Pozdravujem

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň, ťažko povedať, čo je na schody lepšie a lacnejšie. Čo sa týka ceny tak by som povedal, že je to možno cenovo na rovnakej úrovni, pretože vinyl je síce lacnejší ako drevo, ale zas potrebuje perfektne pripravený podklad, teda je to podstatne náročnejšie na prácu a prípravu schodiska na pokladanie ako drevo. Drevo, resp. stupnice sa zväčša narážajú na tzv. kombi skrutky a plus sa lepia na pur penu. Drevený stupeň o hrúbke 5 cm je samonosný takže nepotrebuje tak perfektne pripravený podklad. Ja osobne doma mám jedno rameno vo vinyle a druhé rameno v dreve a poviem vám, že to drevo sa mi pozdáva viac, pretože chodenie po dreve je pocitovo niekde inde ako u vinylu. Drevo je príjemne teplé oproti vinylu, ktorý iba okopíruje teplotu betónového schodiska a sami viete že betón moc teplý nie je. Ja teda odporúčam drevo, resp. drevené stupne.
   Pozdravujem

 9. blank
  Jaroslav Orlík says:

  Dobrý deň! Potreboval by som poradiť ohľadom pokládky drevenej plavajucej podlahy. Mám už zakúpenú drevenú podlahu Barlínek a chcem ju položiť do obývačky na pôvodné linoleum. Môžem to položiť priamo na pôvodné linoleum alebo ešte medzi podlahu a linoleum nejakú fóliu. Alebo mám vytrhať linoleum a spraviť nový poter a potom položiť podlahu. Asi mi poradíte, že vytrhať linoleum, ale bol by s drevenou podlahou nejaký problém, keby som to položil na linoleum? Neviem, či to má nejaký vplyv pri rozhodovaní, ale byt sa nachádza na 1. poschodí,obývačka je orientovaný na západ, slnečná (takže nie je tam chladno ako v spálni – tá je orientovaná na východ) a pod bytom sú pivnice v ktorých sú vedené potrubia na teplú vodu a kúrenie, takže nejde od podlahy chlad (iné by bolo, keby boli Garáže). Ďakujem za odpoveď.

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Zdravím,
   všetko závisí od rovinatosti, to znamená pokiaľ je podlaha dokonale rovná a pripravená na montáž, tak môžete drevenú plávajúcu podlahu položiť cez podložku priamo na jestvujúce pvc. Pokiaľ podklad s PVC nie je rovný, tak určite odporúčam sanovať podklad a pripraviť ho na kladenie drevenej plávajúcej podlahy.
   Pekný deň prajem

 10. blank
  Ivana says:

  Dobrý deň chcem sa opýtať. Chcem dat na stenu za TV podlahu. Ktorá je lepšia vinylova alebo laminátová. Pôjde o 5m2 a chcem to lepiť na stenu. Nebude to padať spolu s omietkou? Aké lepidlo mi odporúčate. A ešte otázka čím sa ukončuju kraje aká lišta sa dava. Ďakujem veľmi pekne.

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,
   asi by som odporučil skôr lepený vinyl na stenu, pretože je tenší a keď ho pekne orežete, tak tam nemusíte dávať žiadnu ukončovaciu lištu, maximálne to vyakrylujete akrylovým tmelom. Odporúčam polyuretánové lepidlo čo sa predáva v kartušiach ako silikon. Naniesť na stenu a následne zrovnať zubovou špachtlou, ktorá púšta cca 250 g lepidla na 1m2. Pri tejto variante lepidla treba vinyl podoprieť aby sa nezošmykol po lepidle.
   Druhá varianta je použiť kontaktné lepidlo teda chemoprén. Naniesť ho na stenu aj na podlahu, nechať chvíľu odvetrať a nalepiť. Pri tejto variante sa vám vinyl nezošmykne, bude hneď držať.
   Pozdravujem

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.