Viete ako sa lepí vinylová podlaha na stenu?

Vinylová podlaha nalepená na stene

Mnoho dotazov som mal na tému, či som už osobne lepil vinylovú podlahu na stenu. Doteraz takúto skúsenosť mali iba moji kolegovia montážnici, ale nedávno som si túto záležitosť vyskúšal na vlastnej koži. V tomto článku si trochu viac povieme o tom, ako si vinylovú podlahu nalepiť na stenu aby vám riadne držala a vytvorila tak celkom zaujímavý prvok v interiéri. Tým, že sa vinylové dielce  vyrábajú v drevených dekóroch, ale aj imitáciach kameňa či dlažby tak na výber máte veľké množstvo farieb a odtieňov. Priestor na ladenie interiéru je teda veľký.

Aký druh vinylovej podlahy použiť?

Keďže sa jedná o lepenie vinylovej podlahy na stenu, tak jednoznačne si treba zakúpiť takýto typ vinylovej podlahy. Vinylové podlahy určené na lepenie sa vo väčšine predávajú v hrúbke 2 mm alebo 2,5 mm. Vinylovú podlahu na click v hrúbke 4,5 mm nedoporučujem lepiť na stenu, i keď nehovorím, že by to nebolo možné, ale prečo kupovať zbytočne drahšiu podlahu a potom sa s ňou trápiť s click zámkom pri lepení na stenu.

Ako si pripraviť stenu na lepenie vinylovej podlahy?

Tu platí pravidlo ako aj pri podkladaní podlahy na podlahu. Na to aby bol výsledok podľa vašich predstáv podklad (v tomto prípade stena) musí byť dostatočne pevný, rovný a hladký. Úplne ideálny stav je ak máte urobené nové omietky. Píšem to preto, lebo neviem ako by som postupoval pri lepení vinylu na stenu, ktorá ma na sebe niekoľko maľoviek. Zrejme by ste sa nevyhli tomu, že stenu v takomto prípade musíte oškrabať od náterov až do podkladu, teda do omietky.

Lepenie vinylovej podlahy na stenu
Ja osobne som mal stenu pripravenú v novej klasickej omietke. Celú plochu steny som si najskôr oškrabal širokou špachtľou od zrniečok piesku na stene. Potom som ju celú napenetroval neriedenou penetráciou UZIN PE 360 a nechal dostatočne vyschnúť. Takto napenetrovaný podklad je riadne pripravený na samotné lepenie vinylovej podlahy na stenu.

Aké lepidlo použiť na lepenie vinylovej podlahy na stenu?

Mne osobne sa opäť ako najvhodnejší variant osvedčilo lepidlo na PVC, koberce a vinyl značky UZIN KE 2000S. Samozrejme, že fungovali by aj iné, napríklad kontaktné lepidlá ako je Chemoprén či Toprén. Túto variantu som si však nezvolil preto, lebo z týchto lepidiel je značný zápach a navyše musíte lepidlo naniesť aj na stenu a aj na rubovú strany podlahy. Výsledkom je teda raz taká robota.

Ďalšou obrovskou výhodou mnou použitého lepidla je jeho dostatočne dlhá otvorená doba, teda máte dostatočný čas na nalepenie vinylových dielcov. Extrémne vás pri práci teda netlačí čas a nemusíte sa naháňať.

Ako naniesť lepidlo na stenu?

Je pravda, že na podlahu sa lepidlo nanáša podstatne rýchlejšie a pohodlnejšie ako na stenu. Ja osobne som zvolil takú taktiku, že som si lepidlo, ktoré je dodávané vo vedre v hustote asi ako jogurt nanášal na stenu najskôr štetcom a až následne ho sťahoval špachtľou so zubovaním A1, ktorá zabezpečí rovnomerný nános lepidla na stenu, čo je veľmi podstatné pre konečný výsledok.

Nanesené lepidlo na stene pri lepení vinylovej podlahy na stenu
Nanesené lepidlo na stene pri lepení vinylovej podlahy na stenu

Moje osobné dojmy z prvej montáže vinylu na stenu.

Poviem na rovinu, že som mal určité obavy ako to celé dopadne, keďže sa u mňa jednalo o prvé lepenie na stenu. Premyslel som si vopred ako by bolo najlepšie postupovať a môžem povedať, že vopred zvolená taktika fungovala a nestalo sa počas lepenia nič čo by ma nejak zvláštne prekvapilo. Myslím, že montáž respektíve lepenie vinylovej podlahy na stenu zvládne každý priemerne zručný človek.

Mal som na stene aj zopar zásuviek a otvor na televízne káble, keďže sa jednalo o dominantnú stenu v obývacej izbe na ktorej bude zavesený televízor. Vyrezávanie otvorov na zásuvky do vinylu je malina, stačí vám na to iba špeciálny podlahársky nožík, poprípade viete použiť aj klasický ulamovací nožík s ktorým sa o trošičku viac vytrápite, ale určite to s ním nakoniec zvládnete.

Autor: Šoška Milan

24 thoughts on “Viete ako sa lepí vinylová podlaha na stenu?

 1. blank
  Lucia G. says:

  Dobrý deň,
  pred časom som sa Vás sama dopytovala ohľadom lepenia vinylu na stenu. Aj fotografie som Vám sľúbila. Ale k samotnému lepeniu ešte nedošlo (muž s tým akosi nie je stotožnený) a ja som po tomto článku už na vážkach. My máme vinyl klikací, hrúbka 0,5mm na podlahe v predsieni, kuchyni, kúpelni aj na WC. A zostalo nám nešťastných 8m2, takže nikomu to nevieme posunúť a kedže vinyl bol relatívne drahý, prišlo mi práve využitie nalepenia na stenu v predsieni ako najpraktickejšie riešenie. So spomínaným lepidlom si myslíte že to na tej stene hrúbku 0,5mm vôbec udrží? Alebo môžme očakávať odlepovanie? Aby to „prihlušilo“ niekoho, predsa len jeden diel je relatívne ťažký. Ja proste ten vinyl v chodbe vidím, že tam bude ladiť a bude to vhodné. 🙂

 2. blank
  Hana Platenková says:

  Dobrý den. Můžete mi, prosím, poradit, jaké lepidlo byste použil při lepení vinylu na obklad? Chceme použít vinyl za kuchyňskou linku. Předpokládám, že spáry vyrovnávat nebudeme, protože na zdi se „neprošlapou“. Měl byste nějaké doporučení a radu? Máme vinyl 2-2,5mm silný.
  Děkuji za odpověď

  • blank
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,
   na vašom mieste aj keď sa nejedná o podlahu by som tie špáry na obklade niečim určite vyspravil, podľa mňa to 2,5mm vinyl okopíruje. Alebo by som použil click vinyl 4,5mm, ktorý to už bude mať problém okopírovať.
   Lepidlo treba použiť kontaktné, teda niečo na ten štýl ako je chemoprén alebo toprén, teda natriete lepidlom obklad aj vinyl súčasne, necháte odvetrať podľa návodu na lepidle a až následne o seba zlepíte. Je veľa druhov kontaktných lepidiel, ale tie najpoužívanejšie som spomenul.
   Pozdravujem

 3. blank
  Viera says:

  Dobrý deň pán Šoška,
  chystáme sa lepiť 2mm hrubý vinyl v kúpeľni nielen na podlahu ale aj na steny zo zeleného impregnovaného sadrokartónu. Jedná sa o steny v sprche, za umývadlom a za toaletou, čiže naozaj povrchy veľmi namáhané vodou. Ako by mal byť na to pripravený sadrokartónový povrch? Treba ho natrieť nejakou hydroizoláciou ako pod keramické obklady?
  Vopred Vám ďakujem za Váš názor.

  • blank
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,
   nebudem vám tu písať hodnoty akú odolnosť má vinyl, ale poviem vám čo som ja vyskúšal u seba. V obývačke mám priamo na vinyle Quick Step položené kanadské krbové kachle a ani pred kachlami nie je žiadne sklo. Kúril som komplet celú sezónu, spálil som orientačne 3 kubíky dreva a vinylu sa nič nestalo. Mojim odhadom mal vinyl miestami teplotu až okolo 50 stupňov. Nehovorím, že to znesie každá značka vinylu, ale Quick Step mám vyskúšaný. Jedná sa o to že Vinyl Quick Step má perfektne prepracovanú receptúru na výrobu vinylu, ktorou sa im podarilo vyrobiť vinyl so skutočne minimálnou roztiažnosťou.
   Pozdravujem

 4. blank
  Rasto says:

  Dobrý deň. Chcem sa opýtať či je možné lepiť vinylovku aj na exteriérový stenu ako vonkajší obklad? Hlavné by ma zaujímala tepelná roztaznost pri striedaní teplôt v zime mrazy verzus leto horúčavy. Či by to tam po nalepení vydržalo? Ďakujem.

  • blank
   Šoška Milan says:

   Zdravím,
   vidím, že fantázii sa medze nekladú, ale na vašom mieste by som určite vinyl nelepil do exteriéru, podľa mňa to tam nevydrží. Aj keď je na trhu vinyl, ktorý ma minimálnu roztiažnosť, ale vinyl v exteriéry určite dlhodobo nevydrží. Asi by som to na vašom mieste neriskoval.
   Prajem pekný deň.

 5. blank
  zuzana says:

  Dobrý deň, chcela by som sa opýtať,:) Máme v dome plavajucu podlahu,kedže som dosť haklíva na kdejaké capky a fľaky pri troch deťoch sa tomu nevyhnem 🙂 tak som bola schopna umývať podlahu aj 2x denne 🙁 Rozmyšlala som dať vinylovu podlahu .Da sa dať na plavajucu podlahu?

  • blank
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,
   jasné dá sa dať aj vinylová podlaha na pôvodnú plávajúcu podlahu, ale musíte siahnuť po click prevedení. Lepený vinyl nemôže ísť na plávajúcu podlahu. Click vinyl od výrobcu Quick Step je teraz v akcii -20% tak ak by ste mali záujem, viem vám ho dodať priamo k vám. Článok o akcii je na úvodnej stránke môjho blogu.
   Pozdravujem

 6. blank
  Marika says:

  Dobrý deň, poprosím Vás o odpove, rsp. radu. V kuchyni máme už asi 30 rokov nalepený korok – podlahu. Natierali sme ju lakovým náterom. Je to ale už prešlapané do malých priehlbiniek a pretože sme už pokročilí dôchodcovia, treba dať niečo nové praktické. Mohla by tam ísť táto vinylová podlaha, či už lepená, alebo clik? Treba vysekať korok, alebo položiť na korok, čo by bolo vhodné? Je pravda, že kuchyňa je spojená s chodbou /tá je v dobrom neporušenom stave/, ale bude treba nejaké prepojenie, nemáme tam fustrík. Vložiť tam nejaký znížený fustrík. Veľmi pekne Vás poprosím o radu. Ďakujem, prajem pekný deň.

  • blank
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,
   to či na vašu korkovú podlahu môže ísť vinylová podlaha vám takto na diaľku neviem povedať, pretože neviem aká rovinatosť je vášho súčasného korku. Bolo by najlepšie keby ste zavolali nejakého majstra sa na to najskôr pozrieť aby zhodnotil, či môže ísť na vašu korkovú podlahu click vinylová podlaha. Vinylová podlaha ako taká je mäkká a flexibilná podlahovina, takže všetky nerovnosti vám kompletne okopíruje, tým chcem povedať to, že je náročná na rovný podklad. Teda aby ste predišli zbytočným problémom odporúčam vám aby stav vašej korkovej podlahy posúdilo oko odborníka.
   Pokiaľ budete chcieť podlahu iba do kuchyne a do chodby nie, tak vinylová podlaha by sa ukončila nábehovou prechodovou lištou. Viac poradiť skutočne neviem.

   Pozdravujem

 7. blank
  Martin says:

  Želám pekný deň.
  Veľmi ma zaujali Vaše príspevky ohľadom lepenia vinylových podláh na stenu. Pravdepodobne to bude pre mňa jediné riešenie a preto by ma zaujímalo, či je možné aplikovať ju aj na stenu s klasickou tapetou.
  Ďakujem.

  • blank
   Šoška Milan says:

   Zdravím,
   na stenu s tapetou by som to nelepil, pretože mohol by časom nastať problém. Ak to takto urobíte ste odkázaný na to, ako dobre drží tapeta na stene a čo to spraví keď na tapetu nanesiete lepidlo, či sa ta tapeta po nánose lepidla nezmäkčí a nezačne sa odliepať. Každopádne na vašom mieste by som to neriskoval a odstránil by som v prvok kroku tapetu zo steny.
   Pozdravujem

 8. blank
  RichardM says:

  Dobrý deň.
  Chceli by sme si nalepiť vinylovú podlahu na stenu zo sadrokartónu. Môžete mi,prosím, poradiť,akú hrúbku podlahy zvoliť,aké lepidlo by bolo najvhodnešie a ako pripraviť samotný sadrokartón na inštaláciu? Bola by vhodná aj samolepiaca varianta?
  Vopred veľmi pekne ďakujem.

  • blank
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,
   sadrokartón určite riadne natmelte a následne vybrúste, potom celý povrch napenetrujte penetráciou na vodnej báze a môžete lepiť vinyl. Vinyl odporúčam hrúbku 2,5mm teda určený na celoplošné lepenie. Lepidlo odporúčam UZIN KE 2000S alebo som postrehol, že aj firma mapei vyrába lepidlo pre vinyl na stenu, len neviem vám povedať jeho označenie, to si zistíte napríklad v najbližších stavebninách. So samolepiacim vinylom som ešte nerobil, takže neviem sa vyjadriť či to fungovať z dlhodobého hľadiska bude alebo nie. Ale myslím, že ako obklad steny by to fungovať mohlo.
   Pozdravujem

 9. blank
  Pavol says:

  Dobrý deň pán Šoška. Mam doma zvysnych cca 20m2 samolepiacej vinylovej podlahy a rozmyslam, ze by som ju nalepil do kupelne. Problem je ten, ze by som to chcel lepit na povodnu dlazbu (kachlicky), vratane zvislych stien. Chcem sa vyhnut vysekavaniu a podobnym „aktivitam“ 🙂 Skusal som to jednoducho nalepit, no nedrzalo to, rozmyslal som nad adheznym mostikom, no ja vobec nie som v tomto skuseny, takze ospravedlnte moje napady … chemopren mi drzi na mensich kuskoch, no nie som si isty, ci udrzi klasicku velkost lamelu. Chcel by som sa Vas opytat, ci by to vobec bolo mozne nalepit to tak, aby to drzalo a neboli s tym v buducnosti problemy…ak sa to samozrejme bude dat. Dakujem.

 10. blank
  MatusK says:

  Dobrý deň, mám v pláne nalepiť vinyl (Floor&Wall 3mm, predajca Diego) ako zástenu v kuchyni. Ako podklad mám OSB dosky. Je potreba nejako upraviť podklad? (adhezný mostík,..?) A aké lepidlo bude najvhodnejšie? v letáku píšu že je potrebné špecialne lepidlo ale o podklade nepíšu nič. Ďakujem vopred za odpoveď.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.