Tkaný vinyl ako podlahová krytina

Tkaný vinyl je vlastne spojenie vlastnosti dvoch podlahových krytín a to koberca a vinylu. Niekedy je tiež označovaný ako tkané PVC.
V zásade sa dá stručne povedať, že tkaný vinyl je vyrábaný na báze sklených vlákien, ktoré sú potiahnuté vrstvou PVC materiálu.

Ako ďalší variant výroby tkaného vinylu je možné uviesť technológiu výroby na základe tepelného spojenia tkanej vrstvy s vrstvou vinylu, ktorá je na spodnej strane. Takto vyrobený tkaný vinyl ponúka kompaktný, štruktúrovaný povrch bez medzier a tak sa dá povrch lepšie čistiť. Vrchná penová vrstva potom ponúka na tejto podlahovine veľmi dobré akustické vlastnosti. Rozmerovú stabilitu v tomto prípade zabezpečuje vnútorná vrstva zo sklených vlákien.

Spojenie vinylu a koberca prináša veľmi dobré vlastnosti. Ide o veľmi zaujímavú podlahovú krytinu so širokým záberom využitia. Táto podlahovina je zaujímavá hlavne pre milovníkov kobercov, pretože ponúka spojenie vlákien vinylu a kobercov do jedného materiálu. Tkaný vinyl má potom štruktúru koberca a pritom ponúka odolnosť a vlastnosti vinylové podlahy spoločne s mäkkosťou blížiacou sa kobercu.

Tkany vinyl

Tkaný vinyl ponúka vďaka použitým materiálom aj tepelno izolačné vlastnosti. Čo pomáha vylepšiť úroveň komfortu bývania.

Vďaka svojim vlastnostiam nachádza tkaný vinyl uplatnenie ako v rodinnom bývaní, tak aj v komerčných priestoroch, ako sú kancelárie, hotely, obchody, múzeá, reštaurácie a podobné prevádzky. Veľkou výhodou tejto podlahovej krytiny je aj to, že odoláva vlhkému prostrediu a je veľmi nenáročná na údržbu. Ďalej ponúka tkaný vinyl protišmykový povrch a je antistatický, odolný voči oderu, vzniku škvŕn a nakoniec je i stálofarebný.

Tkaný vinyl je vyrobený z materiálov, ktoré ponúkajú zároveň vysokú vodeodolnosť a aj keď jeho vzhľad môže pôsobiť, že sa jedná o nasiakavú podlahovú krytinu, nie je tomu tak. Tkaný vinyl nie je len vodeodolný, ale je aj antibakteriálny a prachotesný. Všetok prach a nečistoty neprejdú skrz tkaný vinyl až na podkladovú vrstvu. Prípadná nečistota zostane na povrch vo vrchných vláknach a možno ju ľahko odstrániť, alebo vyčistiť bežným spôsobom.

Tkaný vinyl

Z pohľadu vlastností ponúka ďalej tkaný vinyl veľmi dobrú akustiku z pohľadu absorpcie zvuku a tiež z pohľadu kročajového útlmu (štrukturálneho hluku). Výrobcovia udávajú pomerne vysoké triedy záťaže tejto podlahoviny. Samotná produkcia potom býva ako vo štvorcoch, tak aj v roliach.

Tkaný vinyl je určený na lepenie a pri variante v roliach, ktorá ponúka slabšiu rubovú stranu, je nevýhodou situácia, kedy môže dôjsť k poškodeniu. Aj napriek tomu, že vyzerá plocha ako zo štvorcov, nemožno štvorec jednoducho nahradiť. Tento typ produktu je pomerne cenovo dostupným variantom. Rolka je spravidla 2 m široká a s maximálnou dĺžkou 20 m. Takto sa dajú veľmi dobre vyriešiť veľké plochy.

Tkaný viny

Ďalším variantom môžu byť klasické štvorce s rubovou úpravou a tieto sa používajú na lepenie na fixáciu. Tu je možné jednotlivé lepené diely v prípade poškodenia vymeniť. Tento typ tkaného vinylu je odolnejší, vyšší a ťažší. Produkcia tohto formátu je síce drahšie, ale oplatí sa, vďaka výhodám, ktoré prináša užívateľom.

Tkaný vinyl je ponúkaný aj ako kusový koberec, kedy limitom je šírka 2 m, ale inak je na vás, ako dlhý tento špeciálny koberec bude, teda ak nepresiahne dĺžku 20 m. Tento typ tkaného vinylu možno používať vďaka vlastnostiam ako v interiéri, tak aj v exteriéri. Možno ho opatriť pri objednávke tiež lemovaním a produkcia obsahuje zaujímavé varianty odtieňov a vzhľadov.

Obrázky a informácie: DICKSON CONSTANT dickson-constant.com

Pavel Hanzelín – www.podlahy.com

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.