Takto sa zachová iba lacná laminátová podlaha

Napučaná lacná laminátová podlaha Nedávno na jednej obhliadke u zákazníka, ktorý kúpil byt a chystá sa ho rekonštruovať, som objavil ukážkovú lacnú laminátovú podlahu, ktorú mi nedalo neodfotiť. Neviem presne o akú značku laminátovej podlahy išlo, ale bolo mi jasné, že je to laminátová podlaha z kategórie „LOW COST“ teda nízko nákladových. Keď sa pozriete lepšie na priložené fotky v tomto článku, tak určite vás napadne to isté čo napadlo aj mňa: „Tak toto by som veru doma na podlahe nechcel mať!“ No napriek tomu stále mnoho ľudí siahne práve po najlacnejších laminátových podlahách. Je tomu tak preto, lebo nevedia čo ich po krátkej dobe čaká respektíve čo im takáto lacná podlaha vyvedie. Celé sa to deje preto, lebo ľudia nevedia aký markantný rozdiel v laminátových podlahách môže byť.  Zákazníci vidia iba balík podlahy s dekórom a nezaujímajú sa viac o ďalšie vlastnosti, ktoré podlaha môže mať. Riešia iba dizajn a nič viac. Vyhodnotia to asi tak, že však podlaha za 6,- EUR vyzerá tak isto ako podlaha za 18,- EUR.

Zaujímajte sa o podlahy viac a neriešte iba dekór!

Doporučujem pri výbere laminátovej podlahy si zistiť o danej značke čo najviac možných informácii. Zaujímajte sa napríklad o váhu laminátovej podlahy, ktorá vám napovie o pevnosti a súdržnosti materiálu a taktiež o pevnosti vyfrézovaného zámku. Pýtajte sa na dodatočnú ochrannú vrstvu proti škrabancom a opotrebeniu, pretože lacné laminátové podlahy túto dodatočnú vrstvu, ktorá sa lisuje pri výrobe podlahy nemajú. A vašou treťou otázkou pri výbere laminátovej podlahy by mala byť otázka smerujúca k zisteniu hodnoty nasiakavosti danej podlahy.

Čo je to nasiakavosť podlahy?

Nasiakavosť podlahy je údaj, ktorý udáva v percentách zmenu objemu danej podlahoviny pri 24 hodinovom ponorení do vody s teplotou okolo 20 stupňov Celzia. Európska norma nasiakavosti laminátových podláh je 18%. Teda túto hodnotu musí spĺňať každá laminátová podlaha na našom trhu.
nasiaknutá laminátová podlaha
Napučaná laminátová podlaha v dôsledku vysokej miere nasiakavosti. Takto vám vie napučať lacná laminátová podlaha napríklad pri častom zmývaní podlahy

Viete, že existujú laminátové podlahy s nasiakavosťou iba 8%?

Čo by ste povedali na laminátovú podlahu s nasiakavosťou iba 8%? Chceli by ste laminátovú podlahu, ktorú môžete zmývať aj každý deň a jej spoje vám nenapučia? Tak potom si pri kúpe laminátovej podlahy všímajte aj tento údaj. Čím je udávaná nižšia percentuálna nasiakavosť laminátovej podlahy tak tým vyššia je jej odolnosť proti vode a nadmernej vlhkosti, ktorá vzniká hlavne pri vytieraní podlahy.

Lacné laminátové podlahy majú veľkú tendenciu extrémne reagovať na vodu a nadmernú vlhkosť!

Na priložených dvoch fotkách je laminátová podlaha zrejme s vysokou percentuálnou nasiakavosťou, čo môžete spozorovať na zdvihnutých spojoch podlahy. Do spoja pri zmývaní sa dostane voda a laminátová podlaha s vysokou mierou nasiakavosti vám na takúto vlhkosť okamžite odpovedá. A ako náhle sa vám raz už spoj na laminátovej podlahe otvorí, tak pri ďalšom zmývaní sa vám tam dostane ešte viac vody, na ďalší krát ešte viac a výsledok kam to až vie smerovať vidíte sami. Na záver iba malé odporúčanie: „Ak chcete našepkať, ktoré podlahy vás nesklamú a budú vám dlhé roky slúžiť tak tu sú dvaja odporúčaní výrobcovia: QUICK STEP a PERGO.“ Autor: Šoška Milan

2 thoughts on “Takto sa zachová iba lacná laminátová podlaha

  • blank
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,
   nechcem tu haniť značky podláh ani sa nejak k tomu vyjadrovať, pretože by to bol iba môj názor a tým by bolo hodnotenie jednotlivých výrobcov neobjektívne. Ďalej sa mi k tomu ťažko vyjadruje, nakoľko mi moc podláh týchto značiek rukami neprešlo, ale nehovorím, že som sa s nimi nestretol. Len ide o to, že tu dobu čo som ich nemal v ruke sa kvalita mohla posunúť niekam inam, teda k lepšiemu ale aj k horšiemu. Skrátim to. Ak by som sa vžil do vašej situácie a mal by som si pre seba do svojho bytu vybrať podlahu a bol by som obmedzený len na vami uvedené značky siahol by som zrejme po podlahe PARADOR.
   Pozdravujem

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.