Suchá skladba drevenej podlahy s podlahovým vykurovaním

sucha skladba podlahy s podlahovým vykurovaním

Nedávno som bol na montáži masívnej drevenej podlahy, na čom by nebolo nič divné, ale celková skladba podlahy bola naozaj nevšedná. A práve preto sa chcem s vami podeliť o moje nové poznatky. Na zákazke bola navrhnutá suchá skladba podlahy s podlahovým vykurovaním. Celá skladba vyzerala nasledovne. Na cemento-betónový podklad bol spravený drevený rošt, ktorý bol vysoký asi tri centimetre a latky boli kotvené od seba cca 60 cm. Medzi tieto latky boli natiahnuté na špeciálnej izolačnej podložke teplovodné rúrky podlahového vykurovania. Jednalo sa vždy o dve rúrky, teda jedna šla od začiatku po koniec kde bola stočená naspäť a opäť šla od konca po začiatok. A takto sa to opakovalo v každom jednom poli medzi roštom.

Čo prenáša teplo pri suchej skladbe drevenej podlahy s podlahovým vykurovaním?

Na tieto rúrky podlahového vykurovania boli položené ihlanové hliníkové výlisky, v ktorých bolo vybranie na rúrky, čo umožnilo pekné nacvaknutie výlisku už na spomínané rúrky. Tento hliníkový výlisok má za úlohu sa nahriať od rúrok podlahového vykurovania a odovzdať ďalej toto teplo do drevenej podlahy a následne do priestoru domu. Hliníkový výlisok po osadení na rúrky podlahového vykurovania bol vždy osadený o pár milimetrov vyššie než bol samotný rošt. Bolo to tak preto, aby sa po osadení samotnej podlahy výlisok dotýkal a bol v bezprostrednom kontakte s drevenou podlahou a mohol jej tak priamo odovzdať svoje teplo. Ako som už spomínal drevený rošt je od seba asi 60 cm, takže podlaha, ktorá by mala byť na takýto rošt položená musí mať hrúbku minimálne 20 mm a určite sa musí jednať o perodrážku. Pokiaľ by niekto zvolil na takýto rošt tenšiu podlahu tak ho môžem uistiť, že pokiaľ stúpi do stredu roštu tak určite bude cítiť ako sa podlaha prehýba, čo by určite nikto z nás nechcel.

podlahárska pneumatická klincovačka

Na tejto zákazke bola použitá 20 mm hrubá, celo masívna parketa so skosenými hranami, teda po položení je podlaha s priznanými „V“ špárami. Parketa sa montovala o rošt klincovaním cez perko, presnejšie pod 45 stupňovým uhlom sa cez parketu až do samotného roštu strieľali 5 cm dlhé, špeciálne „zúbkované“ podlahárske klince. Klinec sa presne strieľa nad perko a je krásne zapustený, takže absolútne neprekáža pri montáži ďalšej parkety.

Čím sa strieľajú klince pri suchej montáži drevenej podlahy?

Na strieľanie takýchto podlahárskych klincov je určená profesionálna podlahárska klincovačka na parkety s perkom a drážkou. Klincovačka je pneumatická a pracuje na stlačený vzduch, teda je nutné mať na montáži aj kompresor. Táto konkrétna klincovačka, ktorú som použil na montáži dokáže strieľať špeciálne klince, ktoré sú extrémne tvrdé a môžu byť v tvare „L“, „T“, alebo v tvare „U“. V jednoduchosti povedané, že dokáže strieľať tri druhy klincov. S touto klincovačkou som pracoval prvý krát a môžem povedať, že je to neskutočný pomocník, s ktorým dokážete pri dvoch montážnikoch denne takto namontovať cca 50 m2 podlahy. Pokiaľ by ste to mali montovať skrutkovaním tak by ste dokázali za deň namontovať zhruba 10 – 15 m2.

podlahárske klince do podlahárskej klincovačky

Musím však upozorniť na jednu vec, že s touto klincovačkou neviete pribiť prvú radu parkiet a  pár posledných rád, čo je v závislé od samotnej šírky drevenej parkety. Určite doporučujem prvé a posledné rady parkiet o rošt prilepiť špeciálnym na to určeným lepidlom a potom ich ešte priklincovať klasickou malou klincovačkou, ktorá strieľa kolmo tenučké klince tzv. „vagnerky“. Samozrejme tieto vagnerky sú mäkké klince a slúžia v podstate iba na prichytenie parkety pokiaľ nevyschne lepidlo pod parketou.

Aké sú úskalia suchej montáže drevenej podlahy?

Pri takejto suchej montáži drevených parkiet si treba uvedomiť, že parketu drží iba klinec o rošt, čo môže mať za následok, že vaša drevená podlaha bude vydávať zvuky vo forme pukania alebo vŕzgania. Tomuto sa proste asi nevyhnete. Je to v podstate štýl montáže, ktorá sa prevádzala desiatky rokov dozadu, keď sa pri pokládke klasických vlysových parkiet do tvaru „V“ klincovala každá cca tretia až piata parketa o drevený zaklop. A ďalej už asi nemusím hovoriť o tom ako parkety vŕzgajú v takýchto starších bytoch kde sú takto položené drevené parkety.

Mne osobne sa táto suchá skladba podlahy s podlahovým vykurovaním nepáčila. Proste nie som zástancom montáže na sucho. Ja mám rád veci na poriadok a preto som zástancom celoplošného lepenia drevených parkiet o podklad. Takto namontované parkety vám nebudú vŕzgať a vydávať rôzne iné zvuky. A keď už aj sa stane, že pri pokládke lepením o podklad vám parketa vida nejaký ten zvuk, tak určite nebude tak intenzívny ako pri suchej pokládke klincovaním. Berte prosím však na vedomie, že to je iba môj osobný, subjektívny pohľad na takúto skladbu podlahy a nikoho tým nechcem odrádzať od takéhoto systému podlahového vykurovania.

Montáž suchej skladby drevenej podlahy s podlahovým vykurovaním je pomerne rýchla

Firma, ktorá vám takýto systém navrhne, tak tento systém ma určite certifikovaný a teda vám ho vie garantovať. Výhoda tohto systému môže spočívať napríklad v rýchlosti realizácie. Pri klasickom podlahovom vykurovaní, ktoré je zaliate poterom musíte len na odvetranie vlhkosti z poteru čakať od jedného až do dvoch mesiacov, čo je závislé hlavne na počasí vonku. Na druhej strane pri suchej skladbe podlahového vykurovania viete už podlahu montovať cca po siedmych dňoch. Takže ako vždy, všetko ma svoje výhody aj nevýhody a preto si treba určiť prioritu, že o čo vám ide a čo je pre vás dôležité. Pokiaľ vám ide o čas tak suchá skladba je práve pre vás a pokiaľ vám ide o kvalitu montáže drevených parkiet a chcete ju mať namontovanú tak aby vám nevydávala zvuky tak musíte obetovať už spomínaný čas a treba siahnuť po mokrej skladbe podlahy s podlahovým vykurovaním.

Autor: Šoška Milan

One thought on “Suchá skladba drevenej podlahy s podlahovým vykurovaním

  1. blank
    nepodstatne says:

    nato aby sa predislo vrzganiu sa pouziva papier medzi parketou a rostom, resp. ked sa podlaha kladie na mpf dosky tak na ne ide pas papiera a az tak parketa (v US to volaju rosin papier (ruzovy), alebo asfaltovy ktory sa pouziva na strechy). Na nete je kopec videii…

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.