Schodisko z lepeného vinylu je pracné a navyše to nie je lacná záležitosť.

na-hrubo-vybetonovane-schodisko

Veľa dotazov dostávam na túto tému a hneď úvodom musím jedným dychom dodať, že to nie je len tak nalepiť vinyl na schody a už vôbec  sa nebavíme o lacnom prevedení schodiska. Chcel som tým povedať to, že nalepenie vinylu na schodiskové stupne a podstupnice nie je jednoduchá záležitosť a vyžaduje si adekvátne zručnosti daného podlahára. Treba si uvedomiť, že vinyl sa lepí na znivelizovanú podlahu, teda dokonale rovné a hladké cementové podklady a samozrejme to isté platí aj pri schodoch.  A teraz ruku na srdce, kto má u vás doma na stavbe takto pripravené schodisko? Dovolím si tvrdiť, že skoro nikto, pretože chodím po stavbách a vidím aká je realita.

Čo je na schodisku z lepeného vinylu také drahé?

Ako zákazníci máte často krát mylnú predstavu o cene schodiska na kľúč z lepeného vinylu. Poviem vám na rovinu, že vinyl a lepidlo sú najmenšie položky z cenovej ponuky od profesionálneho podlahového štúdia. Najdrahšia na tom celom je práca, ktorú si každý kvalitný majster v dnešnej dobe nechá zaplatiť. Tým mám na mysli, že pokiaľ chcete mať dobre odvedenú prácu a výsledok s ktorým sa môžete pochváliť aj susedovi tak vyššia cena práce vás pri schodisku neminie. Práca v cenových ponukách sa zväčša rozdeľuje do dvoch základných položiek. Prvou je práca za vyspravenie a prípravu schodiska a druhou je práca spojená s montážou schodových profilov a samotného vinylu na schody.

Vyspravenie schodiska rýchloschnúcou cementovou zmesou
Vyspravenie schodiska rýchloschnúcou cementovou zmesou
Vyspravenie schodiska rýchloschnúcou cementovou zmesou

Iba pre predstavu som ja osobne u seba doma robil 6 schodov a 6 podstupníc orientačne tri dni. Pre porovnanie podlahár za tri dni vie položiť kompletne celú podlahu v rodinnom dome. Takže keď si podlahár premietne tento strávený čas u vás tak sa netreba čudovať, že cena za prácu za jeden schod je pomerne vysoká. Teda ak to zhrniem, tak cena za schodisko z lepeného vinylu niekedy dosahuje takú výšku, že si viete v tejto sume zadovážiť napríklad stupne z masívneho dreva vyrobené na mieru. Ako som hovoril nalepiť vinylovú podlahu na schody teda nie je lacné.

Vyspravenie schodiska rýchloschnúcou cementovou zmesou
Na vyspravenie schodiska je nutné mať zmysel pre detail a veľkú trpezlivosť.

Ako sa pripravuje schodisko na montáž vinylu?

Schodiskové stupne na pokládku vinylu musia byť dokonale rovné a hladké, pretože lepený vinyl kompletne kopíruje podklad. S lepeným vinylom skrátka nedokážete skryť žiadne nerovnosti. Schody sa vyspravujú rýchloschnúcimi cementovými zmesami, ktoré sa nanášajú na napenetrovaný podklad a po vyschnutí sa ručne brúsia. Vyspravenie schodov je časovo najnáročnejšia fáza celého procesu. Schody sa vyspravujú v dvoch rovinách a to zľava doprava a od prednej hrany k zadnej hrane. Teda treba si skontrolovať či máte vo váhe schod nielen po jeho dĺžke ale aj po jeho hĺbke.

Nanesené lepidlo pre nalepenie vinylu na vyspravené schodiskové stupne a podstupnice.
Nanesené lepidlo pre nalepenie vinylu na vyspravené schodiskové stupne a podstupnice.

špecialista na podlahy
MS Interier s.r.o. – Váš špecialista na podlahy

Lepenie vynilovej podlahy na schodisko
Lepenie vinylovej podlahy na schodisko

Druhá fáza prípravy spočíva v namontovaní kovových ukončovacích profilov na vnútornú a vonkajšiu hranu schodiska. Profily sa kotvia o schodisko do hmoždín skrutkami a plus sa ešte lepia. Po namontovaní profilov musíte znovu schodisko vyspraviť rýchloschnúcou cementovou zmesou, pretože namontovaný kovový profil má hrúbku 2 mm. Tento výškový rozdiel či chcete, alebo nie, musíte jednoducho znova pracne vyspraviť a samozrejme aj vybrúsiť. Následne si schodisko už iba napenetrujete správnou penetráciou a môžete pristúpiť k samotnému lepeniu vinylu.

Na to, čo dáte na schody myslíte ešte pred betonovaním schodiska

O tom akú krytinu dáte na schody by ste sa mali rozhodnúť ešte pred samotným šalovaním a betónovaní schodiska. Môže vám to ušetriť kopec času, finančných prostriedkov a v neposlednom rade aj nervov s tým spojených neskôr. Totižto podľa toho aká pôjde krytina na schody rozhoduje o tom aká výška bude jedného vybetónovaného  stupňa, koľko bude stupňov atď. 

Detail hliníkovej schodovej hrany na schodisku pokrytom lepenou vinylovou podlahou
Detail hliníkovej schodovej hrany na schodisku pokrytom lepenou vinylovou podlahou

Majte v tom skutočne jasno už na začiatku, pretože vám potom nemusia sedieť konečné výšky stupňov a môžete sa ľahko dostať do problémov s výškami. Treba si tiež uvedomiť, že o výške prvého schodu rozhoduje aj výška poteru na podlahe.

Detail vnútorného rohu na schodisku pokrytom lepenou vinylovou podlahou.
Detail vnútorného rohu na schodisku pokrytom lepenou vinylovou podlahou.

Jedna rada na záver

Pri celom procese stavby dbajte na porekadlo: „Dva krát meraj a raz strihaj!“, a pri schodisku obzvlášť.

Hotové schodisko pokryté lepenou vinylovou podlahou.
Hotové schodisko pokryté lepenou vinylovou podlahou.
Hotové schodisko pokryté lepenou vinylovou podlahou.

Autor: Šoška Milan

12 thoughts on “Schodisko z lepeného vinylu je pracné a navyše to nie je lacná záležitosť.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.