Prečo a ako olejovať drevenú podlahu?

Olejovaná drevená podlaha

Olejovanie drevených podláh, či už sa jedná o doskové masívne podlahy či parketové podlahy a tiež schody, je veľmi dôležitý proces.
Olejovanie drevených podláh zaistí vyplnenie pórov v štruktúre dreva a tým sa ochráni drevo voči vlhkosti a vode.
Na trhu podláh sú k dostaniu rôzne značky olejov pre drevené povrchy a tieto sú delené na základné oleje s plniacou schopnosťou a vrchné ochranné pochôdzie oleje. Výrobcovia ponúkajú aj tónovacie oleje, ktoré obsahujú rôzne odtiene a tiež obnovujúce doplňovacie oleje, ktoré majú za úlohu obnovovať vzhľad a povrch drevenej podlahy, tzv. refresh-oleje.

Čoho teda použitím oleja na drevenú podlahu dosiahneme a ako tým podlahe pomôžeme?

Pomocou naozaj kvalitného oleja na podlahu zaistíme na povrchu podlahy veľmi tenkú, ochrannú vrstvu, ktorá úspešne drevený povrch chráni a pritom ponechá na pohľad jeho prirodzený, nádherný vzhľad. Mnohí sa obávajú, že použitím oleja bude mať ich krásna drevená podlaha neprirodzený lesklý vzhľad. Takto to nie je, moderné oleje na drevené podlahy ponúkajú ponechanie prirodzeného, matného vzhľadu dreva.
Ako ďalšie plus olejovaných podláh je ich vizuálne a odtieňové zvýraznenie. Prirodzený odtieň a štruktúra dreva je olejovaním príjemne a prirodzene zvýraznená. Pritom sa nič neleskne, vzhľad je prirodzene matný a máte pocit, že keď sa dotknete, bude to dotyk saténu.
Je potrebné si ujasniť, že naolejované drevené podlahy sú oproti lakovaným citlivejšie na tekutiny, ktoré občas na podlahovú plochu rozlejeme. V prípade rozliatia tekutiny je treba túto bezodkladne odstrániť a miesto vyčistiť doporučeným prostriedkom od dodávateľa oleja. Drevenú podlahu, ktorú sa rozhodneme ošetrovať olejovaním, treba olejovať podľa druhu oleja minimálne raz za dva až tri roky.
Časový interval obnovy záleží na druhu oleja, niektoré druhy vyžadujú v určitom časovom horizonte tzv. „Refreš“ už skôr vykonanej aplikácie. Táto obnova sa robí špeciálnym obnovovacím olejom, ktorý doplní čo treba. Naolejovaná drevená podlaha v bežnom domácom prostredí, vyžaduje pri priemernom používaní obnovu raz za dva roky.
Olej, najčastejšie základné plniace, sa aplikujú na kvalitne a hĺbkovo vyčistené, ešte v lepšom prípade šetrne zbrúsené podlahy. Je potrebné podlahu zbaviť predošlých vrstiev, olejov a voskov. Toto je možné vykonávať veľmi úspešne pomocou umývacích, pracích strojov, ktoré zbavia podlahu všetkého nežiadúceho, čo by zamedzovalo vsakovaniu oleja. Podlaha je tak pripravená pre nanášanie nového ochranného oleja.

Olejovanie drevenej podlahy
Olejovanie drevenej podlahy

Olej možno nanášať pomocou valčeka na tyči. Je potrebné, aby si ten kto to robí, dal pozor na dôležité pravidlo a to, že nanášané pruhy oleja sa musia prekrývať. Na okraje podlahy sa olej nanáša pomocou štetca. V prípade základných plniacich olejov sa ako ďalší krok aplikácie vykonáva stieranie a to špeciálne, podlahovou stierkou a následne pomocou bavlnených handier.

Nanesený olej sa v niektorých prípadoch ešte strojovo zaleští do povrchu drevenej podlahy.

Celý akt olejovania drevenej podlahy musí byť vykonávaný s rozvážnosťou a nesmie sa uponáhľať. Olej sa musí nechať vsiaknuť do podlahy. Väčšinou toto trvá cca pol hodiny, ale táto informácia je opäť len orientačná, záleží na druhu a značke oleja. Následne je nanášaná druhá vrstva oleja a po ďalšom vsiaknutí sa toto opäť opakuje. Nie je vopred známe, koľko týchto procesov nanášania a vsakovanie budete musieť vykonávať.
Tento proces nanášania oleja sa vykonáva do doby, než prestane drevená podlaha olej prijímať. Toto je ovplyvnené druhom dreva a celkovou savosťou podlahy. Napríklad taký buk má väčšiu savosť, než dub.

Olejovaná drevená podlaha
Olejovaná drevená podlaha je veľmi príjemná na dotyk a pocit.

Po zistení, že sa olej už nevsakuje do povrchu podlahy, musíte prebytky oleja odstrániť. Toto sa robí napríklad špeciálnou brúskou. Niektoré miesta je potrebné doleštiť ručným spôsobom. Na konečné zaleštenie oleja do drevenej podlahy použijeme špeciálne lisovanú, bavlnenú handru. Tá nesmie v žiadnom prípade púšťať chlpy. Leští sa tak dlho, kým celý povrch drevenej naolejovanej podlahy nemá kompaktný vzhľad.

Nakoniec je potrebné nechať naolejovanú drevenú podlahu oddýchnuť a olej nechať riadne zaschnúť. Podľa druhu a značky oleja toto trvá spravidla od 5 až do 12 hodín (orientačné časy).

Takto ošetrenú podlahu upratujeme ako každú inú, napríklad suchou cestou, teda luxovaním, alebo suchým mopom. Alebo sa vytiera veľmi dobre vyžmýkaným mopom, pomocou špeciálnych umývacích prostriedkov, ktoré sú určené na olejované, drevené podlahy. Najčastejšie sa jedná o tekuté mydlo na drevené podlahy.
Na našom trhu sú ponúkané tieto značky olejov a olejových voskov na drevené podlahy: Uzin, Bona, Junckers, Osmo, PNZ Hartwachs-öl, Ciranova, HG, Lobasol, Dr. Schutz a ďalšie podobné.

Autor: Pavel Hanzelín – portál Podlahy.com

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.