Novinky a inovácie laminátových podláh PERGO

Novinky výrobcu podláh PERGO

Ako som už spomínal v jednom minulom článku, tak iba pripomeniem, že firma PERGO približne pred 35 rokmi vynašla laminátové podlahy ako také. Teda nikomu inému iba firme PERGO môžeme poďakovať za to, že dnes chodíme po laminátových podlahách a stretávame sa s nimi všade. Iba znova podotknem, že značka laminátových podláh PERGO vlastní obrovské množstvo patentov týkajúcich sa práve laminátových podláh. V tomto roku vychádzajú na trh s novinkami, takže nižšie v článku vám chcem priblížiť tieto inovácie, ktoré posúvajú laminátové podlahy PERGO o level vyššie.

Technológia lisovanej „V“ drážky

Je to úplný prevrat pri výrobe laminátových podláh s priznanou „V“ drážku na našom trhu. Túto technológiu nepoužíva žiadna iná značka na svete s výnimkou značky podláh Quick Step a PERGO. Ostatné značky na trhu vyrábajú „V“ drážky frézovaním. Teda platňa laminátu sa najskôr zalisuje, následne sa rozreže na jednotlivé lamely, a až potom sa frézujú drážky.

Pri laminátových podlahách PERGO „V“ drážky vznikajú už pri lisovaní podlahy. Takto lisované „V“ drážky majú svoju plnohodnotnú laminácia presne takú aká je na povrchu samotnej podlahy. Poviete si možno, však to je jedno akú „V“ drážku budem mať. Omyl, nie je to jedno.

Technológia lisovanej "V" drážky PERGO
Snažil som sa nafotiť detail lisovanej „V“ drážky tak aby ste mohli vidieť, že plnohodnotná kresba a laminácia sú aj v tejto priznanej špáre

Pri frézovaní „V“ drážky sa obnažuje nosný materiál ktorým je HDF doska a práve takáto „V“ drážka potom stráca ochrannú vrstvu ktorou je samotná laminácia. Firmy, ktoré takýmto spôsobom vyrábajú „V“ drážky sa potom snažia obnaženú HDF dosku dodatočne ošetriť nejakou ochrannou vrstvou aby podlaha pri používaní a hlavne pri umývaní extrémne nenasiakla vodou. Ošetrujú to rôznymi ochrannými impregnáciami a nátermi pokiaľ možno vo farbe samotného dekóru podlahy, čo navonok potom pôsobí, že je aj vo „V“ drážke laminácia, ale opak je pravdou.

Lisovaná "V" drážka na laminátových podlahách PERGO
Aj na tejto fotke je vidno, že laminácia a dekór sú aj vo „V“ drážke.

Vodeodolná laminátová podlaha PERGO

Výrobca podláh PERGO prichádza na trh s novou radou laminátových podláh SENSATION, ktorá je vďaka ochrannej vrstve „AQUA SAFE“ absolútne vodeodolná. Fabrika PERGO posunula touto svojou novinkou laminátové podlahy do novej dimenzie. Osobne som sa pýtal na školení PERGO čomu presne vďačíme za vodeodolnosť laminátov, resp. čo presne je nanesené na povrchu týchto laminátových podláh. Žiaľ nepoteším vás, nedostal som žiadnu odpoveď, nakoľko sú tieto informácie predmetom prísneho obchodného tajomstva. Takže ak to zhrniem, tak PERGO dosiahlo vodeodolnosť laminátových podláh kombináciou viacerých vlastnosti: kvalitná HDF doska, ochranná povrchová vrstva AQUA SAFE a lisovaná „V“ drážka, ktorá neprepusti vodu.

Ako sa vodeodolná laminátová podlaha testovala?

To, že je výrobca podláh PERGO vždy o krok vpred nasvedčuje aj skutočnosť, že momentálne neexistuje žiadna technická norma, ktorá by riešila vodeodolnosť podláh a testovala ju, napriek tomu, že takéto podlahy už existujú. Firma PERGO si teda urobila svoj vlastný test vodeodolnosti podláh.

Vodeodolná laminátová podlaha PERGO
Takto vám zostane voda stáť na vodeodolnej laminátovej podlahe PERGO. Na podlahe sa robia guličky vody, čo svedčí o tom, že hydrofóbna vrstva skutočne vodu odpudzuje.

Test trval 20 dní, počas ktorých sa dva krát denne liali kýble vody na podlahu, ktorá bola po celom obvode utesnená aby voda z podlahy nestiekla a vytvorila súvislú vrstvu vody. Výsledok po 20 dňoch bol ohromujúci. Po meraniach takto vodou zaťažená podlaha zmenila svoj objem o menej než 0,1 mm. Môžeme teda s kľudom povedať, že táto rada podláh na styk s vodou takmer vôbec nereaguje.

Kde všade viete využiť vodeodolnú laminátovú podlahu PERGO?

Vodeodolný laminát PERGO Sensation je vďaka svojej hydrofóbnej povrchovej úprave vhodný aj do takých miestnosti ako je kúpeľňa, kuchyňa, WC či vstupná hala. Už nemusíte riešiť vodu na podlahe, jednoducho PERGO to vyriešilo za vás. Samozrejme pri pokládke vodeodolnej laminátovej podlahy nestačí podlahu iba položiť, ale je nutné dilatačné špáry po celom obvode ošetriť tak, aby prípadné väčšie množstvo vody nepodtieklo pod podlahu. Dilatačné špáry preto jednoducho vytesníte sanitárnym silikónom, alebo originál aqua tesniacim tmelom priamo od výrobcu laminátových podláh PERGO.

Vodeodolnosť skutočne funguje!

Záverom by som iba dodal, že nemusíte sa báť, vodeodolný laminát nie je nejaký podvrh či reklamný ťah aj keď to znie ako zo sci-fi filmu. Osobne som si túto vlastnosť podlahy otestoval na vzorkách, na ktoré som nalial vodu a nechal som ju tam stáť. Vodu som na vzorku vylial tak, aby zostala hlavne na spojoch podlahy. Voda proste zostala stále na povrchu podlahy a ani trošku sa nevsiakla do spoja. Proste funguje to. Máme teda na trhu svojim zložením úplne novú generáciu laminátových podláh.

Autor: Šoška Milan

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.