Nie je laminátová podlaha ako laminátová podlaha

Napučaná lacná laminátová podlaha Zamysleli ste sa niekedy nad tým, že si porovnáte konkurenčné značky laminátových podláh podľa váhy? Chcem vám tým ukázať iba to, že nie je laminátová podlaha ako laminátová podlaha. Stačí vám na toto porovnanie iba váha 1 m2  jednotlivých laminátových podláh od rôznych výrobcov, ale tej istej hrúbky. V nižšie uvedenej tabuľke som si vybral sedem rôznych značiek laminátových podláh avšak v rovnakej 7 mm hrúbke. Pri každej značke je uvedená záťažová trieda, záruka výrobcu na podlahu, váha podlahy na 1 m2 a orientačná cena na slovenskom trhu. Váhu ako parameter porovnania som si vybral preto, lebo je každému zrozumiteľná a dajú sa z nej odvodiť rôzne logické veci. Technický list od podlahy je pre mnoho zákazníkov nezrozumiteľný a navyše každý výrobca podlahy ma iný štýl technického listu a ťažko sa jednotlivé podlahy podľa neho porovnávajú, a ja to iba môžem potvrdiť. Čo nám môže váha podláh rovnakej hrúbky na jeden meter štvorcový prezradiť? Ja si myslím, že fakt veľa. Keď pôjdeme na to logicky, a porovnáme viac podláh o rovnakej ploche a hrúbke a zistíme, že váha podláh nie je rovnaká, tak je jasné, že dané podlahy nemôžu mať rovnakú kvalitu strednej HDF dosky, ktorá tvorí gro váhy celej podlahy. Z tejto myšlienky teda jasne vyplýva, že rovnaký objem podlahy má u každého výrobcu inú váhu. Na to aby mal výrobca podlahy ťažšiu svoju HDF dosku je logické, že musí byť v nej zalisovaného viac materiálu a tým pádom aj pod väčším tlakom.  Takáto HDF doska má potom inú hustotu a tým je aj ťažšia a pevnejšia. Viac materiálu a tlaku znamená v obchodnom slovníku viac peňazí na výrobu. Tak už aspoň viete, prečo je cena podláh rovnakej hrúbky u rôznych výrobcov iná aj keď toto je len jeden z faktorov, ktorý cenu ovplyvňuje.
špecialista na podlahy
Teraz si niekto povie, že mňa nezaujíma váha podlahy, pretože pre mňa je dôležitá odolnosť a ta je udávaná v kvalite vrchnej teda nášľapnej vrstvy.  Hneď vás vyvediem  z omylu. Ako som už vyššie napísal, že ťažšia nosná HDF doska má väčšiu hustotu a tým aj pevnosť. A práve do tejto dosky sa pri výrobe laminátovej podlahy frézujú zámky na CLICK systém.  Tým som chcel povedať, že od hustoty a pevnosti HDF dosky závisí potom kvalita a pevnosť samotného click spoja laminátovej podlahy. Ďalšia veličina, ktorá súvisí  so samotnou hustotou nosnej HDF dosky pri laminátových podlahách je tepelný odpor.  Čím má nosná HDF doska väčšiu hustotu tak tým je jej nižší tepelný odpor, teda lepšie vedie teplo. Rozptyl tepelných odporov pri laminátových podlahách je od 0,05 m2.KW do 0,07 m2.KW. Je to síce malý rozdiel, ale pri rodinnom dome o vykurovanej ploche 150 m2 je celkový tepelný odpor podlahového vykurovania 3 KW (150 x 0,02 m2.KW). Teraz ma napadla ešte jedna myšlienka. Vyrátam nižšie v tabuľke, že koľko stojí  1 kg 7 mm podlahy u jednotlivých výrobcov. Sám som zvedavý. Čo ma trochu zaskočilo sa priznám je cena podlahy u firmy WITEX pri rade podláh Bonita je cena podlahy za 1 kg 3,14 € čo je rozdiel viac než 100 % od najlacnejšej podlahy v tabuľke.  Ak  by ma kontaktoval nejaký obchodný zástupca od firmy WITEX bol by som rád. Chcel by som sa o tejto podlahe dozvedieť viac a usúdiť tak, či je naozaj táto podlaha hodná tejto ceny. Ak číta tento článok niekto od firmy Witex kľudne napíšte do komentárov nižšie odkaz, rád sa stretnem. Týmto článkom som chcel dať najavo ľuďom ktorí teraz vyberajú, alebo v budúcnosti budú vyberať laminátovú podlahu iba to, že nie je laminátová podlaha ako laminátová podlaha a v žiadnom prípade nemôžete povedať na podlahu rovnakej hrúbky ale od iných výrobcov, že je to v podstate to isté. Verte mi nie je. Autor: Šoška Milan

25 thoughts on “Nie je laminátová podlaha ako laminátová podlaha

 1. Anna Šrámková says:

  Máme izbu 4,5 x 5,5 m. betónový podklad je ale nižší o 3,5 cm ako chodba a prosím o radu, čo by ste nám úplným laikom doporučili ma vyrovnanie podlahy pri čo najmenšej pracnosti.
  Ďakujem

  • Šoška Milan
   Šoška Milan says:

   Zdravím,
   na vašom mieste by som to zrovnával asi iba osb doskami, pretože sa jedná o malý výškový rozdiel. Teda pozrite sa po osb doská s perkom a drážkou, vyrábajú sa v rôznych hrúbkach od 12mm až po 25 mm. Vyskladajte si z týchto hrúbok výšku ktorú potrebujete.
   Pekný deň

 2. Ľudmila Mášiková says:

  Dobrý deň, pán Šoška

  V jednej predajni mi vychválili laminátovú podlahu značiek Krono alebo Kaindl a mierne ohovorili Quick step ako zbytočne predraženú značku. Váš článok ma utvrdil v tom, že Quick step je naozaj kvalitná podlaha avšak pre nás trochu drahá. Prosím Vás akú značku by ste mi odporučili v cenovej kategórie do max 15€/m2. Ďakujem za radu.

  • Šoška Milan
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,
   ja na vašom mieste by som šiel do značky Quick Step model CREO, cena tejto podlahy je 16,14 €/m2. Značke Kaindl alebo Krono sa odporúčam vyhnúť, nemám s nimi dobré skúsenosti a navyše to teraz jeden zákazník vyhadzoval po pár mesiacoch bývania, pretože mu neskutočne pri chôdzi po podlahe praskala a pukala, fakt to bolo celé zle.
   Kľudne mi napíšte na mail: soska@opodlahach.sk koľko m2 potrebujete a viem vám spraviť cenovú ponuku aj s nejakou zľavou.
   Pozdravujem

 3. Michal says:

  Dobry den. Rozhodujem sa medzi podlahou Egger Dub Davidson a Kaindl Beton Fossil. Dekor je podobny, taky dosiva, Egger trochu svetlejsi… Cena je porovnatelna… Obe maju 8 mm hrubku a v-drazku… Ktora z tychto znaciek je podla vas kvalitnejsia? Mne sa asi viac pozdava ten Egger…

 4. Anna Gregorova says:

  Dobry den, chcem sa Vas spytat na kvalitu znacky Parador? Rozhodujeme sa medzi Quick step (Classic) a paradorom (Basic 600 alebo Classic 1015) kvoli farbe. Dakujem.

 5. Dominika says:

  Dobry deň,
  Rozhodujeme sa medzi podlahou parador Classic 1050 alebo egger pro Classic? Značku parador moc nepoznám ale sú vode odolné a je na ne doživotná záruka.

 6. Rudolf says:

  Dobrý deň
  chcel by som sa poradiť či dať plávajúcu podlahu 7 mm zn. „Egger“ alebo radšej Kronospan a ktorá z nich je vlastne lacnejšia? Ďakujem pekne za radu

 7. Peter says:

  Dobry den prosim poradte aku podlahu na elektricke podlahove kur.,(laminat)ako znavku v rozmedi 10-15eur m2,a ako to je pokladka v kuchyni a poloit krbove kachle na laminat?dakujem

  • Šoška Milan
   Šoška Milan says:

   Zdravím,
   odporúčam Quick Step Classic, od stredy bude v akcii, môžete si ju objednať tu v e-shope, bude stáť 14,75 EUR s DPH m2. Tu je link: https://www.opodlahach.sk/kategoria-produktu/podlahy-quick-step/laminatove-podlahy/classic/
   Prosím vás neviem či stihnem pomeniť ceny v e-shope, ak nie, tak mi dajte do poznámky objednávky že ju objednávate za akčnú cenu 14,75 € a tak vám ju aj budem fakturovať a začiarknite platbu prevodom alebo v hotovosti.
   Táto podlaha môže ísť na el. podlahové kúrenie ale vykurovaný povrch nesmie presiahnuť teplotu 27 stupňov celzia.
   Krbové kachle by som na laminát nepokladal a taktiež kuchynska linka po novom musí byť oddilatovaná od zvyšnej plochy a to tak, že sa buď vykružia otvory na nožičky, alebo sa urobí dilatácia tesne za nožičkami ktorú prekryje čielko kuchyne ktoré sa nacvakáva na nožičky kuchynskej linky.
   Pozdravujem

   • Obert says:

    Dobrý.Poprosil by som o radu.Mám teplovodné podlahové kúrenie a idem dávať laminátovú podlahu,poter je betón. Musím dať parozábranu- fóliu pod podložku? Ďakujem a prajem pekný večer

    • Šoška Milan
     Šoška Milan says:

     Zdravím,
     dneska sú už bežne na trhu podložky na ktorých je integrovaná aj parozábrana, takže ja osobne všade dávam práve tieto podložky. Dal by som tam tu parozábranu pretože nič tým nepokazíte a ak by bola nejaká drobná zostatková vlhkosť v podklade tak si tak ochránite podlahu.
     Pozdravujem

 8. Obert says:

  Ešte by som Vás poprosil o info.že čo je lepšie dať pod plavačku na betón-paronepriepustnú foliu a potom penu,alebo tu kombinovanú fóliu s penou, nakoľko keď tam bude nejaká vlhkosť v betóne v prvom prípade ostane vlhkosť pod parozábranou a do peny sa nedostane vlhkosť ovšem v druhom prípade sa vlhkosť do peny dostane nakoľko ťa hliníková fólia je nad ňou.Tak ako to funguje.Ďakujem za odpoveď.

  • Šoška Milan
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,
   v prvom rade vás chcem usmerniť, že laminátová podlaha sa nesmie začať klásť kým podklad nie je adekvátne suchý čo predstavuje cca 3% hodnoty CM. Parozábrana sa pod laminátové podlahy dáva iba pre prípad drobnej zostatkovej vlhkosti. Táto zostatková vlhkosť penovej podložke vôbec nevadí a penová podložka nijak nedegraduje.
   Pokiaľ máte v podklade vlhkosť tak v žiadnom prípade vám neodporúčam podlahu klásť, pretože parozábrana vám síce zadrží vlhkosť aby vám nešla do podlahy, ale zároveň vám bude všetku vlhkosť tlačiť do obvodových stien, čo môže mať za následok plesnenie obvodových líšt zo zadnej strany a kľudne sa môže stať, že vám začnú plesnivieť aj steny.
   Ak ste si není vlhkosťou podkladu istý, tak odporúčam kontaktovať najbližšieho podlahára aby vám prišiel premerať vlhkosť.
   Pozdravujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.