Blog O podlahách

Nie je laminátová podlaha ako laminátová podlaha

Zdieľajte:

Napučaná lacná laminátová podlaha

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, že si porovnáte konkurenčné značky laminátových podláh podľa váhy? Chcem vám tým ukázať iba to, že nie je laminátová podlaha ako laminátová podlaha. Stačí vám na toto porovnanie iba váha 1 m2  jednotlivých laminátových podláh od rôznych výrobcov, ale tej istej hrúbky.
V nižšie uvedenej tabuľke som si vybral sedem rôznych značiek laminátových podláh avšak v rovnakej 7 mm hrúbke. Pri každej značke je uvedená záťažová trieda, záruka výrobcu na podlahu, váha podlahy na 1 m2 a orientačná cena na slovenskom trhu.

Váhu ako parameter porovnania som si vybral preto, lebo je každému zrozumiteľná a dajú sa z nej odvodiť rôzne logické veci. Technický list od podlahy je pre mnoho zákazníkov nezrozumiteľný a navyše každý výrobca podlahy ma iný štýl technického listu a ťažko sa jednotlivé podlahy podľa neho porovnávajú, a ja to iba môžem potvrdiť.

Čo nám môže váha podláh rovnakej hrúbky na jeden meter štvorcový prezradiť? Ja si myslím, že fakt veľa. Keď pôjdeme na to logicky, a porovnáme viac podláh o rovnakej ploche a hrúbke a zistíme, že váha podláh nie je rovnaká, tak je jasné, že dané podlahy nemôžu mať rovnakú kvalitu strednej HDF dosky, ktorá tvorí gro váhy celej podlahy. Z tejto myšlienky teda jasne vyplýva, že rovnaký objem podlahy má u každého výrobcu inú váhu. Na to aby mal výrobca podlahy ťažšiu svoju HDF dosku je logické, že musí byť v nej zalisovaného viac materiálu a tým pádom aj pod väčším tlakom.  Takáto HDF doska má potom inú hustotu a tým je aj ťažšia a pevnejšia. Viac materiálu a tlaku znamená v obchodnom slovníku viac peňazí na výrobu. Tak už aspoň viete, prečo je cena podláh rovnakej hrúbky u rôznych výrobcov iná aj keď toto je len jeden z faktorov, ktorý cenu ovplyvňuje.


špecialista na podlahy


Teraz si niekto povie, že mňa nezaujíma váha podlahy, pretože pre mňa je dôležitá odolnosť a ta je udávaná v kvalite vrchnej teda nášľapnej vrstvy.  Hneď vás vyvediem  z omylu. Ako som už vyššie napísal, že ťažšia nosná HDF doska má väčšiu hustotu a tým aj pevnosť. A práve do tejto dosky sa pri výrobe laminátovej podlahy frézujú zámky na CLICK systém.  Tým som chcel povedať, že od hustoty a pevnosti HDF dosky závisí potom kvalita a pevnosť samotného click spoja laminátovej podlahy.

Ďalšia veličina, ktorá súvisí  so samotnou hustotou nosnej HDF dosky pri laminátových podlahách je tepelný odpor.  Čím má nosná HDF doska väčšiu hustotu tak tým je jej nižší tepelný odpor, teda lepšie vedie teplo. Rozptyl tepelných odporov pri laminátových podlahách je od 0,05 m2.KW do 0,07 m2.KW. Je to síce malý rozdiel, ale pri rodinnom dome o vykurovanej ploche 150 m2 je celkový tepelný odpor podlahového vykurovania 3 KW (150 x 0,02 m2.KW).

Teraz ma napadla ešte jedna myšlienka. Vyrátam nižšie v tabuľke, že koľko stojí  1 kg 7 mm podlahy u jednotlivých výrobcov. Sám som zvedavý.

Čo ma trochu zaskočilo sa priznám je cena podlahy u firmy WITEX pri rade podláh Bonita je cena podlahy za 1 kg 3,14 € čo je rozdiel viac než 100 % od najlacnejšej podlahy v tabuľke.  Ak  by ma kontaktoval nejaký obchodný zástupca od firmy WITEX bol by som rád. Chcel by som sa o tejto podlahe dozvedieť viac a usúdiť tak, či je naozaj táto podlaha hodná tejto ceny. Ak číta tento článok niekto od firmy Witex kľudne napíšte do komentárov nižšie odkaz, rád sa stretnem.

Týmto článkom som chcel dať najavo ľuďom ktorí teraz vyberajú, alebo v budúcnosti budú vyberať laminátovú podlahu iba to, že nie je laminátová podlaha ako laminátová podlaha a v žiadnom prípade nemôžete povedať na podlahu rovnakej hrúbky ale od iných výrobcov, že je to v podstate to isté. Verte mi nie je.

Autor: Šoška Milan

6 myšlienok na “Nie je laminátová podlaha ako laminátová podlaha

 1. Máme izbu 4,5 x 5,5 m. betónový podklad je ale nižší o 3,5 cm ako chodba a prosím o radu, čo by ste nám úplným laikom doporučili ma vyrovnanie podlahy pri čo najmenšej pracnosti.
  Ďakujem

  1. Zdravím,
   na vašom mieste by som to zrovnával asi iba osb doskami, pretože sa jedná o malý výškový rozdiel. Teda pozrite sa po osb doská s perkom a drážkou, vyrábajú sa v rôznych hrúbkach od 12mm až po 25 mm. Vyskladajte si z týchto hrúbok výšku ktorú potrebujete.
   Pekný deň

 2. Dobrý deň, pán Šoška

  V jednej predajni mi vychválili laminátovú podlahu značiek Krono alebo Kaindl a mierne ohovorili Quick step ako zbytočne predraženú značku. Váš článok ma utvrdil v tom, že Quick step je naozaj kvalitná podlaha avšak pre nás trochu drahá. Prosím Vás akú značku by ste mi odporučili v cenovej kategórie do max 15€/m2. Ďakujem za radu.

  1. Dobrý deň,
   ja na vašom mieste by som šiel do značky Quick Step model CREO, cena tejto podlahy je 16,14 €/m2. Značke Kaindl alebo Krono sa odporúčam vyhnúť, nemám s nimi dobré skúsenosti a navyše to teraz jeden zákazník vyhadzoval po pár mesiacoch bývania, pretože mu neskutočne pri chôdzi po podlahe praskala a pukala, fakt to bolo celé zle.
   Kľudne mi napíšte na mail: soska@www.opodlahach.sk koľko m2 potrebujete a viem vám spraviť cenovú ponuku aj s nejakou zľavou.
   Pozdravujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.