Kedy a ako si dať zrekonštruovať drevené parkety?

Brúsenie silne znečistených parkiet

Brúsenie parkiet je v súčasnosti častým spôsobom ako si zrekonštruovať, či opraviť staré respektíve pôvodné masívne parkety. Zároveň sa veľmi často stretávam s tým, že ľudia nás volajú na rekonštrukciu parkiet dosť neskoro. Mám na mysli to, že parkety sú veľa krát už v takmer dezolátnom stave, alebo sú v ploche lokálne miesta kde sú parkety absolútne bez laku a ešte k tomu aj sčernané a hĺbkovo znečistené.

Aké druhy poškodenia drevených parkiet poznáme?

Poškodenie parkiet do hĺbky dreva

Mnohí asi poznáte iba to klasické poškodenie parkiet, teda stav podlahy kedy musíme my parketári u vás stvárať zázraky aby z toho nakoniec niečo bolo. Teda brúsime čo to dá. Ale treba si uvedomiť, že každé brúsenie parkiet vám znižuje životnosť celej drevenej podlahy, pretože u vás z úžitkovej vrstvy drevenej parkety, ktorá je najčastejšie 10 mm zbrúsime často krát aj 2 a v extrémnych prípadoch aj 3mm.

Poškodené drevené parkety do hĺbky
Na obrázku máme názornú ukážku hĺbkového poškodenia drevených dubových parkiet. Poškodené miesto vzniklo dlhodobým používaním kancelárskej stoličky na kolieskách.

Povrchové poškodenie laku

Takéto poškodenie laku na drevených parketách sa vôbec nemusí rekonštruovať brúsením parkiet do hĺbky samotného dreva, ale je možné to opraviť iným, šetrnejším a hlavne lacnejším spôsobom. Samozrejme, že takéto vrchné poškodenie laku je nutné odsledovať skôr a hlavne zavolať odborníka na podlahy skôr než bude neskoro.

Poškodené drevené parkety
Na tomto obrázku je krásne vidieť prechod z parkiet kde je ešte nejaká vrstva laku až po parkety na ktorých je už lak zodratý až na drevo.

Vrchným poškodením laku mám na mysli to, že na samotných parketách je ešte stále lak, ale je už zrejmé, že sa časom respektíve pochôdznosťou opotrebil a na parketách zostala už nie tak masívna vrstva laku. Máte to možnosť spozorovať tak, že na exponovaných miestach u vás doma sa začnú vytvárať optické miesta na ktorých ako keby už nebol lak. Presne v tomto momente je najlepšie spraviť malú rekonštrukciu parkiet.

Ako sa robí šetrnejšia rekonštrukcia parkiet

Stačí zavolať parketára a spolu s ním zhodnotiť stav u vás doma. Ak ho zavoláte skôr tak vaša rekonštrukcia bude rýchlejšia a lacnejšia. V tomto prípade totiž stačí ak sa vaše drevené parkety iba jemne prebrúsia brúsnou mriežkou zrnitosti 100 za pomoci jednokotúčového stroja, čím sa dosiahne zmatovanie povrchu a potom stačí podlahu už iba povysávať a raz alebo dva krát nalakovať vrchným podlahovým lakom.

Kedy je ten správny čas na prelakovanie parkiet

Ak si netrúfate odhadnúť, že kedy je ten správny čas na oživenie podlahy lakovaním, bez toho aby sa brúsila celá plocha parkiet do hĺbky dreva tak vám odporúčam prelakovať parkety každých 5-6 rokov a môžem vás ubezpečiť že tým nič nepokazíte. Samozrejme čas kedy prelakovať  parkety, je u každého zákazníka individuálny, pretože každý z nás sa ináč stará o podlahy a tým pádom každému z nás aj podlahy vydržia slúžiť iný čas. Vyššie spomínaný údaj je taký zlatý stred podľa toho čo mám odsledované u svojich zákazníkov.

Dajú sa vybrúsiť fľaky a čierne miesta na starších drevených parketách?

Pokiaľ by som mal na túto otázku odpovedať rýchlo a stručne tak by som vám povedal, že je to hop alebo trop. Ja sa však rozpíšem a vysvetlím prečo. Každé takéto znečistené fľakaté miesto na vašej drevenej podlahe má svoju príčinu. A tých je viac. Niekedy to je zapríčinené tým, že na parketách sa už zodral lak a tým ako ste po nich chodili tak ste ich znečistili od klasického prachu a parkety sa jednoducho zadubili.

Brúsenie silne znečistených parkiet
Poškodené dubové parkety v kancelárii od stoličky na kolieskach.

Inokedy je to zapríčinené tým, že naše žienky majú radi kvety, ktoré sú rozmiestnené na parketách a ako ich tak sem tam polievajú, tak sa miska na vodu jednoducho preleje a voda pretečie na parkety, ktoré na to reagujú veľmi jednoducho, proste sčernajú.

Brúsenie parkiet
Tu je vidieť rozdiel po prvom brúsení parkiet najagresívnejším brúsnym pásom zrnitosti P24.

No a potom sú už extrémne prípady, kedy som mal možnosť brúsiť drevené parkety v jednej umeleckej škole kde boli parkety znečistené rôznymi farbami, ktoré používali žiaci pri výtvarnej výchove. Konkrétne na tejto zákazke sa nielen že fľaky nedali vybrúsiť, ale na tieto miesta nechytal ani lak. Čiže muselo ísť o nejaké voskové alebo olejové farby, ktoré sa zažrali do dreva a vytvorili trvalý mastný a tmavý fľak.

Ešte som mal jeden prípad kedy si dieťa zobralo polievku na tanieri do obývačky kde boli položené drevené parkety, zakoplo a celý vývar sa rozlial na podlahu. Samozrejme na parketách už bol zodratý lak a parkety boli jemne našpárované takže všetku mastnotu si zlizlo čisté drevo. No a navyše problém sa neriešil hneď alebo ináč povedané dostatočne promptne a tak toto miesto už nebolo možné zachrániť ani brúsením.

Niekedy však dokážeme zachrániť aj nemožné

Nedávno som bol brúsiť drevené parkety v jednej kancelárii, kde bol totálny čierny fľak, ktorý vznikol dlhodobým používaním kancelárskej stoličky na kolieskach. Kolieska stoličky úplne zodrali lak z parkiet a následne ako chodila upratovačka do kancelárie upratovať tak toto miesto vždy prešla handrou, teda ich navlhčila. Voda ma za následok, že drevené dubové parkety bez povrchovej úpravy na ňu reagujú sčernaním. Takže ťažká kombinácia.

Brúsenie drevených dubových parkiet
Takto vyzerá zničené miesto, ktoré ste videli na fotkách vyššie po vybrúsení a nalakovaní. Keď sa dobre zadívate, tak je jemne vidieť kde boli parkety extrémne zničené, ale aj tak je to pekný rozdiel pravda?

Hneď som zákazníka upozornil, že tento fľak tam zrejme zostane, jednoducho aby s tým rátal. Predpokladal som, že miesto bude po vybrúsení určite svetlejšie ale lak potom tento fľak zvýrazní. No na moje prekvapenie to celkom dobre dopadlo a bol spokojný aj zákazník. Však nakoniec posúďte sami na priložených ilustračných fotkách vyššie.

Autor: Šoška Milan

6 thoughts on “Kedy a ako si dať zrekonštruovať drevené parkety?

  • blank
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,

   neviem ako moc sa parkety vytopili a ako dlho bola na nich voda, a to že sa nezvlnili hneď neznamená, že sa zvlniť nemôžu. Drevo totižto na prudké zmeny vlhkosti vo svojom okolí reaguje so značným oneskorením. Drevo po zásahu s vodou má tendenciu v týchto miestach sčernať a jemne skorýtkovať. To že je drevo už suché viete zistiť iba vpychovým vlhkomerom na drevo. Keď si budete už istá, že sú parkety suché tak doporučujem ich prebrúsiť, vytmeliť a na novo nalakovať. Nijak inak zvláštne sa parkety neošetrujú. Pokiaľ by ste ich prebrúsili a nalakovali skôr než budú suché, tak sa vám ešte aj po rekonštrukcii môžu parkety zdeformovať, teda zoschnúť a jemne prehnúť. Preto opäť zdôrazňujem, že veľmi dôležité aby boli parkety suché.

   Pozdravujem

 1. blank
  Alena says:

  Dobry den,renovovali nam bukove parkety a na niektorych vznikli cierne flaky.Vyzera to dost zle a firma,ktora nam to robila nas na to neupozornila.Neviem cim to je ci plesnou,alebo niecim inym.Chcem sa opytat,ci je mozne este nejak opravit taketo parkety,kt. boli cerstvo nalakovane. Dakujem Alena

  • blank
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,
   existujú dve príčiny kedy sa vytvoria čierne fľaky na parketách pri renovácii. Prvá príčina, je že parkety sú položené v asfaltovom lepidle a pri rekonštrukcii boli vytmelené rozpúšťadlovým tmelom, ktorý asfalt naleptá a vytiahne túto čiernu asfaltovú farbu na vrchnú hranu parkety a parketa je naraz ohranená na čierno. Druhá príčina býva zapríčinená dlhodobým pôsobením vody na parkety napríklad prelievaním kvetináčov. Dlhodobé a pravidelné pôsobenie vody na drevo zapríčini zčernanie dreva. Po vybrúsení parkiet sa to zdá, že všetko zmizlo, ale po nalakovaní parkiet lak toto miesto opäť zvýrazní a vykreslí na čierno a je z toho fľak na podlahe. Mne sa raz stalo napríklad že na jedno miesto mi vôbec nechcelo chytiť lak, proste sa urobili guličky laku a hotovo. Keď som začal pátrať, že čo sa na danom mieste stalo so zákazníka vypadlo, že sa mu na tomto mieste podarilo vyliať polievku konkrétne horúci vývar a tým pádom toto miesto zostalo natrvalo mastné.
   Opraviť fľaky bez toho aby boli na danom mieste parkety vymenené za nové a opäť bola prebrúsená celá plocha parkiet nie je možné. Ak máte parkety ohranené na čierno, teda tmel vytiahol na povrch čierny asfalt, tak dávam za vinu parketárom, že vás mali na to upozorniť, ale pokiaľ sú fľaky v ploche parkiet od pôsobenia vody (prelievanie kvetináčov, pod radiátorom kvapkala voda atď) tak toto skutočne nemôžte viniť parketárov, že to spôsobili neodbornosťou. Avšak skúsený parketár už vie pred začiatkom brúsenia vás minimálne upozorniť, že máte na ploche miesta s ktorými môže byť problém pri povrchovej úprave. Aby som mohol k tomu vášmu prípadu zaujať objektívne stanovisko potreboval by som vidieť z tohto poškodeného miesta minimálne fotky. Ak chcete kľudne ich pošlite na mail zverejnený v blogu.
   Pozdravujem

   Zdravím, ďakujem za zaslanie fotiek,
   po vzhliadnutí vašich fotiek z realizácie musím uznať, že to je výrazná žilkovitá kresba bukového dreva. Za toto skutočne parketáry nemôžu. Bohužiaľ v tej dobe keď sa kládli vaše parkety tak neexistovalo žiadne triedenie parkiet ako je dnes. Teda pokladalo sa do radu čo prišlo, čiže vy máte na ploche takzvaný mix, čo znamená že v ploche sú položené parkety I. II. III. a rustik triedy spolu.
   Jediný fľak ktorý sa mi nepozdáva je na fotke 828, ale aj to nemôžem povedať s určitosťou či bola chyba parketárov. Môže to byť fľak od vlhkosti, teda od zásahu parkiet vodou, alebo to môže byť tmel, ktorý parketáry riadne z plochy neodstránili. Ale ako hovorím s určitosťou to nemôžem potrvrdiť. Musel by som to vidieť na živo.
   Chápem, že ste si výsledok renovácie predstavovali ináč, ale toto bohužial parketár nevie ovplyvniť ako bude vyzerať výsledok. Celý výsledok udáva samotná parketa, samotné drevo, teda príroda a v druhej línii to aka bola celé tie roky údržba týchto parkiet. Lak nanesený na vybrúsené parkety ma za úlohu vykresliť drevo, teda zvýrazní odtieňové rozdiely na parketách, čo spôsobuje to, že časť parkety môže byť takmer čierna a druhá jej polovička svetlá.
   Pozdravujem

 2. blank
  Michaela says:

  Dobrý deň, vašu prácu vykonávate iba v Žiline a okolí? Alebo chodíte aj do Bratislavy? Ak do Bratislavy nechodíte, viete mi prosím poradiť niekoho na prebrúsenie parkiet a urobiť obvodové lišty z Bratislavy, prípadne okolia? Ďakujem veľmi pekne Michaela

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.