Hľadáte biele dvere a chcete aby boli aj odolné?

Odolné biele dvere dextura

Biele dvere sú v súčasnosti celkom vyhľadávaným artiklom pri zariadzovaní a ladení interiérov. Osobne musím tiež uznať, že biela farba má čosi do seba. Ak by som to mal zjednodušiť tak by som to povedal asi takto: „Bielou farbou v interiéry nič nepokazíte.“ Práve naopak, interiér získa osobitý, elegantný a čistý charakter.

Aké povrchy bielych dverí sú na našom trhu?

Ak hľadáte biele dvere, tak vás hneď ubezpečím, že rozhodovanie nakoniec nebudete mať tak jednoduché ako znie samotné zadanie. Biele dvere sa totiž vyrábajú v rôznych povrchoch, o čom možno ani sami neviete. Chápem to, pretože v podstate sa to ani nemáte odkiaľ dozvedieť. Ja vám spravím taký krátky prierez touto tématikou.

Biele dvere v povrchu fólia

Jedná sa o prevedenie interiérových dverí vo fólii, teda v povrchu, ktorý by som ja osobne označil za najlacnejší a možno aj za najmenej odolný, teda s menšou oteruvzdornosťou a odolnosťou proti škrabancom a čistiacim prostriedkom.

Biele dvere v povrchu CPL laminát

Laminát na povrchu dverí je v podstate za tepla nalysovaný na povrch dverí a tvorí tak odolnejšiu vrstvu než je spomínaná fólia. Pri laminovaných bielych dverách poznáme tri druhy bieleho povrchu. Je to biely hladký laminát, teda povrch dverí je hladký bez akejkoľvek štruktúry. Nasleduje prevedenie biela na pór, čo v skratke znamená, že povrch má jemnú štruktúru a myslia sa tým póry dreva. No a posledným prevedením je laminovaný povrch biela perlička, čo znamená, že povrch nie je hladký ale je jemne perličkový. Veľmi ťažko sa to opisuje, proste treba to vidieť.

Biele dvere v povrchu striekaná dýha

V krátkosti sa pojednáva o biele prevedenie dverí v dýhe, kedy je na dvere nanesená dubová dýha, tá je do hladka vybrúsená a následne je upravená nástrekom bielej farby. Teda odolnosťou sa pojednáva o dvere menej odolné než je povrchová úprava v laminácii.

Biele dvere v povrchu striekaná farba RAL

Ide o interiérové dvere, ktorých povrch je vyrobený v hladkej MDF doske, táto doska je do hladka vybrúsená a následne je povrchová úprava na ňu striekaná bielou farbou alebo v odtieňoch vzorkovníka RAL. Touto technológiou striekaný biely povrch nemá od výrobcov záruku na stálo farebnosť bielej farby a nie je tak dokonale hladký a odolný ako je to u nižšie popísaného SUPERLAKU.

Biele dvere v povrchu Superlak

Môžem povedať, že toto prevedenie bielych dverí je na Slovenskom trhu trošku neznáme, ale v zahraničí sa vyrába už dlhé roky pod značkou Dextura. Biele dvere Dextura patria medzi najodolnejšie prevedenie bielych hladkých dverí na našom trhu. Iba pre predstavivosť vám uvediem, že sa bavíme o takej odolnosti bieleho Superlaku na dverách ako je to u laku naneseného na karosériách áut v automobilovom priemysle. Odolnosť týchto bielych dverí je veľká vďaka technológii ktorou sa nanáša a vytvrdzuje špeciálny biely lak na samotnom povrchu dverí. Superlak sa nenánaša na dvere striekaním, ale tečúcim prúdom popod ktorý dvere prechádzajú určitou rýchlosťou. Nános Superlaku je tým pádom veľmi rovnomerný a dostatočne hrubý. Touto technológiou sa nanáša 90 g Superlaku na 1 m2.

Odolné biele dvere DEXTURA
Odolné a stálofarebné biele interiérové dvere v povrchu Superlak od výrobcu DEXTURA

Okamžite po nanesení vrchného Superlaku biele dvere vchádzajú do vytvrdzovacej komory, kde lak za pomoci špeciálnej neutrónovej technológie vytvrdne za 0,1 sekundy. Aby ste tomu lepšie pochopili je to niečo také ako keby ste dvere dali do mikrovlnnej rúry kde lak za zlomok sekundy naberá konečnú pevnosť.

Bojíte sa, že vaše biele dvere časom zožltnú?

Toto asi poznáme všetci ak si povieme, že biela časom už nie je biela. Áno je treba rátať s touto skutočnosťou, pretože slnečnému žiareniu sa nevyhneme a dokáže byť na jednotlivé povrchy dverí hodne agresívne. Nemám na mysli teraz to, že dvere vám do roka úplne zožltnú, ale časom môžu nabrať tento nádych. Týka sa to hlavne povrchov fólia, laminát a striekaná biela farba. Žiadny výrobca interiérových dverí v týchto povrchoch nedokáže dlhodobo garantovasť odtieňovú stálosť bielych dverí v spomínaných povrchoch.

Biele dvere Dextura majú garanciu odtieňovej stálosti 10 rokov

Odolné interiérové dvere DEXTURA
Posuvné odolné interiérové dvere do púzdra v povrchu Superlak od výrobcu DEXTURA

Skutočne môžem potvrdiť, že výrobca bielych dverí Dextura dáva záruku na stálosť bieleho Superlaku počas doby 10 rokov. Osobne som bol v tejto fabrike v Holandsku kde sme sa spoločne niekoľko krát na túto vec pýtali. Dokonca som dostal informáciu, že to nie je nejaký výpočet odolnosti proti slnečnému žiareniu, ale že tie dvere boli skutočne takúto dlhú dobu testované. Je to veľmi dobrá správa pre architektov a milovníkov bielych odolných dverí.

Ktorý povrch bielych dverí by som vám doporučil?

Ak ste si pozorne prečítali tento článok, tak už iste mnohí viete po čom by ste „šáhli“. Ja osobne som tiež ako veľa z vás taký ten „neveriaci Tomáš“, ale návšteva výrobného závodu Dextura, kde sa vyrábajú čisto iba biele dvere v povrchu Superlak ma uistila, že na Slovenskom trhu máme vďaka tomuto výrobcovi skutočne biele dvere, ktoré sú vysokoodolné proti poškrabaniu, majú dokonale hladký a hygienický povrch, ktorý sa veľmi ľahko čistí a udržiava. Na záver vám môžem prezradiť ešte jednu skutočnosť, že závod Dextura vyrába dva odtiene bieleho Superlaku. Je to klasická Biela a Extra biela. Iba pre vašu predstavu vám chcem posunúť ešte informáciu, že závod Dextura vyrába týždenne 14.000 kusov bielych dverí a jeho najväčším odberateľom je nemecký trh.

Mapa predajných miest dverí DEXTURA

Mapa predajni dverí DEXTURA

Autor: Šoška Milan

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.