Demontáž a opätovná montáž pôvodných drevených parkiet | Video seriál

Drevené parkety

Chcete vedieť ako prebieha taká demontáž a opätovná montáž pôvodných drevených parkiet? Potom si pozorne prečítajte tento stručný článok a hlavne si pozrite všetky priložené videá nižšie v článku.

Úvodom Vás chcem upozorniť, že ak nie ste ešte prihlásený na odber YouTube kanálu O podlahách, tak viete tak urobiť kliknutím na: Prihlásiť sa na odber

Demontáž pôvodných parkiet

Na tejto zákazke si zákazník svojpomocne demontoval svoje drevené parkety, ktoré boli položené, resp. nalepené v asfaltovom lepidle na podklade. Rozhodol sa tak preto, lebo parkety mal zosušené, boli v ploche veľké škáry a navyše na niektorých miestach parkety vôbec nedržali, teda boli odlepené. Parketám ako takým ináč nič nebolo takže prečo drevo vyhadzovať, keď sa dá opäť použiť.

Spevnenie podkladu epoxidovou penetráciou.

Ak chcete aby na podklad so zvyškami starých lepidiel vám riadne chytila nivelačná stierka, tak odporúčam použiť výhradne dvojzložkovú epoxidovú penetráciu presypanú kremičitým pieskom. Táto rekonštrukcia nebola výnimkou.

Použila sa epoxidová penetrácia značky MUREXIN EP 70 BM. Kremičitý piesok, ktorý sa sype na čerstvo napenetrovanú podlahu vytvára mostík, ktorý zabezpečí to aby sa nivelačná stierka riadne ukotvila o podklad. Odporúčam penetráciu riadne na hrubo presypať kremičitým pieskom aby sa nalepil po celej ploche. Ak by vám na podklade zostali lesklé epoxidové miesta, tak v týchto miestach vám nivelačná stierka nebude držať.

Zrovnanie podkladu nivelačnou stierkou

Po tom ako epoxid po 12-tich hodinách vytvrdol, sa môže z plochy povysávať prebytočný kremičitý piesok a môže sa pristúpiť k samotnému nivelovaniu podlahy. Pri takýchto rekonštrukciách odporúčam používať tzv. hybridné nivelačné stierky, ktoré majú pri vysychaní nulové pnutia, teda podklad pri schnutí absolútne nenamáhajú.

V tomto prípade sa použila nivelačná stierka MUREXIN CA 20, s ktorou sa skutočne vynikajúco pracuje, má dobrý rozliv a aj priaznivú cenu. Teda pomer cena a výkon hodnotím na jednotku. Nakoniec posúďte sami v priloženom videu.

Lepenie pôvodných parkiet

 Tu Vás musím hneď upozorniť na zásadný rozdiel pri lepení nových a starých pôvodných parkiet. Staré drevené parkety sa kladú omnoho pracnejšie než nové drevené parkety. Pôvodné parkety máte rôznorodo pozosýchané a teda nemajú stáli konštantný rozmer ako je to u nových parkiet. Treba teda rátať s tým, že s pokládkou  starých pôvodných parkiet sa určite viac potrápite. Pokiaľ si ich necháte položiť podlahárskej firme tak určite vám budú účtovať o niečo viac než by účtovali za montáž zbrusu nových parkiet.

Na lepenie drevených parkiet o podklad odporúčam použiť lepidlo na to určené, my sme použili konkrétne lepidlo značky MUREXIN X-Bond MS-K509. Jedná sa o lepidlo, ktoré aj po vytvrdnutí zostáva jemne elastické, teda vie sa rozťahovať a sťahovať podľa toho ako parketa pracuje. Lepidlo sa naťahuje ozubenou špachtľou, ktorá Vám zároveň cez zuby správne dávkuje spotrebu po celej ploche. Správne dávkovanie lepidla je cca 1 – 1,2 kg/m2.

Povrchová úprava nalepených drevených parkiet

Na to aby ste mohli vaše pôvodné drevené parkety povrchovo upraviť, ich musíte najskôr vybrúsiť, vytmeliť, vyleštiť a až potom nalakovať či naolejovať. Ako prebieha takéto brúsenie parkiet si môžete pozrieť v priloženom videu, predsa len je lepšie raz vidieť ako tisíc krát počuť či čítať. Na tmelenie parkiet odporúčam použiť alkoholový, rozpúšťadlový tmel. Odporúčam ho z toho dôvodu, pretože podstatne rýchlejšie schne a je teda podstatne rýchlejšie brúsiteľný, než tmel na ekologickej vodnej báze. Čo sa týka lakovania, tak tu odporúčam vždy tri nátery. Jeden náter základným lakom, ktorý vám zastaví savosť dreva, drevo vykreslí a dva vrchné nátery, ktoré drevo ochránia a vytvoria na ňom inými slovami ochranný film.

Na záver iba podotknem, že pokiaľ máte doma takéto staré parkety a myslíte si, že sú na vyhodenie, tak sa mýlite, odporúčam ich nevyhadzovať, riadne nanovo zrekonštruovať, a budete sa tak tešiť z úplne novej podlahy, pretože drevo je drevo. Samozrejme, že sú prípady, keď sú drevené parkety skutočne na vyhodenie, ale takýchto prípadov v skutočnosti nie je tak veľa.

Autor: Šoška Milan

10 thoughts on “Demontáž a opätovná montáž pôvodných drevených parkiet | Video seriál

  1. blank
    Eva Drobná says:

    Dobrý deň,

    chcem sa opýtať, či máte skúsenosti aj s renováciou mozaikových parkiet. Máme v byte mozaikové parkety ukladané do tzv. tabuľového vzoru – teda také štvorce z pásikov. Niekde sú dosť veľké špáry (2-3 mm). Myslíte, že sa musia tiež celé odlpeiť a položiť na novo? Lebo v takom prípade sa rozpadnú na tie tenké hranolčeky. Rozmýšľam, či tieto parkety zrenovovať, alebo vymeniť. V byte sa už býva, žiaľ nebol čas to riešiť pred sťahovaním a časom sa ich stav len zhoršil. Vopred ďakujem, ak si nájdete čas na odpoveď.

    • Avatar photo
      Šoška Milan says:

      Dobrý deň,
      viem presne ktorú mozaiku myslíte. No ak by sa to malo celé rozoberať a znovu klásť po paličkách tak by vás to asi vyšlo hodne draho, lebo za takúto rekonštrukciu si každý parketár nechá zaplatiť. Pokiaľ parkety držia teda sú prilepené o podklad tak by sa mohli dať vybrúsiť, vytmeliť a nalakovať.
      Pozdravujem

  2. blank
    gregy says:

    Dobrý deň.
    Viete mi poradiť, či podľa vás treba penetrovať cementovy poter, na ktorý pôjdu staré povodné parkety? Poter bude už za pár dní schnúť mesiac. Myslíte, že ho treba ešte ošetriť polyuretánovým penetračným náterom, ktorý zabráni prieniku nejakej zvyšnej vlhkosti do parkieť? Zároveň sa chcem opýtať, že piesok, z ktorého bol vyrobený cementový poter mal vyššiu zrnitosť, takže nie je úplne hladký. Ale rovný a pevný je. Treba ho podľa vás pre istotu natrieť akýmkoľvek spevňujúcim penetračným náterom? Alebo lepidlo, ktoré používate vo videu má všetky tieto vlastnosti? Ďakujem za odpoveď.

    • Avatar photo
      Šoška Milan says:

      Dobrý deň
      poter keď je z väčšieho zrna, tak ho určite treba prebrúsiť frézou s diamantovými segmentami, riadne povysávať a následne napenetrovať PUR penetrákom, ktorý slúži ako mostík pre lepidlo. Pozor PUR penetrák nie je na zastavenie vlhkosti.
      Pokiaľ je poter aj nerovný, tak je nutné prebrúsiť, povysávať, penetrácia na vodnej báze, nivelačka a následne až lepiť parkety.
      Pozdravujem

  3. blank
    milanatik says:

    Dobry den,
    chcel by som sa opytat, kedze moj problem uzko suvisi s tematikou opisanou v clanku, ako by som mal postupovat v mojom pripade. V jednej izbe, v bytovom dome, som mal dubove parkety, ktore boli lepene do smoly/asfaltu. Parkety som opatrne vybral a asfalt manualne odsekal z podkladoveho betonu. Lenze tento beton je popraskany, niekde sa droli a ma vela spar. To kde sa droli, planujem vybrat prec a nanovo dobetonovat. Co vsak s tymi sparami? Mozem na to rovno naliat nivelak a vyrovnat to? Zatecie to do tych spar a bude to ok? nechem davat velke hrubky novych materialov, lebo planujem ocistene parkety lepit nanovo a nechem zvysovat povodnu vyskovu uroven parkiet. aky je vas nazor na vyrovnanie betonu pod povodnym asfaltom, jeho spevnenie a zaliatie tych spar? Dakujem za odpoved!

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.