Blog O podlahách

Aký je rozdiel medzi Vinylovou a PVC podlahou?

Zdieľajte:

Montáž vinylovej podlahy

Momentálne sa stretávame už čoraz viac pri výbere PVC podláh s dvoma pojmami. Pvc podlaha a vinylová podlaha. Moji zákazníci majú v tom dosť často zmätok a preto to aspoň trochu vysvetlím.

Ako podlahár som sa najskôr stretával iba s pojmom PVC podlaha. Teda jednalo sa o klasické pvc podlahy, ktoré boli stočené v rolke a samotná rolka mohla mať rôzne šírky od 1,5 bm až po 4 bm.  S takýmito podlahami sa dodnes stretávame v školách, nemocniciach, na úradoch atď.

Neskôr ako technológia napredovala pri výrobe PVC podláh tak sa začal často používať výraz vinylová podlaha. Výrobcovia pojmom vinylová podlaha označili hlavne podlahy z PVC, ktoré už nie sú predávané v rolkách ale sú predávané v dielcoch v rôznych rozmeroch a hrúbkach (napr. 1393 mm x 185 mm, 900 mm x 150 mm, 900 mm x 100 mm, alebo štvorce 300 mm x 300 mm, 450 mm x 450 mm atď). Z toho vyplýva, že PVC (poly-vinyl-chlorid) podlaha a vinylová podlaha je v podstate úplne to isté čo sa týka zloženia, jedná sa teda o syntetický materiál v oboch prípadoch. Avšak tým, že v podstate vznikol nový produkt (namiesto roliek dielce) výrobcovia potrebovali tieto dva produkty od seba odlíšiť a preto dielcom priradili slovo vinyl a často nájdete aj na weboch túto podlahu nazvanú ako vinylové dielce, ale taktiež by sme ich mohli nazvať ako podlahové pvc dielce. Zjednodušene povedané ide o takú malú slovnú hračku.

V hre je tak trochu povediac aj marketing. Keby výrobcovia nazvali nové vinylové dielce ako pvc podlaha, tak ľudia by na to nijak nereagovali a vlastne ani by nevedeli, že vznikol nový typ pvc podláh. Môžem to potvrdiť zo skúsenosti, že na mojej predajni keď zákazníkovi ponúknem PVC podlahu tak sa na mňa začne čudne dívať, hneď si predstaví  klasické staré a ušaté pvc podlahy o ktoré zakopávame najmä na  schodiskách či už nemocníc alebo panelákov. No keď mu ponúknem vinylovú podlahu tak už je spokojnejší aj keď som mu ponúkol v podstate to isté akurát v inom rozmerovom prevedení.

To, že sa bohužiaľ doteraz stretávame ako som ich nazval s ušatými pvc podlahami je následok toho, že v dobe keď sa tieto pvc podlahy lepili tak nebola tak dokonalá technológia pri ich výrobe ako je dnes a taktiež neboli také kvalitné lepidlá ako sú dnes. Tieto staršie pvc podlahy zväčša časom sublimovali teda sa zmršťovali a lepidlá ich nedokázali udržať a tým sa spoje od seba vzdialili a dvíhali hore a potom to už poznáte. Začali sme o takto zdvihnuté PVC podlahy zakopávať.

Dnes sa už do množstva pvc podláh do jednej z vrstiev pri ich výrobe dáva sklenené vlákno, ktoré zabezpečuje rozmerovú stálosť tejto podlahy takže akékoľvek deformácie materiálu sú eliminované.

V súčasnosti sa pvc a vinylové podlahy  vyrábajú v takej kvalite a prevedeniach, že v mnohých prípadoch po jej montáži ani neviete o akú podlahu sa jedná až kým si ju nechytíte alebo na ňu nestúpite bosou nohou. Odporúčam najmä vinylové dielce so štruktúrovaným povrchom, fakt vyzerajú dosť dobre a hlavne sú veľmi praktické na údržbu.

Autor: Šoška Milan

22 myšlienok na “Aký je rozdiel medzi Vinylovou a PVC podlahou?

 1. Dobry den, chcela by som sa opytat…planujeme pokladku vinylovej podlahy do obyvacky spojenej s kuchynou.v kuchyni je beton a v obyvacke parkety.potrebujem teda poradit aky druh podkladu mame zvolit pod ten vinyl…aky druh nivelacie, aby chytil aj na beton, aj na tie parkety(parkety su v dobrom stave).ci bude treba na kuchynu iny druh a na obyvacku iny?
  dakujem za odpoved, pekny den.

  1. Pozdravujem, ja osobne by som volil nasledovný postup. Na parkety existujú špeciálne penetrácie a špeciálne nivelačné stierky, a na betón sú zas klasické penetrácie a klasické nivelačné stierky. Každú miestnosť vyspravte materiálom na to určeným a v prechode to spojíte. Teda najskôr si spravte jednu miestnosť a potom druhú miestnosť a spoj kde sa dva rôzne materiály spoja si potom prebrúsite aby ho nebolo vidno na vinylovej podlahe. Na takto pripravený podklad potom nalepíte vinylovú podlahu.

 2. Príjemný deň,
  Rada by som mala v jednej izbe PVC/vinyl kvôli psovi, originál tam máme klasické drevo, ale nechcem aby bolo poškriabané. Je možné položiť podlahu bez toho aby sme parkety zničili, resp. aby sa podlaha dala dať preč po x-rokoch a parkety ostali pekné? Parkety sú nalakované, lak sa dával asi pred 30. rokmi.
  Ďakujem za radu.

  1. Dobrý deň
   Na pôvodné parkety vám doporučujem položiť click prevedenie vinylovej podlahy, ktorá sa kladie plávajúcim spôsobom a teda nijak vám nezničí súčasné drevené parkety. Je to pre vás asi ta najjednoduchšia voľba.

   Pozdravujem

 3. Dobrý deň prajem, chcela by som sa poradiť. Máme rozostavané a riešime otázku podláh. Naplánované je podlahové kúrenie – teplovodné (ešte zvažujeme či tepelné čerpadlo alebo elektrokotol nakoľko bude v obývacej miestnosti aj krb), zvažujeme dlažbu alebo vinylovú podlahu. Dom má rozlohu 120m2 úžitkovej plochy ale vinyl zvažujeme do obývacej miestnosti a kuchyne iba. Ďakujem vopred! Pekný deň

  1. Zdravím,

   budem stručný. Dlažba je tvrdá podlaha s väčšou oteruvzdornosťou ako vinyl. Dlažba cez vykurovaciu sezónu je v pohode, vie krásne nakumulovať teplo pri podlahovom vykurovaní, ale cez letnú sezónu je na môj vkus veľmi až neprirodzene chladná. Vinyl je mäkká flexibilná podlahovina, ktorá veľmi dobre vedie teplo, v lepenom prevedení je absolútne vodeodolná, veľmi príjemná na celoročnú pochôdznosť. Vinyl samozrejme nemá takú povrchovú odolnosť ako dlažba, ale pre bytovú záťaž je absolútne postačujúca. Pokiaľ sa k podlahe budete chovať normálne tak vinylom určite nič nepokazíte. Pokiaľ sa rozhodnete pre lepený vinyl je nutné perfektne pripraviť podklad, teda poterárov treba upozorniť na slušnú rovinatosť, a hlavne nech vám poter nedilatujú stredom miestnosti, pretože tieto dilatácie sa podľa predpisov musia priznať aj na podklahe. Odporúčam použiť anhydritový poter, liaty v dvoch vrstvách. Ak by ste nemohli zohnať dobrú partiu, tak vám viem dohodiť slušnú partiu, ktorá sa vám s tým vyhrá.
   Pozdravujem

 4. dobrý večer chcem sa poradit..rekonštrujeme horne poschodie ale kedže je tam škarovy strop nieje vhodne davat poter aby to nezatažovalo viac ako je treba …zvažujeme klasicku drevenu podlahu dilovky…ale chcela som aj podlahove kurenie…docitala som sa tu že to nieje dobrý napad…čo by ste mi odporučali…dakujem Danka LM

  1. Dobrý deň,
   nie som zástancom podlahového kúrenia pod drevenú podlahu. Keď už drevo na podlahové kúrenie tak max. hrúbka 12mm a musí byť celoplošne nalepené na podklade.
   Pozdravujem

 5. Dobrý deň,
  potrebovala by som poradiť: v starom byte (jadro)potrebujeme vymeniť kuchynskú linku, pri čom by sme potrebovali pokryť aj pôvodnú podlahu-lepené PVC kocky, ktoré sa začali niekde odlepovať, lámať. Keďže zatiaľ nerobíme celkovú rekonštrukciu, chceli by sme to riešiť plávajúcou podlahou. Neviem, či by bol vhodnejší laminát, alebo vinyl.
  Ďakujem za odpoveď.

 6. Zdravim,
  mam zaujem si dat do byti vinylovu podlahu, zaujima vsak, je mozne ju poklast aj takym spobom, aby vizualne posobila ako klasicke parkety?

  Dakujem

 7. Dobrý deň prajem,
  Prosím Vás o radu. Rekonštruujeme starý domček, radiatory ostávajú dávame uplne nové aj nový kotol, a rozhodli sme sa aj pre podlahové teplovodné kúrenie – had 😀 Problém je v tom, že staré kachličky sme vybrali, ostali parkety a tak ako to robili dávno ostal taký asfaltový podklad / čo je ho vykopávať podľa mňa veľká škoda, pretože pod domov v tejto časti nie je pivnica /. Výšky cca je 3 – 4 cm do existujúcej vybranej podlahy. V kuchyni máme už liaty beton 🙁 a podľa pýtania sa, vraj nemôžme „hada“ dávať už do existujúceho betonu. Viete mi prosím poradiť, alebo aspon odporučiť niekoho kto by mi to vedel spraviť. Na klasické podlahové teplovodné kurenie už nie su financie, tak sa to snažíme vyriešiť takto. Veľmi pekne Ďakujem.

  1. Dobrý deň,

   jediné riešenie je podlahové teplovodné vykurovanie s rúrkami z malého priemeru, ktoré sa zalievajú iba nivelačnou stierkou a tým pádom celková hrúbka celého podlahového vykurovania bude cca 2-2,5 cm.
   Iné riešenie vám neviem ponúknuť

  1. Dobrý deň, pokiaľ sa jedná o celoplošne lepenú vinylovú podlahu tak áno, ale pokiaľ zvažujete click vinyl tak to už nie. Viete ju položiť pod kuch. linku tak, že vyrežete do podlahy otvor na každú nohu kuch. linky alebo položíte vinyl po prednú hranu nožičiek, následne necháte 5mm dilatáciu (medzeru) a následne pokračujete v montáži zvyšného click vinylu. Medzera, ktorá vznikne pri tejto variante sa prekryje predným čelom kuch. linky, ktoré sa nacvakáva na nožičky. Toto isté platí už aj pre laminátové podlahy.
   Pozdravujem

 8. Zdravím,

  Chcel by som, podľa možností, aspoň čiastočne tepelne zaizolovať podlahu v kuchyni, kde je položená dlažba (veľmi chladná na dotyk). Dalo by sa to dosiahnuť použitím podložky + PVC/laminát?

  Ďakujem

  1. Tu vám ťažko niečo poradím v tenkej vrstve aby to ešte aj dosahovalo nejaké izolačné vlastnosti. Ja by som skôr odporúčal, dlažbu vysekať a namiesto dlažby dať ako izoláciu napríklad vláknitú dosku HOBRU a na ňu potom položiť laminátovú podlahu.
   Pozdravujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.