Aký druh drevených podláh si vybrať do bytu či domu?

klasicka drevená parketa
Pero-drážková 22 mm hrubá masívna parketa kladená do „V“ vzoru

V prvom rade by som chcel upozorniť na to, že záťaž podlahy v bytovom dome býva zvyčajne menšia ako je to u rodinných domoch. V byte sa ľudia zvyčajne vyzúvajú vnútri hneď za dverami a po podlahe chodia buď v prezuvkách alebo na boso. V rodinnom dome sa podlaha namáha trochu viac, pretože sa ľudia často krát zdržiavajú v záhrade alebo na terase a potrebujú si len odskočiť do kuchyne alebo na WC a vtedy si povedia: „Nechce sa mi prezúvať, však to iba prebehnem…“ Poznáte to, pravda? Z tohto dôvodu by som volil do rodinného domu určite drevenú podlahu s kvalitnejšou a odolnejšou povrchovou úpravou.

Samozrejme nemôžem nespomenúť skutočnosť, že drevené podlahy určite nepatria medzi tie najodolnejšie podlahy i keď zas na druhej strane patria medzi najdrahšie podlahy. Chcem tým povedať to, že keď je podlaha vo vyššej cene neznamená, že musí byť aj zároveň najodolnejšia. Drevená podlaha je skôr o prírode, prírodnom materiály, dobrom a príjemnom pocite a na to aby stále vyzerala v dobrej kondícii tak sa o ňu treba aj patrične starať, teda patrí medzi podlahy náročnejšie na údržbu. Na našom trhu poznáme nasledovné typy drevených podláh, ktoré doporučujem použiť či už v bytovej zástavbe alebo v rodinnom dome:

Hotové dvojvrstvé drevené parkety

Sú charakteristické menšou hrúbkou, vyrábané z dvoch na seba kolmo lepených vrstiev dreva, sú dobrou voľbou pri podlahovom vykurovaní, sú určené na celoplošné lepenie o podklad, teda nedajú sa montovať plávajúcim spôsobom, spájajú sa perkom a drážkou, povrchová úprava z výroby môže byť olej alebo lak, nášľapná úžitková vrstva býva od 3 – 6 mm.

Hotové trojvrstvé drevené parkety

Sú hrubé cca 14,5 mm, sú zložené z troch na seba kolmo lepených troch vrstiev, najčastejšie sú dodávané s click zámkom, teda môžu byť montované plávajúcim spôsobom a taktiež sa môžu aj celoplošne lepiť o podklad, sú vhodné na podlahové vykurovanie, ale ja to nedoporučujem, pretože takáto hrúbka dreva už má veľký odpor. Povrchová úprava z výroby je buď lak alebo olej, nášľapná úžitková vrstva býva od 3 – 6 mm)

Masívne parkety perodrážka

tzv. vlysy vyrábané v hrúbke od 14 – 22 mm, určené na montáž celoplošným lepením, ja ich nedoporučujem na podlahové vykurovanie, z výroby sú dodávané bez povrchovej úpravy, po montáži ich treba brúsiť, tmeliť a lakovať alebo olejovať. Nášľapná úžitková vrstva je od 6 – 10 mm, čo je výhoda pretože sa dajú viackrát renovovať.

Dyhované podlahy

hrubé cca 10 mm, nosná vrstva je z HDF dosky na ktorej je nalepená dyha, sú dodávané v lakovanej povrchovej úprave, spájajú sa click zámkom, môžu sa montovať plávajúcim spôsobom a taktiež celoplošným lepením o podklad, sú vhodné na podlahové vykurovanie, úžitková vrstva je tenká dyha z čoho vyplýva že sa nedajú časom rekonštruovať.

Odolnosť drevených podláh je daná prírodou

Odolnosť všetkých týchto typov podláh je takmer rovnaká. Líši sa iba typom dreviny, teda tvrdosťou dreva (nášľapnej vrstvy) a kvalitou povrchovej úpravy. Upozorniť chcem však hlavne na mäkkú drevinu, ktorú v žiadnom prípade nedoporučujem do vášho príbytku a to je smrek a borovica. Z týchto dvoch drevín sa vyrábajú najčastejšie takzvané „dlážkovice“, ktoré sú vhodné skôr pri riešení podláh v chatových zástavbách. Pri výbere drevenej podlahy do bytu alebo domu by som ja osobne rozdiel nerobil, určite by som siahol po podlahe z tvrdej dreviny ako je dub, buk, agát, merbau, hevea a mnoho iných exotických drevín.

Díval by som sa skôr na to, či chcem drevenú podlahu na podlahové vykurovanie. A až vtedy by som siahol po drevenej podlahe do hrúbky max. 12 mm. Ovplyvniť výber podlahy môže aj jej rýchlosť montáže. Hotové drevené parkety s click zámkom pokladané plávajúcim spôsobom sa dajú omnoho rýchlejšie namontovať a odovzdať zákazníkovi. Ako podlahy, ktoré ešte treba následne brúsiť tmeliť a povrchovo upraviť. Výber drevenej podlahy do vášho bytu alebo domu netreba v žiadnom prípade podceniť. Pretože vďaka kvalitnej povrchovej úprave s vysokou oteru vzdornosťou vám vaša drevená podlaha bude slúžiť dlhé roky.

Autor: Šoška Milan

2 thoughts on “Aký druh drevených podláh si vybrať do bytu či domu?

  1. blank
    Vlado says:

    Dobrý deň.
    Píšete, že pri moderných podlahách sa dyhovaná vrstva nedá prebrúsiť. Rekonštruujem dom, kde je podlaha zhruba z roku 1988, ktorá je vo forme štvorcov 40×40 cm, pričom nášľapná vrstva je 2mm dyha nalepená na drevotrieskovej doske s drážkami. Perká sú samostatné. Podlaha je lepená k betónu, a jednotlivé dlaždice majú medzi sebou perká – pričom nie sú lepené medzi sebou. Podlaha sa na mnohých miestach poodliepala, takže riešim čo s ňou. Otázka – dá sa takáto podlaha prebrúsiť ? Sú 2mm je dostatok na prebrúsenie? Podlaha po 30 rokoch nie je moc schodená (iba v kuchyni a pri balkóne), takže ak by brúsenie zobralo len povedzme 1mm, tak sa mi zdá, že by mohla ešte 20 rokov vydržať. Čo si o tom myslíte vy ?

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.