Blog O podlahách

Akú plávajúcu podlahu, drevenú alebo laminátovú?

Zdieľajte:

Podlahové štúdio

Ľudia sa často pýtajú, či majú dať pri voľbe podlahy prednosť drevenej či laminátovej.
Rozhodnutie závisí hlavne na tom, kde konkrétne má byť podlaha použitá.
Pri výbere je totiž potrebné zohľadniť veľa okolnosti tak, aby vami vybraná podlaha nebola zdrojom problému, ale naopak dobre plnila svoj účel.

Laminátová plávajúca podlaha

Tomu, kto chce praktickú podlahu, veľmi dobre poslúži laminátová podlaha. Je nenáročná z hľadiska údržby a spravidla aj veľmi odolná. Jedným z podstatných hľadísk je aj nižšia cena v porovnaní s podlahou drevenou. Laminátová podlaha má povrch, ktorý je o niečo chladnejší a tvrdší, oproti drevenej podlahe. Výrobcovia ju spravidla označujú podľa európskej normy (EN) prehľadnými piktogramami. Tie symbolizujú, k akej záťaži je podlaha určená.

Do spálne teda napríklad nie je nutné kupovať typ určený pre miestnosti s vyšším zaťažením, ktorý je spravidla drahší. Laminátová podlaha samozrejme nevydrží niekoľko desaťročí. Môžu ju poškodiť nohy stoličiek, piesok, ktorý si nosíte na topánkach domov, a ťažké spadnuté predmety.

Oproti tomu sa laminát tak ľahko nezašpiní.

Z jeho povrchu sa dá ľahko zotrieť takmer všetko, čo na ňom zostane. Podľa skúseností podlahárskych firiem sa laminátové podlahy uplatnia najmä v panelákoch a bytovkách, kam si zákazníci väčšinou nechcú zhotovovať zbytočne nákladnú podlahu. Laminátové podlahy nie sú toľko náchylné na príliš nízku vlhkosť vzduchu, ktorá je najmä v panelových bytoch pomerne častým javom.

Laminátová podlaha
Detail rezu laminátovej podlahy

Nepríjemná môže byť vyššia hlučnosť. Laminátová podlaha sama o sebe prenáša krokový hluk podstatne viac, než je tomu u podlahy drevenej. V panelových domoch, kde nie je podkladom plávajúci betónový poter, tak dochádza k rezonancii v celej podlahovej konštrukcii. Vaši spolubývajúci tak počujú každý váš krok aj pohyb vášho psa, ktorý na hladkej a kĺzavej podlahe vystrkuje pazúriky. Bežné podložky, ktoré sa pri montáži používajú, zvyčajne príliš nepomôžu.

Pre bezchybné odhlučnenie je preto lepšie zvoliť špeciálnu podložku, ktorá zabraňuje prechodu kročajového hluku o poschodie nižšie. Taká podložka potom dokáže znížiť mieru krokového hluku až o neskutočných 30 dB.

Drevená plávajúca podlaha

Drevené plávajúce podlahy sú o niečo nákladnejšie než podlahy laminátové. Sú aj o niečo náchylnejšie na poškodenie a náročnejšie z hľadiska údržby. Na druhej strane majú aj svoje nesporné výhody. Sú vyrobené z dreva, ktoré ako prírodný materiál veľmi prispieva k vylepšeniu mikroklímy v miestnostiach. Majú veľmi efektný, prirodzený a spravidla aj reprezentatívny vzhľad.

Drevená plávajúca podlaha
Detail rezu 3-vrstvej drevenej plávajúcej podlahy

Plávajúce drevené podlahy sú zvyčajne vyrobené ako sendvičové. Ich nášľapnou vrstvou je väčšinou tvrdé drevo. Tie najlacnejšie drevené plávajúce podlahy majú túto vrstvu vyrobenú z tenkej drevenej dyhy. Naopak, u drahších podláh má táto úžitková vrstva až 6 milimetrov. To znamená, že ju môžete v budúcnosti niekoľkokrát zrenovovať.

Vzorky drevených podláh Quick Step
Vzorkovníky kvalitných drevených podláh Quick Step

V strede konštrukcie podlahy (sendviča) býva smreková laťovka alebo HDF doska a na rube tzv. proti ťahová vrstva. Táto konštrukcia veľmi významne obmedzuje tendenciu k zmene objemu dreva v závislosti na vlhkosti prostredia.

Podlahárske štúdio, alebo hobby market?

Na západ od nás si ľudia kupujú lacné laminátové podlahy len ako dočasnú podlahovú krytinu. Spravidla iba do nájomných bytov, alebo keď počítajú s tým, že ju v blízkej dobe vymenia za podlahu kvalitnejšiu.

Naopak u nás je pre veľa zákazníkov stále ešte aj laminát dlhodobou investíciou.
No-name podlahy veľmi často nejdú napasovať, jednotlivé lamely vytvárajú schodíky a ostré hrany a ich zámkové spoje sa nezriedka rozpadajú už pri montáži. Pre laika je veľmi ťažké rozlíšiť kvalitu, pretože na oko vyzerá taká laminátová podlaha rovnako ako kvalitný značkový výrobok.

O výbere podlahy sa preto radšej vždy poraďte so špecializovanou podlahárskou firmou. Ušetríte si tak veľa starostí a finančných prostriedkov.

Autor: Patrik Hyka – portál Podlahy.com

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.