Akú plávajúcu podlahu, drevenú alebo laminátovú?

Podlahové štúdio

Ľudia sa často pýtajú, či majú dať pri voľbe podlahy prednosť drevenej či laminátovej.
Rozhodnutie závisí hlavne na tom, kde konkrétne má byť podlaha použitá.
Pri výbere je totiž potrebné zohľadniť veľa okolnosti tak, aby vami vybraná podlaha nebola zdrojom problému, ale naopak dobre plnila svoj účel.

Laminátová plávajúca podlaha

Tomu, kto chce praktickú podlahu, veľmi dobre poslúži laminátová podlaha. Je nenáročná z hľadiska údržby a spravidla aj veľmi odolná. Jedným z podstatných hľadísk je aj nižšia cena v porovnaní s podlahou drevenou. Laminátová podlaha má povrch, ktorý je o niečo chladnejší a tvrdší, oproti drevenej podlahe. Výrobcovia ju spravidla označujú podľa európskej normy (EN) prehľadnými piktogramami. Tie symbolizujú, k akej záťaži je podlaha určená.

Do spálne teda napríklad nie je nutné kupovať typ určený pre miestnosti s vyšším zaťažením, ktorý je spravidla drahší. Laminátová podlaha samozrejme nevydrží niekoľko desaťročí. Môžu ju poškodiť nohy stoličiek, piesok, ktorý si nosíte na topánkach domov, a ťažké spadnuté predmety.

Oproti tomu sa laminát tak ľahko nezašpiní.

Z jeho povrchu sa dá ľahko zotrieť takmer všetko, čo na ňom zostane. Podľa skúseností podlahárskych firiem sa laminátové podlahy uplatnia najmä v panelákoch a bytovkách, kam si zákazníci väčšinou nechcú zhotovovať zbytočne nákladnú podlahu. Laminátové podlahy nie sú toľko náchylné na príliš nízku vlhkosť vzduchu, ktorá je najmä v panelových bytoch pomerne častým javom.

Laminátová podlaha
Detail rezu laminátovej podlahy

Nepríjemná môže byť vyššia hlučnosť. Laminátová podlaha sama o sebe prenáša krokový hluk podstatne viac, než je tomu u podlahy drevenej. V panelových domoch, kde nie je podkladom plávajúci betónový poter, tak dochádza k rezonancii v celej podlahovej konštrukcii. Vaši spolubývajúci tak počujú každý váš krok aj pohyb vášho psa, ktorý na hladkej a kĺzavej podlahe vystrkuje pazúriky. Bežné podložky, ktoré sa pri montáži používajú, zvyčajne príliš nepomôžu.

Pre bezchybné odhlučnenie je preto lepšie zvoliť špeciálnu podložku, ktorá zabraňuje prechodu kročajového hluku o poschodie nižšie. Taká podložka potom dokáže znížiť mieru krokového hluku až o neskutočných 30 dB.

Drevená plávajúca podlaha

Drevené plávajúce podlahy sú o niečo nákladnejšie než podlahy laminátové. Sú aj o niečo náchylnejšie na poškodenie a náročnejšie z hľadiska údržby. Na druhej strane majú aj svoje nesporné výhody. Sú vyrobené z dreva, ktoré ako prírodný materiál veľmi prispieva k vylepšeniu mikroklímy v miestnostiach. Majú veľmi efektný, prirodzený a spravidla aj reprezentatívny vzhľad.

Drevená plávajúca podlaha
Detail rezu 3-vrstvej drevenej plávajúcej podlahy

Plávajúce drevené podlahy sú zvyčajne vyrobené ako sendvičové. Ich nášľapnou vrstvou je väčšinou tvrdé drevo. Tie najlacnejšie drevené plávajúce podlahy majú túto vrstvu vyrobenú z tenkej drevenej dyhy. Naopak, u drahších podláh má táto úžitková vrstva až 6 milimetrov. To znamená, že ju môžete v budúcnosti niekoľkokrát zrenovovať.

Vzorky drevených podláh Quick Step
Vzorkovníky kvalitných drevených podláh Quick Step

V strede konštrukcie podlahy (sendviča) býva smreková laťovka alebo HDF doska a na rube tzv. proti ťahová vrstva. Táto konštrukcia veľmi významne obmedzuje tendenciu k zmene objemu dreva v závislosti na vlhkosti prostredia.

Podlahárske štúdio, alebo hobby market?

Na západ od nás si ľudia kupujú lacné laminátové podlahy len ako dočasnú podlahovú krytinu. Spravidla iba do nájomných bytov, alebo keď počítajú s tým, že ju v blízkej dobe vymenia za podlahu kvalitnejšiu.

Naopak u nás je pre veľa zákazníkov stále ešte aj laminát dlhodobou investíciou.
No-name podlahy veľmi často nejdú napasovať, jednotlivé lamely vytvárajú schodíky a ostré hrany a ich zámkové spoje sa nezriedka rozpadajú už pri montáži. Pre laika je veľmi ťažké rozlíšiť kvalitu, pretože na oko vyzerá taká laminátová podlaha rovnako ako kvalitný značkový výrobok.

O výbere podlahy sa preto radšej vždy poraďte so špecializovanou podlahárskou firmou. Ušetríte si tak veľa starostí a finančných prostriedkov.

Autor: Patrik Hyka – portál Podlahy.com

7 thoughts on “Akú plávajúcu podlahu, drevenú alebo laminátovú?

 1. blank
  Eugen says:

  Dobrý deň pán Šoška. Prosím Vás o pomoc. Chcel by som sa spýtať, či môžem položiť, resp. ako správne položiť laminátovú podlahu na pôvodné drevené parkety. Problém je totiž to, že si nemôžem z finančného hľadiska dovoliť kompletnú rekonštrukciu podlahy, tak položením laminátovej ju chcem aspoň vizuálne zlepšiť, ale zároveň ju aj vyrovnať.

  Chcel by som sa spýtať hlavne na to vyrovnanie…aby tá laminátová podlaha bola ako-tak rovná a neboli pod ňou duté miesta, ktoré by mohli spôsobiť to, že sa mi časom zlomia spoje na lamináte a spravia sa diery aj do laminátu a tým pádom celá pokládka bola zbytočná…

  Vidím dve možnosti a neviem, ktorá je lepšia, preto prosím o pomoc. Takže sú to:

  1. pôvodné parkety lokálne vyrovnávať spôsobom, že pod ne streknem PUR penu a tá mi tie prepadnuté miesta nadvihne. Nevýhoda je to, že tie parkety vlastne už zničím, lebo jednak do nich musím navrtať a jednak ich znehodnotím penou. Výhoda je asi to, že to bude „pevne“ vyrovnané

  2. s parketami nebudem vôbec nič robiť, ale na miestach, kde sú lokálne prepadliny, tak tam položím mirelon. Teda narežem nejaké menšie kúsky mirelonu a naukladám na seba a až potom položím klasickú podložku pod laminátové podlahy (nie mirelon, ale Selitac) a na to laminát.

  Ktorá možnosť sa Vám viac pozdáva? Resp. existujú iné možnosti? Ak áno, aké?

  Ďakujem za pomoc.

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,
   Ak mám byť úprimný, tak ani jedna varianta nemá z dlhodobého hľadiska zaručenú 100% funkčnosť. Skôr by som na vašom mieste použil špeciálnu penetráciu na drevený podklad a následne by som na tieto parkety vylial nivelačnú stierku vyarmovanú sklennými vláknami a následne by som položil laminátové parkety.
   No a ak by som si musel vybrať z tých vašich dvoch možnosti, tak určite je lepšia ta prvá možnosť.
   Pozdravujem

   • blank
    Eugen says:

    Ďakujem za odpoveď. Môžete mi, prosím ešte napísať ze ako presne postupovať pri tom podstreknutí pur peny? Normálne do každej prepadnutej parkety zvlášť musím navŕtať dierku a streknúť penu? Koĺko mm vŕták použiť na dierku a ako viem, či som vstrekol dostatok peny? Ďakujem a pozdravujem

    • Avatar photo
     Šoška Milan says:

     Zdravím,
     V tomto vám poradiť neviem, nikdy som to takto nerobil, ani netuším či vám to takto bude fungovať, myslel som, že máte nejaký svoj postup, ktorý ste si premysleli.
     Takže iba teoreticky, by som postupoval asi takto: navrtal by som si pár dier v inkriminovanom mieste takým hrubým vrtákom ako je hrubá trubička alebo hrot pištole na PUR pene. Vstrekol by som tam iba odhadom určité množstvo peny a počkal by som kým penu roztiahne a zatuhne. Preto by som skôr volil vysokoexpanznú penu namiesto nízko expanznej. Takto by som si vyskúšal jedno miesto a ak by to fungovalo, tak by som pokračoval na ďalšie miesta.
     Viac poradiť neviem a ešte raz upozorňujem, že tento postup v absolútnom rozpore s tým ako by sa to v podlahárčine malo robiť.
     Pekný deň

 2. blank
  Eugen says:

  Uprimne, to s tou PUR penou som nasiel tu niekde v komentaroch. Mna by to asi nikdy nenapadlo sameho…Ja som bol povodne za tu druhu moznost, ze pouzit viac vrstiev mirelonu (resp. pouzit podlozky v roznych velkostiach), ale Vy ste napisali, ze urcite je lepsia ta alternativa s PUR penou…

  To s tym pouzitim viacerych vrstiev mirelonu sa Vam preco nepozdavalo? Teda lokalne na prepadnute miesta dat nejake kusky mirelonu a potom na celu plochu podlahy normalnu podlozku pod plavajucu…

  Prip. napada Vas este nejaka ina „lacna“ alternativa ako polozit laminatovu podlahu na povodne drevene parkety s lokalnymi nerovnostami/prepadnutiami?

  Dakujem

 3. blank
  kristina says:

  Dobrý deň, máme v obývačke ešte veľmi zachovalú 8 ročnú laminátovú podlahu a v kuchyni dlažbu ktorá je ale o 2,5 cm vyššia . Ideme prerábať a prepojiť kuchyňu s obývačkou – ako by sa to dalo prepojiť po 1. ak by sme nedemontovali laminát v obývačke? 2. ak by sme chceli drevenú podlahu do oboch miestností? Treba to podložiť alebo môžeme rozdiel vyrovnať tým že sa nová podlaha položí na laminátovú? (dlažba pôjde určite preč, ale aj tak to je vyššie) Odporúčate vôbec drevenú podlahu do paneláku? Ako píšete v článku ide nám skôr o pocit a prepojenie s prírodou. Ďakujem za odpoveď

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.