Ako zošiť praskliny a trhliny v cementovom potery?

Mnohí z vás ste sa už určite stretli s týmto problémom. Mám na mysli praskliny a trhliny na cementovej poterovej doske. Poter chcete zrovnať nivelačnou stierkou a bojíte sa aby sa vám na stierke neobjavili tieto okopírované praskliny? Môžem vás ukľudniť, existuje na to riešenie, vo forme vysprávkovej silikátovej živice UZIN KR 516. Jedná sa o dvoj zložkovú živicu bez zápachu, ktorá slúži na zošívanie prasklín na betónovom podklade. Zošité praskliny sa potom môžu bez problémov preliať nivelačnou stierkou a máte tak pripravený podklad pre finálnu podlahu. Zošívanie poteru sa robí nasledovne. Najskôr si flexou s diamantovým kotúčom vyfrézujete ryhy na kovové spony, ktoré sa frézujú kolmo na prasklinu a sú od seba vzdialené cca 15 cm. Následne do týchto rýh vložíte špeciálne kovové spony a tie potom zalejete s výspravkovou zmesou UZIN KR 516. Po samotnom zaliati všetkých trhlí a špár, živicu poriadne presypete kremičitým pieskom, aby tak vznikol pevný mostik medzi cementovým poterom a nivelačnou stierkou. Ak takýmto spôsobom vyspravíte všetky vážnejšie praskliny, tak vás uisťujem, že sa vám v žiadnom prípade neobjavia okopírované na nivelačnej stierke. Autor: Šoška Milan

6 thoughts on “Ako zošiť praskliny a trhliny v cementovom potery?

 1. blank
  Michal says:

  Dobrý deň,neviem kde zaradiť môj príspevok,tak ho píšem tuna.
  Po aplikovaní nivelačky NC510 prince color od firmy BASF sa po roku dávali nové parkety.
  Parkety sa ukladali na remeň(kánt).Asi po mesiaci od konečnej úpravy mi parkety popraskali,sú tam viditeľné špáry a miestami sa dokonca odlepili(dutý zvuk pri klepkaní na tie časti).Nešlo mi do hlavy čo to mohlo urobiť a tak som skúsil v inej miestnosti,kde tiež bola aplikovaná táto nivelačka a neboli tam nalepené parkety nalepiť na skúšku dve parkety.Chcel som vedieť či bude držať lepidlo alebo nie.
  Po dvoch dňoch som ich odtrhol bez použitia veľkej sily a bol som zhrozený z toho čo sa stalo.Lepidlo držalo a vytrhlo nivelačku od poteru 🙁
  Je možné použiť túto živicu UZIN KR516 na nivelačku alebo mám vyliať ďalšiu nivelačku,napríklad Uzin NC145?
  Budem vďačný za každú radu.

  • blank
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň

   už z toho čo píšete je jasné, že nivelačka vôbec nedrží na podklade. Takže mohli nastať dve situácie, ktoré majú na svedomí slabú prídržnosť. Buď bol podklad na ktorý sa aplikovala stierka nasiaknutý zvyškami nejakých lepidiel z minulosti a na základe tohto podklad neprijal stierku, alebo bola zvolená nesprávna penetrácia podkladu, respektíve nebola aplikovaná žiadna penetrácia.
   Tento stav ktorý ste mi opísali je viac než horší. Novou nivelačnou stierkou nič nevyriešite, pretože už máte v skladbe podkladu slabý článok, tým myslím slabo prídržnú stierku. Nová nivelačná stierka nič nevyrieši a keď na nej zapracuje masívna parketa tak vám znova odtrhne podklad v tom naslabšom mieste, ktorým je pôvodná stierka.
   Nechcem vás strašiť, ale ak to chcete napraviť, ja na vašom mieste by som túto slabo prídržnú stierku vysekal. Je to najlacnejšie riešenie. Následne by som zvolil správnu penetráciu a potom nivelačnú stierku.
   Existuje ešte jeden variant ako to napraviť bez sekania, ale ten je drahší. Existuje špeciálna podložka od firmy UZIN Multimol Vlies, ktorá sa nalepí na túto slabo prídržnú stierku lepidlom na parkety, ktorým budete po zaschnutí lepiť aj parkety. Na nalepenú podložku potom následne lepíte parkety. Dosiahnete to, že podložka eliminuje zapracovanie a roztiažnosť parkiet na svojom vrchu a neprenáša tieto sily pod jej povrch. Teda slabo prídržný podklad nie je takmer vôbec namáhaný.
   Živicu ktorú ste spomínali, neslúži na takéto problémy ako ste opísali. Živica je iba na trhliny a praskliny v podklade.

   Pozdravujem.

 2. blank
  Michal says:

  Ďakujem za vašu radu.Asi pôjdem bezprašnou cestou,kedže sú steny komplet vymaľované.
  Penetrácia bola použitá tiež od firmy BASF.Len penetrácia uschla a nivelak sa aplikoval až cca najskôr po 3 hodinách.
  A v tých hotových izbách je nejaké riešenie ako odstrániť tie duté(odlepené) miesta a popraskané miesta?Ďakujem.Ste fakt macher v obore.

  • blank
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,

   duté miesta už nalepených parkiet odstránite lepidlom presne na
   tieto prípady určeným od výrobcu UZIN s označením MK-33. Je to
   jednozložkový polyuretán, ktorý sa vstrekuje najlepšie injekčnou
   striekačkou priamo pod parkety. Samozrejme do parkiet je nutné
   vyvŕtať dieru podľa potreby o priemere cca 2 – 4 mm. Po aplikácii
   lepidla sa lepidlo pod parketami rozťahuje, teda mení objem a tým
   pádom zlepí duté miesto. Funguje v podstate na podobnom princípe
   ako klasická pur pena.
   Potom dieru v parketách vytmelíte klasickým opravným voskom alebo
   akrylovým tmelom daného odtieňu.

   Pozdravujem

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.