Ako ušetriť na príprave podkladu ak ste sa rozhodli pre lepenú vinylovú podlahu?

Prevzdušnenie anhydridového poteru
Lepená vinylová podlaha sa môže pýšiť troma základnými výhodami oproti iným podlahovinám. Vodeodolnosť, výborná vodivosť tepla pri podlahovom vykurovaní a možnosť výmeny poškodenej lamely kdekoľvek v ploche za plnej prevádzky danej miestnosti. Viac o výhodách sa dočítate v článku, ktorý v minulosti vyšiel na blogu o podlahách. Lepená vinylová podlaha je zas na druhej strane náročná na prípravu podkladu, čo sa samozrejme dotkne alebo bude dotýkať aj vašej peňaženky. Kúpená vinylová podlaha s lepidlom nestačí. Aby ste sa mohli z nalepenej vinylovej podlahy tešiť a užívať si ju, je nutné mať aj správne pripravený podklad, čo častokrát stojí množstvo námahy a samozrejme aj peňazí. Mám na mysli konkrétne vylievanie, resp. znivelizovanie podlahy, čo je položka zhruba 10,- €/m2 so všetkými úkonmi, ktoré je k tomu treba. Samozrejme cena zrovnávania podkladu závisí aj od toho do akej hrúbky sa nivelačná stierka leje, teda aká hrúbka stierky je potrebná na samotné zrovnanie podkladu. Vyššie spomínaná cena je pri hrúbke cca 4 mm.

Na prípravu podkladu pod vinylové podlahy treba myslieť už pri poteroch

Je tu však jedna možnosť ako viete za určitých okolností ušetriť nemalú čiastku financií spojenú s prípravou podkladu, teda zrovnávaním poteru. Týka sa to hlavne zákazníkov, ktorý sú v procese výstavby rodinného domu. Mnoho ľudí túto možnosť prehliadne, nakoľko sa podlahy na stavbe montujú na úplný záver stavby, ale pozor na prípravu podkladu je nutné dať už v začiatkoch stavby respektíve pri poteroch. Treba si uvedomiť, že všetky úkony na stavbe spolu súvisia a na seba nadväzujú. Ak nejaký úkon v počiatku „odfláknete“ tak vás môžem uistiť, že neskôr vás dobehne. Toto platí aj pri vinylových podlahách. Základ celého úspechu je to, že zákazník by mal byť už na začiatku stavby rozhodnutý aký typ podlahy sa bude montovať do jednotlivých miestnosti jeho domu a tým pádom sa podľa toho volí typ poteru a výška poteru v jednotlivých miestnostiach, pretože podlahoviny majú rôznu hrúbku a vy by ste určite chceli mať všetky podlahy na finále v jednej rovine či výške. Ináč to nie je ani pri lepených vinylových podlahách. Ak ste sa teda už na začiatku stavby respektíve už v projekte rozhodli pre montáž lepených vinylových dielcov tak zbytok článku je určený práve pre vás.

Aký typ poteru zvoliť pod lepené vinylové dielce?

Vinylové dielce na lepenie musia mať pripravený hladký a rovný podklad. Takto pripravený podklad je možno dosiahnuť už pri potere, avšak má to určité zásady, ktoré je nutné dodržať. Podklad, ktorý už nebudete musieť prelievať nivelačnou stierkou viete dosiahnuť anhydridovým poterom, teda stavebnú firmu treba požiadať o takýto typ poteru. To však nestačí. Ak poter nebude robiť fakt odborník a človek ktorý je v anhydridových poteroch dobrý tak vylievaniu neskôr sa určite nevyhnete.

Anhydrid zo sila alebo z domiešavača?

Úplne ideálne je, keď sa bude anhydridový poter aplikovať na dva krát a leje sa zo sila, ktoré sa postaví priamo pri vašej stavbe, napojí sa do neho hadica a šnek vám mieša anhydridový prach s vodou. Hotová zmes sa tlačí hadicou na vaše podlahy.
silo s anhydridovým poterom
Silo so suchou zmesou anhydridového poteru vám vedia doviesť priamo ku vašej stavbe.
Silo je lepšie z toho dôvodu, že reakcia anhydridového prachu s vodou nastáva priamo u vás na stavbe, respektíve tesne pred samotou aplikáciou, čo sa nedá povedať o domiešavači kde reakcia už beží v betonárke, následne doprava a potom sa tam pridávajú rôzne retardéri na spomalenie reakcie, prípadne dodatková voda čo má priamy vplyv na konečnú pevnosť poteru.

Ako urobiť anhydridový poter rovný a hladký?

Vprvom kroku sa anhydrid vyleje na hrubo, pri podlahovom kúrení iba po vrch štuplov systémovej dosky aby sa zafixovali rúry podlahovky. Na druhý deň sa pokračuje druhou vrstvou anhydridu, ideálne je si nechať cca 3,5 cm hrúbku na doliatie.
Aplikácia anhydridového poteru
Porozkladané výškovo nastaviteľné terčíky ako ryska pre liatie anhydridového poteru do finálnej roviny.
Pri druhej vrstve je treba po celej ploche rozmiestniť terčíky ako mierku a rysku zároveň po ktorú sa bude anhydrid liať. Ak u vás na stavbe bude niekto liať bez akejkoľvek kontroli výšky tak vás hneď uisťujem, že váš poter bude kryvý a nerovný. Následne sa druhá vrstva anhydridu zrovná a prevzdušní kmitavými pohybmi hore dole širokou zrovnávacou tyčou. Ak si takto už v počiatku ustrážite a odnavigujete stavbárov pri poteroch, tak máte zaručené, že pred montážou lepených vinylových dielcov bude stačiť podklad iba prebrúsiť jedno-kotúčovou brúskou, povysávať a napenetrovať. Naozaj to takto funguje, bol som pri samotnej aplikácii anhydridového poteru a verte mi dá sa spraviť ideálne rovný a hladký. Všetky fotky v tomto článku sú zo zákazky pri ktorej som bol osobne.
Meranie výšky anhydridového poteru
Kontrola správnej výšky anhydridového poteru za pomoci lasera
Čo poviete, oplatí sa dať si záležať na poteroch a ušetriť tak minimálne 10,- €/m2 za vylievanie podlahy nivelačnou stierkou? Na príklad pri ploche 150 m2 to robí rovných 1500,- €. Čo tak si tieto peniaze užiť ináč, napríklad zaplatiť si takú „dovolenečku“. Ak by niekto z vás mal problém s partiou na anhydrdové potery, tak mi jednoducho zavolajte (0903 444 448) alebo napíšte do mailu a dohodím vám chalanov s ktorými som bol ja osobne veľmi spokojný. Záverom iba toľko, že všetkým čitateľom môjho blogu prajem veľa stavebných úspechov a šťastnú ruku pri výbere stavbárov, pretože aj tento faktor do veľkej miery ovplyvňuje cenu a kvalitu vašej stavby. Autor: Šoška Milan

8 thoughts on “Ako ušetriť na príprave podkladu ak ste sa rozhodli pre lepenú vinylovú podlahu?

 1. blank
  Jaro says:

  Pán Šoška, sú to cenné a praktické informácie a odporúčania pre človeka, ktorý sa práve rozhoduje akú podlahovú krytinu zvoliť na nízkoteplotné podlahové kúrenie. Ak Vám smiem položiť osobnú otázku, keby ste si Vy dnes kládli vinylovú podlahu do nízkoenergetickej, dobre izolovanej novostavbu, rozhodli by ste sa pre lepenú alebo plávajúcu? Prečo a akú značku? Neviem kde pôsobíte, ale aj tak sa Vás chcem spýtať, či máte nejakú vedomosť, dobrú skúsenosť či pozitívne referencie na firmy z regiónu Prešova, ktoré realizujú kvalitné anhydridové potery i pokládku (vinylových) podláh. Ak by s tým bol problém kvôli reklame, napíšte mi na zadaný e-mail. Vopred vďaka za Váš čas. S prianím príjemného a radostného adventu…. Jaro ;o)

  • blank
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň

   takú situáciu, že čo by som si dal na podlahu ja vôbec nemusíme simulovať, pretože presne teraz pred týmto rozhodnutím stojím. Rozhodol som sa pre lepený vinyl, pretože lepšie vedie teplo ako vinyl na plavajúco. Je totiž v priamom kontakte s poterom, nie je tam žiadna vzduchová medzera, ktorá je izolantom, takže určite je to ideálnejšia voľba. Zároveň lepený variant vinylu budem môcť vymeniť v prípade lokálneho poškodenia podlahoviny kdekoľvek v ploche a to bez toho aby som musel demontovať lišty a rozoberať podlahy.
   Čo sa týka značky respektíve výrobcu, tak ja čakám teraz na novú kolekciu od výrobcu Quick Step, kde budú nové dekory, ale ten najhlavnejší dôvod je, že nová kolekcia bude mať aj nové zloženie, respektíve novú roceptúru pri výrobe, ktorá je omnoho stálejšia než ta predošlá kolekcia. Mám na mysli roztiažnosť. Nová receptúra takmer nepracuje.
   Čo sa týka poterov tak ak budete chcieť pošlem vám číslo na jednu partiu tu zo žiliny, myslím, že vedia robiť potery v rámci celého slovenska. Montáž vinylu vám viem zabezpečiť cez našich chalanov. Ja osobne už nemontujem podlahy, posledná podlaha ktorú namontujem je v mojej chalupe a končím s prácou na kolenách, pretože práve kolená ma už prestali poslúchať a hrozí mi nemalý operačný zásah, ktorému sa snažím vyhnúť. Mám odklačané asi 15 rokov, takže niekde sa to odzrkadliť muselo.
   Ďalší výrobca vinylu, ktorý pochádza z tej istej výrobnej linky je značka PERGO. Takže vyberajte z týchto dvoch značiek.
   http://www.podlahy-pergo.sk
   http://www.podlahy-quick-step.sk

   Pozdravujem

  • blank
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň

   áno je možné lepiť vinylové podlahy aj na drevené parkety, avšak presne ako píšete je nutnú mať správne pripravený podklad. V tomto prípade musí byť použitá špeciálna výspravková penetrácia na parkety. Neviem vám napísať presný názov, ale má ju v ponuke firma UZIN. Táto penetrácia sa nanáša špachtľovaním. Touto penetráciou sa vyplnia všetky špáry na parketách a zastaví sa savosť parkiet a zároveň sa vytvorí riadny prídržný mostík na následne stierkovanie.
   Na vyšpachtľovanú penetráciu sa prestrie sklenné rúno, ktoré slúži na vyarmovanie nivelačnej stierky, ktorá sa na prestrené rúno vyleje. Taktiež sa tu používa špeciálna nivelačná stierka, ktorá je z ponuky firmy UZIN. Predajne UZIN sú v Žiline a v Bratislave. Nájdete ich na nete, a keď si tam cinknete oni vám presne povedia názov chémie, ktorú je treba použiť.

   Pozdravujem

  • blank
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,
   áno je to tak, taký je oficiálny a predpísaný postup, takže predajca vám hovoril tak ako sa to má robiť.
   Ja som si u seba nalepil vinyl priamo na anhydrit, ale to bolo na moje vlastné riziko. Z odstupom času môžem povedať, že to funguje, pokiaľ je použitá správna kombinácia podlahovej chémie.
   Pozdravujem

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.