Ako správne zamerať stavebný otvor pre obložkovú zárubňu s dverami | VIDEO

Ak nechcete aby vám niečo uniklo na tému PODLAHY a DVERE tak sa prihláste na odber Youtube kanálu O podlahách. Keď si prečítate tento stručný článok tak si budete vedieť zamerať stavebný otvor pre osadenie interiérových dverí a zárubní. Nie je to nič zložitého, avšak je nutné dodržať určité zásady.

Šírka stavebného otvoru

Meranie šírky stavebného otvoru je v celku jednoduché, meriame vzdialenosť od ľavej priečky po pravú priečku. Na tom nie je nič zložité, ale vzhľadom na to, že merania je nutné urobiť vo viacerých výškach tak si k tomu povieme viac. Zmerajte šírku otvoru úplne pri podlahe a potom každých 30 cm smerom hore až po samotný preklad. Verte mi, že ak budete merať vo viacerých výškach, tak namerané hodnoty sa budú lýšiť. Pre nás bude najdôležitejší ten najväčší údaj, teda najširšia časť stavebného otvoru. Túto hodnotu si potom zapíšte do svojho zameriavaceho protokolu. Pre uľahčenie zapisovania nameraných údajov som pre vás pripravil na stiahnutie interaktivný zameriavací protokol vo formáte PDF do ktorého môžete rovno zapisovať údaje potom si protokol uložiť aj so zapísanými údajmi do svojho počítača a následne ho viete zaslať na nacenenie vašich interiérových dverí a zárubni. Iba pre informáciu vám napíšem, že ideálna šírka stavebného otvoru je vždy o 10 cm viac ako je požadovaná priechodznosť po osadení dverí so zárubňou. Pokiaľ chcete teda osadiť dvere 80-ky tak ideálny otvor na šírku je 90 cm.

Výška stavebného otvoru

Výšku otvoru pre osadenie interiérových dverí a zárubní meriame od podlahy smerom hore po preklad, alebo ináč povedané po nadpražie. Taktiež výšku merajte po oboch krajoch a v strede a do vášho zameriavaceho protokolu si zapíšte ten najvyšší údaj, teda najväčšie namerané číslo. Do poznámky odporúčam zapísať, či výška otvoru je od poteru, alebo je už od dokončenej podlahovej krytiny. Je to dosť dôležité, pretože údaj nameraný od poteru sa ešte zníži o hrúbku konečnej podlahovej krytiny. Ideálna výška stavebného otvoru je 202 cm od dokončenej podlahovej krytiny. Taktiež prikladám interaktivný PDF zameriavací protokol na stiahnutie.

Hrúbka múru alebo ináč hrúbka ostenia

Hrúbka múru pre osadenie obložkovej zárubne sa meria po celom obvode stavebného otvoru každých 30 cm. Teda kľudne môžete začať od ľavého ostenia od podlahy a každých 30 cm smerom hore, pokračovať na preklade až po pravé ostenie a pokračovať smerom dole až po podlahu. Taktiež je pre vás najdôležitejšia ta najhrubšia šírka múru či ostenia. Teda zapíšete tú najväčšiu hrúbku múru. Stáva sa, že hrúbka priečok často krát kolíše aj v rozpätí 1,5 cm a preto je pre objednávku najdôležitejšia ta najhrubšia miera, aby obložka dokázala prekryť takto široký múr. Zameriavací protokol stavebného otvoru prikladám vo formáte PDF tu. Kľudne ho môžete vyplniť a zaslať mi ho na nacenenie napríklad vami vybraného modelu dverí. Môj mail je: soska@ms-interier.sk   Odporúčam dvere týchto značiek: SAPELI, DEXTURA, PORTA.   Dúfam, že článok bol pre vás užitočný a pomohol vám sa tak aspoň trošku zorientovať v problematike interiérových dverí a zárubní. Držím palce pri výbere tých správnych interiérových dverí, ktoré vám budú slúžiť dlhé roky.  

Autor: Šoška Milan

6 thoughts on “Ako správne zamerať stavebný otvor pre obložkovú zárubňu s dverami | VIDEO

 1. Martin says:

  Pán Šoška, ako prosím postupovať v prípade, ak nemám na jednom boku ostenie? Teda stena bola kolmo na starú zárubňu? Dĺžka druhého ostenia je nejakych 10 cm. Takze keby sa posunie celý otvor, tak na jednej strane viem domurovať ostenie 5 cm (na tej kde nie je) a na druhej strane zrezať 5cm (z tych sucasnych 10 cm). Tymto zasahom vsak získavam stavebný otvor v širke 88 cm. Bude to stacit podla Vas? Dakujem!

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,
   pokiaľ chcete nahradiť kovovú zárubňu obložkovou tak žiaľ musíte iba odhadnúť ako široký zostane otvor po vysekaní pôvodnej kovovej zárubne. Druhá varianta je, že jestvujúcu kovovú zárubňu chcete obložiť obložkou kovovej zárubne tzv. OKZ a vtedy sa musí zamerať jestvujúca kovová zárubňa.
   Pozdravujem.

 2. blank
  igor says:

  Dobry den,
  Mozno hlupa otazka ale chcem oblozit povodnu zeleznu zarubnu.klasika panelak dvere 80ky sirka steny 11cm.Rozmer je teda od pravej po lavu vnutornu stranu 80cm.objednat zarubnu na oblozenie kov zarubni 80cm sirku a dvere 70ky? Dakujem za pomoc

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Zdravím,
   pokiaľ nie je zárubňa prehnutá, teda je osadená fakt rovno, tak stačí vám objednať OKZ (obložku kovovej zárubne) v rozmere 80 ale už aj v sete s dverami. Pri tomto systéme má výrobca SAPELI systém nastavený tak, že OKZ sa objednáva v rozmere kovovej zárubne. Po osadení OKZ sa otvor zmenší cca o 4cm, ale dvere na OKZ zostávajú 80-ky. Odporúčam objednávať zárubňu OKZ vždy v jednom sete už aj s dverami a vtedy máte istotu, že všetko sadne tak ako ma.
   Pozdravujem a omlúvam sa za neskorú odpoveď.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.