Ako si vybrať toho správneho dodávateľa na dvere či podlahy?

Ako si vybrať predajcu

Nedalo mi nenapísať pár slov na túto tému, pretože som mal už na našej predajni zopár zákazníkov z ktorých vypadli v celku zaujímavé informácie, ktoré vám môžu byť nápamocné a hlavne vďaka nim sa viete vyhnúť problémom pri objednávaní a dodávke podláh či interirérových dverí so zárubňami.

Je mi jasné, že vy ako zákazníci na kopec  vecí nekladiete správny dôraz, pretože neobjednávate dvere či podlahy každý deň a tak vás to ani nenapadne, čo všetko sa môže stať pri dodávke objednávaného tovaru, čo plne chápem a možno aj ja by som postupoval podobne keby som bol na vašom mieste. Skrátka nemáte to odkiaľ vedieť, lebo dverepodlahy nekupujete tak často ako pečivo.

Akej najčastejšej chybe by ste sa mali ako zákazníci vyvarovať?

Neriešte iba cenu!!!

„Zľava, zľava a do tretice zľava“ takto navštevujete predajne jednu za druhou a pýtate sa na cenu toho vami vybraného produktu aby ste si zistili ktorý predajca vám dá najvyššiu zľavu. Nespýtate sa na nič iné, iba na cenu. Že je to tak? No jasné, že je to tak, lebo ja na predajni to zažívam denno-denne. Poviem rovno, že je to celé zle. Aj keď to chápem, že cena je dôležitá, pretože sa u nás zarába tak ako sa zarába, ale vás chcem upozorniť, že neklaďte najväčší dôraz na cenu, za každú cenu, lebo sa vám to môže ľahko vypomstiť.

Toto mi povedal zákazník priamo na predajni: „Ja som si prišiel objednať dvere SAPELI k vám, pretože môj brat si objednával u nemenovanej firmy v Žiline dvere vo februáry tohto roku, je začiatok júna a doteraz mu ich neboli schopní dodať! Viem, že mi nedáte takú zľavu ako dostal brat, ale ja chcem svoje dvere na čas.“

A tu sme pri merítku celého problému. Uvedeného pána brat síce dostal super cenu, ale do dnešného dňa nemá dvere a jeho dodávateľ má jeho zloženú zálohu pri objednávke tovaru. Dostal sa do bodu, že nemôže nič iné robiť, iba čakať a dúfať, že jeho dvere čoskoro prídu.

Teraz sa vás spýtam: „Objednali by ste si u takejto firmy dvere alebo podlahy aj keď viete, že vám dá najlepšiu cenu??? Je to minimálne na zamyslenie, že?“

Čo by ste si mali o vašom potencionálnom dodávateľovi zistiť?

Platobnú morálku

Je jasné, že to či daná firma platí na čas svojim dodávateľom sa vám asi nepodarí tak ľahko zistiť, ale napríklad to či daná firma nemá náhodou nedoplatky na daniach, zdravotnom či sociálnom poistení zistíte v celku jednoducho a rýchlo na adrese www.finstat.sk

Náhľad zo stránky www.finstat.sk
Náhľad zo stránky www.finstat.sk

Na vyššie uvedenej adrese už stačí do vyhľadávacieho políčka zadať iba IČO alebo názov firmy a potvrdiť. Po zobrazení celkového finančného stavu firmy si stačí všimnúť tmavo-šedý stĺpec na pravo, ktorý sa týka práve rôznych nedoplatkov a dlhov. Pokiaľ si firma nedokáže platiť záväzky voči štátu a poisťovniam, tak je veľká pravdepodobnosť, že si svoje záväzky neplní aj voči svojim dodávateľom, čo môže mať za následok meškanie dodávok (výrobca dverí nedodá dvere predajcovi skôr než ich má predajca uhradené).

Ponúkaný servis a odbornosť

Tu treba spomenúť to, že by ste sa mali informovať o tom, ako rýchlo spoločnosť rieši svoje reklamácie, či vedia poskytnúť na začiatku adekvátne poradenstvo, či je personál na predajni odborne zdatný a vyškolený a či vám vedia poskytnúť aj pozáručný servis v prípade rôznych nehôd, ako je vytopenie podláh, lokálne poškodenie podlahy či dverí atď.

Ako dlho je daná spoločnosť na trhu

To ako dlho je firma na trhu je tiež  určitým spôsobom jej referencia a môže vás to uistiť, že ste sa správne rozhodli. Aj keď sa o tento údaj moc oprieť nemôžete, pretože aj novo založená firma môže byť spoľahlivá. Tu by som skôr možno ešte vypichol to, že by ste si mali všímať váš pocit z danej spoločnosti počas vašej návštevy v show-roome.

Spokojnosť ich zákazníkov

Pokúste sa cez nejaké internetové fórum s tématikou na podlahy a dvere (napr. www.modrastrecha.sk) spýtať na danú spoločnosť, či s ňou niekto má skúsenosť, respektíve či niekto nebol ich zákazníkom a ak áno tak ako bol spokojný.

Náhľad zo stránky www.modrastrecha.sk
Náhľad zo stránky www.modrastrecha.sk

Záver

Ak sa môžem k tejto téme vyjadriť tak poviem azda toľko, že pokiaľ vám nejaký predajca podláh a dverí dáva nadštandardnú zľavu, teda poskytne vám výraznú časť svojho rabatu, tak sa môže veľmi ľahko stať, že na svoje objednané dvere alebo podlahy budete čakať veľmi dlho, ak sa ich vôbec dočkáte. A ďalej sa možno nevyhnete tomu, že následný servis a aj ochota vám v budúcnosti s nejakým broblémom pomôcť bude na bode mrazu. Pre takéhoto predajcu ste ako zákazník skončil momentom zaplatenie celej sumy na úhradu. Takýto predajca obrazne povedané už nebude mať ani na naftu aby sa k vám dopravil, pretože mu z vašej objednávky (zákazky)  zostalo len na uhradenie prevádzkových nákladov predajne.

Autor: Šoška Milan

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.