Ako sa lepí a zvára PVC podlaha v pásoch či roliach | VIDEO

To ako sa lepí a zvára PVC podlaha a čo pri lepení záťažových PVC podláh je nutné dodržiavať si povieme práve v tomto článku na Blogu O podlahách. Vo zverejnenom videu bola použitá podlahová chémia od rakúskeho výrobcu MUREXIN.

Aklimatizácia PVC podlahoviny pred lepením podlahy

Túto zásadu skutočne odporúčam dodržiavať, a platí to pre všetky typy vinylových a pvc podláh, bez ohľadu na to, či sa jedná o vinylové dielce či pvc v roliach. Každý typ tejto podlahoviny sa musí aklimatizovať priamo na zákazke, kde bude podlahovina montovaná. Aklimatizácia sa odporúča minimálne 24 hodín pred samotnou montážou. Pokiaľ by ste aklimatizovali PVC podlahy viac než 24 hodín, tak určite ničomu neuškodíte, práve naopak.

Pri PVC v roliach, nestačí, že ich iba na danú zákazku doveziete, ale treba si PVC podlahu rozrolovať a narezať na pásy, ktoré sa na druhý deň budú lepiť. Je to dôležité, pretože PVC v rolkách má tendenciu sa znova zrolovať a tým že ho vystriete a necháte ležať do druhého dňa, tak vám pekne ľahne a žiadna strana vám už nebude dvíhať a  pružiť.

Správne pripravený podklad

Podklad pod všetky PVC podlahy musí byť riadne pripravený. To znamená, že musí byť rovný a hladký, pretože PVC podlaha je mäkká a flexibilná podlahovina, ktorá vám kopíruje každú jednu nerovnosť na podklade. Z tohto dôvodu musí byť podklad zrovnaný samo nivelačnou stierkou.

My sme použili na zrovnanie podkladu nivelačnú stierku MUREXIN CA 20. Pokiaľ si na vyliatie nivelačnej stierky netrúfate, alebo ste s ňou nikdy nerobili, tak odporúčam túto fázu prípravy podkladu nechať na skúsených podlahárov, pretože tak ako bude zrovnaný podklad, tak bude vyzerať aj konečný výsledok.

Ideálna vlhkosť podkladu

PVC podlahoviny sa vo všeobecnosti musia klásť iba na suché podklady. Je to z toho dôvodu, že PVC keď položíte na podlahu, tak dosiahnete ten istý efekt, akoby ste prikryli podlahu igelitom. Teda pokiaľ by bol podklad mokrý tak táto vlhkosť sa nemá ako dostať von a pod PVC sa tak začnú hromadiť pary a začne sa tvoriť takzvaná tlaková voda, ktorá potom na povrchu každej PVC podlahoviny vytvorí bubliny.

Meranie vlhkosti podkladu

Z tohto dôvodu odporúčam si zmerať vlhkosť samotného podkladu, ktorý sa bude zrovnávať nivelačnou stierkou, aby bol dostatočne suchý a až následne ho vyliať nivelačnou stierkou, pretože ak by ste preliali vlhký podklad stierkou, tak výrazne spomalíte jeho schnutie, čo môže výrazne oddialiť termín montáže PVC krytiny.

Lepidlo pre PVC podlahoviny

Pre lepenia PVC podláh v roliach či pásoch odporúčam používať iba lepidlá, ktoré sú na to výhradne určené. Na trhu ich je skutočne veľa, stačí si iba vybrať. V našom prípade sa použilo lepidlo od výrobcu podlahovej chémie MUREXIN, s označením MUREXIN D338. Je to lepidlo, ktoré sa teší čoraz väčšej obľube a nechýba vo výbave viacerých podlahárskych firiem.

Lepidlo na pvc podlahoviny Murexin D338

Pri lepidlách na PVC podlahoviny odporúčam čítať technické listy, pretože existujú lepidlá, ktoré je nutné nechať po nanesení na podklad odvetrať, ale sú aj lepidlá do ktorých sa môže lepiť pvc podlaha hneď do živého, teda čerstvo naneseného lepidla. Pokiaľ by ste nalepili pvc podlahu do lepidla, ktoré je nutné nechať odvetrať, ale lepidlu by ste nenechali čas na odvetranie, tak si môžete byť istý, že sa vám po čase na pvc podlahovine začnú tvoriť bubliny, pretože voda z naneseného lepidla by sa nemala kam odpariť.

Drážkovanie a zváranie spojov

Po nalepení PVC podlahovín v roliach je nutné všetky spoje zvariť zvarovou šnúrou. Pred samotným zváraním spojov je potrebné vo všetkých spojoch urobiť drážky do hĺbky 2/3 hrúbky samotného PVC. Drážkovanie sa robí z toho dôvodu, aby vznikol priestor pre zvarovú šnúru.

Na samotné zváranie spojov je nutné použiť zváračku so špeciálnou tryskou, do ktorej sa vloží zvarová šnúra, ktorá je zváračkou natavená a pritláčaná do pred tavenej drážky. Ťažko sa tento proces opisuje slovami, asi bude lepšie keď si ho pozriete vo videu vyššie. Ako sa lepí PVC podlaha Je lepšie raz vidieť ako veľa krát čítať.

Autor: Šoška Milan

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.