Ako pripraviť podklad pod lepenú vinylovú podlahu?

aplikácia nivelačnej stierky Vinylová podlaha disponuje praktickými výhodami oproti laminátovým a dreveným podlahám. Avšak ako každá vec má svoje výhody, tak vinylová podlaha má aj nejakú tu nevýhodu. Podľa toho čo vnímam postrehy svojich zákazníkov tak ako nevýhodu by som mohol označiť skutočnosť, že vinylová podlaha určená na celoplošné lepenie je najnáročnejšia na prípravu podkladu z pomedzi ostatných podláh. A práve preto vám chcem priblížiť problematiku prípravy podkladu práve pod lepené vinylové podlahy. Správne pripravený podklad pod vinylovú podlahu určenú na lepenie musí byť dokonale rovný a hladký, pretože vinylové dielce či tomu veríte alebo nie, vám skopírujú každú jednu nerovnosť podkladu a pokiaľ na ňom prehliadnete zrnko piesku, tak si môžete byť istý, že ho na položenej podlahe budete cítiť vo forme malej vypukliny. Skutočne netreba podceňovať túto prípravu podkladu a pokiaľ si na to sami netrúfate, tak to zverte odborníkom. V krátkosti sa vám pokúsim opísať ako by asi mal vyzerať postup pri príprave podkladu pod lepené vinylové podlahy. Anhydritový alebo cementový poter si najskôr treba prebrúsiť, aby sa podklad zbavil slabo prídržného materiálu, prípadne zvyškov lepidiel či omietok, a zároveň zrovnal veľké nerovnosti. Takéto prebrúsenie sa zväčša vykonáva jedno kotúčovou alebo jedno tanierovou brúskou a brúsi sa buď brúsnym papierom zrnitosti P24 alebo rôznymi diamantovými kotúčmi. Podklad sa musí následne povysávať aby sa tak zbavil ťažkého jemného prachu a takto je potom pripravený na penetráciu a následné vylievanie samonivelačnou stierkou.
brusenie poteru
Prebrúsenie podkladu jedno-kotúčovou brúskou
Tu by som chcel upozorniť ľudí, ktorí sú rozhodnutí pre anhydritový poter aby svojich majstrov vopred upozornili, že chcú mať poter naozaj dobre spravený a hneď tak pripravený na kladenie lepených vinylových podláh aby ho už nemuseli následne vylievať nivelačnou zmesou čím ušetria nemalé peniaze. Z mojich skúsenosti viem, že keď je anhydritový poter fakt dobre spravený, tak ho stačí iba prebrúsiť, napenetrovať a rovno sa naň môže lepiť vinylová podlaha.
Penetracia podlahy
Penetrovanie poteru penetráciou na vodnej báze UZIN PE 360
Ak je podklad prebrúsený a povysávaný tak nasleduje penetrácia. Penetrácia slúži na to, aby zabezpečila dokonalé previazanie a spojenie podkladu s následnou vrstvou buď lepidla alebo nivelačnej stierky. Ak penetráciu podceníte alebo ju prípadne neurobíte tak vás hneď uistím, že následná vrstva na tomto podklade nebude ani zďaleka tak pevne držať ako keby ste podklad napenetrovali. Nesprávne zvolená penetrácia podkladu má niekedy za následok, že nivelačná stierka vám celoplošne popraská a odskočí od podkladu, čo sa prejaví dutým zvukom pri poklepaní na stierku. Stalo sa mi to tak viem o čom hovorím :-). Ja používam nemeckú podlahársku chémiu UZIN a pri novostavbách najčastejšie aplikujeme penetráciu UZIN PE 360. Táto penetrácia sa valcovaním aplikuje neriedená v jednej vrstve alebo riedená 50/50 s vodou v dvoch vrstvách. Keď je penetrácia suchá, tak môžeme pristúpiť k samotnému zrovnávaniu podkladu samonivelačnou stierkou. Pod vinylové podlahy rád používam stierku spomínanej značky UZIN pod označením UZIN NC 110. Je to hybridná cemento-sádrová samonivelačná stierka, ktorá sa veľmi dobre leje a zároveň rozlieva na ploche vďaka svojej nie moc hustej konzistencii čím krásne zrovnáva nerovnosti. Základom pri vylievaní podkladu je mať nivelačnú stierku riadne premiešanú aby v nej neboli hrčky, takže samotné miešanie nepodceňujte, pretože sa vám bude o to horšie s ňou pracovať. Nivelačná stierka sa po vyliatí na podklad rozťahuje tzv. hrabľami alebo tzv. gleťakom a hneď po roztiahnutí sa ježuje tzv. ježkom, ktorý stierku dokonale zrovná a hlavne odvzdušní. No a najdôležitejšie pravidlo je, že do nivelačných stierok akejkoľvek značky pridávajte iba toľko vody koľko je uvedené v návode na spracovanie. Ďalšia dobrá rada je, že pri vylievaní podlahy nivelačnou stierkou v žiadnom prípade nemajte pustené podlahové vykurovanie. Ideálna teplota priestoru a podkladu je okolo 15 stupňov celzia. Nie je dobré ak nivelačná stierka extrémne rýchlo tuhne, takže pri vylievaní podlahy ja osobne ešte aj zatváram okná aby sa tak spomalil proces vytvrdnutia. Keď stierka vytvrdne a je pochôdza, tak až následne otváram okná aby som zrýchlim proces odparenia vody z podlahy.
Ježkovanie nivelačnej stierky
Ježovanie samonivelačnej stierky
Stierka sa každopádne pred samotnou montážou premeria, či nie je ešte vlhká, a až následne sa pristúpi na samotnú montáž. Pred montážou si ja osobne ešte nivelačnú stierku prebrusujem jedno-kotúčovou brúskou zrnitosťou P24, povysávam ju a napenetrujem penetráciou vhodnou na lepidlo ktorým sa bude lepiť vinylová podlaha. Lepidla je dobre používať, ktoré sú priamo určené na vinylové dielce a PVC podlahy, je ich už na našom trhu dosť. Pre príklad: Quick Step Livyn lepidlo, Bona D 750, UZIN KE 66 alebo prípadne UZIN KE 2000 S. Dúfam, že som vám týmto príspevkom aspoň trochu ozrejmil problematiku prípravy podkladu pod vinylové dielce určené na celoplošné lepenie. Vaše osobné skúsenosti, postrehy prípadne otázky uvítam nižšie v komentároch. Autor: Šoška Milan

One thought on “Ako pripraviť podklad pod lepenú vinylovú podlahu?

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.