Ako má byť správne pripravený stavebný otvor na osadenie obložkovej zárubne?

Najčastejším problémom pri obhliadkach respektíve zámeroch býva rozmer stavebného otvoru, do ktorého sa osádzajú klasické obložkové zárubne v slovenskej norme. Paradoxné  na stavebnom otvore je to, že vzniká takmer úplne na samotnom začiatku stavby, ale dvere sa do neho osádzajú až na samom závere, dokonca až po podlahách. Problém je v tom, že ľudia sú na začiatku svojej stavby zacyklení inými vecami a problémami, ktoré so stavbou súvisia a nevenujú dostatočnú pozornosť rozmerom samotných stavebných otvorov.

Stavebný otvor pre dvere a zárubne
Nie veľmi šťastne dotiahnuté omietky na stavebnom otvore pre osadenie obložkovej zárubne

Chcem upozorniť, že pokiaľ je už na začiatku zlý rozmer stavebného otvoru, tak tesne pred samotnou montážou obložkových zárubní sa s ním už veľmi ťažko pracuje, pretože už máte na stenách omietky, máte už položené podlahy a vy do tohto stavu musíte urobiť v podstate hrubý stavebný zásah. Potom nastávajú problémy s plynulým napojením omietok, problém so znížením stavebného otvoru tak aby vám spoj domurovanej časti nepukal atď. Práve tieto veci si ľudia na začiatku stavby neuvedomujú.

Výroba atypických dverí je drahšia ako typizované dvere a zárubne

Všetci poprední výrobcovia dverí a zárubní totiž vyrábajú dvere a zárubne v štandardne typizovaných rozmeroch, ktoré podliehajú slovenskej STN norme. Český výrobca dverí a zárubní SAPELI vám vie vyrobiť aj atypické prevedenie dverí a zárubní, ale  tu musíte počítať s navýšením ceny za dvere a zárubne vo forme príplatku v  rozpätí 10% až 130% z katalógovej ceny toho konkrétneho modelu, ktorý si vyberiete.  Ak by ste chceli dvere bez nejakého výrazného príplatku do vašich neštandardných otvorov, tak sa musíte obrátiť iba na nejakého lokálneho stolára, ktorý vám ich vyrobí na mieru, ale tu vás musím upozorniť, že stolár vám neponúkne toľko farebných a modelových prevedení ako väčší výrobcovia dverí. Košický výrobca interiérových dverí a zárubní ATVYN je v celku rýchly (dodáva dvere do 4 týždňov) a taktiež veľmi otvorený pre výrobu atypických rozmerov bez nejakých horibilných príplatkov.

Ďalší výrobcovia dverí, kde si môžete objednať vaše interiérové dvere sú napríklad: PORTA DOORS, a biele dvere DEXTURA.

Ideálna výška stavebného otvoru pre obložkovú zárubňu

Poďme si teda povedať ako by mal vyzerať dokonale pripravený stavebný otvor na montáž interiérových dverí a zárubní. Ideálna výška stavebného otvoru od dokončenej hotovej podlahy, teda napríklad od keramickej dlažby, laminátovej podlahy či vinylovej podlahy je 202 cm. Z toho logicky vyplýva, že vy už na začiatku pri murovaní priečok musíte vedieť aká bude výška zateplenia podlahy na základovej doske, aká bude výška poteru a následne aká bude výška podlahoviny, ktorú chcete mať vo svojom dome.

Ideálna šírka stavebného otvoru pre obložkovú zárubňu

Šírka ideálneho stavebného otvoru je vždy širšia o 10 cm od vami požadovanej priechodnej šírky po osadení zárubne. Teda na 60-ky dvere je nutné pripraviť otvor so šírkou 70 cm, na 70-ky 80cm, atď. Ak takto pripravíte stavebné otvory, tak nebudete mať žiadny problém s objednávkou dverí, žiadny problém s montážou dverí a žiadny problém s navýšením ceny dverí a ceny montážnych prác.

Skracovanie dverí hobľovaním
Skracovanie dverí, alebo ináč povedané výšková úprava dverí za pomoci elektrického hoblíka

Cenu montážnych prác často krát navyšuje práve zle pripravený stavebný otvor. Zárubne sa napríklad musia skracovať, tým pádom sa musia skrátiť aj samotné dvere, musí sa orezať a zúžiť obložka atď. Aj pre vás ako zákazníkov je to nepríjemné, že vám prídu úplne nové dvere so zárubňami a my vám musíme hneď pri montáži do nich zasahovať, rezať a hobľovať a ešte k tomu sa vám aj navýši cena prác s tým spojená.

Každý stavebný otvor musí mať tzv. nos či ostenie

Na stavbách často krát vídam aj slepé stavebné otvory. To je taký otvor ktorý nemá pomyselný nos, resp. ostenie alebo ináč povedané výčnelok múru, ktorý by bolo možné obložiť. Otvor proste končí hladkou kolmou priečkou a tým pádom obložková zárubňa obrazne povedané nemá čo oblapiť a hlavne o čo chytiť. Prosím vás takéto otvory si v žiadnom prípade nepripravujte, pretože je s nimi vždy najväčší problém. Vždy trvajte na tom aby každý otvor mal minimálne 5 cm dlhý nos či ostenie od kolmej priečky, aby bola montáž obložiek úplne bez problémová.

Nenechajte sa ovplyvniť stavebníkmi a trvajte na správnych rozmeroch stavebných otvorov

Ako postreh z praxe s ktorým sa tiež často stretávam, je že za zle pripravený otvor často krát môžu aj samotní murári, ktorí doslova zákazníka presvedčia, že do takéhoto otvoru sa dvere dajú bez problémov objednať. Nenechajte sa zavádzať a trvajte na štandardných rozmeroch, ktoré som vyššie popísal.

Dobre pripravený stavebný otvor je zárukou toho, že celý proces od zamerania a objednania dverí až po samotnú montáž prebehne hladko a bez akýchkoľvek problémov a hlavne bez záťaže pre vašu peňaženku.

Zameriavací protokol na stavebné otvory

Ak by niekto z vás si chcel zamerať svoje stavebné otvory svojpomocne tak vám prikladám na stiahnutie interaktivný zameriavací protokol vo formáte PDF, ktorý si jednoducho vyplníte a kľudne mi ho viete poslať na konzultáciu či sú stavebné otvory v poriadku, poprípade vám viem podľa neho naceniť vaše interiérové dvere. Môj email je: soska@ms-interier.sk.

Návod ako správne zamerať stavebný otvor na osadenie dverí s obložkovou zárubňou nájdete nižšie v odkazoch súvisiacich článkov.

Autor: Šoška Milan

40 thoughts on “Ako má byť správne pripravený stavebný otvor na osadenie obložkovej zárubne?

 1. blank
  peter says:

  Zdravim

  Prerabam byt a riesim aky velky otvor pripravit pre zarubnu …
  Chcem sa opytat na veskost stavebneho otvoru ked este nemam polozenu podlahu…

  Sirka – 80-cm dvere .. 90 cm je ideal .. aky je mozny rozsah ?

  Ak spravne pocitam vysku

  1. pre plavajucu podlahu:
  – zarubna od podlahy – 202 cm ( 202 cm je ideal .. ake je mozne rozpatie ? )
  plavajuca podlaha – 1 cm
  – este nieco zapocitat ?

  ———

  2. pri dlazbe ( neviem ci mate skusenosti aj s dlazbou)
  – zarubna od podlahy – 202 cm
  – dlazba – 1 cm
  – lepidlo – na internete som nasiel 1,5 – 2,5 cm ( ale pride mi to trosku vela.. nemate s tym skusenost ? )
  – este nieco zapocitat ?

  Dakujem

 2. blank
  Andrea says:

  Dobrý deň,
  chcela by som sa spýtať na Váš názor… rekonštruovali sme byt a pri tej príležitosti sme dali vyzerať staré kovové zárubne a objednali sme si obložkové. Od tej doby nám začalo prefukovať v byte. Po celom obvode zárubní fučí. Nemôžeme mať otvorené okná čo i len na vetranie v dvoch izbách, aj keď máme zatvorené dvere medzi izbami. Vchodové dvere máme bezpečnostné, ktoré tesnia veľmi dobre, čiže tým to nebude.
  Páni, čo nám zárubne montovali nás presviedčajú, že to je spôsobené tým, že bývame na desiatom poschodí.
  Veľmi by ma zaujímal Váš názor, nakoľko sa domnievame, že je tento stav spôsobený nesprávnou montážou.

  Ďakujem veľmi pekne

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,
   pokiaľ vám fučí po celom obvode zárubne tak by som doporučil obvod zárubne, resp. miesto kde sa stretáva zárubňa so stenou, kompletne vytmeliť bielym akrylovým tmelom. Neviem ako to máte osadené, ale mohlo sa stať, že zárubňu vám namontovali do váhy, ale stena vám trochu letí a tak vznikla na niektorých miestach veľká špára medzi zárubňou a stenou. Po obvode dverí vám zrejme nefučí, lebo tam by to malo tesniť tesnenie, ktoré je po vnútornom obvode zárubne s keď sa dvere zavrú tak doľahnu na tesnenie. Môže fučať aj popod dvere, kde by som to riešil prahom na ktorý by som nalepil tesnenie, alebo by som na spodok dverí nalepil štetiny proti podfuknutiu dverí.
   Viac sa vám k tomu neviem vyjadriť.
   Pozdravujem

   • blank
    Andrea says:

    Dobrý deň,

    ďakujem za odpoveď.
    Musím Vám však trochu oponovať, nakoľko sme zistili, že nám fučí skutočne „cez dvere“. Oni totiž úplne nedoliehajú na tesnenie, až keď sa rukou dotlačia. Samozrejme aj búchajú pri prievane. Dá sa tento problém odstrániť nastavením pántov, alebo ide o zlé osadenie zárubne?

    Ďakujem krásne

    • Avatar photo
     Šoška Milan says:

     Zdravím,
     ak dvere nedoliehajú po celom obvode, tak je to trochu nešťastie. Na pántovej strane sa to dá nastaviť pántami, že pánt dotlačíte natesto smerom do zárubne (tento úkon sa robí pri zvesených dverách na zárubni), ale problém je ako to spraviť na strane dverí kde je kľučka. Tam je doliehanie dané od výroby formou jazýčka na dverách a protiplechu na zárubni. Nie je tam možnosť hýbať s protiplechom.
     Doporučujem teda nastaviť pánty na zárubni na doraz smerom do zárubne a následne vyskúšať dvere nahodiť a zavrieť. Pokiaľ bude stále vôla na strane kľučky tak je to na reklamáciu buď celého výrobku alebo na reklamáciu montáže.
     Prajem pekný deň

 3. blank
  Chia says:

  Dobrý deň,

  rada by som sa opýtala. Robili sme si dvere a pri prechode máme rozdielne vysoké podlahy. Dvere už sú ale osadené. Teraz je tam na jednej strane medzera od zeme. Jednak sa chcem spýtať ako to riešia montážnici či spilujú zárubne v takomto prípade ešte pred osadením a či ich máme nejako vytrhnúť a spíliť alebo je tam aj nejaká iná možnosť. Ďakujem.

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Zdravím,
   pokiaľ sú rôzne výšky podláh pri osádzaní zárubní, tak je nutné tieto rozdiely zohľadniť na zárubni ešte pred samotnou montážou. Teda spodok zárubne sa zareže tak, aby zárubňa sedela na oboch podlahách s rozdielnymi výškami.
   Dodatočne s tým neviete v podstate nič urobiť. Jedine zárubňu demontovať, prispôsobiť ju výškam a opätovne osadiť. Treba však dávať pozor, že keď zárubňu zarežete, tak vám o tento zárez klesne a tým pádom sa zmení jej výška, čo môže spôsobiť, že vám takto upravená zárubňa neprekryje otvor na výšku.
   Pozdravujem

 4. blank
  Peter says:

  Dobrý deň.,

  Chcel by som sa opýtať,v izbe mám už hotovú plávajúcu podlahu a na chodbe starú dlažbu ktorá sa bude meniť za novú.Ptrebujem však tie dvere osadiť ešte pred výmenou dlažby na chodbe.Dvere sa budú otvárať do chodby.Tu vznika problém že neviem ako mám postupovať,či ten kúsok dlažby čo je pod dvermi a zárubňou vysekať(asi ano) a problém druhý že neviem aká bude výška novej dlažby na chodbe po vyrovnaní nivelákom atď.Mal by som podľa Vás zapustiť tú zárubňu do toho vysekaného a následne tu dlažbu prisôsobia okolo zárubní alebo by som mal dodržať výšku zarovno plávajúcej podlahy v izbe.Po vysekaní dlažby mi vznikne asi 1,5 cm rozdiel voči podlahe v izbe.Bojím sa že dvere sa neskôr buď nedajú otvoriť alebo budú vysoko,Ďkujem Vám za radu

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,
   no tak tu vám moc neporadím, keďže sa niet čoho chytiť. Doporučujem čo najskôr vybrať dlažbu aby sa vedela hrúbka, následne starú dlažbu vysekať a potom prirovnať novú dlažbu aby ste si chytili výšku a môžete zárubňu osadiť.
   Dlažbu vám potom vsunú pod zárubňu. Ja by som postupoval takto.
   Pozdravujem

 5. blank
  Peter says:

  Dobry den, riesime prerabku bytu a rozhodujeme sa ci vyhodime zarubne a dame oblozkove…
  Prosim vas o radu ako sa postupuje ked na prieckovej stene chyba preklad? Je mozne, ze kovova zarubna to udrzi ale drevo nie?
  Stavebny material je tehla..
  Dakujem

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,
   pokiaľ tam nemáte preklad, tak doporučujem ho tam dodatočne vložiť, teda vysekáte v plnej hrúbke steny drážku, ktorá bude zachádzať min. 10 cm za úroveň zárubne, vložíte tam preklad a stenu vyspravíte. Kovovú zárubňu určite nedementujte skôr ako tam vložíte preklad. Drevená obložková zárubňa nie je stavaná na to, aby udržala stenu nadpražia.
   Taktiež to ľudia niekedy riešia, že nevkladajú tam nový preklad, ale napríklad zasekávajú do nadpražia kovový „L“ profil, skrátka musíte tam niečo vložiť čo nadrapžie spevní.
   Pozdravujem

 6. blank
  Telgarec says:

  Dobry den, robim priecku zo SDK, kde by som chcel potom domontovat oblozenu zarubnu (su to dvere na chodbu, kde su stare ocelove zarobne, ktore budu oblozene a chcem aby to bolo rovnake), aky velky otvor musim nechat pre dvere. niekde som cital ze vyska zarubne + 10 cm, sirka zarubne + 10 cm ma byt stavebny otvor, kvoli zatmeleniu, plati to aj na SDK priecky? Dakujem za Vas odpoved, s pozdravom Telgarec

 7. blank
  Tomáš says:

  Dobry den. Mam otvor 90cm ale musim tam este z jednej strany domurovat 5cm kusky koli oblozke kedze mi to vychadza na bocnu stranu steny a nemal by som kde uchytit oblozku. Tym padom budem mat otvor len 85cm. Este by som vedel z druhej strany zbrusit cca 2cm aby som mal po oboch stranach 5cm kusky na oblozku, takze by som mal max 87cm otvor (alebo 4,5cm po stranach a otvor by bol 88cm).Chcem sa teda opytat a poprosit o radu. Viem ze ideal je na 80cm dvere 90cm otvor. Ale velmi by som tam chcel 80, kolko teda je minimum otvor na 80cm dvere resp. kolko by malo byt z oboch stran cm na oblozku minimum. Dakujem za odpoved.

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Zdravím,

   minimum pre 80-ky dvere je otvor na šírku 88 cm, takže ak to takto spravíte tak by ste to tam mali bez problémov osadiť. Ak by bol problém tak si z pántovej strany priseknete stenu vo výške pántov aby ste získali priestor pre pántové púzdra, ktoré sú v vnútornej strany obložky.

   Pozdravujem

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,
   trošku neštandardný otvor, ale dá sa to riešiť. Odporúčam osadiť dvere Sapeli v objednávajúcom rozmere 60 + za príplatok doobjednať širšie obložky. Takto objednané dvere resp. zárubňa ma na šírku 79 cm, teda prekryje vám otvor o šírke 79 cm. Vo vašom prípade vám zárubňa bude na jednej aj druhej strane prekrývať po cca 2 cm.
   Pozdravujem

 8. blank
  michala says:

  Dobrý deň,

  Chcem sa spýtať. Byt sme kúpili sčasti prerobený, podlahy, avšak v 3 izbách neboli menené elektrické rozvody. Obávam sa o oblôžkové zárubne. Dá sa vymeniť elektroinštalácia a následne stierky etc bez zničenia týchto zárubní? Neviem sa dopátrať či sa zárubne dajú demontovať….

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,
   pokiaľ sú tam obložkové zárubne, tak by sa mali dať demontovať pokiaľ záklapka zárubne nebola pri montáži na pevno zalepená. Záklapka je krycia časť zárubne na opačnej strane ako je osadené dverné krídlo. Pokiaľ neviete či bola záklapka zalepená, tak je to iba pokus omyl, teda buď to demontujete v pohode, alebo zárubňu zničíte.

   Prajem pekný deň

 9. blank
  Lenka says:

  Dobry den, chcela by som Vas poprosit o radu.
  Do novostavby nam namontovali oblozkove zarubne, pricom ani jedna „nesedi“ na podlahe, t.j. medzery medzi podlahou a zarubnami sa pohybuju od 1mm po 1cm.
  Co by ste navrhli ako riesenie tejto situacie?
  Mame pravo ziadat reklamaciu (este sme to neuhradili)?

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Dobrý deň,
   no poviem na rovinu nie je to štandardné riešenie. Otázkou je, že či sú na podlahe také nerovnosti alebo výškové rozdiely medzi miestnosťami. Určite to treba reklamovať, pretože aj keby bola krivá podlaha, tak zárubne sa dajú zrezať na výšku tak aby to nakoniec sedelo priamo na podlahe. Poviem na rovinu neprebral by som takú robotu.
   Pozdravujem

 10. blank
  Zolo says:

  Zdravim, ako by sa dal vyriesit v novostavbe 1 otvor, kde som planoval 80ky dvere, len som zistil ze na 1 strane nebudem mat miesto na oblozku, kedze tam mam len 3cm „nos“ od kolmej priecky. Da sa klasicka oblozkova zarubna na jednej strane oblozky proste zuzit (pantova strana) ?

 11. blank
  Henrich says:

  Dobrý deň,
  Chcel by som poprosiť o radu o druh podlahovej krytiny. Totiž cementový poter, ktorý nám robila firma, po roku dosť popraskal, podvíhané rohy som radšej popraskal ja (stačila moja váha), čím okrem prasklín vznikli aj výškové rozdiely a samozrejme aj zvukové efekty pri chôdzi atď. Celý tento poter som dosť prácne s dilatáciami a dodatočným zaťažovaním prelial nivelákom. Prasklinky sú samozrejme aj v niveláku, ale eliminovali sa výškové rozdiely a zvukové aj pocitové efekty pri chôdzi po tom potery. No a teraz, akú podklahovú krytinu na toto zvoliť? V pláne bola dlažba aj kvôli peci, kde musí byť okolo nehorľavý materiál na podlahe, ale predpokladám, že pri takomto podklade by to bol dosť risk a po úplnom zaťažení by zrejme niektoré dlaždice praskli, niekde som čítal o nejakej fólii určenej pre pokládku dlažby na praskliny, ale už som sa k tomu naspäť nevedel preklikať – máte s niečim takým skúsenosť? Vinyl asi tiež padá, nakoľko v jednom videu ste vravel, že pod tým vidno aj zrnko piesku, takže prasklina v niveláku by zrejme bola vidno tiež… Potom som sa dostal k marmoleu, ale keď som videl cenu 68 EUR za m2 a to som rozklikol iba jednu vzorku, tak som sa rozlúčil aj s marmoleom… To mi fakt zostáva iba tá laminátová plávačka, resp. PVC? Ďakujem.

 12. blank
  Linda says:

  Dobry den, chcela by som sa informovat ohladom riesenia situacie s oblozkovou zarubnou. Pri montazi zarubni a dveri, ktore nam robili na objednavku (mali sme zamerane otvory) sa ukazalo, ze otvory v stene su vyssie a teda zarubna ich neoblozi, chyba od 2 – 5cm, podla toho, na ktorych dverach. Zrejme doslo k chybe pri zamerani resp pri vypocte vysky podlahy, ktora vtedy este polozena nebola. Kazdopadne dvere uz mame a menit ich nemozeme. Cim navrhujete vykryt medzery nad zarubnou? Vedela by montazna pena a stierka toto vyriesit? Vdaka, s pozdravom Linda Horvathova

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Zdravím,
   tieto medzery sa riešia väčšinou vlepením styroduru a následným presieťkovaním a finálnou omietkou. Už to niektorí zákazníci riešili aj PUR penou ako píšete, ale zväčša sa jednalo o centimetrové špáry. Vo vašom prípade ak je niekde aj 5 cm diera tak s tou penou sa môžete hodne natrápiť a nakoniec ten výsledok nemusí byť podľa vašich predstáv.
   Pozdravujem

 13. blank
  Janka Jurkovicova says:

  Dobrý den Milan,
  potrebovala by som od Vas radu.
  Chcela by som do nenosnej priecky tvorenej z Porothermu 11,5cm spravit otvor na posuvne dvere do kapsy. Otvor by mal sirku 2m vysku 2m. Treba dat nad tento otvor preklad? Murári mi hovoria ze tym ze je nenostna tak netreba, no mne sa to nezdá. Urcite tam moze nastat tlak z tehal ktore ostatu nad otvorom…Na taktuto upravu staci len ohlasenie?
  Ďakujem za odpoved.
  S pozdravom
  Janka
  Ďakujem za radu.

  • Avatar photo
   Šoška Milan says:

   Pozdravujem,
   no na vašom mieste by som to každopádne reklamoval. Ak reklamáciou nepochodíte, tak viete dvere posadiť o kúsok niežšie tak, že flexou skrátite spodnú časť pántu na dverách. O koľko ju skrátite o toľko vám sadnu dvere nižšie. Pozor viac ako 5 mm by som to neskracoval aby vám vrchný falc dverí prekryl zárubňu.
   Pekný deň prajem.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.