Aké prevedenia či typy posuvných dverí poznáme?

Posuvné dvere po stene - dvojkrídlové

Posuvné dvere vs. otváranie na pántoch

Základný rozdiel medzi  posuvnými dverami a klasickými dverami na pántové otváranie je v ich otváraní, teda posuvné dvere sa zasúvajú do strany, čím značne šetria miesto v danom priestore naproti klasickému otváraniu kde potrebujete mať na dvere priestor.

Čo sa týka ceny, tak prevedenie posuvné je vždy drahšie ako klasické dvere a to z toho dôvodu, že tieto dvere na to aby sa posúvali musia mať nejaký posuvný mechanizmus, ktorý je drahší než klasické pánty, ktoré slúžia na otváranie dverí. Výsledok je taký, že pri kúpe posuvných dverí je nutné počítať s väčšou obstarávacou cenou.

Posuvné dvere po stene

Otváranie dverí posuvom po stene je najčastejšou variantov po ktorej zákazníci siahnu. Tu však treba upozorniť na jednu zásadnú vec. Tým, že sa dvere posúvajú po stene, tak sú jemne odsadené od steny a zárubne, čím vzniká medzera. Táto medzera býva od 0,5 cm – 2 cm v závislosti od toho konkrétneho výrobcu a taktiež od toho do akej miery máte rovné steny. Posuvné dvere po stene teda nie sú plnohodnotným dverným uzáverom s takými vlastnosťami ako sme zvyknutí pri klasických  dverách, ktoré sa otvárajú na pántoch. Cez spomínané odsadenie dverí od zárubne či steny vám tak prúdi vzduch ako aj hluk. Píšem vám to na rovinu, aby ste potom neboli z vlastnosti posuvných dverí po stene nemilo prekvapení.

Posuvné dvere po stene celosklenené
Posuvné dvere po stene celosklenené.

Ja svojim zákazníkom odporúčam posuvné dvere po stene iba ako variant na oddelenie priestoru. Pokiaľ zákazník trvá na tom, že dvere musia aj tesniť a aj tlmiť hluk medzi miestnosťami, tak určite musí siahnuť po klasických dverách na pántoch. Iba pre informáciu posuvný systém po stene sa skladá z dverného krídla, zárubne a garniže s vodiacou lištou. Ceny takýchto posuvných dverí po stene vrátane zárubne a garniže sa pohybujú od 350,- EUR vyššie v závislosti od povrchovej úpravy či modelu dverí.

Posuvné dvere do stavebného puzdra

Posuvné dvere do puzdra možno charakterizovať skutočne ako elegantné prevedenie dverného uzáveru. Tu však treba rátať s väčšou náročnosťou na prípravu a tým pádom aj väčšou záťažou na vašu peňaženku. Ceny prevedenia posuvu do puzdra sa hýbu od 550,- EUR a vyššie. Spomínaná cena je za dvere so zárubňou spolu so stavebným puzdrom.

Posuvné dvere do puzdra
Posuvné dvere do puzdra – dvojkrídlové

Prevedenie posuvných dverí do puzdra lepšie tesní a tlmí hluk než posuv po stene, ale aj tak nemá tie vlastnosti ako klasické pántové dvere. Obrovskou výhodou posuvu do puzdra je, že dvere sa zasúvajú do steny, nijak vám nezavadzajú na stene a neobmedzujú vás.  Posuvné dvere do stavebného puzdra je možné dodať jednokrídlové, dvojkrídlové (jedno krídlo sa zasúva samostatne do prava a druhé do ľava), paralelné (obe krídla sa zasúvajú do jednej strany jedno krídlo dverí  za druhé) a synchro (jedno krídlo sa zasúva do prava a druhé doľava avšak synchrónne, teda potiahnutím jedného krídla sa zatvára automaticky aj druhé do protiľahlého otvoru).

Viac o stavebných puzdrách, kedy a ako sa montujú a aké značky či druhy sú na trhu si môžete prečítať v tomto článku.

Posuvné dvere s fixnou časťou

Pokiaľ máte dostatočne veľký stavebný otvor do šírky, teda pre dvojkrídlové dvere, tak viete využiť aj tento typ prevedenia posuvných dverí. Celé to funguje tak, že polovica otvoru sa vyplní fixnou časťou tzv. pevným bočným svetlíkom a druhá polovica otvoru bude vyplnená posuvným dverným krídlom, ktoré sa bude otvárať, teda zasúvať pred alebo za spomínaný bočný svetlík.

Posuvné dvere celosklenené
Posuvné dvere s fixnou postrannou časťou. Dvere sa posúvajú v rámci otvoru.

Ide teda o posuvný systém v rámci stavebného otvoru, dvere sa neposúvajú ani po stene a ani do puzdra, ale iba v danom otvore. Toto prevedenie posuvných dverí v rámci otvoru veľmi elegantne vypadá v celo presklenom prevedení, pretože fixná časť ma hrúbku 8 mm, dvere tiež 8 mm čím sa vytvorí minimalistické a dizajnové prevedenie.

Dúfam, že som na nejaké informácie nezabudol, pokiaľ by boli z vašej strany dodatočné otázky na tému posuvné dvere, kľudne píšte do komentárov, rád odpoviem a poradím pokiaľ to bude v mojich silách :-).

Autor: Šoška Milan

3 thoughts on “Aké prevedenia či typy posuvných dverí poznáme?

 1. blank
  Anna says:

  Dobrý deň. Uvažujeme s menšou rekonštrukciou a vrámci toho chceme kyvadlové dvere vymeniť za posuvné do puzdra. Už sme aj zisťovali ohľadom stavebného puzdra typ eclisse. Stavebný otvor budeme mať 130-140 cm, dvere by mali byť jednokrídlové. Chcem sa spýtať či môžu byť zásuvné dvere takého veľkého rozmeru, či je tento systém aj na takú zaťaž. Pre dvojkrídlové na obidve strany nie je priestor. Na internete som síce videla aj dvojkrídlové dvere zásuvajúce sa do jednej strany, ale predpokladám ,že potom keď sú zatvorené nie sú v jednej línii a to by sme tak nechceli. A ešte sa chcem spýtať či to stavebné puzdro je lepšie dať zo sadrokartonu alebo murivo.
  Ďakujem.

  • blank
   Šoška Milan says:

   Zdravím,
   ak som to správne pochopil tak po osadení púzdra vám zostane otvor 130-140 cm. Takže ak sa bavíme o takejto variante, tak dvere v drevenej konštrukcii vám nevyrobí žiadny výrobca. Maximálne široké dvere vám vie vyrobiť výrobný závod SAPELI a to o rozmere na šírku 110 cm. Takže buď si otvor upravíte pre 110 cm dvere alebo ak budete trvať na vašom rozmere 130-140 tak jediná možnosť je tam osadiť celosklenené dvere. To či sa rozhodnete pre púzdro na murivo alebo na sadro-karton, je v podstate na vás, kvalitatívny rozdiel v púzdrach nie je. Jedná sa iba o to, či je pre vás jednoduchšie púzdro obložiť kartónom alebo celú stenu vyomietať. Myslím, že rýchlešie to spravíte zo sadro-kartonu.
   Pozdravujem

 2. blank
  Australcan says:

  Zdravim vás. Chcem sa spýtať na dvere, ktoré sú podobné ako tie, ktoré sa posúvajú len v zarubni, avšak nie s postrannou fixnou castou ale s druhým posuvnym krídlom čiže dvojkridlove dvere ktoré sa posúvajú len v rámci otvoru. Vraj musí byť hrúbka steny aspoň 13cm. Dá sa niečo spraviť ak také dvere chcem ale hrúbka steny je menej ako tých 13? A ešte je možné respektíve nakoľko je náročné po vymontovani zárubne zväčšiť dverny otvor v byte v panelovej stene. Robia to bezne firmy ktoré predávajú a montujú interiérové dvere? Díki moc za odpoveď

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.