Aká rezačka na dlažbu je pre vás najlepšia?

Rezanie dlažby

Akákoľvek práca s obkladačkami či dlaždicami si vyžaduje pomoc rezačky. V nasledujúcich riadkoch vás oboznámime s troma najobľúbenejšími typmi rezačiek a poradíme vám, ktorá je pre váš projekt najvhodnejšia.

Manuálna rezačka

Najbežnejším typom rezačky na dlažbu je manuálna rezačka. Rez vykonáte jednoduchým rýchlym pohybom ruky po tom, ako si nastavíte dlaždicu do ideálnej polohy – postará sa oň menšie rezacie koliesko.
Najlacnejšie ložiskové ručné rezačky zoženiete do niekoľkých desiatok eur, presnejšie uhlové rezačky stoja aj niekoľko stoviek – ceny sa pohybujú aj v závislosti od toho, aké veľké obkladačky či dlaždice sa na rezačku zmestia.
Manuálne rezačky sú vhodné na rezanie bežného keramického obkladu a dlaždíc. Pracovať s manuálnou rezačkou je jednoduché a ocenia ju domáci majstri, ktorí sa chystajú napríklad obložiť okno v kúpeľni.

AKU rezačka

Obľúbené akumulátorové náradie prerazilo aj medzi rezačkami obkladu a dlažby. AKU rezačky na dlažbu svojím vzhľadom trochu pripomínajú karbobrúsku, no sú určené na jemnejšiu a precíznejšiu prácu. Rez vykonáva menší kotúč a rezačka je ovládaná plynulým pohybom ruky.
Bezdrôtové rezačky sú praktické, prenosné a práca s nimi nezaberie veľa času. Poradia si s rovnakými materiálmi, ako vyššie opisované manuálne rezačky. AKU rezačky sú dodávané spolu s nádržou na vodu, ktorá zabezpečuje chladenie rezného kotúča.

Dlažba - chodník
Za pomoci rezačky na dlažby si viete položiť takýto krásny chodník okolo vášho domu.

Stolová rezačka

Veľké stolové rezačky je síce možné zohnať od niekoľkých stoviek eur, no ich špecifické schopnosti nemá žiadna ručná rezačka. Masívnejší rezný kotúč si okrem keramiky poradí aj so silnejšími stavebnými materiálmi a dlaždicami ľubovoľných rozmerov.
Kotúč je taktiež chladený vodou, no rez zaisťuje motor, a teda práca so stolovou rezačkou vyžaduje len minimálnu námahu. Kúpa stolovej rezačky sa oplatí, ak sa chystáte na väčšie projekty, ako je napríklad vydláždenie izieb či budovanie záhradných chodníkov. Stolová rezačka je tiež obľúbeným pomocníkom profesionálov, ktorí sa obkladačským remeslom živia.

Potrebné príslušenstvo

Či už chcete vymeniť len jednu obkladačku, alebo vydláždiť celú kuchyňu, nezabudnite na šmirgeľ. Pomocou neho vyhladíte a upravíte ostré hrany dlaždíc či obkladačiek, ktoré sa vašej rezačke nepodarili úplne dokonale.
Myslite aj na to, že rezné kolieska a kotúče majú svoju životnosť. Skôr či neskôr ich bude potrebné nahradiť, a tak si ich môžete rovno zaobstarať do zásoby.

Zdroj: Madmat.sk

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.