Viete, že mnohí z vás bývate na škvare, ter-papieri a asfalte?

20131108_091055-2

Raz na jednej zákazke sa mi jedna zákazníčka rozplakala. Keď bola na dovolenke so svojim manželom, tak im v panelákovom byte v jednej izbe praskol radiátor a tiekol asi 7 dni rovno na drevené parkety. Šťastie bolo v tom, že bývali na prízemí a nikoho iného okrem pivníc nevytápali. Samozrejme keď zistili čo sa stalo tak ma kontaktovali, že čo s tým ďalej. Parkety boli tak premočené a už miestami sčernané, že ich nebolo možné zachrániť. Toto všetko zatiaľ zákazníčka rozdýchala a chápala, že sa stala nehoda.

Veľa ľudí ani nevie že bývajú na škváre

To čo nezvládla a dojalo ju k slzám bolo, keď som jej oznámil pri postupe prác, že na samom spodku pod parketami je škvara. Pamätám si tu jej vetu ako keby to bolo dnes: „Ja žijem a bývam v 21 storočí na škvare? Však to je ťažký karcinogén…“ Áno mnohí z nás čo bývajú v panelákových bytoch a majú v izbách na podlahe klasické poctivé drevené parkety, tak zväčša na samom spodku pod nimi sa nachádza škvara v hrúbke okolo siedmych niekde možno desiatich centimetrov. Jedná sa v podstate o škvarový násyp, ktorým sa zrovnávali výšky podláh do úrovne podlahy v chodbe a zároveň šlo o určitý druh izolácie, či už kročajovej alebo tepelnej. Ďalej na škvare je v jednej vrstve ter-papier, na ňom sú platne hobry a na hobre sú nalepené drevené parkety  zväčša v asfalte. No čo poviete ako laik na takúto skladbu podlahy? No mne sa to moc zdravé nezdá.

Viete čo to vlastne škvára je?

Tak škvara je v zjednodušenej forme povedané popol ktorý vznikne po spaľovaní uhlia, ktorý je zachladený vo vode. U nás stavebné materiály prechádzali kontrolou až po roku 1983 podľa toho čo som sa dočítal. No lenže paneláky sú postavené pred  rokom 83 takže nikto v podstate nevie s určitosťou povedať či škvara v bytovkách je závadná alebo nezávadná. Čiže škvaru ako veľmi lacný a dostupný materiál pred rokom 1983 nikto nekontroloval. Nikto nemeral napr. obsah radonu, ktorý sa mohol dostať do spaľovne uhlia zo znečisteného a kontaminovaného náleziska uhlia. O asfalte už ani nemusím písať. Stačí azda iba informácia, že umelý asfalt je v podstate vedľajší produkt pri spracovaní ropy. Skrátka nič príjemné.

Škvára nie je nič zdravé a ekologické

Človek si to neuvedomuje, ale toto všetko doma dýcha. Pretože takáto skladba podlahy, ktorú som vyššie popísal je v podstate plávajúca skladba. Keď po nej chodíte tak vzniká tlak a podtlak čím sa všetky škodlivé látky dostávajú do vášho bytového ovzdušia cez dilatáciu pri stene a okolo soklovej lišty. Ďalšou nevýhodou škvary je, že sa časom vychodí a vznikne na podlahe jemný válov. Toto ste už mnohí doma určite spozorovali hlavne pri nábytku keď musíte často krát čelnú stranu zospodu vypodložiť aby bol nábytok vo vodováhe.

Škváru pri rekonštrukcii podkladu odporúčam vyhodiť

Ak rekonštruujete podlahy a máte na samom spodku škvaru, tak určite doporučujem starú škvaru vyhodiť . Ja osobne by som nepolemizoval, či je to škodlivé alebo nie, skrátka je to bordel už na pohľad a nič dobré tomu nejde z očí. Dnes už je stavebná a podlahová chémia posunutá úplne inde, takže nie je vôbec problém škvaru nahradiť  napríklad odľahčeným poterom a to do akejkoľvek hrúbky, alebo ekologickým dreveným granulátom Cemwood. Samozrejme všetko je to o financiách. Takýto zásah do rekonštrukcie podláh nie je lacná záležitosť, ale zas na druhej strane to treba brať aj ako investíciu do zdravia celej vašej rodiny.

Autor: Šoška Milan

4 thoughts on “Viete, že mnohí z vás bývate na škvare, ter-papieri a asfalte?

    • Avatar photo
      admin says:

      Dobrý deň, jasné, že je veľa materiálov, ktoré sú škodlivé avšak tento blog je zameraný konkrétne na podlahy. Ja nie som stavbár a nestaviame baráky, takže moje vedomosti ohľadom ostatných stavebných materiálov sú na úrovni klasického užívateľa. Ak ste stavbár a viete napísať o ďalších stavebných materiáloch, ktoré môžu byť zdraviu škodlivé nejaký krátky príspevok ja to osobne iba uvítam. Prajem pekný deň

      • blank
        Martin says:

        Tuto rozpravku som cital na jednej ceskej stranke. Text bol ten isty o A po Z 🙂 Tvrdenie, ze skvara je silny karcinogen je viac ako zavadzajuce. Isteze skvara ako aj mnoho inich materialov moze obsahovat urcitu radiaciu, dokial pochadza z uhlia, ktore bolo tazene v oblasi kde sa radon nachadza. To ze napisete, ze skvara ako taka je karcinogen je hlupost. To mozete aj o zule napisat ze je karcinogen, lebo ta sa zvykla tazit v podloziach zo zvysenym mnozstvom radonu. A na druhu stranu, ta skvara v tej podlahe ma 30-40 a viac rokov, tak za tie roky ak v nej aj nieco malo bolo, sa to uz pouvolnovalo. To uz by sme mohli ist zburat cele deiny, lebo skvara sa pridavala do roznych stavebnych materialov ako napr. Panely, tvarnice, kvadre a tiez sa zo skvarobetonu bezne robili napr potery. Na druhej strane keby som sa v tej podlahe uz mal vrtat, tu skvaru by som vymenil iba preto, lebo je to slaba izolacia a dnes sa da nahradit ovela ucinnejsimi materialmi

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.