Tmeliť vybrúsené parkety alebo nie?

Tmelenie parkiet

Častá otázka od zákazníkov, takže vysvetlím. Zväčša sa tmelia parkety rozpúšťadlovým tmelom, ktorý ma číru farbu je tekutý a zmiešava sa s najjemnejším brúsnym prachom z posledného brúsenia. Vymieša sa primerane hustá masa, vyleje sa na podlahu a širokou špachtľou na tmelenie sa takto zarobený tmel vtláča celoplošne do všetkých špár. Následne sa tmel nechá vytvrdnúť a celá plocha natmelených parkiet sa opäť vybrúsi pásovou brúskou, aby sa nadbytočný tmel z plochy odbrúsil a zostal iba v špárach.

Má to však celé jeden háčik. Tmel v špárach dlhodobo vydrží ak celá plocha parkiet je riadne prilepená o podklad. Pri starších rekonštrukciách parkiet kde sa parkety hýbu a nie sú riadne prilepené o podklad je s tmelom problém. On sa do špár dostane, vytvrdne, prebrúsi sa, ale dlhodobo v takejto špáre nevydrží nakoľko tmel je po vytvrdnutí krehký a tým ako sa parketa pohne tak tmel v špáre praskne a časom sa vydrolí alebo pri upratovaní povysáva. Potom nastáva to, že na niektorých miestach vám tmel drží a na niektorých nie a nevyzerá to dobre. V takomto prípade si myslím, že je lepšie parkety netmeliť a nechať priznané všetky špáry rovnomerne tak ako sú a parkety iba prelakovať. To už záleží od vás zákazníkov či znesiete našpárovanú drevenú podlahu alebo nie.

Niektorí moji zákazníci si vyžiadali tmelenie parkiet aj keď neboli riadne prilepené o podklad a poradil som im, že keď im niekde tmel časom vypadne tak nech ho nahradia akrilovým tmelom v tube vo farbe parkiet, ktorý je po vyschnutí trvale elastický a už so špárou pracuje. Teraz mi poviete, že prečo sa takto nevytmelí celá plocha že? Nemôže sa, pretože tento typ tmelu je síce elastický, ale nie je po vytvrdnutí brúsiteľný. Raz som to vyskúšal u jedného zákazníka takto elastický tmel vybrúsiť a bola to pohroma, tmel sa lepil na kolieska brúsky, na brúsny valec, zalepilo to odsávanie, skrátka celé zle.

A na záver ešte jedno upozornenie, že zákazníci ktorí máte parkety prilepené riadne o podklad a sú prilepené asfaltom, tak rozpúšťadlový tmel má jednu nevýhodu, že rozleptáva asfalt. Ide o to, že keď je nejaká parketa zboku v špáre špinavá od asfaltu (čo mohlo stať x-rokov dozadu pri pokládke parkiet) tak tento tmel asfalt rozpustí a vytiahne ho na povrch parkety, čím sa hrana parkety vyčierni. Potom to má taký optický efekt, že to vyzerá že je tam špára, ale keď sa na to pozriete z blízka tak špára je riadne vytmelená.

Autor: Šoška Milan

27 thoughts on “Tmeliť vybrúsené parkety alebo nie?

  1. blank
    parkety says:

    Dobry den, chcel by som sa spytat. Parkety sme mali komplet zrekonstruovane, demontovane, ocistene, urobeny podklad, znovu nalepene, brusene, tmelene, lakovane (robil nam to parketar). Po tmeleni a dvoch lakovaniach som si vsimol nepekne flaky, akoby mastnota, vyrazne tmelenie spar, cerveno-hnede povlaky na plochach parkiet a najviac pri kraji. Mal som pocit ze to musi byt od toho tmelu. Tak som to hovoril parketarovi a on mi povedal, ze to musela vyliezt von spina z tych parkiet. Ciastocne by to mohla byt pravda ale aj tak sa mi to nezda. Tie flaky a obzvlast tie cerveno-hnede musi byt predsa tmel na plochach parkiet, ktory ale asi slabo vybrusili alebo vobec alebo bol ten tmel slabo vytvrdnuty alebo co a nejak sa im rozniesol po parketach alebo ho stiahli ku kraju a tam ho je vidno najviac. Takisto sa mi nepozdavaju medzery, niektore su vytmelene az moc ze velmi tmel vidno a precnieva do stran a inde medzery nie su vytmelene. Podla mna tmel ma byt len v medzerach, prasklinkach, vystiepenych miestach ale nie na plochach parkiet a nie vo velkych mnozstvach pri kraji miestnosti. Odtial ho maju dat prec, cize tmel nechat vytvrdnut a potom zbrusit tak aby nebol na plochach. Co sa mohlo stat, ked su tam tie flaky? Nechali tmel slabo vytvrdnut alebo vobec resp. malo brusili po tmeleni? Kolko ma tmel tvrdnut a potom sa brusi (ak sa brusi, tak kolko krat po tmeleni) – kedy sa uz moze nanasat lak? Predpokladam ze pred lakovanim sa ma povysavat. Fakt neviem teraz ze do akej miery je chyba na strane parketara a do akej je to tym ze ide o stare parkety (maju takmer 40 rokov, nikdy neboli lakovane, len zakryte kobercom), v ktorych bola spina, prach (v jednej izbe davali nove parkety, tam take flaky takmer vobec nie su, iba trosku pri krajoch miestnosti).
    Celkovo nie som spokojny s vysledkom, stoji to dost penazi a vysledok nie je dobry (v jednej izbe urcite nie) a su tam nepekne flaky a akurat na mieste hned ako sa otvoria dvere kde nebude nabytok, ktory by to zakryl. Takisto som si vsimol ze niektore miesta (hlavne pod radiatormi) nie su dobre prebrusene (asi nebol urobeny medzibrus) a su drsne (este tam trcia vlakna z parkiet).
    Este by som mal otazku ohladom velkoplosnych dubovych parkiet trojvrstvovych (montaz klikanim, nie lepenim), aky mate na ne nazor (cenovo okolo 22 eur)? Zvazujeme ze do dalsej izby nedame povodne parkety (obavame sa neisteho vysledku, flakov). Aka je zivotnost takych parkiet? Kolko je tam zbruseni? Oplatia sa (cenovo by to malo byt tak ze tie velkoplosne ak sa nebudu lepit,brusit, lakovat, tak vyjdu o nieco lacnejsie ako keby sme polozili stare, akurat zivotnost bude zrejme kratsia)? Ake su skusenosti s ich kvalitou? Alebo je lepsie tam dat tie stare ale s rizikom ze budu flaky?
    Este by som mal otazocku ohladom vinylu do kuchyne a na chodbu – su take ze polozia sa na dlazbu a spary z dlazby sa nepretlacia? Musi sa vsetok vinyl lepit? Alebo su aj nejake ine, ktore sa len polozia? Je ze vraj nejaky s textilnou vrstvou, je v rolkach hruby nejake 3-4 mm, len sa polozi na dlazbu a ze vraj spary sa nepretlacia (cenovo okolo 14 eur). Je to dobre riesenie? Alebo je lepsia plavajuca laminatova podlaha alebo radsej dlazbu vyhodit prec?

    Dakujem za odpoved.

    • Avatar photo
      admin says:

      Dobrý deň,

      ďakujem za rozsiahli dotaz. Na uvedený problém vám neviem v
      dostatočnej miere reagovať, nakoľko som stav podlahy u vás
      nevidel. Neviem vám reagovať ani na ďalšie veci, ktoré píšete,
      pretože neviem aké materiály použil podlahár na vašej zákazke.
      Ďalšia vec, ktorá je veľmi dôležitá je postup prác a pri rôznych
      materiáloch je rôzny postup. Nerád by som nejakého podlahára
      súdil bez dostatočných vstupných informácii. Ak by ste chceli
      vedieť či váš podlahár niečo urobil zle, tak by bolo dobre
      kontaktovať nejakého súdneho znalca z oblasti podláh, ktorý vám
      vykoná obhliadku priamo u vás doma a následne vám vyhotoví v
      písomnej forme súdno-znalecký posudok. Samozrejme tieto služby
      súdneho znalca sú spoplatnené.
      Čo sa týka 3-vrstvých parkiet, tak ich životnosť je závislá od
      toho ako sa o podlahu budete starať a ako sa k nej budete
      správať. Viete ju zničiť aj za pol roka, ale vie vám vydržať aj
      15 rokov, je to skrátka individuálne. Brúsiť 3-vrstvú parketu
      viete cca 3 krát. A či sa dať na variantu s pôvodnými parketami
      alebo s novými parketami, je čisto vaša záležitosť, pretože vy
      sa musíte rozhodnúť pre podlahu s ktorou ste stotožnený a ktorú
      chcete aby ste sa na nej cítili príjemne. Nemôžem vám ja
      nadiktovať, že položte si tam to či ono, pretože každý máme iné
      nároky na podlahy a každý si volí variant, ktorý mu vyhovuje.
      Každá podlaha má svoje výhody a nevýhody, ešte nebola vymyslená
      taká podlaha, ktorá by mala iba výhody.

      Pozdravujem

  2. blank
    Soňa says:

    Ďakujem vám za váš príspevok; trochu som sa zorientovala v teto oblasti. Kúpila som byt, ktorý má 54 rokov a parkety samozrejme tiež. Uprednostňujem prírodné materiály a preto neuvažujem o laminátovej podlahe a pod. Chcem dať zrekonštruovať povodné parkety. Nemáte tip na dobrého podlahára? Byt je na zvýšenom prízemía nemám ani potuchy, čo sa nachádza pod parketami.
    Bola by som vám veľmi vďačná za akúkoľvek radu…..
    Ďakujem,
    Soňa

    • Avatar photo
      admin says:

      Dobrý deň,

      odporúčania na iných parketárov ja osobne nedávam, pretože vám neviem zaručiť kvalitu ich prác a nakoniec môžem ja osobne z toho výjsť ako ten najhorší, pretože ja som vám ho doporučil. Skrátka nechcem sa zaručovať za robotu iných.

      prajem pekný deň

  3. blank
    Iveta says:

    Dobry den,
    prosim Vas môžete mi poradit. Mame nove drevene parkety už vyse roka a pan co nam ich robil ich natmelil a nalakoval.Ak si dobre pamatam uz po natmeleni sa z parkiet siril silny chemicky zapach,co sme mysleli ze ked tmel zaschne ustupi.Toto sa nestalo a zapach pretrvava dalej a teraz uz nie sme si isty ci je to len tym tmelom alebo aj neskor nanesenym lakom.Obávam sa o zdravie nas a deti,ci nam tento pach,tieto vypari môžu skodit a ci je to bezne, aby este po roku bolo citit zapach z upravy parkiet. Dakujem za vas nazor.

  4. blank
    Vanda says:

    Dobrý deň v izbe máme staré doškriabané parkety a tak by som Vás chcela poprosiť o radu. Parkety by sme chceli obrúsiť a natrieť na bielo. Myslíte že bude táto úprava vhodná či už na realizáciu alebo z technického hľadiska? Poprípade je potrebné tmelenie pod farbou?

    • Avatar photo
      Šoška Milan says:

      Zdravím,
      pokiaľ sú parkety riadne nalepené a nehýbu sa, tak by som ich pretmelil a následne aplikoval biely olej a na záver naolejoval čírym olejom. Samozrejme je to pracnejší spôsob rekonštrukcie parkiet a tým pádom aj drahší variant. Je to aj náročnejšie na čas, pretože oleje spravidla schnú resp. tvrdnú 24 hodín, takže na zákazku sa musíme vrátiť na nasledujúci deň. Naopak pri lakoch vám vieme naniesť tri vrstvy v jeden deň, pretože tu je doba schnutia cca po 1 hodine.
      Cena rekonštrukcie olejovaním + tonovanie olejom je okolo 30,- EUR za m2 bez DPH.
      Pozdravujem

  5. blank
    Eugen says:

    Dobrý deň pán Šoška,

    chcel by som sa spýtať, že ako čo najlepšie zhodnotiť stav parkiet čo sa týka toho, či sú alebo nie sú dobre prilepené o podklad? Čo keď vidím iba nejaké lokálne miesta, kde s parketami viem rukou pohnúť, ale celkovo sa zdá, že držia dobre?

    Alebo ak sa bavíme o starom 50 ročnom byte, kde ešte nikdy neboli rekonštruované parkety, tak nie je o čom, ale radšej žiadny tmel? Iba ich obrúsim a nalakujem?

    PS: kedy sa už bavíme o situácií, že parkety úplne vyhodiť?

    Ďakujem pekne!

    • Avatar photo
      Šoška Milan says:

      Dobrý deň,
      pokiaľ sa bavíme o 50 ročnom byte, tak tu na vašom mieste by som parkety netmelil, iba by som ich vybrúsil a nalakoval, pretože ak ich vytmelíte, tak hrozí, že vám tmel časom popraská a vydrolí sa. Parkety sú na vyhodenie až vtedy ak sú vytopené, sčernané, začínajú plesnieť alebo sú prehnité. Tieto situácie zväčša nastávajú keď sú parkety vytopené, alebo je problém so spodnou vlhkosťou, teda je nesprávne pripravený podklad pod parketami.
      Pozdravujem

  6. blank
    Eugen says:

    Ďakujem pekne za odpoveď. Ak ešte môžem jednu vec…Aký je Váš názor na použitie voskového oleja namiesto laku? Teda by som parkety prebrúsil a natrel ich voskovým olejom.

    Vraj to je lepšie než lak, lebo lak nevsiakne do dreva, ale iba zanechá na povrchu „film“, kdežto voskový olej jednaj vsiakne do dreva a zároveň vytvorí na povrchu film. Viete mi, prosím, dať ešte k tomuto Váš názor. Ďakujem.

  7. blank
    Palo says:

    Dobrý deň, čo si myslíte o tomto postupe?
    Parkety v 50 ročnom dome prilepené asfaltom. Niektoré časti kôli linke a posune priečky rozoberiem a naspäť poskladám. Chcel by som ich nanovo „ukotviť“ zaliať nejakým disperzným lepidlom. Následne brúsiť a lakovať.

  8. blank
    Laura says:

    Dobrý deň, chceme si zrenovovať asi 40-ročné parkety, ktoré sú pevne prilepené a je v nich už dosť špár. Na vrch by sme chceli dať tvrdeny voskovy olej Osmo a rada by som sa spýtala, čím je dobré to tmeliť? Vopred ďakujem zaodpoveď 🙂

  9. blank
    Petra says:

    Dobrý deň. Potrebujeme prekryť staršie drevené parkety niečím čo by nevsiakalo vodu (na nejakých päť rokov). Môžeme na drevené parkety hodiť gumu, vinyl poprípade plávajúcu podlahu? Bojíme sa, že parkety sa pod týmto materiálom zničia, zhniju. Čo by ste mi vedeli poradiť? Odkryté ich momentálne nemôžeme nechať, vodou by sa zničili.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.