Športové podlahy – lakovanie drevenej športovej palubovky | VIDEO

Ako sa lakujú drevené športové podlahy profesionálnymi športovými lakmi a na čo si dať pozor pri lakovaní veľkých športových plôch, to sú všetko informácie o ktorých hovorím vo vyššie priloženom videu.

Profesionálnu rekonštrukciu telocvične vám vie zabezpečiť firma MS Interier s.r.o., zo Žiliny, kontakt nájdete na:
www.ms-interier.sk

Pokiaľ máte záujem o videá na tému podlahy a dvere tak odporúčam sa prihlásiť na odber YouTube kanálu O podlahách:

Prihlásiť sa na odber YouTube kanálu O Podlahách

Športové podlahy – ako ma byť pripravený povrch pred lakovaním?

Športová drevená podlaha musí byť pred samotným lakovaním dokonale do jemna prebrúsená a následne zaleštená. O prebrúsenie drevených športových paluboviek sa postará veľká brúska na parkety s pásovým brúsnym papierom o rôznych zrnitostiach. Po pásovej brúske sa povrch drevených parkiet musí ešte zaleštiť a to buď jednokotúčovým strojom alebo špeciálnou leštičkou či brúskou na jemné doleštenie tzv. TRIOM.

Samozrejme po doleštení drevenej športovej podlahy je nutné celú plochu riadne zbaviť prachu dôkladným vysávaním celej športovej palubovky. Na vysávanie jemného brúsneho prachu je nutné použiť priemyselný vysávač s dostatočným sacím výkonom.

Športové podlahy – základný lak

Vo všeobecnosti základný lak slúži na vykreslenie, teda zvýraznenie kresby dreva a súčasne na zastavenie savosti drevenej podlahy. Základné laky sa zvyčajne vyrábajú buď na vodnej báze (ekologický) alebo na alkoholovej či rozpúšťadlovej báze a majú nižší obsah sušiny, teda majú nižšiu plnivosť. Ja radšej lakujem väčšie plochy s alkoholovým základom, pretože po nalakovaní väčšej plochy nevidno po ňom presahy. Presah vám môže vzniknúť vtedy, keď lakujete po pásoch a druhý pás napájate príliš neskoro. Na túto vec si treba dať pozor pri základných lakoch na vodnej báze. Proste dbajte na to, aby ste sa neustále napájali do živého laku.

Športové podlahy - lakovanie športovej podlahy

Športové podlahy – vrchný lak

Vrchné športové laky sú zväčša na báze čistého polyuretánu a vyrábajú sa ako jedno alebo dvojzložkové. Myslím si, že kvalitnejšie sú tie dvojzložkové. Vrchný športový lak na športové podlahy musí byť certifikovaný ako športový lak, teda musí mať certifikát na protišmyk. Certifikát protišmyku vyjadruje to, že sa na povrchu laku po jeho vyschnutí a vytvrdnutí v športovej obuvi nešmýka.  Vrchné športové laky majú podstatne väčší obsah sušiny a tým pádom aj podstatne väčšiu plnivosť, teda náterom vrchného laku dosiahneme hrubšiu vrstvu nánosu.

Športové podlahy - rekonštrukcia športových podláh

Na záver ešte jedna dobrá rada pre tých, ktorí sa chystajú na rekonštrukciu svojich telocvični. Zverte tieto práce skutočne profesionálnym podlahárskym firmám, ktoré majú kopec praxe s takouto prácou, pretože pokiaľ sa takejto odbornej roboty chytí príležitostne nejaká stavebná firma bez skúsenosti z tejto oblasti, tak sa vám to môže poriadne vypomstiť a môžem vás ubezpečiť, že výsledok nebude určite podľa vašich predstáv.

Autor: Šoška Milan

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.